Культура Месопотамії: Вавилонія, Ассирія

Протягом багатьох століть, що пройшли після краху імперії фараонів, кам'яні громади пірамід і руїни грандіозних храмів вражали уяву нових господарів Нілу, нагадуючи про те, що там колись розцвітала велика культура Месопотамії

Вавилонія. На схід від Єгипту тільки пагорби, що мало гармонують із загальним пейзажем долини Тигру і Євфрату, збуджували часом цікавість мандрівників, так, мабуть, ще глиняні черепки – часті знахідки арабів, – вкриті якимись знаками, схожими "на сліди птаха на мокрому піску".

Тим часом у Месопотамії, на нинішній території Іраку, у дуже далекі часи виникла і затвердилася настільки ж висока, як у Єгипті, культура, що зіграла не меншу роль в історії людства.

Про могутнє колись Вавилонське царство і про велику ассірійську державу ще до минулого століття було відомо тільки з Біблії і з писань Геродота і деяких інших древніх авторів. Були такі держави і такі народи, що пролили багато крові в нескінченних війнах, що багато будували і, очевидно, що процвітали в багатьох знаннях, але яка була їхня культура і що вона дала людству, залишалося неясним. Тому що ніякими пам'ятниками цієї культури, якщо не рахувати обпалених глиняних табличок з незрозумілими знаками, потомство не розпоряджалось.

Французькому консулу в Мосулі Полю-Емілю Ботта належить честь першого археологічного відкриття в Межиріччі. Довідавшись, що він цікавиться цими дивними табличками, якийсь араб повідомив йому, що їх велику кількість у його селі, де їх давно уже вживають на господарські нестатки. Ботта організував розкопки на пагорбі біля зазначеного арабом села і знайшов під сміттям і землею не тільки черепки, але цілі стіни і рельєфи з зображенням якихось дивовижних звірів. Так були відкриті руїни ассірійського царського палацу.

Дворіччя було бідне каменем, і тому будували там з цегли. Цегельні ж будівлі загинули від часу.

На відміну від долини Нілу, де протягом трьох тисячоріч жив один народ і існувала одна держава, у долині Тигру і Євфрату одне державне утворення не раз змінювалося іншим, різні народи воювали між собою, причому переможці звичайно руйнували храми, фортеці і міста переможених.

І, нарешті, Вавилонія, не захищена ззовні, як Єгипет, важкопрохідними пісками, часто піддавалася ворожим навалам, що розоряли країну. Так загинули багато великих творів мистецтва і була віддана забуттю велика культура.

Народи різного походження, що ворогували один з одним у Дворіччя, створили кілька культур, і все-таки мистецтво їх у своїй сукупності відзначено загальними рисами, що глибоко відрізняють їх від єгипетського.

     

Мистецтво древніх народів півдня Месопотамії звичайно позначається як Вавилонське мистецтво; ця назва поширюється на назву не тільки самого Вавилона (початок II тисячоріччя до н.е.), але і ніколи самостійних шумеро-аккадських держав (IV-III тисячоріччя до н.е.), об'єднаних потім Вавилоном. Тому що Вавилонську культуру можна вважати прямою спадкоємицею шумеро-аккадської культури.

Як і культура Єгипту і, ймовірно, приблизно в той саме час, ця культура виникає у Дворіччі наприкінці неоліту знову ж у зв'язку з раціоналізацією землеробства. Якщо Єгипет, по вираженню Геродота, – дарунок Нілу, то і Вавилон варто визнати даром Тигру і Євфрату, тому що весняні розливи цих рік залишають навколо благодатні для ґрунту нашарування мулу.

І тут первіснообщинний лад перемінився поступово рабовласницьким. Однак у Дворіччя довго не існувало єдиної держави, керованого єдиною деспотичною владою. Така влада була встановлена в окремих містах-державах, що постійно ворогували між собою через полив полів, через рабів і худобу. Спочатку влада ця знаходилася цілком і цілком у руках жрецтва.

Релігія в Дворіччі була опорою рабовласницької верхівки. Однак сама ця верхівка не була стійкою, тому що верховенство постійно переходило від одного міста-держави до іншого. Не заупокійний культ, не мрія продовжити й у загробному світі всі блага життя разом із владою, надихали навчання шумеро-аккадських жерців. Жорстока боротьба без пощади для переможених визначала світогляд тамтешніх земних владик, що впровадили його у свідомість своїх підданих.

