Видатний музикант Людвіг ван Бетховен

Музика Бетховена звернена до мільйонів людей. Не тільки до сучасників, але і до людей грядущих поколінь. Вона і сьогодні радує, вселяє мужність, кличе на боротьбу за щастя на всій землі

16 грудня 1770 р. в прирейському містечку Бонне народився Людвіг ван Бетховен. Його мати була дочкою кухаря, батько служив в придворній капелі.

Неабияке музичне обдаровання хлопчика виявилося в ранньому дитинстві, але по-справжньому займатися композицією він початків в дванадцять років. Його сходження до вершин творчості і майстерності не було швидким і легким. Він працював багато і наполегливо. Вивчаючи бетховенські «Зошита нарисів», французький письменник Ромен Роллан із здивуванням побачив, що деякі найзнаменитіші свої мелодії композитор завойовував «такт за тактом... ноту за нотою...».

Бетховен рано пізнав несправедливість, гіркоту принижень і образ. Його батько, користолюбний, деспотичний, задумав зробити з нього приносячого прибуток вундеркінда. Жорстокими побоями «вбивав» він в хлопчика музичні навички, примушуючи його з ранку до вечора вправлятися в грі на фортепіано і скрипці.

Суворість і грубість батька надламали душу дитини, наклали незгладимий відбиток на його характер. Чоловік величезного життєрадісності, рідкої етичної чистоти і благородства, прагнучий дружби і любові, Бетховен назавжди залишився замкненим, нетовариським, різким в поводженні з навколишніми.

Ця замкненість, заглибленість в себе посилилися з роками, коли над композитором нависла невідворотна загроза глухоти. «Я веду жалюгідне життя, признавався він в листі до лікаря Вегелеру, два роки вже, як я уникаю всякого суспільства, оскільки у мене бракує духу сказати людям: я глухий... Проте, якби я позбувся цієї хвороби, я обійняв би весь світ... Я схоплю долю за глотку. Зовсім зігнути мене їй не вдасться».

Першою людиною, що вплинула вирішальний чином на музичний і загальний розвиток Бетховена, був Крістіан Готлоб Нефе. Він не тільки навчав його основам музичної теорії і композиції, грі на органі і клавесині, але також прищепив йому смак до поезії, літератури, філософії.

У 1782 м. при сприянні Нефе були надруковані варіації Бетховена на тему маршу композитора Дреслера і три фортепіано сонати. «Цей юний геній, - писав про свого учня Нефе, - заслуговує підтримку...».

У 1787 р. Бетховен поїхав в Вену, де в той час жил і працював Моцарт. Прослухавши фортепіанну імпровізацію сімнадцятирічного музиканта, Моцарт сказав присутнім: «Зверніть увагу на цю людину, про нього буде говорити весь світ.. ».

     

Але Бетховену не довелося стати учнем Моцарта,. Його перебування в Вені було перерване повідомленням про хворобу матері. Вона померла незабаром після його повернення в Бонн.

Бетховен ніжно любив свою матір добру, жінку, як і він, що страждала від деспотизму батька. Він важко переживав її смерть. Одарований і діяльний юнак добився від курфюрста права опіки над платнею батька, що пропивав майже весь свій заробіток. Щоб забезпечити безбідне життя собі і підростаючим братам, він становиться альтистом придворної капели, помічником органіста, концертмейстером, що розучує з паяцами оперні партії, вчителем музики. І при цьому встигає складати твори, в яких вже відчувається рука майбутнього великого майстра-монументаліста.

Музичне і культурне життя Бонна не задовольняли Бетховена. Він прагнув в Вену - місто Гайдна і Моцарта, місто музики, театру.

Заручившись рекомендаційними листами. Бетховен восени 1792 р. приїхав в Вену. Його чуттєва гра і талановиті імпровізації підкорили венську публіку. Це був незвично новий виконавчий стиль палкий і героїчний.

Отримує визнання Бетховен і як композитор В 1795 р. були видані три фортепіанні тріо, в яких знавці відмітили «натхнення, що може утішити світ, що оплакує смерть Моцарта».

Але Бетховен, що досяг вже високого рівня майстерства, був безмежно вимогливий до себе. Бажаючи поповнити свої теоретичні знання і виробити індивідуальну композиторську техніку, він бере уроки у Гайдна, а пізніше у Альбрехтсбергера і Сальері. Однак, як не плідні були ці заняття, своїм колосальним творчим зростанням Бетховен зобов'язавши передусім самому собі: своєму невпинному, напруженій праці.

Серед творів Бетховена, виданих з 1796 по 1802 р., три концерти для фортепіано з оркестром, дві симфонії, шість струнних квартетів, фортепіанні і струнне тріо, сімнадцять фортепіанних сонат.

