Фенхель звичайний, фіалка триколірна, фізаліс звичайний: опис рослин. Реферат

У рефераті подано відомості про такі рослини як фенхель звичайний, фіалка триколірна, фізаліс звичайний. Зокрема, розглянуто способи їх застосування

Фенхель звичайний (морач). Foenіculum vulgare

Багаторічна або дворічна гола сиза рослина родини селерових. Стебло прямостояче, до 200 см заввишки, круглясте, галузисте. Листки чергові яйцеподібно - трикутні; нижні листки черешкові, верхні - сидячі. Квітки правильні, двостатеві, п'ятипелюсткові, зібрані в складні зонтики. Цвіте у липні - серпні. Плід - двосім'янка, достигає у вересні.

Вирощують як ефіроолійну, лікарську і пряносмакову рослину.

Для виготовлення галенових препаратів збирають плоди фенхелю коли вони в центральних зонтиках набувають зеленувато-бурого забарвлення.

Плоди фенхелю звичайного містять ефірну і жирну олії, білкові речовини, кумарини (умбеліферон), флавоноїди (ізорамнетин, кверцетин).

Препарати фенхелю проявляють спазмолітичні, вітрогінні, сечогінні властивості, посилюють секрецію залоз шлунково-кишкового тракту.

Застосовують галенові препарати фкехелю звичайного при захворюваннях шлунково-кишкового тракту (метеоризм, атонія кишечника, кишкова коліка, спастичні коліти), жовчнокам'яній та нирковокам'яній хворобі, бронхітах, бронхіальній астмі, коклюші, гіпогалактії (недостатнє виділення молока у годувальниць).

Внутрішньо - настій плодів (2 ст ложки на 200 мл окропу, настоювати 5 год) приймати по 2 ст ложки тричі на день. Олія фенхелю - по 3 краплі дітям і по 10 крапель дорослим на цукор при кашлі.

     

Фенхелеве вино - 100 г насіння фенхелю звичайного залити 1 л вина (портвейном), щодня взбовтувати, настоювати 20 діб, процідити; приймати по 100 мл після вечері - для стимуляції статевої активністі у чоловіків (при імпотенції).

Зовнішньо - обмивання настоєм плодів фенхелю звичайного (2 ст ложки на 200 мл окропу, настоювати 5 год) уражених ділянок тіла.

Фіалка триколірна (анютині глазки, арвачки, братки триколірні, зілля маржаче, зозульки, ібойка, іван-та-мар'я, сирітки, польові братчики, пулоцвіт, топірчики). Vіola trіcolor

Однорічна або дворічна темно-зелена рослина родини фіалкових. Стебло прямостояче, до 45 см заввишки, просте або розгалужене. Листки чергові, прості, по краю зубчасті, з перистороздільними прилистками; нижні листки широкояйцеподібні; серединні - видовженояйцеподібні; верхні - видовженоланцетні.

Квітки пазушні, неправильні, двостатеві, на довгих ніжках, зі строкатим п'ятипелюстковим віночком; верхні пелюстки темно-синьо-фіолетові, рідше блідо-фіолетові; бічні такого ж кольору, як і верхні, або ясніші при основі, з 1 - 3 темними нектарними смужками; нижня пелюстка при основі завжди жовта, з 5 - 7 темними смужками, по краю фіолетова, часто бліда; шпорка синювата. Цвіте у червні - серпні. Плід - коробочка.

Росте на сухих луках, узліссях, серед чагарників, як бур'ян у посівах.

Заготовляють траву фіалки під час цвітіння.

Стародавні римляни називали цю невеличку рослину з прямим стебельцем. почерговими яйцеподібними листками і квітками з темно-синіми і фіолетовими верхніми, білими боковими і жовтими нижніми пелюстками "квіткою Юпітера" і пов'язували з нею легенду про те, як один могутній володар перетворив на квітку служницю, яка мала звичку підслуховувати під дверима.

Інша легенда розповідає, що бог світла Аполлон переслідував одну із красунь-дочок Атласа, і дівчина звернулась до Зевса з молитвою про допомогу.

Великий громовержець пожалів дівчину і перетворив її у чудову квітку фіалку, яка сховалась у тінистій зелені кущів. І можливо, довго прийшлося б залишатись фіалці на небесах, але одного разу Прозерпіна, дочка Зевса, пішлі у ліс по квіти і не помітила, як до неї підкрався Плутон.

Притиснувши до грудей зірвані фіалки, кинулася Прозерпіна тікати від Плутона. Але він всетаки наздогнав її. Стала дівчина відчайдушно відбиватися від похмурого бога і з її рук випали фіалки на землю. З тих пір і цвітуть вони кожну весну, прикрашаючи землю.

