Культурне надбання деяких міст Івано-Франківської області

У рефераті подано відомості про такі міста Івано-Франківської області як: Болехів, Яремче, Калуш та Коломия. Описано історичні пом'ятки історії та культури, що знаходяться в цих містах

Місто Болехів. На порозі бойківського краю, обабіч гірської річки Сукіль, притоки Свічі і Дністра та головного прикарпатського тракту Івано-Франківськ - Стрий, на віддалі 78 км від обласного центру, на висотах 345 - 405м над рівнем моря розташувалося місто Болехів. Місто межує з Львівською областю, в 9 км від курорту Моршин.

В системі 39 поселень області місто Болехів займає восьме місце за чисельністю населення (I0,6 тис. осіб). Через місто проходить автомагістраль загальнодержавного значення другої категорії Стрий-Болехів-Івано-Франківсьвк-Чернівці та обласного значення Болехів-Козаківка, Болехів - Міжріччя, дільниця Львівської залізниці Стрий-Болехів-Івано-Франківськ.

Болехів - місто обласного значення з жовтня 1993р. Воно розкинулось на відпалі 18 км від районного центру міста Долина, розташоване на окраїні Івано-Франківської області.

В Болехові багато пам'яток історії та культури. Культові споруди - храми Святої Параскеви, Святої Анни, Жон Мироносиць, римо-католицький костел Вознесіння Матері Божої, солеварня (середини 19 ст.) міська ратуша (1863), житлові будинки кінця І9ст. по вул.Коновальця, навчальні корпуси технікуму (колись приміщення суду та лісової школи). В Болехові крім Н.Кобринської жили та працювали - О.Савицький, професор, автор першого українського підручника з математики, скульптор В.Черешнівський, майстер скрипок Зеновій Петиш, майстер-годинникар В.Василевький, краєзнавець, засновник музею міста Р.Скворій.

Місто Яремче Івано-Франківської області з 1977 року віднесено до категорії міст обласного підпорядкування з включенням в його межі таких населених пунктів: м. Яремче з мікрорайонами Ямна та Дора, смт. Ворохта, с. Татарів, с. Микуличин, с. Яблуниця, с. Вороненко, с. Поляниця. На базі сіл утворені Татарівська, Микуличинська, Яблуницька та Поляницька сільські ради та Ворохтянська селищна рада. В межі Яблуницької сільської ради входить село Вороненко. Тому територія м. Яремче з підпорядкованими населеними пунктами називається територією Яремчанської міської ради.

Загальна площа території - 65.6 тис. га. Майже половина території Яремчанської міськради - 31 тис.га розташована в межах Карпатського державного природного національного парку (ДПНП) - першого в Україні, утвореного в 1980 році. Загальна площа парку - 50,3 тис. га. Основною метою його створення є збереження унікальних для Центральної Європи природних ландшафтів, що відзначаються багатим генофондом, наявністю рідкісних пралісових екосистем і значним рекреаційним потенціалом, а також сприяння підтриманню екологічного балансу в регіоні.

Чисельність населення згідно даних перепису населення по регіону складає 21.4 тис.чол., з них жінок -11.2 тис. та майже на 1000 менше чоловіків - 10.2 тис.

Згідно з балансом трудових ресурсів у місті їх чисельність залишається в межах 11,5 - 11,6 тис.чоловік. Протягом 2002 року у народному господарстві було зайнято 3.38 тис.чол., в галузях матеріального виробництва - 0,5 тис.чоловік, що складає 15.4 % від усієї чисельності працівників. Окрім того, біля 1.2 тис. населення зайняті в приватному секторі.

     

Загальний обсяг місцевого бюджету регіону 2003 року складає 12 млн. 102 тис. грн.

Всі населені пункти м. Яремче мають статус гірських та віднесені до категорії курортних. В історичному плані місто виникло 200 років тому, як курорт.

Територія Яремчанської міської ради - регіон традиційно туристичний. Практично все зайняте населення тим чи іншим чином працює на туристичну галузь.

