Творчість видатного архітектора сучасності Ле Корбюз’є. Реферат

Початок творчого шляху. Принципи домобудівництва. Розквіт творчості. Видатний архітектор сучасності. Меблі Ле Корбюз'є

У прагненні домогтися нового розквіту естетики архітектури і дизайну й у поетизації цієї найважливішої сфери людської діяльності - ключ до розкриття творчості Ле Корбюз'є - великого майстра, життя якого зв'язала два століття в історії сучасної архітектури.

Ле Корбюз'є - це унікальний дизайнер і архітектор першої половини ХХ століття. Генію властиво випереджати свій час, тому оцінити по достоїнству його роботи ми можемо тільки сьогодні.

Ле Корбюз'є створив для дизайну ХХ століття "абсолютний нуль", щодо якого може вибудовуватися шкала творчої роботи дизайнера. Цей видатний майстер працював як у сфері архітектури, так і меблів, предметів декоративного мистецтва, живопису.

Метою даної курсової роботи є розгляд основних гранів творчості цього видатного архітектора і дизайнера, твори якого вражають нас і донині.

Для розкриття поставленої мети в роботі буде виконано наступні завдання:

 • показано початок творчого шляху Ле Корбюз'є
 • викладені основні принципи, за якими працював архитектор
 • подано характеристику основних архітектурних будівель з погляду їх новизни
 • розкрито маловідому грань творчості майстра – конструктування меблів і предметів декоративного мистецтва.

Ознайомлення з творчою спадщиною Ле Корбюз’є завжди є актуальним і корисним.

Початок творчого шляху

     

У 1887 році у Швейцарії народився Шарль Едуард Жаннере. Йому було призначено під ім'ям Ле Корбюз’є придбати світову популярність. (Псевдонім з'явився в 1935 році.)

Майбутній архітектор з'явився на світ в родині власника годинникової майстерні, гравера циферблатів і одного з перших альпіністів. У будинку часто звучала музика - мати була музиканткою. Ле Корбюз’є, як і батько, теж навчався граверному мистецтву. У тринадцять з половиною років він поступив у Школу прикладних мистецтв у Ла-шо-де-фон.

Один з викладачів школи Леплатен’е відкрив йому очи на навколишній світ. Він навчив Ле Корбюз’є розбиратися в шедеврах мистецтва, зацікавив архітектурою, указав на необхідність безпосереднього спостереження життя і привів звичку безупинно робити ескізи.

Протягом року Ле Корбюз’є подорожував. Він побував на Балканах, у Малій Азії, Греції, Римі. До того, що Корбюз’є впитав від мистецтва колишніх часів, додалося узяте їм від свого часу, усе, що в ньому жило явно чи що ще повинно було з'явитися.

У 1909 - 1910 роках він працював у майстерні Перре в Парижеві, де учився, як використовувати залізобетон. У Берліні він недовго працював у майстерні Петера Беренса. Перша опублікована Ле Корбюз’є книга з'явилася результатом цього досвіду. Він відвідував Відень і віденські майстерні, але відмовився від запрошення Йозефа Гофмана, відомого учня Отто Вагнера, працювати разом.

У наш час, в епоху вузької спеціалізації, рідко зустрічаються живописець і архітектор в одному обличчі. Ле Корбюз’є - один з рідкісних винятків: у його режимі дня ранок був відведений живопису, а пообідній час - архітектурі. Основою творчості Ле Корбюз’є в обох областях є його просторова концепція. Архітектура і живопис - це тільки два різних інструменти, за допомогою яких він виражає ту саму концепцію.

Кінець XIX століття знаменувався небувалим розмахом будівництва, величезними досягненнями в науці і техніку. Виникають нові сміливі конструкції, застосовуються нові будівельні матеріали, нова будівельна технологія. І поряд з цим виявлялася неспроможність традиційних естетичних концепцій у мистецтві архітектури. В архітектурному середовищі відбувалося розшарування: одні намагалися осмислити нові можливості, інші всупереч конструктивній логіці намагалися сховати нові конструкції за помилковою декорацією ветхих архітектурних стилів.