Смерть неминуча, і смерть жахлива. Герой древнього Вавилонського епосу відважний і непереможний Гільгамеш, "на двох третин бог, на одну – чоловік", знаходить безсмертя, але не може ним скористатися, тому що в царстві мертвих "траву молодості" з’їдає змія.

У Вавилонському мистецтві не можна зустріти зображення похоронних сцен. Усі помисли, всі устремління Вавилонянина – у тій дійсності, що йому відкриває життя. Але життя не сонячна, не квітуча, а життя, виконане загадок, заснована на боротьбі, життя, що залежить від волі вищих сил, добрих парфумів і злих демонів, що теж ведуть між собою нещадну боротьбу.

Величезну роль у віруваннях древніх мешканців Дворіччя грали культ води і культ небесних світил. Культ води – з одного боку, як доброї сили, джерела родючості, а з іншого боку – як сили злої, нещадної, очевидно не раз спустошуваної ці краї (як і в древніх єврейських сказаннях, грізна легенда про потоп приводиться з разючим збігом подробиць і в сказаннях Шумери). Культ небесних світил – як прояв божественної волі.

Відповісти на питання, навчити жити, не зустрічаючи зі злими парфумами, оголосити божественну волю – усе це міг зробити тільки жрець. І дійсно, жерці знали дуже багато – тому свідчення Вавилонська наука, що народилася в жрецькому середовищі. У математиці, необхідної для пожвавлення торгівлі міст Дворіччя, для спорудження гребель і переділу полів, були досягнуті чудові успіхи. Вавилонська шестидесятирічна система числення жива донині в наших хвилинах і секундах.

Значно випередивши єгиптян, Вавилонські астрономи процвітали в спостереженні небесних світил: "козлів", тобто планет, і "спокійних овець, що пасуться", тобто нерухомих зірок; вони обчислили закони обертання Сонця, Місяця і повторюваності затьмарень. Але все їхнє наукове знання і пошуки були зв'язані з магією і гаданням. Зірки, сузір'я, так само як і внутрішності принесених у жертву тварин, повинні були дати розгадку майбутнього. Заклинання, змови і чарівні формули були відомі тільки жерцям так звіздарям. І тому мудрість їх шанувалася чарівною, як би надприродною.

Таємничі знаки на обпалених глиняних плитках були розшифровані в минулому столітті. Це знаменитий шумерський клинопис, що поклав початок усієї писемності, дуже декоративна і ведуча своє походження від малюнків.

Страшні справи діялися на цій землі. У найдавніші часи, як підтвердили розкопки, там відбувалися людські жертвоприношення, влаштовувалися дикі бійні, мабуть, по велінню жерців, щоб умилостивити богів.

І, однак, у цьому настільки далекому від нас світі дикий фанатизм, бузувірство сполучалися нерідко з дуже тверезим поглядом на життя, часом з разючим скептицизмом, а те і зі справжньою мудрістю.

До нас дійшов запис про процес у Шумеру за обвинуваченням дружини в співучасті в убивстві чоловіка. Доказу були визнані недостатніми, і вона уникла страти. Вивчивши цей текст, сучасні юристи прийшли до висновку, що рішення шумерського суду цілком відповідало сучасним правовим нормам.

Відповідно до навчання Вавилонських жерців, люди були створені з глини, щоб служити богам. Однак самі боги були дуже схожі на людей: вони влаштовували свої справи, діяли по обставинах, пили, їли, женилися, обзаводилися родинами, володіли часом величезними господарствами (цілими містами), були піддані людським слабостям і недугам.

Як і люди, але володіючи куди більш значними можливостями, боги часом бували страшні, і їхні вчинки нерідко здавалися суперечливими і незрозумілими для простого смертних.

Скажемо ще кілька слів про досягнення шумерів, родоначальниках усієї Вавилонської культури. Крім перших елегій, першої поеми про золоте століття, їхні глиняні таблички містять перші зачатки історичних оповідань, найдавніші у світі медичні рецепти, перший "календар хлібороба", перші зведення про захисні насадження, ідею першого рибного заповідника, перший бібліотечний каталог.

Загадки і страхи, марновірство, чаклунство і покірність, але твереза думка і тверезий розрахунок; винахідливість, навички точних обчислень, породжені в завзятій праці по обводненню ґрунту; постійна свідомість небезпеки від стихій і ворогів разом з бажанням цілком насолодитися життям; близькість до природи і спрага пізнати її таємниці – усе це наклало печатку на Вавилонське мистецтво.

