Подорожник великий, полин гіркий: опис рослин. Реферат

У рефераті подано відомості про такі рослини як подорожник великий, полин гіркий. Розглянуто способи їх застосування

Подорожник великий (бабка, дорожник, напутник, попутник, порадник, порізник, придорожник, семижильник, припутник, трипутник). Plantago major

Багаторічна трав'яниста рослина родини подорожникових. Стебло безлисте, тонкоборознисте, до 50 см заввишки. Листки яйцеподібні або еліптичні, цілокраї, голі, звужені в широкий черешок, з 3 - 9 повздовжніми жилками, зібрані прикореневою розеткою, черешки коротші за пластинку.

Квітки дрібні, правильні, двостатеві, сидячі, зібрані на верхівці стебла циліндричним колосом; віночок буруватий, з циліндричним відгином. Цвіте у червні - жовтні. Плід - коробочка.

Росте на смітниках, городах, біля доріг, на вологих трав'янистих місцях.

Для виготовлення галенових форм використовують листя і насіння. Листя заготовляють під час цвітіння, а зі свіжого отримують сік.

Листях містить глікозид - аукубін; флавоноїди (гомоплантагінін, плантагінін), гіркі і дубильні речовини; слиз, органічні кислоти, вітаміни, холін, аденін, сапоніни, алкалоїди. У насінні є слиз, жирна олія, аукубін, стероїдні сапоніни, вуглеводи.

Подорожник не просто рівно душний попутник, а "друг мандрівника". Натерши ноги, поранився або попікся - варто прикласти до хворого місця чистий молодий листок подорожника, як біль вщухне, рана швидко загоїться. В народі його називають порадником, чиряковою травою.

Російська легенда розповідає, що одного разу коли змії грілися на сонці, насолоджуючись теплом, одну із них переїхала повозка. Тоді ж інша змія принесла циліндричний листочок подорожника і накрила ним змію вона ожила. Так людина дізналася про лікувальні властивості подорожника.

     

Галенові препарати мають протизапальну, знеболюючу, кровоспинну, ранозагоювальну, антимікробну, секретолітичну, гіпотензивну та протиалергічну дію. Відвар листя призначають при бронхітах, коклюші, пневмонії для підсилення і виділення секрету бронхіальних залоз. При гастритах із зниженою кислотністю відвар подорожника підвищує секрецію шлункового соку багатого хлористоводневою кислотою.

Використовують при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, запальних процесах легень, сечового міхура, при раку шлунка, селезінки і легень, злоякісних виразках шкіри та слоновості, зобі. Свіже листя прикладають до фурункулів, порізів, наривів. Соком лікують дерматити. Відваром листя промивають рани і виразки.

При простудах використовують сироп, зварений із рівних частин соку подорожника і меду. Приймати по 1 ст ложці 4 рази на день.

Внутрішньо - відвар листя подорожнику (1:20) приймати по 2 ст ложки 4 рази на день за 15 хв до їди.

Зовнішньо - компреси із соку служать для лікування злоякісних пухлин шкіри. Настій листя подорожника (1:4) - для полоскання, обмивання, примочок, компресів. Використовують також мазь (10 г порошку листя на 90 г вазеліну або внутрішнього свинячого жиру) для лікування гноячкових захворювань шкіри.

Полин гіркий (білобиль, віничч'я, деревко боже, полин білий, полиниць). Artemіsіa absіnthіum

Багаторічна трав'яниста сріблясто-сіра рослина родини айстрових. Стебло прямостояче, до 150 см заввишки, у верхній частині розгалужене. Листки чергові, зверху білувато-шовковисті, нижні - довгочерешкові, трикутно-серцевидні. Квітки жовті, різнорідні, в кулястих пониклих кошиках, зібраних гронами у волотисте суцвіття. Крайові квітки жіночі, інші - двостатеві. Цвіте у липні - вересні. Плід - сім'янка.

Росте на полях і пустирях, біля доріг і жител.

Для виготовлення лікарських форм збирають траву і листя полину. Листя - до цвітіння, Траву - на початку цвітіння.

Лікувальні властивості полину відомі давно. Римляни вважали, що полин охороняє мандрівника від втоми (варто лише прив'язати пучечок цієї рослини до ноги, як втома минає). Гіркий смак полину пояснюється тим, що рослина всмоктала в себе всю гіркоту людських страждань і зневір, тому й виліковує хворих, дає їм духовну втіху.

Існує легенда, що в степу ночували половці. На чолі їх орд стояли два брати - хан Сирчан і хан Отрок. Зазнавши поразки від Володимира Мономаха, один із ханів пішов у глиб степів, а другий став владарювати на Кавказі.

Після смерті Володимира Мономаха старший брат почав кликати Отрока, щоб той повернувся. Але ображений хан не хотів про це й слухати. Тоді Сирчан послав до нього гінця, з пучком сухого полину, аромат якого мав нагудавати братові про степи. Так і сталося: гордий хан, вдихнувши запах сухого полину, не зміг устояти перед могутнім покликом батьківщини і повернувся додому.

Рослина містить ефірну олію, флавоноїди, дубильні речовини, лігнани, органічні кислоти, каротин, піридоксин, кислоту аскорбінову, мікро- та макроелементи. До складу ефірної олії входять сексквітерпенові спирти (абсинтин, анабсинтин), лактони, вуглеводи, кетон, туйон.

Ефірні олії проявляють сильну антимікробну і протипаразитарну активність. Для більш тривалого збереження м'яса та продуктів рекомендується обгортати їх травою полину.

Гіркоти, полину збуджують апетит (подразнюють смакові рецептори ротової порожнини: імпульси надходять у центр голоду центральної нервової системі, збуджують його, відповідь надходить у шлунок, і настає стимуляція залоз шлунка, що посилює секрецію і підвищує апетит).

Препарати полину застосовують всередину при зниженні апетиту, захворюваннях печінки, холециститах, анемії, диспепсії, золотусі, хворобах селезінки, запальних процесах у нирках і сечовому міхурі, при безсонні, алкоголізмі. При місцевому застосуванні у вигляді примочок, компресів проявляє знеболюючу, антисептичну, протизапальну дію.

Внутрішньо - екстракт полину вживають по 15 крапель за 15 хв до їди; настоянку полину на 70% розчині спирту-по 15 крапель за 15 хв до їди; настій трави (1:20) - по 2 ст ложки за 20 хв до їди.

Зовнішньо - настій (1:30) служить для полоскання ротової порожнини.

Препарати полину не рекомендують вживати вагітним жінкам, в зв'язку з тим, що підвищує скоротливу активність матки і може призвести до аборту.


04.09.2011