"У сімнадцять років мені пощастило зустріти людину без забобонів, що доручила мені будівлю свого будинку. І у віці від 17 до 18 років я побудував цей будинок з великим старанням і цілою купою хвилюючих подій. Цей будинок, цілком ймовірно, жахливий" (Ле Корбюз’є)

Будинок цей був першим і останнім у творчості Ле Корбюз’є, вибудованим у дусі декоративного стилю 900-х років модерн. Ле Корбюз’є в 19 років назавжди перевернув у своїй творчості цю сторінку в історії архітектури, щоб ніколи більше до неї не повертатися.

"Але з тих пір я переконався, що будинок будується з матеріалів, робітниками, за розробленим планом і розрізу і це визначає успіх чи неуспіх добутку", - виводить для себе свій перший незмінний постулат майбутній архітектор-новатор. Так, уже на початку століття він задумується про необхідність шукати нові шляхи в архітектурі. Молодий Жаннере відмовляється від канонічних прийомів і готових рецептів архітектурних школ, від поняття про "велике натхнення зверху", що не має відносини до реальності.

І в першому своєму будинку Ле Корбюз’є вже шукав естетичної єдності призначення і форми, прагнув поетично осмислити й органічно включити архітектуру в навколишню природу.

З 1919 року Ле Корбюз’є поселяється в Парижеві. Навчання в Школі мистецтв Ла Шо-де-Фон дали свої плоди. У віці тридцяти одного року він написав першу картину "Труба". До 1921 року відноситься відкриття його проектної майстерні на вулиці де Севр. Технічні проекти, теоретичні книги по архітектурі зробили ім'я Ле Корбюз’є відомим в усьому світі. Він - учасник Салонів у Парижеві, лектор у музеї Сучасного мистецтва в Нью-Йорку за запрошенням Рокфеллера, консультує проект будинку Міністерства національної освіти в Рио-де-Жанейро, у 1928 році створює схему дуже практичного автомобіля.

У 1914 році Ле Корбюз’є створює проект збірних серійних будинків, названий їм "Доміно" (перша в історії архітектури ідея каркасного будинку для серійного виробництва). Проект не був реалізований і одержав визнання лише в 1929 році.

Принципи домобудівництва

На початку 1920-х Ле Корбюз’є остаточно сформулював принципи домобудівництва, що оформилися за назвою пуризму. Свою позицію Ле Корбюз’є пропагував у у 1920- 1926 роки журналі "Експрі нуово" ("Новий дух"). Він сформулював п'ять принципів: будинок повинний бути на стовпах, із плоским дахом, із гнучким внутрішнім плануванням, стрічковими вікнами і вільно організованим фасадом. У них виражаються не тільки матеріальні, але і естетичні прагнення.

Досвід, придбаний на будівництві житлових будинків, дозволяв вигострювати свої творчі установки. Мабуть, у самому чистому виді вони виражені у віллі Савой, побудованої в Пуассі в 1928 - 1930 роках.

Ле Корбюз’є намагається розкрити будинок, створити нові можливості для зв'язків між інтер'єром і екстер'єром і усередині самого інтер'єра.

Будинок являє собою кубічний обсяг, установлений на стовпах. Це не суцільний масив; з південно-східної і південно-західної сторін частина обсягу "вирізана" так, що, коли встає сонце, світло заливає весь внутрішній простір.

Вхідний хол розташований на північно-західній стороні, але, щоб потрапити в нього з дороги, потрібно обійти будинок з південної сторони. Фактично будинок не має головного фасаду, переднього чи заднього фронтону, оскільки він відкритий з усіх боків. Неможливо охопити віллу Савой поглядом з однієї крапки; ця композиція здійснена в буквальній відповідності з просторово-тимчасовою концепцією.

Однак Ле Корбюз’є не намагався додати своїм принципам значення нерушимих канонів. І він сам ніколи не зупинявся у своєму розвитку, вбираючи в себе все нове, що з'являлося довкола нього. Він залишався, вірний своєму принципу, що "архітектура - це склад розуму, а не ремесла" (1936).