Сприятливі кліматичні умови, гірський рельєф, мальовничі пейзажі, різноманітність рослинного і тваринного світу, наявність культурних і архітектурних пам’яток - все це сприяє інтенсивному розвитку всіх видів рекреації. Про це свідчить велика кількість стаціонарних рекреаційних закладів, в тому числі і дитячих таборів відпочинку.

Крім стаціонарних форм відпочинку існує автомобільний, пішохідний, водний, лижний туризм. Для неорганізованих туристів проведено відповідний благоустрій зон відпочинку, а саме: „Воротищі”, „Женець”, „Ребровач”, „Говерла”, „Трамплін”.

Враховуючи унікальний рекреаційний потенціал території Яремчанської міської ради, де створена потужна матеріально - технічна база рекреаційного обслуговування (43 одиниці туристичне - рекреаційних закладів, які одноразово можуть прийняти 5,2 тис. відпочиваючих, будівництво нових рекреаційних закладів, розвиток зеленого туризму, екологічно допустиму рекреаційну місткість території 0,9 - 1,0 млн.чол. на рік), значний попит населення на оздоровлення в Яремчанській зоні, реальні можливості побутової інтеграції на міжнародний ринок туристичних послуг, а також економічну ефективність рекреаційного господарства міськвиконком визнано на 2003 рік пріоритети напрямків соціально-економічного розвитку регіону, ядром в основі яких є розвиток підприємництва та туризму.

В місті Яремче природньою основою економіки є і залишається туристично-рекреаційна галузь, що і зобумовлює майже повну відсутність великих промислових підприємств.

Загальні дані про місто Калуш. Площа - 64,5 тис. кв. км, 0,5% території області, в 30 км від обласного центру Калуш – місто обласного підпорядкування.

Історичні і географічні дані. Перша письмова згадка про місто датована 27 травня 1437 року. Місто розташоване в мальовничому передгір’ї Карпат на пересіченні важливих торгівельних, господарських та культурних шляхів, швидко розвивалась, а в 1549 р. отримує Магдебурзьке право і стає Королівським “Вільним містом” з власним гербом.

За характером рельєфу територія міста складається з рівнинної частини. Поверхня міста розчленована річками Лімниця, Сівка, Млинівка. 10 частина міста вкрита лісами.

Клімат міста помірно-континентальний, вологий з прохолодним літом та м`якою зимою. Середньомісячна температура липня +18 градусів Цельсія у рівнинній частині. Річна кількість опадів коливається біля 650 мм.

Місто охоплене сіткою автомобільних доріг загальнодержавного, обласного та міського значення протяжністю близько 230 км.

Через місто проходить вітка Львівської залізниці. Пасажирські поїзди відправляються зі ст. Калуш до Мінська, Львова, Чернівців, Івано-Франківська, Стрия.

Чисельність населення м. Коломиї станом на червень 2002 року - 61 тис. чол. Дата утворення 1241 рік. Територія-41 кв.км.

В економіці міста провідне місце належить малому та середньому бізнесу, яке дає до58% надходжень до міського бюджету.

Корисні копалини міста - пісочно гравійний матеріал, цегельно-черепичний матеріал.

В місті проходить сітка залізної дороги, асфальтних, шосейних, і профільованих доріг.

Промисловість міста в основному - це будівельні матеріали, продовольчі товари, електротовари, посуд, шкільне приладдя, одяг, та ін.

Клімат помірно-континентальний з м"кою зимою, частими відлигами і нестійким сніжним покривом.

Середня подовженість безморозного періоду складає 150 днів, вегетаційного 210 днів. Весняні заморозки закінчуються в середині четвертої декади квітня, а перші осінні заморозки починаються в середині вересня.

Найбільша відносна вологість в місті спостерігається в грудні місяці.

Основними напрямками на протязі року є вітри північно західні, влітку - південно-східні.

Головна водна артерія міста - ріка Прут з її притоками : Пістинька, Сопівка, Ключевка,Турка, Тростянеь, Коломийка. Всі притоки беруть початок в передгір’ї Карпат.

Загальна довжина р. Прут 910 км.Через місто вона протікає з заходу на південний схід в широкій долині яка розділяє Гуцульщину і Покуття.


03.11.2010