Восьму, «Патетичну» сонату (1799) Ромен Роллан вважав одним з разючих «бетхоаенських діалогів, справжніх сцен з драми почуттів». А про музику сонати, що отримала назву «Місячна» (1801), Роллав говорив: «У ній більше страждання і гніву, чим любові». Сонату цю Бетховен присвятив юній аристократці Джульетте Гвичарді, глибоко ним коханої, ат його надії, що обманула.

Гіркота неподіленої любові і страх перед глухотою, що насувається зробили життя Бетховена нестерпною. Запевнившись в невиліковності своєї хвороби, він вирішує померти і виїжджає в передмісті Вени Хейлігенштадт, де пише заповіт, адресований братам Карлу і Іоганну.

Але воля до життя і творчості перемагають. Композитор починає роботу над новаторською Третьою симфонією (1804). У ній, зі слів Чайковського, «розкрилася уперше вся неосяжна, дивовижна сила творчого генія Бетховена».

Спочатку симфонія була присвячена Наполеону Бонапарту, у, дізнавшись, що Наполеон проголосив себе імператором, композитор в люті розірвав титульний лист партитури і дав симфонії нову назву «Героїчна». Бетховену, переконаному демократу, прихильнику французької революції з її лозунгом свободи, рівності і братств, герой представлявся борцем,якому чужі особисті, егоїстичні спонукання, готовий пожертвувати собою ради щастя народу.

Майже в один час з «Героїчною» симфонією були написані фортепіанні сонати «Аврора» (1804), «Аппассионата» (1805) і Дев'ята соната для скрипки і фортепіано (1803), що отримала згодом назву «Крейцерова» (Бетховен присвятив її парижському скрипалеві Родольфу Крейцеру).

«Крейцерова соната» натхненний дует скрипки і фортепіано. Вона повна благородства, мужньої краси, трагедійної сили почуття.

Як би особняком стоїть фортепіанна соната «Аврора». У ній немає несподіваних звукових контрастів, вона вся немов виткана з променів ранкової зорі.

Одне з найбільших творчих досягнень Бетховена «Аппассионата». Цей твір дуже любив і високо оцінив В. І. Ленін.

Єдина опера Бетховена «Фіделіо» (1805), за власним його визнанням, коштувала йому «найбільших мук при народженні» і «доставила найбільші засмучення». Вона була холодно зустріта венською публікою і витримала лише декілька виконань. Ця опера, що оспівує героїзм, стійкість, самовіддану любов, прагнення до свободи, близька по духу до таких творів зрілого Бетховена, як П'ята симфонія (1808) і музика до драми Гете «Егмонт» (1810).

«П'ята симфонія, - говорив А. В. Луначарський, - відображає... музику революції... Це симфонія навислої над людством долі і напруженого опору йому». У ній з величезною художньою силою показане рушення від темряви до світла, зображено весь шлях боротьби і переможного торжества волі і розуму.

Революційними ідеями, героїчною боротьбою за свободу проникнута і музика бетховенського «Егмонта». Композитор завжди виявляв велику цікавість до творчості Гете. Він серйозно думав про оперу на сюжет гетевського «Фауста», склав на вірші Гете кращі свої пісні.

Серед шістнадцяти струнних квартетів Бетховена особливе місце займають так звані «російські» квартети: Сьомий, Восьмий і Дев'ятий (1806). Композитор написав їх на замовлення російського посла в Вені графа А. К. Разумовського і в двох з них використав мелодії російських народних пісень.

Дев'ять бетховенських симфоній це, зі слів російського композитора А. Н. Серова, «дев'ять світів симфонічних». Остання, Дев'ята симфонія (1823) творчий підсумок всього життя великого композитора. Вона освячена ідеєю загальної рівності і братства. Фінал симфонії, в який Бетховен ввів хор і співаків-солістів, написаний на текст оди Шиллера «До радості». Він звучить як звитяжний гімн, що славить єднання, щастя і свободу. «Людина, якій мир відмовив в радості, - говорить Ромен Роллан, - створює радість сам, щоб віддати її миру. Він виковує її з свого страждання, як виразив він в гордих словах, які можуть служити... девізом всякої героїчної душі: «Через страждання до радості».

Геній, що обдарував людство безсмертними витворами, кінчив життя в бідності і самотності.

Російський критик В. В. Стасов називав Бетховена музикантом, «якого не було в світі відтоді, як існує музика», який «наклав печать своєї особистості і свого могутнього, надзвичайного почину на музику усього подальшого століття».

Сучасник Великої французької революції, Бетховен, відобразив в своїй творчості великі народні рушення цієї епохи, її прогресивні ідеї.

Музика Бетховена звернена до мільйонів людей. Не тільки до сучасників, але і до людей грядущих поколінь. Вона і сьогодні радує, вселяє мужність, кличе на боротьбу за щастя на всій землі.


01.11.2010