У 1927 році Міжнародний конкурс на будинок Палацу Ліги Націй у Женеві став одним із самих значних етапів в історії сучасної архітектури. Вперше архітектори кинули виклик рутинному академізму в проектуванні монументальних адміністративних будинків. Хоча академія виграла цей бій, але перемога похитнула її престиж; це була дійсно пиррова перемога.

Уже із самого початку було ясно, що з 337 представлених проектів особливо значною і цікавою була робота Ле Корбюз’є і Пьера Жаннере, що підтвердилося згодом. У чому полягало достоїнство проекту, що змусив журі серйозно поставитися до нової архітектури, що раніше ці видні професіонали вважали естетичною нісенітницею? За кілька десятиліть виробився визначений стиль для офіційних урядових будинків, він був майже однаковий у різних країнах. І коли встало питання про будинок у Женеві, офіційні особи автоматично звернулися до цього сталого стилю. У проекті Ле Корбюз’є питання стильової спрямованості були другорядними; головну увагу майстер приділив доцільної функціональної організації комплексу.

Журі прийняло рішення, щоб творці чотирьох премійованих проектів спільно розробили остаточний варіант у традиційно монументальному стилі.

Проект Палацу Ліги Націй Ле Корбюз’є залишився нереалізованим, але закладені в ньому принципи частково були здійснені в будинку Центросоюзу в 1928 - 1934 роках у Москві.

Приблизно в той же період у Парижеві з'явилися два великих спорудження Ле Корбюз’є: притулок Армії Порятунку (1929 - 1933) і гуртожиток для швейцарських студентів в Університетському містечку (1931- 1933). В обох будинках видний новий підхід Ле Корбюз’є до використання естетичних засобів. Будинок швейцарського студентського гуртожитку- одне із самих витончених і вражаючих добутків майстра.

Ле Корбюз’є створював свої самі значні добутки тільки після тривалих і важких пошуків первинної архітектурної форми. Як би ні був складний план і обсяг будинку, його укладають із простих просторових елементів. Цю можливість Корбюз’є знайшов у залізобетоні. На зміну традиційним конструкціям прийшла плита великого розміру, поставлена на вертикальні, теж залізобетонні стійки -колони. Тим самим стіна звільнялася від навантаження: колони ставилися усередині будинку і стіна перетворювалася в площину, що обгороджує від зовнішнього простору, якщо завгодно, мембрану, яку можна навішувати на конструкцію. Ідеальним для стіни матеріалом було скло.

Залізобетон і стекло вперше у творчості Корбюз’є одержали своє принципове твердження. Попередники Корбюз’є, у тому числі і його вчителі Огюст Перре (1874 - 1954), в архітектурі фасадів усе ще чергували стіну і проріз. Корбюз’є застосовує суцільну стрічку скла.

Просторова композиція складається з прийнятих елементів, що складаються кожний із двох поверхів, зв'язаних сходами. Цю просту форму Корбюз’є нескінченно варіює, створюючи різноманіття життєвого простору. Окремі осередки архітектор зв'язує внутрішніми комунікаціями, що він так і називає "вулицею". Ле Корбюз’є в замкнутому просторі свого житлового будинку розміщає всі необхідні функції для обслуговування живучих у ньому людей. Найбільше чітко цей принцип одержав своє вираження в знаменитому марсельському житловому будинку, побудованому зодчим у 1952 році.

До створення первинної архітектурно-просторової композиції Ле Корбюз’є прийшов через застосування стандартних будівельних елементів. Корбюз’є бачив у стандартизації не тільки зручність і здешевлення будівництва, але головним чином варіантоздатність. Він знайшов нове художнє вираження шляхом застосування стандартної деталі.

Розквіт творчості

Розвиток нових залізобетонних конструкцій дав можливість найбільше ефективно використовувати стандартні елементи і на цій основі створити нову архітектуру. У відомих "П'ятьох відправних точках сучасної архітектури" Ле Корбюз’є чітко сформулював свої принципи.

