Професійні об'єднання перукарів: вітчизняні та міжнародні

Бурхливий розвиток у XX ст. перукарської справи, поширення ідей краси, модних тенденцій та креативних стильових рішень стали можливими завдяки створенню національних і міжнародних професійних організацій перукарів

Найвідоміші серед міжнародних професійних організацій перукарів — це Intercoiffure Mondiale (ICD), Haute Coiffure Francaise (HCF, асоціація незалежних перукарів), Organization Mondiale Coiffure (OMC).

Intercoiffure Mondiale — це Міжнародна організація елітних салонів високого перукарського мистецтва, її історія розпочалася 14 квітня 1925 p., коли перукарі Швейцарії, Німеччини та Англії створили у Гамбурзі «Міжнародну асоціацію жіночих перукарів». Розквіт ICD почався після Другої світової війни. Тепер до цієї організації входить понад 2500 провідних салонів з 41 країни. Очолює Intercoiffure Mondiale Всесвітній президент — відомій перукар Клаус Пітер Окс (Франція). Він та Рада директорів керують роботою організації.

Географічне асоціація поділяється на вісім регіонів, які мають свою унікальну мовну, культурну і ментальну сутність. Для кожного з регіонів обирається свій президент, директор моди та адміністративний директор. До складу регіонів входять секції — національні організації, визнані ICD високопрофесійними. Країну має представляти тільки одна секція. Україна, Росія, Угорщина, Румунія і Польща входять до регіону Східної Європи. Президент регіону — В'ячеслав Дюденко (Україна).

При Intercoiffure існує молодіжний «Фонд Гійома», який відкриває та підтримує юні обдаровання. З 1993 р. «Фонд Гійома» присуджує молодим майстрам престижну премію.

Intercoiffure Mondiale разом з іншими організаціями визначає модні тенденції в зачісках. Двічі на рік у Парижі члени асоціації створюють колекції весна — літо та осінь — зима, які відображають останні тенденції перукарської моди. Кожен член асоціації отримує повний набір фотокарток і постерів колекції. А у вересні Париж стає місцем проведення всесвітнього показу Mondial Performance, грандіозного шоу, під час якого відбуваються виступи секцій Intercoiffure, індивідуальні виступи провідних світових стилістів, а також молоді з «Фонду Гійома». Восени 2001 р. українська секція вперше виступила на Mondial Performance. Колекцію зачісок, яку представили відомі українські стилісти В. Дюденко та Н. Балабанова, було визнано «найстильнішою й наймоднішою».

ICD — закритий клуб, і його членами можуть стати тільки власники елітних салонів або перукарі, які зробили значний внесок у розвиток перукарського мистецтва своєї країни та світу. Тому заява на прийом до ICD має супроводжуватися рекомендацією діючих членів організації, а сам вступ здійснюється тільки після річного випробувального терміну.

Українська секція Intercoiffure Mondiale була заснована у 2000 р. її очолив відомий майстер-перукар В. Дюденко. Нині до «Інтеркуафюр Україна» входять 19 членів. Це провідні майстри-перукарі та власники елітних салонів.

На національному рівні вони проводять семінари, майстер-класи, роблять фотосесії, беруть участь у конкурах перукарського мистецтва, співпрацюють із модельєрами одягу. В рамках національної секції створено молодіжне відділення, яке об'єднує талановитих перукарів у віці від 18 до 25 років. Його діяльність спрямована на підтримку творчої активності та розвиток потенціалу майстрів, які в майбутньому будуть продовжувати традиції організації.

     

Haute Coiffure Fransaise (HCF) — асоціація незалежних перукарів, створена у квітні 1945 р. провідними перукарями Парижа, власниками престижних салонів. Нині HCF представлена у 36 країнах світу й об'єднує близько 1500 успішних салонів краси. Ця асоціація організує модні покази у Парижі, де демонструються колекції сезонів осінь — зима та весна — літо, створені французькою креативною командою HCF. На такі покази з’їжджаються до 2000 членів асоціації, щоб ознайомитися з новими тенденціями моди. Потім креативні команди країн — членів HCF організовують власні покази, презентуючи свою інтерпретацію модних тенденцій.

Членами HCF можуть стати тільки висококваліфіковані майстри та стилісти з міжнародним ім'ям, а також власники престижних салонів краси. Тому HCF називають престижним клубом. Кожен член асоціації отримує юридичну підтримку й консультації аудиторів і бухгалтерів; безплатні квитки на конкурси у Парижі; навчально-методичні матеріали, де розкриваються технічні тонкощі, які лежать в основі сезонних колекцій зачісок; значні знижки на навчання у школі HCF у Парижі; можливість участі в майстер-класах, семінарах, виставках, презентаціях, шоу-показах.

