Уран як планета Сонячної системи. Реферат

Уран – третя за розмірами планета Сонячної системи, у 4 рази більша від Землі за діаметром. Уран настільки далеко від Землі, що його дуже рідко можна бачити неозброєним оком. Саме тому його відкрили тільки в ХVIII ст., після створення телескопа

Характеристики Урана:

Екваторіальний діаметр: 51200 км.

Середня відстань від сонця: 2870 млн. км.

Мінімальна відстань від Землі: 2600 млн. км.

Період обертання навколо своєї осі (доба):

17 год. 14 хв.

Період обертання навколо сонця (рік):

84 земних роки.

     

Температура верхньої межі хмар: – 200°С.

Супутники: 15.

Хто відкрив Уран?

У березні 1781 р. англійський астроном Уільям Гершель спостерігав нічне небо в телескоп. Він виявив на небі якийсь об’єкт, який спочатку прийняв за нову комету, але виявилося, що це нова планета.

До цього було відомо тільки 6 планет і вважалося, що Сонячна система закінчується орбітою Сатурна. А нова планета, яку пізніше назвали Ураном, розташована удвічі дальше від Сонця, ніж Сатурн.

Які космічні апарати побували на Урані?

За допомогою телескопів неможливо одержати докладну інформацію про Уран.

Він занадто віддалений від Землі. Значна частина даних про Уран передана з космічного апарата "Вояжер-2", який пролетів повз Уран у 1986 р. Раніше цей апарат пролетів повз Юпітер (1979 р.), а потім повз Сатурн (1981 р.). Тепер він уже далеко від цих планет і покинув Сонячну систему.

Чому Уран іноді називають переверненою планетою?

Усі планети обертаються навколо своєї осі (уявної лінії, що проходить через Північний і Південний полюси) під час руху по орбіті навколо Сонця. Вісь обертання більшості планет майже перпендикулярна до площини орбіт В Урана вона нахилена так сильно, що майже збігається з площиною орбіти. Складається враження, що Уран ніби лежить на боці. Це означає, що під час руху по орбіті полюси Урана іноді бувають роками обернені прямо на Сонце; в результаті в цей час на полюсі, оберненому до Сонця, тепліше, ніж в інших частинах планети. Це відрізняє Уран від інших планет, де на полюсах завжди холодніше.

Скільки кілець в Урана?

Астрономи звикли вважати, що кільця є тільки в Сатурна. Проте в 1977 р. вони виявили, що й в Урана є 11 кілець, що складаються з кам'яних уламків розміром до 1 м. Уламки утримуються в кільці тяжінням невеликих супутників пастухів. Кільця Урана важко спостерігати, оскільки вони дуже вузькі (більшість до 10 км завширшки). Крім того, їх речовина найтемніша в Сонячній системі.

Яка будова Урана?

Щільна атмосфера Урана складається з водню, гелію і метану; мантія - з води, аміаку і метанового льоду. У центрі розміщене залізо-кам’яне ядро.

Який вигляд мають супутники Урана?

Із Землі видно тільки 5 найбільших супутників Урана: Міранда, Аріель, Умбріель, Титанія та Оберон. "Вояджер-2" виявив ще 10 маленьких супутників. Крупні супутники - це величезні кулі з каменю і льоду, поцятковані кратерами і довгими тріщинами. Найбільший супутник Титанія має діаметр близько 1600 км.

Які особливості Міранди?

Міранда - найменший супутник, який ще можна побачити з Землі: його діаметр тільки 500 км. Знімки, зроблені з близької відстані, показують, що це найцікавіший супутник з усіх відкритих. Його поверхня являє собою набір різних типів ландшафту: кратери, ущелини, стрімкі скелі і долини.

Астрономи припускають, що колись Міранда розбилася на шматки після зіткнення з іншим тілом. Згодом ці шматки знову з'єдналися і створили існуючий нині ландшафт.


14.11.2011