Відомий нідерландський живописець Ян Вермер

Ян (Йоганнес) Вермер, — нідерландський художник, майстер побутового живопису і жанрового портрета. Разом з Рембрандтом і Франсом Галсом є одним з найбільших живописців «Золотого століття» голландського мистецтва

Вермер народився в Делфті, у 1632 році, у родині поважного бюргера. Хрестили його в Новій церкві, 31 жовтня, ім'я хлопчику дали — Ян.

Делфт, у якому Вермер прожив усе своє недовге життя – маленький, затишний, з каналами і витонченими містками, гостроверхими кірхами і цегельними, немов іграшковими будинками — славився по всій Голландії своєю манірністю.

Усі головні посади в місті займали представники декількох самих багатих і родовитих сімейств, і вони задавали тон життя міста, у дотриманні строгості вдач і традицій. І в мистецтві вони надавали перевагу правильним строгим формам і прості композиції, у яких розповідалося про їхнє життя. Усі кошти місцеве купецтво витрачало на облаштованість свого побуту.

Ніде культ домашнього вогнища не пустив таких глибоких коренів, і ніде вулиці і канали не містилися в такій чистоті, як у Делфті. І не випадково у цьому місті жили і діяли два яскравих оспівувача бюргерського благоденства — Ян Вермер і Пітер ван Хох, що залишили нащадкам яскраві і такі поетичні картинки життя своїх сучасників.

Батько Вермер володів великим будинком "Міхілена" на центральній, базарній площі міста. У будинку розташовувалася невеличка гостинна і таверна, крім того, старший Вермер займався виробництвом модного тоді шовку "каффа" і приторговував картинами, благо вони користувалися великим попитом.

Придбати картини вважалося модним у всіх шарах суспільства Бюргери з задоволенням купували роботи голландських художників: морські і міські пейзажі; картини, присвячені драматичним моментам історії Північних провінцій; докладні карти Республіки; сільські ландшафти. Особливу популярність мали скромні, наповнені домашнім теплом картини. Замість святих на картинах голландських майстрів — звичайне життя їхніх сучасників, що працювали у своїх двориках чи сидячих за столом під час сніданку.

А замість християнських мадонн — прославляли своїх дружин і матерів, що спокійно займалися цілком земними справами. Здобувши політичну волю і волю віросповідання, голландські художники різко відійшли від канонів релігійного живопису, що панував у католицьких країнах.

Ян ріс, і йому усе більше подобалося проводити час у лавці батька, дивитися картини і розмовляти з художниками, що приносили свої полотнини на продаж. І от один з його нових знайомих якось подарував Янові фарби і полотно. Хлопчик попробував малювати, і заняття це йому надзвичайно сподобалося.

     

Важко собі уявити, що інтерес до малювання сина сподобався і практичному батькові Вермеру — адже картини нікого ще не зробили багатим, що він добре знав по своєму досвіді. Але батько не перешкоджав Янові. Нехай хлопець поки малює, а там буде видно. У Вермера з'явився вчитель — талановитий делфтскький художник Карель Фабриціус. Їх зв'язують не тільки відносини вчителя й учня — незабаром вони стають справжніми друзями.

У 1653 році Ян женився на Катерині Больнес, дівчині з багатої католицької родини. У цьому ж році Яна прийняла в свої ряди гільдія святого Луки, об'єднання делфтских художників. До цього періоду відноситься саме раннє з усіх полотнин, що дійшли до нас, Вермера - монументальна картина "Христос у Марфи і Марії". Вона написана на релігійний сюжет і явно під впливом італійських живописців, яке незабаром художник з успіхом переборов. Хоч картина і присвячена життю Христа, вона наповнена зовсім мирським настроєм. Перед нами зовсім не Бог, а скоріше просто молода людина, що розповідає двом милим дівчинам про свої мандри.

У 1662 і 1670 роках Вермер був деканом гільдії святого Луки — це говорить про те, що він був визнаний як майстер і заслужив високий авторитет серед делфтских художників. В архівах знайдені документи, що відносяться до цього періоду життя майстра, в основному торкаються грошових справ — Вермер займає великі суми, доручається за інші, одержує спадщину від батьків дружини, що залишили молодій родині садибу "Bon Repos" недалеко від Утрехту. Так, чинно і благопристойно, йшло життя молодого художника. У нього народжуються діти — один за іншим, одинадцять. Усіх треба годувати, заробляти гроші. У Вермера багато замовлень, але він не може працювати швидко, робити те, що від нього хочуть — він працює для душі, і дуже повільно.

Персонажі полотнин Вермера — представники заможного купецького стану, його друзі, знайомі, приятельки дружини. Вони живуть у красивих будинках з анфіладами кімнат, стіни яких прикрашають картини голландських майстрів, східні килими і дельфтська порцеляна.

Живучи серед бюргерів, простих, що не відрізнялися вишуканістю вдач, чесних, порядних ділків, Вермер, швидше за все, почував себе страшно самотнім. Хіба можуть зрозуміти вони, ці статечні батьки сімейств, для яких головне — гроші і їхній будинок, його нестерпну тугу за досконалістю, прагнення до краси і гармонії? І після смерті вчителя і друга К. Фабриціуса (1654), — єдиної людини, з ким він відверто говорив і про життя, і про мистецтво — Вермер замикається в собі, ретельно ховаючи від усіх те, що відбувається в його душі.