Organization Mondiale Coiffure (OMC). Днем народження організації ОМС — всесвітньої організації перукарів — можна вважати ЗО вересня 2000 p., коли загальні збори членів Європейської міжнародної асоціації перукарів, включаючи артистичну секцію цієї асоціації (Confederation Internationale de la Coiffure/Organisation Artistique Internationale, або СІС/ОАІ), більшістю голосів вирішили перейменувати її в Organization Mondiale Coiffure. Таким чином, діюче з 1946 р. професійне об'єднання отримало новий імпульс для розвитку. Тепер ця професійна організація об'єднує 64 країни. У 2004 р. Всесвітнім президентом ОМС обрано Сальваторе Фодеру.

У структурі ОМС — п'ять географічних зон: африканська, американська, азіатська, європейська та східноєвропейська. Усі ці зони сформовані за принципом географічного положення. Президент зони ОМС Східної Європи — Долорес Кондрашова (Росія).

ОМС — незмінний організатор чемпіонатів світу з перукарського мистецтва. Перший чемпіонат відбувся у Парижі 1947 р. Участь у ньому брали тільки жіночі майстри. З четвертого — «брюссельського» чемпіонату, до них приєдналися майстри чоловічих зачісок.

Місцем проведення 24 чемпіонатів світу була Європа. В 1976, 1984, 1996, 2002 роках змагання перукарів залишали «Старий світ» і проходили в США. Японія (1992) і Південна Корея (1998) також брали участь у суперфіналах з перукарського мистецтва.

У 1998 р. Україна стала повноправним членом СІС/ОАІ. Право на вступ до міжнародного об'єднання перукарів дало створення Спілки перукарів України, яка й представляє Україну в ОМС.

У складі журі ОМС на чемпіонатах світу Україну представляють судді міжнародної категорії (всі з Дніпропетровська) Людмила Абрамова, Валентина Міхєєва, Таїсія Васильєва. Це висококваліфіковані професіонали, авторитет яких визнано на всесвітньому рівні. Галерея робіт, представлених на конкурсах, як правило, дивовижно різноманітна, досконала, тому судді несуть велику відповідальність за об'єктивність своєї оцінки.

Спілка перукарів України (СПУ) — всеукраїнське професійне об'єднання — створена у серпні 1997 р. Президент СПУ — Олексій Антонюк. До організації входить понад 3000 професіоналів: перукарів, візажистів, майстрів манікюру. Головна мета об'єднання фахівців — захист економічних, соціальних, творчих інтересів і розвиток перукарського мистецтва. Члени СПУ мають можливість брати участь у роботі цієї організації та користуватися її послугами. Прийом нових членів до організації відбувається під час проведення національних конкурсів, на виставках і в регіональних відділеннях.

Спілка бере участь у підготовці кадрів для галузі перукарського мистецтва, організовує семінари, майстер-класи, проводить виставки, фестивалі, національні конкурси перукарів. Найяскравіший серед них — чемпіонат України, який щорічно проводиться в рамках традиційного національного фестивалю «Світ краси».

У межах СПУ сформовано високопрофесійну національну судейську бригаду, яку очолює віце-президент СПУ, суддя міжнародної категорії Людмила Абрамова.

У 2000 р. засновано Асоціацію навчальних закладів, до якої ввійшли професійні школи, курси, коледжі, училища, технікуми.

Спілка перукарів України сприяє розвитку співробітництва із зарубіжними колегами, формує національну збірну з перукарського мистецтва для участі в міжнародних змаганнях.

Організація має детальну інформацію про всі заходи ОМС, здійснює чималу роботу під її егідою, має щорічні програми проведення подій міжнародного рівня: фестивалів, конференцій, чемпіонатів. Найпрестижнішим є світовий чемпіонат з перукарського мистецтва Hair World.

Всі заходи ОМС проводить згідно з єдиними стандартами та правилами.

Список літератури

1. Иллюстрированная инциклопедия мод/ Под ред. Л. Кибаловой. Прага: Артия, 1986. — 320 с.

2. Мода й стиль. Современная єнциклопедия. — М.: Аваита, 2002.

3. Плаксина 3. Б. й др. История костюма, стили и направлення. - М.: 2003.

4. Ясіевич В. Про стиль і моду. — К.: Мистецтво, 1968.


19.10.2010