Шовковиця біла, шоломниця звичайна: опис рослин. Реферат

У рефераті подано відомості про такі рослини як: шовковиця біла, шоломниця звичайна. Розглянуто поширення, заготівлю і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості та використання цих рослин

Шовковиця біла (еперка, шовковиця). Morus alba

Однодомне, рідко дводомне, з розкидистою кроною дерево родини шовковицевих, до 12 м заввишки. Листки м'які, чергові, черешкові, яйцеподібні. Квітки одностатеві, зібрані пазушними циліндричними, густими колосоподібними суцвіттями. Оцвітина проста, чотирироздільна, дзвоникувата.

Цвіте у травні. Плід - горішки; на час достигання плодів оцвітина стає м'ясистою і квітки зростаються між собою, утворюючи овальне біле або червонувате, ягодоподібне супліддя. Плоди достигають у липні - серпні.

Шовковицю культивують у садах і парках.

Для виготовлення галенових препаратів використовують кору з гілок і коренів, плоди і листя. Кору з гілок заготовляють весною, з коренів - восени. Листя заготовляють у період цвітіння рослини. Плоди - у липні-серпні.

Листя шовковиці містить альдегіди, стероїди, флавоноїди (рутин, кверцетин, кемпферол), органічні кислоти (яблучну, лимонну, янтарну, виннокам'яну, щавелеву), вітаміни (А, В, С, РР), ефірні олії, жирні кислоти.

Свіжі плоди шовковиці посилюють кровотворення, нормалізують обмін речовин, покращують роботу серця і шлунково-кишкового тракту.

Застосовують при анемії, гастритах, ентеритах, колітах, гепатитах, холециститах, міокардіодистрофії, бронхітах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, цукровому діабеті, гіпертонічній хворобі, кашлі. Відвар кори вживають при статевій слабкості (імпотенції). Настоянка листя має більш виражену гіпоглікемічну дію.

     

Внутрішньо - свіжі плоди їсти 5 разів на день після їди по 250 г (при захворюваннях серця). Настій свіжих плодів (2 ст ложки на 200 мл окропу) приймати по 2 ст ложки 4 рази на день до їди. Настій листя (2 ст ложки сировини на 400 мл окропу) пити по 50 мл 4 рази на день до їди.

Зовнішньо - полоскання розведеним соком або настоєм. Для лікування ран і виразок готують олію з кори гілок: (10 г сировини заливають 200 мл очищеної рафінованої олієї, ставлять у тепле місце на 10 днів, час від часу збовтують).

Шоломниця звичайна. Scutellarіa galerіculata

Багаторічна трав'яниста, з повзучим кореневищем рослина родини губоцвітих. Стебло чотиригранне, висхідне, до 100 см заввишки, просте або розгалужене, вкрите в нижній частині розсіяними, у верхній - густішими вниз відігнутими короткими волосками. Листки супротивні, короткочерешкові, яйцеподібні. Квітки двостатеві, неправильні, одиничні, пазушні, повернуті в один бік. Цвіте з червня до вересня. Плід складається з чотирьох однонасінних горішкоподібних часток.

Шоломниця звичайна росте на заплавних луках, по берегах річок, болотах, вільшняках по всій території України.

Для виготовлення галенових препаратів заготовляють траву шоломниці, яку збирають під час цвітіння.

У траві шоломниці звичайної містяться мінеральні речовини (мікро- та макроелементи), дубильні сполуки, вітаміни, глікозиди (скутеларин).

Препарати шоломниці звичайної виявляють гіпотензивні, седативні, сечогінні, в'яжучі, кровоспинні властивості.

У народній медицині настій трави шоломниці звичайної застосовують при гіпертонії, атеросклерозі, набряках, кровотечах, при кашлі.

Внутрішньо - настій трави шоломниці (5 г сировини на 200 мл окропу) пити по 2 ст ложки тричі на день


15.08.2011