Як і єгипетські піраміди, Вавилонські зіккурати служили монументальним увінчанням усьому навколишньому архітектурному ансамблю і пейзажу.

Зіккурат – це висока вежа, оперезана виступаючими терасами і утворююча враженням декількох веж, що зменшуються в обсязі уступ за уступом. За уступом, пофарбованим у чорне світло, випливав інший, природного цегельного кольору, а за ним – побілений.

Зіккурати будувалися в три-чотири уступи, а то і більше, аж до семи. Разом з розфарбуванням, озеленення терас додавало яскравість і мальовничість усьому спорудженню. Верхня вежа, до якої вели широкі сходи, була іноді увінчана блискаючим на сонце золоченим куполом.

Кожне велике місто мало свій зіккурат, вилощений суцільною кладкою з цегли. Зіккурат піднімався звичайно біля храму головного місцевого божества. Місто вважалося власністю цього божества, покликаного захищати його інтереси в сонмі інших богів. Краще інших зберігся зіккурат (висотою 21 метр) у місті Уре, спорудженому у XXII – XXI ст. до н.е.

Як "небожителю" по самій своїй природі, божеству покладалося проживати на більшій висоті, чим смертному.

У верхній вежі зіккурату, зовнішні стіни якої іноді покривалися блакитною глазурованою цеглою, знаходилося святилище. Туди не допускався народ, і там не було нічого, крім ложа й іноді золоченого столу. Святилище і було "житлом" бога, що почивав у ньому по ночах, що обслуговується цнотливою жінкою. Але це ж святилище використовувалося жерцями для більш конкретних нестатків: вони піднімалися туди щоночі для астрономічних спостережень, часто зв'язаних з календарними термінами сільськогосподарських робіт.

Вавилонський жрець не обіцяв благ і радостей у царстві мертвих, але у випадку слухняності обіцяв їх при житті. Принцип непорушності не визначав вірувань жителів Дворіччя, де верховенство переходило те до одного міста, то до іншого.

Релігія й історія Вавилона більш динамічні, чим релігія й історія Єгипту. Більш динамічно і Вавилонське мистецтво.

Спорудження склепінного стоку води в Ніппурі, центрі найдавнішого шумерського племінного союзу, варто віднести до III тисячоріччя до н.е. А склепінні стелі в царських гробницях Ура, найдавнішому місці культу шумерського бога Місяця, ще на чотири-п'ять століть старше.

Очевидно, не в долині Нілу, а в долині Тигру і Євфрату варто шукати прообрази європейської архітектури нашої ери. Тому що не вперта горизонталь, а ритм горизонтальних і вертикальних переріз визначав у Вавилонії архітектурну композицію храму.

До другої половини IV тисячоріччя відноситься знайдена в Уруці, одному з найдавніших центрів шумерської культури, мармурова жіноча голова, ймовірно голова богині. Шляхетність, ясність і внутрішня гармонійність образа передбачають на кілька тисячоріч велике мистецтво Еллади. А величезні, нині порожні очниці (ніколи інкрустовані кольоровими каменями) додають усьому лику справді незабутню виразність.

Імовірно, у ці ж далекі часи шумери ввели в звертання кам'яні циліндричні печатки – амулети з вирізаними людськими і звіриними фігурами. Серед них – самі ранні зразки так називаної геральдичної композиції з точно виробленою середньою віссю і симетрично розташованими з боків фігурами: ця струнка і внутрішньо урівноважена композиція стане згодом типової для всього мистецтва Передньої Азії.

Спадщина доісторичних часів, магічний образ Звіра, очолює в багатьох добутках Вавилонського образотворчого мистецтва.

Найчастіше це чи лев бик. Адже й у молитовних гімнах Дворіччя лють богів порівнювали з левиної, а міць їх – зі скаженою силою дикого бика. У пошуках блискаючого, барвистого ефекту Вавилонський скульптор любив зображувати могутнього звіра з очима і висунутою мовою з яскравих кольорових каменів.

Пам'ятників Вавилонського мистецтва дійшло до нас значно менше, ніж єгипетського. Тим велику цінність представляють уцілілі зразки художньої творчості Шумеру, Аккада і Вавилону.

