Ранник вузлуватий, редька посівна чорна, реп'яшок язичкоподібний. Реферат

У рефераті подано відомості про такі рослини як ранник вузлуватий, редька посівна чорна, реп'яшок язичкоподібний. Розглянуто способи їх застосування

Ранник вузлуватий. Scrophularіa nodosa

Багаторічна трав'яниста рослина родини ранникових. Має бульбоподібне потовщене кореневище. Стебло прямостояче, просте, до 100 см заввишки, гладеньке.

Листки супротивні, черешкові, пилчасті, видовжено-яйцеподібно-довгасті або ланцетно-довгасті, гострі до 16 см завдовжки і до 8 см завширшки. Квітки дрібні, двостатеві, неправильні, зібрані у довге волотисте суцвіття; віночок глечико-дзвоникоподібний, зеленаво-бурий, з двогубим п'ятилопатевим відгином і з нижньою лопаттю, яка відігнута донизу, верхня частина і спинка буро-червоні. Чашечка в 2,5 - 4 рази коротша за віночок. Цвіте з травня до серпня. Плід - коробочка.

Росте по всій території України на луках, серед чагарників, у лісах.

Для виготовлення галенових лікарських форм, використовують траву і кореневище рослини. Траву заготовляють в період цвітіння зрізуючи верхівки стебел завдовжки до 30 см.

Кореневища копають восени.

Трава і кореневища ранника вузловатого містять алкалоїди, флавоноїд (сесперидин), дубильні й смолисті речовини, отруйний сапонін, органічні кислоти, мінеральні речовини (мікро- та макроелементи), вітаміни.

При призначенні всередину галенові препарати ранника виявляють дермотонічну, протиалергічну, болетамувальну, протисверблячу дію.

     

В народній медицині застосовують настій кореневища ранника вузловатого при сверблячих висипах на шкірі й запаленні лімфатичних вузлів, скрофульозі, зобі, новоутвореннях і суглобовому ревматизмі. Настій трави ранника вузловатого при кропив'янці.

При зовнішньому застосуванні галенові препарати ранника вузловатого діють протизапально, тамують біль, заспокоюють свербіння, прискорюють гоєння ран. Настій кореневища ранника вузловатого використовують для компресів (тричі на день при фурункулах і свербінні шкіри), примочки (тричі на день при геморої) і полоскання горла (при ангінах).

Свіжу потовчену траву або порошок із висушеної трави використовують для присипання тривалонезаживаючих ран для швидшого їх гоєння. Припарки з висушеної трави застосовують при абсцесах, фурункулах.

Внутрішньо - 1 чайну ложку кореневища ранника вузловатого настоюють на 200 мл окропу, охолоджують і одержаний настій випивають за день ковтками; 5 г трави настоюють на 200 мл окропу і одержаний охолоджений настій випивають протягом дня за 3 прийоми.

Зовнішньо - полоскання, примочки і компреси з відвару кореневищ (2 ч ложки висушеної сировини на 200 мл окропу, варити 20 хв, процідити).

При використанні галенових препаратів ранника слід дотримуватися обережності, тому, що відноситься до отруйних рослин.

Редька посівна чорна. Raphanus satіvus

Овочева коренеплідна, дворічна рослина родини капустяних. У перший рік розвиває розетку ліроподібних перистонадрізаних листків і коренеплід, на другий рік - квітконосне стебло і насіння. Стебло прямостояче, розгалужене, до 100 см заввишки. Квітки дрібні, двостатеві, правильні, білі у китицях, оцвітина подвійна, чотиричленна. Цвіте у квітні - травні. Плід - веретеноподібний товстий роздутий стручок.

Вирощують на городах як овочеву і лікарську рослину.

Використовують свіжі коренеплоди і насіння. Коренеплоди зберігають у підвалах у вологому піску.

Коренеплоди містять цукри, білки, амінокислоти, клітковина, ферменти (діастаза, каталаза, глюкозидаза, оксидаза), вітаміни, антоціани, органічні кислоти, ліпіди, органічні сполуки сірки, солі калію (до 1 г%), мікро- та макроелементи. В насінні є жирна й ефірна олії.

Експериментальними дослідженнями встановлено, що свіжий сік редьки має діуретичні, жовчогінні властивості, крім того, він підвищує толерантність організму до вуглеводів (при цукровому діабеті), наділений фітонцидними, відхаркувальними, протикашльовими властивостями; посилює секрецію залоз шлунка і кишечника (за рахунок наявності органічних сполук сірки).

Всередину застосовують сік редьки при токсичних гепатитах, цирозах печінки, холециститах, жовчнокам'яній хворобі, порушенні серцевого ритму, кардіоневрозах, гіпоацидному гастриті, атонії кишечника.

У поєднанні з медом сік редьки п'ють при бронхітах, захриплості, коклюші, відсутності апетиту. При паралічі язика необхідно жувати редьку. Сік редьки разом із соком моркви та буряка 1:1:1 вживають при анемії, злоякісних пухлинах.

Внутрішньо - свіжий сік п'ють по 1 ст ложці тричі на день. При коклюші та кашлі застосовують слідуючу лікарську форму; миють редьку, вирізають у ній середину і заповнюють до половину бджолиним медом, настоюють у теплому місці 3 доби). Приймають по 1 ч ложці 4 рази на день. Насіння редьки дієвий засіб проти вітіліго - для цього необхідно щодня споживати по 2 г насіння, ретельно розжовуючи.

Зовнішньо - для місцевого лікування використовують сік і насіння редьки. Свіжим соком промивають гнійні рани, виразки, розтирають ділянки шкіри при міозитах, радикулітах, артралгіях.

Реп'яшок язичкоподібний. (реп'яшок пряморогий). Сeratocephala testіculata

Однорічна трав'яниста шерстисто-волохата рослина родини жовтцевих. Квітконосні стебла заввишки до 10 см, одноквіткові. Листки пальчастороздільні зібрані в прикореневу розетку. Квітки двостатеві, п'ятипелюсткові, світло-жовті. Цвіте у березні - квітні. Плід - сім'янка.

Росте на підвищених відкритих місцях та вигонах.

Використовують свіжу траву або сік рослини.

Встановлено, що препарати реп'яшка язичкоподібного мають ранозагоювальні властивості. Позитивно діють при фурункулах, виразках, піодермії, очищає рани від гною, прискорює розсмоктування запальних набряків, посилює грануляцію та епітелізацію тканин.

Зовнішньо - свіжий або концентрований за допомогою 20% розчину спирту сік служить для обробки пошкоджених ділянок тіла. Свіжу подрібнену траву прикладають до пошкоджених місць тіла.

У свіжому вигляді при прийомі всередину рослина отруйна.


04.09.2011