Біологія: бобові рослини. Реферат

Бобові (Fabaceae або Leguminosae) — родина дводольних роздільнопелюсткових рослин. Налічує понад 500 родів і близько 13000 видів, поширених по всій земній кулі. Бобові належать до різноманітних життєвих форм — однорічних та багаторічних трав'янистих рослин, півкущів, кущів, дерев, ліан

Листки здебільшого з прилистками, пірчасто- або пальчастоскладні, рідше прості; іноді пластинки листків мало-розвинуті або редуковані, а їхню функцію виконують листовидні черешки (філодії) або зелені стебла (кладодії).

Квітки двостатеві, здебільшого неправильні, рідше правильні, з подвійною оцвітиною, поодинокі або в суцвіттях, частіше в китицях. Тичинок 4, 5, 10 або більше. Маточка з одного плодолистка, з верхньою одногніздою зав'яззю. Плід — біб, здебільшого багатонасінний, розкривний, рідше — однонасінний, нерозкривний.

Бобові поділяють на 3 підродини: Мімозові (Mimosoideae), Цезальпінієві (Caesalpinioideae) і Метеликові (Papilionoideae), які ряд авторів вважає за окремі родини, об'єднуючи їх в порядок Leguminosales.

Бобові відомі з крейдяного періоду; в Україні рештки їх знайдено в еоценових відкладах Середнього Придніпров'я і в сарматських відкладах Причорномор'я. Філогенетично бобові через підродину мімозових тісно зв'язані з підродиною Spiraeoideae родини розоцвітих.

В Україні росте близько 300 видів, які становлять майже 6% видів дикоростучої флори країни. Бобові мають велике господарське значення. Серед них є чимало багатих на білкові речовини та вітаміни харчових рослин (квасоля, горох, боби, сочевиця, арахіс та ін.) та кормових (види люцерни, конюшини, еспарцету, чини, горошку та ін.).

Деякі види дають цінні речовини: бальзами (міроксилон, копаїфера), гумі та дубильні речовини (аравійські акації та ін.), камеді (трагакантові астрагали), барвники (індигофера, дрік красильний та інші), цінну деревину (кампешове, чорне, червоне та сандалове дерева). Деякі види бобових використовуються в медицині (термопсис, солодець, буркун, калабарський біб, касія).

Багато бобових — декоративні рослини (альбіція, гліцинія, робінія, запашний горошок та ін.). Бобові підвищують родючість ґрунту, оскільки на їх коренях селяться бульбочкові бактерії, що засвоюють атмосферний азот. На полях бобові використовуються як зелене добриво.

З харчових рослин родини бобових у господарствах України найчастіше вирощують горох, квасолю, люпин, сою. Насіння цих рослин містить велику кількість необхідних людині білкових речовин, амінокислоти, крохмаль, жири, мінеральні речовини.

     

Зелена маса бобових — прекрасний корм для свійських тварин. Коріння бобових утворюють симбіоз з бульбочковими бактеріями. Бобові культури збагачують ґрунт азотом. Крім того, ці рослини (особливо люпин) здатні засвоювати з ґрунту важкорозчинні сполуки фосфору.

Город —давня культура. Батьківщина його — країни, розташовані по узбережжю Середземного моря. Це — холоднолюбна рослина. Запилюється як бджолами, так і самозапиленням.

Квасоля походить з Центральної і Південної Америки. У нас в країні вона вирощується з XVII—XVIII ст. Це теплолюбна рослина.

Боби — давня культура, що походить із Західної Європи.

Соя — походить з Китаю, Кореї. її боби містять 35—40% білків і 18—25% жирів. Це цінна продовольча, технічна і кормова рослина. З насіння сої виготовляють рослинне молоко, вершки, сир; з олії — найкращі сорти маргарину; з соєвого борошна — печиво, цукерки. Соя — цінна кормова рослина: зелена маса використовується на силос і зелений корм.

Дошкільників знайомлять з бобовими рослинами на городі дошкільного закладу, а в сільській місцевості ще й під час екскурсій і цільових прогулянок на поле. Розглядаючи горох, квасолю, боби, треба порівняти ці рослини і зазначити, що стебло і листя гороху покриті сизуватим восковим нальотом (пристосування до зменшення випаровування). Вусики допомагають підтримувати стебло.

Квітка гороху найчастіше білого кольору, своєрідні. Ласуючи з дітьми зелені;и горохом, розповісти, що горох смачний не лише свіжий, але її консервований — з нього роблять супи, салати. З горохового борошна виготовляють концентрати супів, пюре.

Порівнюючи горох з квасолею, слід відзначити відмінності: у квасолі сім'ядолі під час проростання виносяться на поверхню ґрунту, більші листки з загостреною верхівкою, різноманітне забарвлення квіток — від білих до пурпурових, крупніші плоди. Квасоля — цінний харчовий продукт, з якого варять супи, каші, додають у вінегрет. Деякі види квасолі використовуються як виткі декоративні рослини.

Розглядаючи боби, потрібно зазначити, що стебло у них пряме, чотиригранне. Це високі рослини з досить великими овальними листками, що вкриті восковим нальотом. Разом з тим слід відмітити елементи схожості бобів і гороху (у будові квітки, листків), розповісти, що насіння бобів дуже поживне, його використовують у харчуванні.

Під час екскурсій в поле можна показати дітям, що боби, горох висівають разом з іншими рослинами для підгодівлі худоби, бо вони дуже поживні. Використовують для корму худоби і сою, зелена маса якої багата на білки.

Використана література

  1. Велика радянська енциклопедія: Флора СССР, т. 11 — 13. М. — Л., 1945—48; Флора УРСР, т. 4. К., 1954.


30.11.2011