"Стела шулік", що прославляє перемогу правителя міста Лагаша над сусідами і так названа тому, що скульптор зобразив шуліки, що роздирає трупи розбитих ворогів, – вважається самим значної з добутків шумерського мистецтва, що дійшли до нас, цього періоду.

"Порядкове" розкриття сюжету, як у єгипетському мистецтві, і значна монументальність усієї композиції характеризують цей рельєф (XXV в. до н.е.).

Група мармурових статуеток з Тель-Асмара (перша половина III тисячоріччя до н.е.). Висота найбільший – тридцять сантиметрів. Це зображення богів, жерців і що моляться. Усі вони коштують випрямившись на весь зріст, зі складеними на груди руками. Тіла їх і довгі одягання подані схематично, як би лише намічені, але на них і не звертаєш уваги, що цілком зосереджується на обличчях, точніше на чи ликах навіть на масках, – так нереальні, фантастичні й гостро виражені ці образи. От наголо виголена голова, а от вигадливі, як би в кілька поверхів завитками розчесані бороди.

Але головне – ока: величезні, немов застиглі в здивуванні, або в незворушно-лукавому спогляданні чогось, що бачать вони, але не бачимо ми, бути може в спогляданні нас з вами, що дивляться на них, але не розуміючих їхній до кінця. Кожна фігурка геометрично побудована так, щоб глядача разив відразу ж погляд її величезних очей з кольорових каменів, настільки міцно устромлених, що їх не розхитало час.

У XXIV в. до н.е. семітичне місто Аккад, яким правил прославлений своїми перемогами цар Саргон Древній, підкорив собі значну частину Дворіччя.

У зодчестві вплив Аккада позначилося в остаточному твердженні арки і зводу, у ліпленні – у тонкому проробленні деталей, у меншій умовності зображення, у справжній і часто дуже виразній портретності. Чудова в цьому відношенні голова з міді, бути може портрет самого Саргона.

Переможна стела Нарам-Сина (спадкоємця Саргона, що продовжив його справу) – найдосконаліший добуток аккадського мистецтва. Епічна поема запечатана в камені.

Тим часом у Шумеру жрець Гудеа, повновладний правитель міста Лагаша, розвиває в XXII в. до н.е. бурхливу будівельну діяльність.

Майже нічого не збереглося від споруджених при ньому архітектурних пам'ятників. Але нам добре відомі й обличчя самого Гудеа, і скульптура його часу: біля двадцяти його статуй було виявлено при розкопках. Деякі виконані з великою майстерністю і ретельною обробкою деталей, явно портретні риси правителя в жрецькому одяганні сполучаються в них з усіх тієї ж, настільки типової для шумерських скульптурних зображень загадковою пильністю погляду, внутрішньою зосередженістю всього образа, будь те в чи спогляданні в молитві. Як і в сучасних їм статуях фараонів, камінь справді оживає в статуях Гудеа.

При царі Хаммурапі (1792-1750 р. до н.е.) місто Вавилон поєднує під своїм верховенством всі області Шумеру й Аккада. Слава Вавилона і його пануючи гримить в усьому навколишньому світі.

Хаммурапі видає знаменитий звід законів, відомий нам по клинописному тексті на майже двометровому кам'яному стовпі, прикрашеному дуже високим рельєфом. На відміну від стели Нарам-Сина, що нагадує мальовничу композицію, фігури рельєфу виділяються монументально, немов круглі скульптури, вертикально розсічені навпіл. Бородатий і величний бог сонця Шамаш, сидячи на троні-храміці, вручає символи влади – жезл і магічне кільце – стоячому перед ним у виконаній покірності і благоговіння позі паную Хаммурапі. Обоє дивляться пильно один одному в очі, і це підсилює єдність композиції.

При усіх своїх безсумнівних художніх вартостях цей прославлений рельєф виявляє вже деякі ознаки прийдешнього упаду Вавилонського мистецтва. Фігури сугубо статичні, у композиції не почувається внутрішнього нерва, колишнього натхненного темпераменту.

Міць і політичне значення Вавилона ослабнули в наступні століття.

Тим часом нова держава рвалася до влади в Дворіччя: у буре боїв Ассирії призначено було затвердити своє верховенство в краях, де розцвіла одна із самих древніх і великих культур людства.