Від Вермера не залишилося ні листів, ні спогадів, ні яких-небудь висловлень про мистецтво і життя. Про його особистість, про його світовідчування ми можемо довідатися, тільки дивлячись на його полотна... Вермер — дійсний лірик. Його здобутки не відрізняються ні багатством сюжетів, ні багатофігурністю композицій. Вони як витончені вірші, наповнені почуттям і створюють визначений емоційний настрой. Художник пише світ, що його оточує. І тут немає нічого, що здавалося б йому незначним чи мало важливим — жіночі прикраси, покрій одягу, карта на стіні, люстра, цеглини будинків, хлібні крихти на підносі, фалди жіночого плаття чи фрукти на блюді. Все дивно жваво - глядач немов чує вигуки, сміх, звуки лютні чи — тишу, що заповнила кімнату.

"У звідниці" — червоний костюм кавалера, жовте плаття дами, і чорне одіяння звідниці, що різко контрастує з радісними тонами молодої пари. Відразу видно — художник, що написав картину, молодий. Полотно просочене чуттєвістю, запалом і добрим гумором. Усі задоволені, — особливо баба, напевно, вона одержить гарну винагороду від кавалера, уже так що по-хазяйськи поклав руку на груди молодої жінки. На картині рукою Вермера зазначено, що вона написана в 1656 році. Художнику всього 24 роки, але перед нами — робота сформованого майстра.

"Голівка дівчинки" —один із самих чарівних образів голландського живопису. Дівчина, скромна, аж ніяк не красуня, дивиться спокійно й відчужено. Білий комір підкреслює ніжність шкіри і золоті тони одягу. вологі губи злегка відкриті. На її обличчі — подив і легке глузування. Безсумнівно, Вермер мав здатність почувати самі найтонші відтінки настроїв, він чув, що відбувається в людській душі, знав, що таке дійсна краса і заради чого варто жити.

У період з кінця 50-х до початку 70-х Вермер створює цілу галерею прекрасних, живих і дивно поетичних образів: це і "Дівчина, що читає лист", і "Дама з лютнею", бравий кавалер і його подруга з картини "Бокал вина"... Яскравий живопис, продумана композиція, і немов чарівне світло, характерні риси стилю Вермера.

А от, мабуть, сама загадкова картина майстра — "Майстерня художника”. У "Майстерні" немає нічого випадкового, все підлегле продуманому і чіткому плану. Полотно наповнене багатьма символами і натяками на найважливіші по тим часам питанням — і політичного характеру, і що стосуються мистецтва і положення художника в суспільстві. Мабуть, як ніяка інша картина зі спадщини Вермера, "Майстерня" розповідає про те, якою людиною він був, що хвилювало його душу. За стінами майстерні йде гучне життя, а тут — тиша і зосередженість.

Рівне світло, джерело його сховане за пологом завіси, опромінює кімнату, витончену бронзу люстри, яку вінчає двоглавий орел Габсбургів, і висячу на стіні велику карту голландських провінцій. Відсутність свічок в люстрі натякає на захід іспанської вітки цієї монархічної династії — адже в 1648 році Північні провінції Нідерландів отримали незалежність від Іспанії. А на карті лінія згину показує границю між протестантською Голландією і католицькою Фландрією, що усе ще залишалася під владою Іспанії. Ми бачимо, як працює художник.

Перед ним — натурниця в дивному блакитному одіянні, її витончена голівка прикрашена вінком. І тут Вермер залишився вірний собі — він посадив художника до глядача спиною. Відзначимо, що його костюм не відповідає моді, що панувала у часи Вермера, скоріше, на ньому одяг, що носили в XV столітті. Можливо, художник хотів показати зв'язок мистецтва свого часу з художніми досягненнями попередніх поколінь — з великими майстрами XV століття Яном ван Ейком, Рогіром ван Вейденом, Хансом Мемлінгом, а, крім того, підкреслити думку, що дійсне мистецтво живе в віках.

Вермер пише не тільки жанрові композиції і портрети. До нас дійшли два чудових пейзажі — "Вид міста Дельфта", "Вуличка", що зберігається в амстердамському Рейксмузеумі. На цій картині Вермер зобразив частину міської забудови Дельфта — богодільню для старих жінок, і дворик, що примикає до нього. Вермер писав, дивлячись на богодільню з вікон свого власного будинку, з натури — цього до нього не робив ніхто з живописців XVII століття. Червоний цегельний фасад, плетіння вікон, ставні, стіни з потрісканою штукатуркою кучерявий виноград, ідеально вичищена бруківка передані на полотні з разючою точністю. Самотні фігурки оживляють картину. Живопис чудовий, навіть кожна цегла має особливий відтінок. Картина дивно красива, від неї віє спокоєм і порядком.

Ми не знаємо інших пейзажів Вермера, але цих двох полотен, "Вулички" і "Виду міста Дельфта", досить, щоб художник зайняв гідне місце серед найвидатніших пейзажистів європейського живопису.

Вермеру, обтяженому величезною родиною, постійно не вистачає грошей, і він відновляє торгівлю картинами, якою займався його батько. Та й продавати свої роботи йому не дуже хотілось — очевидно, вони були для нього дорогі, і він не спішив ними розставатися.

У 1675 році, 15 грудня, Вермер вмер — йому було усього сорок три роки. До кінця життя він мало писав, важко хворів. Після його смерті у вдови на руках залишилося одинадцять сиріт і пачка боргових розписок. І Катерина Вермер розпродає чоловікові картини — картини його й інших художників.

В часи Вермера жили і діяли блискучі майстри — Стін, Метсю, Терборх, Рейнедаль, Хальс і багато інші, але, мабуть, нікому з них не вдалося досягти таких висот, як Вермеру і Рембрандту. І, як і Вермер, Рембрандт вмирав у страшній убогості, хворий і нікому не потрібний. Є якась трагічна закономірність у тім, що найбільші генії ідуть з нашого світу незрозумілими і неоціненими.


16.11.2010