П'ять відправних точок сучасної архітектури:

 • Опори - стовпи: Будинок на окремих опорах! Раніш будинок був забитий у землю, у темних і найчастіше сирих місцях. Залізобетон дає нам окремі опори. Тепер будинок у повітрі, високо над землею; під будинком знаходиться сад, на даху будинку теж сад.
 • Дахи - сади: Залізобетон - це новий матеріал, що дозволяє створити сполучену покрівлю будинку. Розуміння технології, економії, зручності і психології приводять нас до вибору даху-тераси.
 • Вільне планування: Дотепер стіни будинку були його несучими елементами, планування будинку цілком залежало від стін. Застосування залізобетону допускає вільне планування. Поверхи більше не будуть відокремлюватися один від іншого, немов відсіки. Звідси - велика економія житлового обсягу, раціональне використання кожного кубічного сантиметра, велика економія матеріальних засобів.
 • Розташування вікон уздовж по фасаду: вікно - один з найважливіших елементів будинку. Новітні засоби розкріпачили вікно, залізобетон зробив дійсну революцію в його історії. Вікна можуть бути протягнені уздовж усього фасаду, від одного кінця до іншого.
 • Вільний фасад: опори винесені за межі фасаду, усередину будинку. Перекриття кріпляться на консолях. Відтепер фасади - це легкі пластини ізолюючих стін і вікон. Фасад звільнений від навантаження"

Він вперше установив, що архітектура і містобудування, чи планування населених місць міського і сільського типу, у дійсності представляють собою єдину проблему, а не два окремих питання. Архітектура і містобудування вимагають єдиного рішення і припускають працю людей однієї професії.

Починаючи з 1922 року, Ле Корбюз’є будує декілька невеликих споруджень в околицях Парижа в зовсім новому стилі по пластиці, композиції і формі. Це невеликі будинки-вілли, майстерні для найближчих друзів-художників: живописця Амедея Озанфана в Парижеві, скульптора Жака Липшіца в Булонь-сюр-Сен. Окремі опори піднімають над землею будинок Ля Роша композитора Альбера Жаннере, брата Ле Корбюз’є.

Вільне планування внутрішніх приміщень створює тут незвичайні, фантастичні, але логічно завершені інтер'єри. Плоский дах - тераса із садом. Сад розбитий і під опорами будинку, і будинок немов парить над зеленню. Витягнуті по горизонталі вікна відкривають вид на навколишню природу. Перед нами основні риси архітектури Ле Корбюз’є, що ми бачимо у всіх його - і малих і грандіозних - проектах.

У будинках, побудованих Ле Корбюз’є, тріумфує нова архітектурна естетика, життєстверджуюча і глибоко людяна. Кожна нова будівля стає подією в художньому світі. Його добутки і проекти публікуються у всіх архітектурних виданнях, він усюди пропагує нове слово в архітектурі. А коли в 1923 році виходить його книга "До архітектури", Ле Корбюз’є стає одним з ведучих теоретиків архітектури XX сторіччя.

У 1925 році вийшла у світло капітальна праця Ле Корбюз’є "Містобудування". Книга ця дуже вплинула на розвиток молодої містобудівної науки, вона викликає значний інтерес і в наші дні.

У середині 1930-х років починається новий етап у творчості архітектора, відзначена посиленням пластичних і просторових початків. У 1933 році, проектуючи адміністративний будинок в Алжиру, Ле Корбюз’є винайшов систему сонцезахисних виступів, що покривають стіну і додають їй просторову глибину. Ця нова система дозволила Ле Корбюз’є усунути зі своїх будівель риси аскетизму й остаточно відійти від концепції будинку-коробки.

У 1938 - 1952 роки Ле Корбюз’є працював над великими проектами, що мали найважливіше соціально-художнє значення. Це суспільний центр Сен-Д’е (1945), "Житлова одиниця" у Марселеві (1947- 1952) і Капітолій у Чандигархі (1952).

У суспільному центрі в Сен-Дье майстерно розроблені нові просторові взаємозв'язки. Окремі будинки спроектовані і розміщені таким чином, що кожне з них створює свою власну просторову атмосферу й у той же час зберігає тісний зв'язок із усім комплексом. Весь простір комплексу заповнений обсягами найрізноманітнішої форми, що моделюють простір, подібно сучасним скульпторам.

У 1947 - 1952 роки на окраїні Марселя був побудований будинок "Житлова одиниця", у якому "соціальна уява" одержало тривимірне вираження. Марсельці називають його просто "будинком Ле Корбюз’є".