Ассирія. Не раз відзначалося, що ассирійці поставилися до своїх південних сусідів, Вавилонянам, приблизно так, як згодом римляни до греків, і що Ниневия, столиця Ассирії, була для Вавилона тим, чим Риму призначено було стати для Афін. Справді, ассирійці запозичали релігію, культуру і мистецтво Вавилонії, значно огрубівши їх, але і наділивши новим пафосом могутності.

Вони установили в неспокійному Дворіччя свій державний порядок, створили єдину могутню державу і, використовувавши Дворіччя як плацдарм, поширили вогнем і мечем своє панування на величезні території від Синайського півострова до Вірменії, від Малої Азії до Єгипту, і навіть сам Єгипет був на короткий час завойований ними.

У руїнах палацу ассірійського царя Ашшурбаніпала була виявлена бібліотека, ймовірно сама значна в усьому тодішньому світі, що нараховував кілька десятків тисяч клинописних текстів, у тому числі і всі найважливіші добутки Вавилонської літератури. Ця царська бібліотека дала сходознавцям найцінніший ключ до пізнання культури Дворіччя. Дійсно, величезна заслуга ассірійського владики, що збирав древні таблички і склали з них бібліотеку, призначену "для його особистого користування".

Ассірійське мистецтво від початку I тисячоріччя до н.е. і до катастрофи ассірійської держави наприкінці VII століття до н.е. було цілком виконане пафосом сили, прославляло міць, перемоги і завоювання ассірійських володарів.

Жорстоке, але могутнє по своєму пафосі мистецтво; гарячий подих і начебто виконання левиної люті і скаженої сили дикого бика.

Величні і фантастичні ніколи піднімалися у входу в знаменитий Хорсабадський палац пануючи Саргона II, біля Ніневії, грандіозні крилаті бики в тіарах, із зарозумілими людськими ликами, що блискають очима, з величезними, прямокутними, суцільно закрученими дрібним завитком бородами; кожен бик – з п'ятьма важкими, усі під собою копитами, що зневажають. Це добрі генії, стражі царських чертогів, що охороняли їх від ворогів, видимих і невидимих, наділеною зайвою ногою, щоб кожен вхідний бачив їх збоку – у русі, що лякає своєю вагою, а попереду – у не менш грізному спокої.

Не культові, а світські сюжети переважають у рельєфах і розписах ассірійських палаців. Не культова, а грандіозна палацева і фортечна архітектура з розмірно чергуються баштоподібними виступами характерна для військової ассірійської держави, який цар служив увінчанням.

Самі знамениті рельєфи з ассірійських царських палаців знаходяться тепер у лондонському Британському музеї й у паризькому Луврі.

Це суцільно прославляння пануючи, його влади, його діянь. Усюди обличчя пануючи величаво, деспотично суворо, без індивідуальних рис.

Надзвичайна розкіш царських одягань, начиння, незліченних прикрас. І безприкладне в мистецтві зображення царської жорстокості: садження на кіл, виривання в бранців мови і здирання шкіри в присутності пануючи, моторошно передані – без тіні жалості.

І, нарешті, у царських полюваннях і битвах чудові зображення тварин. Це і є вершина ассірійського мистецтва.

Пружно, що згинаються під вагою вершників, що мчаться по пустелі верблюди. Горда левина лють і скажений кінський біг. Мистецтво ще ніколи не досягало такий сили в зображенні подібних сцен, де головними героями є лев, чи верблюд кінь. І звичайно, такий динамізм, така міць звіриного пориву навіть не увижалися вишуканому художнику, що написав навряд чи не саму бурхливу в мистецтві Єгипту полювання на левів на скриньці в могилі Тутанхамона.

"Умираюча левиця" з палацу Ашшурбаніпала (VII століття до нашої ери, Лондон, Британський музей) – шедевр світового значення. Ця левиця, простромлена стрілами, що намагається піднятися в останнім запеклому зусиллі, виконана трагічної величі. У пасті її, що розкрилася в передсмертному рику, розставлені трикутником передні лапи і різка діагональ поваленого тіла – створення великого скульптора. І збережися від всієї Ассирії з її кривавими перемогами, спрагою світового панування, культом грубої сили, нечуваними жорсткостями і запаморочливою розкішшю тільки цей рельєф, ми б знали, що в ассірійського народу було велике мистецтво і, виходить, велика душа.

Тому що велич народної душі пробивається назовні крізь гніт самої безжалісної, самої нелюдської тиранії.