Інша легенда розповідає, що давним-давно жили брат та сестра. Братця звали Іванушком, а сестрицю Марюшкою. Жили дружно, не тужили. Але розкидала доля брата та сестру в різні боки. Може рік, може п'ять блукали вони по чужих краях.

Одного разу зустрів Іван дівчину красоти незрівнянної і послав до неї сватів. А коли женився, дізнався, що це його сестра Марюшка. З тих пір говорить легенда, Марья від горя пожовтіла, а Іван посинів. І перетворилися брат з сестрою в траву - іван-та-мярья.

Трава фіалки містить флавоноїди (віолантин, віоланін, лейкоантоціанідин, вітексин, орієнтин, вінцінін, сапонаретин), антоціанові глікозиди, каротиноїди, сапоніни, дубильні і слизисті речовини, вітаміни, ефірні олії.

Препарати фіалки мають антисептичні, спазмолітичні, сечогінні, протизапальні, бронхолітичні, відхаркувальні, жовчогінні властивості. Позитивний терапевтичний ефект препаратів фіалки спостерігається при серцебитті, істерії, нервовому збудженні та безсонні. Особливої уваги заслуговують повідомлення про випадки лікуванні настоєм фіалки деяких онкологічних захворювань (рак язика, гортані, горла і шлунка). Як зовнішній засіб настій фіалки є ефективним засобом при герпесі звичайному (змащування пухирців).

Застосовують при гострих респіраторних захворюваннях дихальних шляхів, бронхітах, коклюші, гастритах, захворюваннях нирок і сечового міхура, при подагрі, поліартритах, ревматизмі, дерматитах, злоякіcних хворобах, зобі, нервових розладах, струпах на голові.

Внутрішньо - настій трави фіалки (2 ст ложки сировини на 400 мл окропу, настоювати 2 год) приймати по 2 ст ложки 4 рази на день до їди. Настій на холодній воді (2 ч ложки сировини настояти на 200 мл холодної кип'яченої води, процідити).

Пити по 50 мл 4 рази на день. Настій готують також із суміші трав фіалки, золототисячниа, пасльону, листя копитняку (2:2:1:1). 1 ст ложку суміші залити 200 мл окропу настоювати протягом 2 год. Приймати по 1 ст ложці тричі на день після їди при подагрі, псоріазі, трофічних виразках. При струпах на голові п'ють настій трави фіалки (1:20) по 1 ст ложці тричі.

Зовнішньо - настій трави (1:20) служить для примочок, компресів на шкіру. Свіжий сік із трави фіалки - для змащування пошкоджених ділянок шкіри.

Фізаліс звичайний (бабоштан, вишня польова, міхунка, міхурниця звичайна, мехунка, мохнухи, піхуниця, пухлятина, сердечник, шарикова вишня). Physalіs alkekengі

Дворічна або багаторічна розсіяноопушена рослина родини пасльонових. Стебло прямостояче, до 60 см заввишки, тупогранчасте, просте або розгалужене. Листки чергові, черешкові, цілісні, яйцеподібні, при основі - заокруглені, на верхівці - загострені. Квітки двостатеві, правильні, одиничні, на пониклих квітоніжках, віночок колесоподібний, білуватий. Цвіте у червні - липні. Плід - округла оранжева ягода, захована в червоній розрослій чашечці, достигає у серпні - вересні.

Росте у лісах, серед чагарників.

Заготовляють стиглі плоди. Використовують їх свіжими або сушать, звільнивши від чашечки (чашечка отруйна).

Плоди фізаліса містять органічні кислоти (лимонну, яблучну, винну, янтарну, кавову, ферулову, синапову), кверцетин, мікро- та макроелементи, барвники (криптотоксин, зеаксантин), дубильні речовини, вітаміни, гіркоти (фізалін, пектин), слиз, жирну олію, стероїди.

Застосовують плоди при набряках, болях, нирковокам'яній хворобі, запаленнях сечовивідних шляхів, подагрі, гепатитах, цирозі печінки, холециститі, захворювання шлунково-кишкового тракту (гастрит, коліт, ентероколіт).

Внутрішньо - настій сушених плодів фізаліса (2 ст ложки на 500 мл окропу) приймати по 50 мл 4 рази на день до їди. Свіжі плоди вживати щодня по 10 шт. Свіжий сік плодів пити щодня по 20 мл.

Зовнішньо - настій (1:10) служить для примочок на рани. Настій чашечок стиглого фізалісу (на очищеній рафінованій олії 1:10, настоювати 10 днів) використовують для лікування опіків шкіри (стимулює епітелізацію тканин).


03.09.2011