Новаторство проекту полягає в його великих суспільних установах. Найбільш цікаво в цьому проекті розміщення торгового центра приблизно в середині по висоті будинку. Пластичні якості "Житлової одиниці" роблять його рідким видовищем з архітектурної точки зору. У руках Ле Корбюз’є аморфний грубий бетон здобував ознаки природного каменю.

Ле Корбюз’є вважав, що бетон можна розглядати як штучний камінь і показати його у своєму природному стані. Кілька років потім в Англії з'явився архітектурний напрямок, так називаний новий бруталізм, що виходить з цієї тенденції.

У 1942 - 1955 роках він розробив спіраль модулора, розмірну шкалу, по якій усе будівництво можна вести в людському масштабі. Корбюз’є орієнтувався на рух людини - як вона ходить, сидить, лежить. Він сам був у постійному русі і загинув у сімдесят вісім років, запливши занадто далеко на Блакитному березі в море.

Створення капели в Роншані (1955) відноситься до періоду нового розквіту творчості Ле Корбюз’є в 1953 - 1964 роки. Спроектований ним павільйон фірми "Філіпс" на Всесвітній виставці в Брюсселеві в 1958 році був перекритий гіперболо-параболічною оболонкою. На Брюссельській виставці були представлені й інші подібні конструкції, але їм не вистачало внутрішнього напруження павільйону, створеного Ле Корбюз’є. До цього періоду відноситься також будинок домініканського монастиря в Ла Туретт біля Ліона, оригінальний зовнішній вигляд якого зовсім не відповідає прийнятим канонам монастирських споруджень.

Видатний архітектор сучасності

У роботах 1960-х років, як здійснених - Центр мистецтв у Кембриджу (1961 - 1964), Будинок молоді і культури у Фірміні (1961 - 1965), Центр Ле Корбюз’є в Цюріху (1965 - 1967), - так і в проектах, робота над який була перервана його смертю, Ле Корбюз’є не сказав свого останнього слова. Багато в чому вони є продовженням початого раніше і разом з тим виявляють новий крок у дослідженні непростої проблеми архітектурного простору, його організації і закономірностей сприйняття.

Скульптурність форм будівель пізнього періоду - одна з рис, найбільш очевидних. Менш помітна, але настільки ж істотна їхній зв'язок з живописом: єдність пластичних мистецтв, особлива властивість їхні злиття характерні для творчої індивідуальності Ле Корбюз’є. Побудоване, виліплене, написане їм утворить одне ціле. Те ж можна сказати і про його літературні твори. Ле Корбюз’є написав більш сорока книг, що складають природне продовження його творчості архітектора, художника.

З Ле Корбюз’є було нелегко працювати. У відносинах з навколишніми в нього цілком були відсутні тактичні розуміння і розуміння психології людей, коли він зіштовхувався з опором чи інтригою. І все-таки в колі своїх однодумців він не був упертим.

Для здійснення нових ідей треба було мати сміливість, сильний характер. Один раз мер алжирської столиці зажадав заарештувати Ле Корбюз’є тільки за те, що він занадто змело планував забудову міста.

Як і його сучасники, він безупинно експериментував, прагнув у досконалості опанувати своїми матеріалами, знайти оптимальні способи їхнього застосування, розробити найбільш ощадливі, що піддаються стандартизації й індустріальному виготовленню, конструкції. Ле Корбюз’є був насамперед інженером і не мислив архітектуру поза інженерією. Для нього архітектура була в першу чергу царством точних математичних розрахунків. До такого розуміння архітектури він прийшов через захоплення живописом кубізму, і довгий час залишався, як він сам себе називав, "шанувальником прямого кута".

У сучасній техніці архітектор бачив дух часу і саме в ній шукав основи для відновлення архітектури. "Учитеся в машин", - проголошував він. Житловий будинок повинний бути зробленої і зручною "машиною для житла", промисловий чи адміністративний будинок - "машиною для праці і керування", а сучасне місто повинне жити і працювати, як добре налагоджений мотор.