Ассірійське панування в Передній Азії не було довговічним. У 612 році до нашої ери горда Ніневія була узята приступом військами Вавилонського царя і мідянами, що у свою чергу перетворили переможену ними твердиню в купу руїн і піддали всю країну повному руйнуванню.

Століття і народи. Повернемося до бронзового століття, до тих часам, коли за межами долин Нілу і Тигру з Євфратом ще існувало первісне суспільство.

У різних районах Грузії знайдено при розкопках велика кількість мідних сокир другої половини 3 тисячоріччя до нашої ери, родинних за формою раннім шумерським сокирам.

Так вже в ці далекі часи культура Дворіччя перепліталася з культурою народів і племен, часом географічно віддалених, але через сусідів, що входили у якесь зіткнення з Вавилонією, мистецтво якої, ймовірно робило на них глибоке враження.

Племена древнього Закавказзя особливо процвітали в торевтиці, тобто мистецтво карбування. Великі культурні вогнища Кавказу, багатого рудами, уплинули на розвиток культури бронзового століття у всій Східній Європі.

У кургані племінного вождя в Тріалеті (Грузія) виявлені високомистецькі чаші і кубки з золота і срібла, що відносяться до 8 століття до нашої ери, зокрема чудовий срібний кубок з карбованими зображеннями, розташованими двома горизонтальними поясами (Тбілісі, музей Грузії). У нижньому – низка оленів, у верхньому – процесія в два десятки фігур: дивні істоти з людським тулубом, але зі звіриною головою і хвостом. Процесія направляється до богині, що сидить на троні біля священного дерева. Пояса з зображеннями вільно розгортаються навколо кубка; мірне чергування фігур і їх загальний декоративний стиль ріднять цей добуток закавказьких майстрів з мистецтвом усього древньосхідного світу.

Шумер, Аккад, Вавилон, Ассирія... Світ, що безпосередньо оточував ці державні утворення з їхніми культурними вогнищами, розвивався під їхнім впливом, збагачувався їхніми досягненнями, але і сам збагачував їх своїм внеском у загальну культурну скарбницю.

Фінікійці – народ купців і мореплавців, хитромудрий і заповзятливий, тримав у своїх руках на рубежі II і I тисячоріччя до н.е. чи ледве не всю торгівлю на Середземне море. Пам'ятників його мистецтва, що широко використовувало в цей період чужоземні зразки, залишилося порівняно мало. Тодішній світ зобов'язаний фінікійцям винаходом пурпуру (барвника, що виготовлявся з особливого виду молюсків), більш зручного для торгових операцій, чим єгипетські чи ієрогліфи Вавилонський клинопис.

Торгове посередництво фінікійців мало величезне значення для переплетення великих культур.

Могутнє ассірійське мистецтво чималим зобов'язане мистецтву хетів.

Адже, наприклад, задовго до твердження панування Ассирії в Дворіччя у входу в хетські храми і палаци хетських царів піднімалися грандіозні фігури фантастичних тварин – стражів. Але про хетів зовсім забули в наступні століття (як, утім, забули і про їхніх переможців – ассірійцях). Тільки в наш час сходознавці одержали реальне представлення про хетське мистецтво і по-справжньому процвітали у важкій справі прочитання хетських написів.

В другій половині 40-х років турецькі археологи почали великі розкопки в Анатолії, де ніколи процвітала хетська культура.

Нова, зацікавлена глава вписувалася в історію людства. Святилища під відкритим небом, з яких найбільш значне поблизу древньої хетської столиці, де зараз – турецьке сільце. Але саме цікаве – це уламки скульптур, виявлені на крутому гребені, відомому за назвою Чорної гори: кам'яні голови з величезними очима і статуетки бога-оленя.

Деяка брутальність, навіть незграбність роботи знижує рівень хетських кам'яних статуй. І все-таки якесь своє слово хети сказали в мистецтві. Адже саме вони вперше в історії архітектури ввели так називану циклопічну кладку з неопрацьованих кам'яних брил.

Урарти запозичали клинопис в ассірійців, пристосувавши її до особливостей своєї мови, і все їхнє мистецтво, хоча і багато в чому самобутнє, близько за духом ассірійському.

Основні збори урартських стародавностей, що включає бронзовий щит пануючи Сардура, прикрашений зображеннями левів і биків, зберігається в Єреванському музеї.

