Шкіра та волосся: будова та функції. Реферат

У рефераті подано відомості про будову та функції шкіри та волосся

Шкіра

Шкіра виконує різноманітні функції і грає велику роль у житті організму. Вона захищає внутрішні органи від зовнішніх впливів, охороняє від механічних ушкоджень, регулює температуру тіла, виробляє шкірне сало, виводить з організму зайву вологу і деякі продукти розпаду білків, накопичення яких в організмі неприпустимо, захищає організм від інфекцій, приймає всілякі зовнішні подразнення, передає їх у мозок і доводить до нашої свідомості. Структура шкіри досить складна.

Умовно в шкірі можна розрізнити трьох основних шару: верхній - надшкір'я (епідерміс); середній - власне шкіру; підшкірний шар, або підшкірну жирову клітковину 1-кровоносні судини, 2-потові залози, 3- сальні залози, 4-нервові закінчення, 5-волос, 6 - м'яз, що піднімає волос, 7-волосяна луковиця, 8-волосяний сосочок.

Кожний із трьох основних шарів, у свою чергу, можна умовно розділити на декілька складових. Так, у надшкір'ї з множини шарів два найбільше важливих: верхній, роговий шар, що складається з ороговілих (старих) клітин, і більш глибокий, так званий зародковий шар.

Надшкір'я не має ні кровоносних судин, ні нервових закінчень; у нижній частині її знаходяться дрібні пігментні зернятка, що додають шкірі забарвлення. На поверхні надшкір'я регулярно відбувається відлускування, причому в здорової людини воно виражається непомітно для ока.

У зародковому шарі надшкір'я постійно відбувається розмноження клітин. У власне шкірі (середньому основному шарі) є пучки найтонших волокон сполучної тканини і пружне еластичне волокно, між якими розташовуються кровоносні судини, нервові закінчення і потові залози.

Саме через достаток еластичних волокон шкіра має спроможність повертатися в колишній стан після розтягу або стискання; цей шар шкіри служить підставою росту волосин. Найглибший шар шкіри (підшкірна жирова клітковина) можна представити як сітку, що складається з волокон і петель, між якими розташовуються жирові клітини. Цей жировий шар захищає тіло від ударів, тиски і, найголовніше, від холоду. Будова шкіри на окремих ділянках тіларізна.

Так, шкіра тулуба, в якій найбільш рівномірно розподілені еластичні волокна, відрізняється особливою еластичністю і пружністю. У шкірі обличчя надшкір'я має меншу глибину, від чого і вся шкіра значно тонша, ніж, наприклад, на руках і ногах. Шкіра долонь і підошв відрізняється найбільшою щільністю. У шкірі волосяної частини голови слабко розвинені рогові шар і порівняно тонке підшкір'я.

     

Крім того, у ній міститься велика кількість сальних залоз. Важливу функцію виконують залози, що знаходяться в шкірі людини. Потовиділення є результатом дії потових залоз. Воно допомагає підтримувати постійну температуру тіла.

При підвищенні температури зовнішнього середовища випаровування поту знижує температуру шкіри. Крім того, разом із потом з організму виводяться шкідливі речовини, такі, як сечова і масляна кислоти, оксиди кальцію, магнія й ін. Потові залози мають вид згорнутих у клубок трубочок, що йдуть нагору у виді спіралі. Піт виділяється через пори - вивідні протоки, що виходять на поверхню шкіри у виді дрібних отворів. Роль сальних залоз у шкірі людини також велика.

Так, при зниженні температури зовнішнього середовища сальні залози покривають шкіру тонким захисним шаром жиру. Крім того, сальні залози виділяють шкірне сало, роблять шкіру більш еластичною й охороняють від висихання і появи тріщин. Розташовуються сальні залози на шкірі нерівномірно.

Так, на долонях і підошвах їх немає зовсім, а на спині, обличчі і, як уже було сказано, на волосяній частині голови їх багато. Вивідні протоки сальних залоз часто виходять на поверхню шкіри разом із волосом. Особливо багата сальними залозами шкіра носа, підборіддя і чола.

Часто доводиться чути вираження "шкіра дихає". Що це значить? Під шкірним подихом потрібно розуміти регулярний обмін газів між шкірою людського тіла і навколишнього середовища. Цей обмін здійснюється через пори шкіри. Як орган дотику шкіра найбільше пристосована в сліпих, у котрих це почуття сильно загострене. У людей із нормальним зором почуття дотику шкіри також досить велике. На цій властивості шкіри заснований масаж.

Волосся

Основна функція волосся - захист органів від впливу зовнішнього середовища. Велику роль волосся грає у естетичному вигляді людини. Розташування волосся нерівномірно і залежить від статі, віку, національності й інших особливостей. Волосини являють собою рогові утворення.

Частина волоса, що знаходиться над поверхнею надшкір'я (епідермісу), називається стрижнем; частина волоса, розташована усередині шкіри, - коренем волоса. Корінь волосини знаходиться у волосяному міхуру - фоллікулі, а закінчується він стовщенням, що називається волосяною цибулиною, у яку вдається з'єднуючий волосяний сосочок, що представляє собою густе сплетення різних нервових волокон і судин, що надають волосині поживні речовини.

Ріст волосини починається з волосяного сосочка, що постійно виділяє нові клітини, що просуваються у волосяному мішочку вгору, виходячи через отвір пори назовні. На межі епідермісу фолікул з'єднаний із власне шкірою волосяним м'язом. Волосяні м'язи мають здатність скорочуватися, наприклад, у результаті емоцій. У поперечному перерізі волосини складається з трьох частин (мал. 2): кутикули, коркового шару і м'якої речовини, яку часто називають мозковою речовиною або серцевиною. Кутикула - зовнішній шар волосини, складається з прямокутних клітин із лускатою будовою. Корковий шар складається з веретеноподібних клітин, що містять пігмент (барвна речовина) і бульбашки повітря; чим товща коркова речовина, тим еластичніше і міцніша волосина.

Серцевина - м'який або мозковий шар волосини, складається з не цілком ороговілих сплющених круглих клітин. Волосини мають велику гнучкість і еластичність. Відомо, що довжину сухого волоса при розтягуванні можна збільшити на 20-30%, змоченого холодною водою - до 100% від початкової довжини.

Після зняття сили, що розтягує, волосся досить швидко повертається в початковий стан. Завдяки шкірному жиру, що покриває волосся, воно затримує на своїй поверхні пил, тобто мають абсорбційну здатність.

Волосся характеризується гарною електропровідністю, наприклад при розчісуванні в сухому стані воно легко електризується. Значний опір до загнивання характеризує опір волосся до біологічних впливів. Людська волосина є гігроскопічним - спроможний всмоктувати вологу, а також гліцерин, тваринні і рослинні жири; об'єм волосини при цьому може збільшуватися на 10-25%. Не проникають всередину волосини і залишаються на його поверхні такі речовини, як мінеральні олії, вазелінова олія і вазелін.

Луги і засоби, що окисляють, зменшують щільність волосся, але підсилюють його спроможність всмоктувати воду, від чого волосся може збільшувати свій об'єм у два-три рази. При натягуванні і закручуванні змоченого лужним розчином волосся відбувається необоротна зміна його форми. Цією властивістю пояснюється можливість перманентної завивки. Засоби, що окислюють, (наприклад, пероксид водню), роблять волосся менш еластичним, від чого воно стає більш ламким і пористим. Істотні зміни переживає волосся під дією високої температури.

Деформація волосини, що розтягується під дією водяної пари, носить також тривалий характер. Саме на цих властивостях волосся засновується принцип холодної і гарячої завивки.


23.08.2011