У "машинному раї", де всі занадто прямолінійно і холодно, людина відчує себе рабом техніки, рабом порядку. А потрібно, щоб будинок, був не тільки "машиною для житла". Це "місце наших дум, міркувань і, нарешті, це... житло краси, що приносить нашому розуму настільки необхідне йому заспокоєння". Справжній архітектор - це не тільки інженер, будівельник, але і лікар, психолог і обов'язково художник і поет.

Ле Корбюз’є мріяв про більше - створенні "сонячного міста", "міста для людини". Це було вищою метою його життя, до якої його привели повсюдно зростаючі промислові монстри.

Першочерговій своїй задачі - створенню ідеально працюючого міста - Ле Корбюз’є віддав багато сил. Її контури були намічені в "Проекті міста на 3 мільйони жителів" (1932), "Плані Вуазена" (1925) і особливо в "Променистому місті" (1930).

Першою задачею містобудування було надати городянину всі блага природи, а також створити умови для максимально швидкого обміну інформацією. Звідси величезна роль зв'язку, транспорту, створення зелених зон. Другою задачею було досягнення єдності архітектурного вигляду міста, а третю задачу Ле Корбюз’є зв'язував з ідеєю волі людини в місті. Щастя повне лише тоді, коли воно для усіх. На жаль, ці проекти не були здійснені.

Ле Корбюз’є був не тільки практиком, але і найбільшим теоретиком сучасного зодчества, яскравим пропагандистом його принципів, організатором і натхненником Міжнародного конгресу сучасних художників.

Ле Корбюз’є будував багато. Його утвори знаходяться на чотирьох континентах, вони прикрашають міста Франції, Німеччини, Швейцарії, Італії, Росії, Алжиру, США, Бразилії. Він міг би побудувати і більше, якби не консерватизм, недалекоглядність його сучасників.

Через усю біографію Ле Корбюз’є червоною ниткою проходять перешкоди. Це був видатний діяч, убраний місією першопрохідника, перед яким безперестану споруджували перешкоди. Ле Корбюз’є бачив, як інші здійснювали те, що було, по суті, його задумом.

Бути правдивим у творчості означало для Ле Корбюз’є бути сучасним. "Бути сучасним - це не мода, це стан, - підкреслював він, - кожний з нас повинний приймати умови, у яких він живе, і пристосування до них - його борг, а не вибір... "

Поетична мрія Корбюз’є про зближення людини з природою не має нічого загального із сентиментальною ідилією сільського життя. Це - раціональне рішення містобудівної проблеми, створення найбільш ефективного середовища для праці і відпочинку.

Ле Корбюз’є бачить місто як сполучення окремих елементів, що його складають.

При плануванні міста він застосовує той же метод, як і в рішенні композиції житлового будинку. Тільки тепер житловий будинок приймається їм за первинний архітектурно-просторовий осередок. У будинку Корбюз’є вбачає основу нормального існування людини. Компоненти житлових будинків утворять місто, де всі його сфери - транспорт, зони праці, суспільні центри - розташовані з урахуванням раціонального обслуговування людини. Вихідний пункт планування його "Променистого міста"- житловий район.

Майже завжди місце, де людина трудиться - завод, діловий центр, виникало без обліку його місця проживання. Це створює болісні труднощі для населення. Ле Корбюз’є пропонує перебороти їх, створюючи так називані "лінійні міста". "Лінійне місто" Ле Корбюз’є не пряма на площині, а лінія, покладена на реальний рельєф, що уписана в нього і використовує найбільш зручні місця для всіх елементів міста.

Корбюз’є не пристосовує до проекту природу, пейзаж до надуманої, абстрактної ідеї, а, навпаки, включає місто в конкретний пейзаж. "Я... запропонував комплексну ідею, - пише Корбюз’є з приводу нездійсненого проекту планування Алжиру. - Вона єдиним ударом розсікає тупики, у які заходить занадто швидко зростаюче місто. Я задумав "Променисте місто", розташоване у центрі чудового ландшафту: небо, море, Атласскій хребет, гори Кабілії. Для кожного з 500 тисяч жителів... для кожного з них я передбачив небо, море і гори, що будуть видні з вікон будинків і створять для їх мешканців благодатну і життєрадісну картину".