Від Нового Вавилона залишилася лише пам'ять, тому що після його захоплення перським царем Киром II у 538 р. до н.е. Вавилон прийшов поступово в повний занепад. У середні століття нашої ери на місці цього міста тулилися лише убогі арабські хатини. Розкопки дозволили відновити план величезного міста, але не колишня його велич.

Пам'ять про царя Навуходоносорі, що переміг єгиптян, зруйнував Єрусалим і полонив євреїв, оточив себе безприкладної навіть у ті часи розкішшю і перетворив у неприступну твердиню відбудовану їм столицю, де рабовласницька знать віддалася самого розгульного життя, самим невтримним насолодам.

Стіни Вавилона з їхніми незліченними вежами були значні. Геродот повідомляє, що по них могли вільно роз'їхатися дві колісниці, запряжені четвіркою коней. Розкопки підтвердили його свідчення. У Новому Вавилоні було два бульвари, двадцять чотири великих проспекти, п'ятдесят три храми і шістсот каплиць.

Пам'ять про знамениту по Біблії "Вавилонській вежі", що була грандіозним семиярусним зіккуратом (побудованим ассірійським зодчим Арадахдешу), висотою в дев'яносто метрів, зі святилищем, що блискає зовні блакитнувато-ліловими глазурованими цеглинами.

Це святилище, присвячене головному Вавилонському богу Мардуку і його дружині, богині ранкової зорі, було увінчано золоченими рогами, символом цього бога. Якщо вірити Геродоту, що стояла в зіккураті статуя бога Мардука з чистого золота важила майже дві з половиною тонни.

Пам'ять про знамениті "висячої садах" напівміфічної цариці Семіраміди, шанованих греками як одне із семи чудес світла.

Те було багатоярусне спорудження з прохолодними покоями на уступах, засаджених квітами, кущами і деревами, що зрошувалися за допомогою величезного водопідйомного колеса, що обертали раби. При розкопках на місці цих "садів" був виявлений усього лише пагорб із цілою системою колодязів.

Нова держава затвердилася в Передній Азії і далеко розширилася за її межі. Це могутня перська, чи іранська, імперія династії Ахеменідів. У її склад увійшли Вавилонія й Ассирія, Мала Азія і Єгипет, Мідія, Вірменія, Сирія і навіть Середня Азія. Як і ассірійське, як і Вавилонське, її панування було короткочасним, але грізним і часом блискучим (539 – 330 р. до н.е.).

V в. до н.е. Підкоривши собі багато народів, ахеменідський Іран усмоктує соки їхніх культур. Але його мистецтво вносить у загальну скарбницю і свої оригінальні риси.

Мистецтво ахеменідського Ірану – насамперед палацове, придворне. Володарі великої імперії побажали увічнити пам'ять про свою могутність грандіозним будівництвом: палацові ансамблі в Пасаргадах, Персеполі і Сузах (нині руїни) затьмарили своїм розмахом і розкішшю майже усе, що було створено в колишні століття в інших державах. Як і ассірійські палаци, вони були прикрашені величезними рельєфами, і у входу їхній стояли крилаті бики ще більш значних розмірів, чим у Хорсабаді.

Нововведення, уведене перськими зодчими, – це ападана: багатоколонний тронний зал з цілим лісом легень, струнких колон з різнобарвних чи каменів таких, як, наприклад, у Сузах, де увінчанням двадцятиметрових колон служили важкі капітелі у виді бичачих напівфігур. Золоті обшивання і багатобарвні кахлі прикрашали залиті світлом покої. Яскравий блиск фарб, пишнота оздоблення і стрункий розмах грандіозної архітектури затверджували у свідомості підданих велич верховної влади.

Нескінченними низками вибудовувалися по стінах рельєфні фігури царських чи воїнів данників.

Це було святкове – урочисте мистецтво, більш покійне і світле, чим ассірійське, і без жорстокості, навіть у прославлянні перемог.

Вічний пам'ятник усієї цієї величі – знаменитий майоліковий фриз, що зображує царських охоронців (Париж, Лувр). Греки називали цих лучників "безсмертними", тому що їх завжди було десять тисяч.

Але упала і ця держава. Скорений у IV в. до н.е. Олександром Македонським, Іран, як і Єгипет, включився в русло елліністичної культури, з яким він уже давно знаходився в зіткненні.


14.11.2010