Правила поведінки у театрі, кінотеатрі та на концерті
Відвідування театрів, філармоній, виставок - свято, яке вносить у наше життя різноманітність і красу. А щоб воно не було затьмарене, ми повинні дотримуватися правил гарного тону й говорити на одній мові - мові вихованих людей
Театр. Час стрімко летить вперед - у театр або на вернісаж уже давно не їздять у каретах. Але правила гарного тону залишилися колишніми:
- Приходьте в театр завчасно. Після того як Ви опорядитеся, у Вас ще повинне залишитися кілька хвилин, щоб придбати програмку й знайти свої місця в залі.
- Якщо все-таки Ви спізнилися, а Ваші місця перебувають у середині ряду, прийдеться сісти на ті, які підшукає для Вас білетер.
- При вході в театр чоловік пред'являє квитки для контролю й проходить першим; ідучи з театру, пропускає даму вперед. До своїх місць у ряді він також проходить першим (зрозуміло, з вибаченнями перед сидячими й неодмінно особою до них).
- Верхній одяг чоловік знімає тільки після того, як допоможе зробити це своїй супутниці, здає речі в гардероб, а номерки зберігає в себе.
- У його обов'язок входить покупка програмки, яку він вручає своїй супутниці.
- Вихований чоловік, прийшовши в театр із дамою, ніколи не залишить її одну. Якщо під час антракту вона не захоче вийти у фойє - він повинен залишитися з нею.
- Чоловіку не прийнято позичати бінокль у сусідки (якщо, звичайно, він не може знайти більш оригінального способу для знайомства з нею).
- Як тільки в залі згасне світло й піднімається завіса, Ви можете оплесками оцінити роботу художника-декоратора. Так само можна подякувати артистів за вдалі монологи, арії, танцювальні або пластичні номери. Але занадто старатися не слід: оплески заглушають репліки акторів і заважають повноті сприйняття. Якщо Ви втомилися сидіти прямо, не навалюйтеся на спинку переднього крісла, не повисайте на підлокітниках. Ваші сусіди мають право на свою частину території.
- Якщо Ви застуджені, радимо відкласти похід у театр до видужання. Але якщо пропустити гастролі улюбленої трупи вище Ваших сил, перед виходом з будинку прийміть таблетку від кашлю, а другу візьміть із собою. Покахикування під час спектаклю дратують публіку й заважають артистам. І, звичайно, власникам мобільних телефонів необхідно відключити їх на час спектаклю.
- Ви прийшли на прем'єру й Вас переповняють враження? Не слід ділитися ними із сусідами, бурхливо реагувати на сюжет, а тим більше - коментувати його. Дочекайтеся антракту.
- Побачивши в сусідній ложі знайомих, Ви зробите правильно, якщо не станете махати їм рукою, переговорюватися через кілька рядів або "зриватися" з місця для бесіди. Потрібно лише привітно кивнути головою. Зате під час антракту можна підійти й познайомити із друзями своїх супутників, поспілкуватися у фойє або буфеті.
- Прогулюючись в антракті, не тримайте свого супутника під руку.
- Постарайтеся повернутися в зал з першим дзвінком, щоб зайвий раз не турбувати сусідів.
- По закінченні спектаклю не мчіться із всіх ніг до гардероба. Нехай артистам, що вийшли на авансцену, щоб попрощатися з публікою, дістануться Ваші оплески, а не тупіт ніг.
- Дарувати квіти акторам за прекрасну гру - давня традиція й ознака гарного тону. Не обов'язково підносити розкішний букет, навіть скромна квітка засвідчить артистові Вашу повагу.
У концертному залі. У консерваторії, філармонії правила гарного тону дотримуються суворіше, ніж у театрі. Дійсні знавці й цінителі музики слухають улюблені звуки, затамувавши подих. Та й виконавцям заважає кожний сторонній шерех. Ви зауважували, як інший раз диригент очікувально завмирає з піднятою паличкою? У такий спосіб він просить повної тиші.
На концертах симфонічної музики єдиним засобом вираження замилування служать оплески.
Ними прийнято зустрічати соліста, диригента, відзначати віртуозно виконане соло, пісню в концерті й твір у цілому. Але якщо він Вам не дуже добре знайомий, не кваптеся аплодувати, як тільки Вам здасться, що пролунав останній акорд. Можливо, це лише пауза, і всі, крім Вас, завмерли чекаючи анданте. Аплодувати між окремими частинами симфонії, сонати, концерту - виходить, показати себе профаном. Тому не кваптеся з ініціативою, подивіться, як поводяться дійсні знавці серйозної музики.
Виставка, вернісаж. Нижче наведено ряд основних правил, що їх слід дотримуватися:
- Прийшовши на виставку, насамперед, звільніться від відволікаючої "поклажі" - парасолів, пакетів, сумок, здавши їх у гардероб.
- Атмосфера в музеї не терпить суєти й шуму. Обмінюйтеся враженнями тихо й стримано.
- У багатьох музеях відвідувачам видають чохли на взуття. Постарайтеся надягти їх так, щоб не спотикатися, наступаючи на свої й чужі зав'язки.
- Ознайомтеся з каталогом. Можливо, Ви зупинитеся лише на найцікавіших для Вас полотнах.
- Не застигайте надовго біля картини, що вразила Вас, - дайте можливість помилуватися нею іншим. Краще підійти до твору, який сподобався, ще раз.
- Особливий такт і делікатність варто проявляти на вернісажі, де є присутнім автор картин. Якщо Ви з ним знайомі, варто поздоровити з успіхом. Якщо ж автора Ви не знаєте, а його роботи враження не зробили, краще утримайтеся від вигуків: "Теж мені Пікассо!" Можливо чоловік, який скромно стоїть поруч і є той самий "Пікассо".
- Перш ніж висловити похвалу, обміркуйте її. "Здорово! Майже як у Сарьяна!" - пролунає стосовно автора некоректно.
- На виставках кераміки, порцеляни, вишивки й інших виробів майстрів народної творчості не намагайтеся визначити їхню ексклюзивну цінність на дотик.
Відвідування театрів, філармоній, виставок - свято, яке вносить у наше життя різноманітність і красу. А щоб воно не було затьмарене прикрим непорозумінням, неспритною ситуацією або відвертим безкультур'ям, ми повинні дотримуватися правил гарного тону й говорити на одній мові - мові вихованих людей.
Список літератури
1. Андрієнко В.С. Історія етикету. – К., 1993.
2. Коваленко Р.В. Як бути пристойним. – Харків, 1995.
3. Етикет поза домівкою / За ред. Смірнова С.А. – Львів, 2002.
4. Уроки этикета. – М., 2000.
05.10.2010