У 1922 році з'являється проект "Сучасне місто" на три мільйони жителів. У цьому проекті Ле Корбюз’є протиставив гармонічне рішення міста хаотичній забудові міст капіталістичного Заходу.

Даний проект, не втілений у житті, є одним з яскравих зразків ідей урбанізму.

Променистим своє місто називав Корбюз’є тому, що його центральну частину складають гігантські скляні хмарочоси - вежі складної конфігурації, геометрично правильно розставлені в просторі. Комплекс веж оточений більш скромною, але теж багатоповерховою забудовою, утвореною безупинною стрічкою "будинків з виступами", невигадливий орнамент яких дозволяє організувати просторі, добре озеленені житлові двори.

Усе місто відкрите сонцю і світлу, але завдяки високій щільності забудови сконцентроване на площі не набагато більше 70 квадратних кілометрів (що, власне в 11,4 рази менше площі Москви в межах МКАД). Якщо взяти для більш точного порівняння житлову частину і суспільний центр Променистого міста, то Корбюз’є і зовсім умістив свої 3 мільйони в межах прямокутника розміром приблизно 7,5 на 4,5 кілометри, тобто на площі менше 40 квадратних кілометрів. І незважаючи на дуже високу щільність населення в місті, ретельно пророблений проект гарантував кожному жителю необхідну порцію сонячного світла, окрему квартиру на родину з наскрізним провітрюванням, високий рівень суспільного обслуговування - єдиним словом, усі блага сучасної цивілізації.

Його селище для робітників у Пессакі під Бордо (місто-сад) задуманий у 1925 році й у дуже короткий термін - менше року - здійснене, але заселене з вини адміністрації тільки в 1929 році.

Надалі це селище для робітників з 51 будинку стало зразком і місцем паломництва багатьох архітекторів. Так само і павільйон "Еспрі нуво"- квартира житлового комплексу на Виставці декоративного мистецтва в Парижеві. Усі ці добутки зодчого-новатора знаменували собою справжню революцію в архітектурі. У 1927 році Ле Корбюз’є взяв участь у конкурсі на кращий проект будинку Ліги Націй у Женеві. Він створює проект, нині давно уже усіма визнаний шедевром архітектурної творчості. Журі визнало його проект кращим, що відповідають усім вимогам і найбільш економічним. Але, проте, сили ветхого академізму ще були в більшості - проектів відкинули - до торжества всіх реакціонерів.

Цікаво, що перший свій великий добуток Ле Корбюз’є здійснив у СРСР, де багато мрій зодчого-новатора стали реальністю. У 1928-1933 роках Ле Корбюз’є проектує і будує в Москві Будинок Центросоюзу - нині Центральне статистичне управління - на вулиці Кірова. Будинок розрахований на 3500 службовців, забезпечених всіма необхідними умовами комфорту, великим центральним холом, їдальні, залом зборів. Ле Корбюз’є придумав для цього будинку спеціальну систему кондиціонування, що у ті часи з технічних причин неможливо було здійснити. Відсутність цієї системи, на жаль, негативно відбилося на експлуатації будинку. Надалі простір між підтримуючими будинок опорами було забудовано, це позбавило утвір Ле Корбюз’є первозданної легкості, стрункості.

Будівля Будинку Центросоюзу в Москві - первістка радянських адміністративних будинків нового типу - стала великою подією в розвитку світової архітектури. Усі тут було нове: рішення внутрішніх просторів, вільне планування, лаконічне рішення фасадів, побудованих на контрасті засклених поверхонь і глухих стін, облицьованих артикським туфом. При будівництві Будинку Центросоюзу були використані всі технічні будівельні досягнення того років.

Перебування в СРСР зробило на Ле Корбюз’є глибоке враження: "У Москві разючий достаток усяких проектів: тут плани заводів, фабрик, житлових будинків, проекти цілих міст. І усе робиться під одним гаслом використовувати всі досягнення прогресу".

У 1931 році Ле Корбюз’є брав участь у конкурсі на кращий проект Палацу Рад у Москві. Разом з ним працював його двоюрідний брат, молодий талановитий архитектор П’ер Жаннере. Проект Ле Корбюз’є уражав гостротою рішення, у якому відчувалося і вплив радянського конструктивізму. Симфонія оголених конструкцій, підлеглі їм обсяги, нові матеріали.

У радянській архітектурній когорті Ле Корбюз’є бачив своїх однодумців. Багато радянських майстрів архітектури і містобудування працювали одночасно з ним над тими ж проблемами. Безсумнівно, вони у свою чергу випробували вплив Ле Корбюз’є.

Робота над грандіозним проектом Палацу Рад стала новим етапом у творчості Ле Корбюз’є. Однак його проект викликав багато суперечок, головним чином тому, що, захопившись конструктивістськими ідеями, Ле Корбюз’є не врахував характеру навколишньої забудови і його рішення не сполучалося з історично сформованим виглядом стародавньої Москви.

У 1929-1931 роках Ле Корбюз’є в співавторстві з Пьером Жаннере звів одну зі своїх значних будівель у Парижеві - Будинок Армії порятунку. Тут вперше в Європі була здійснена система кондиціонування повітря в будинку, що має складне остеклення, площею 1000 квадратних метрів.

У 1930-1932 роках Ле Корбюз’є побудував гуртожиток для швейцарських студентів у Парижеві, у студентському містечку. Ця будівля вже давно визнана класичним добутком архітектури, стала важливим етапом у творчості Ле Корбюз’є, але не всі сучасники зуміли оцінити нове досягнення майстра. Буржуазна преса навіть підняла скажене цькування, обрушуючи потоки свари і на автора і на його створення. У 1928 році Ле Корбюз’є організував Суспільство Міжнародних конгресів сучасної архітектури (СІАМ).

Перший конгрес суспільства відбувся в 1928 році в замку Ла Сара у швейцарському кантоні Цо. Потім для обговорення проблем раціонального будівництва учасники товариства зібралися в 1930 році в Штутгарті. У 1933 році в Афінах суспільство обговорювало проблеми містобудування. Результати цієї роботи лягли в основу книги Ле Корбюз’є "Афінська хартія". У 1937 році в Парижеві СІАМ обговорювало проблему "Житло і відпочинок". Незмінним керівником на цих конгресах був Ле Корбюз’є. При цьому він ні на день не переривав свою звичайну кипучу діяльність. Він безоплатно підготував проект реконструкції міста Алжиру.

Читав лекції, друкував статті, писав книги "Коли собори були білими" і "Променисте місто", викладаючи в них ідеї досконалого людського поселення. Невичерпна і цілеспрямована енергія художника і борця збудила міжнародний інтерес до питань містобудівної науки, що розуміється по-новому, до тієї сучасної архітектури, що сьогодні усе більше визначає обличчя міст, країн і континентів.

Повставши проти епігонства й еклектизму в архітектурі, Ле Корбюз’є уловив потреби майбутнього.

І нехай не завжди був він послідовний у своєму світогляді, що лежить в основі його творчості, у спрямованості своєї творчості він не помилявся. Він працював для майбутнього.

В роки другої світової війни створюється "модулер" - система нових пропорційних відносин.

Ле Корбюз’є закладає в основу архітектурної метрики розміри людського тіла. Причому бере не тільки середній ріст людини, але розміри сидячої фігури, стопи людини, довжину його руки, кроку і т. д. "Модулер"- не тільки теорія, у ньому міститься і докладно розроблений практичний посібник із застосування людських пропорцій у зіставленні з загальноприйнятою метричною системою розрахунку.

Серед тих, хто першим оцінив "модулер", був великий Ейнштейн, що вважав, що розроблена Ле Корбюз’є система має велике практичне значення не тільки в архітектурному проектуванні, але й в інших видах людської діяльності,

У 1943 році в тяжких умовах Ле Корбюз’є заснував Об'єднання будівельників для відновлення архітектури - "Аскораль". Головною задачею об'єднання стає створення житла як містобудівної одиниці.

Розглядаються три форми розселення:

 • сільське;
 • лінійне промислове місто;
 • радіально-концентричне торгове місто.

Роботу об'єднання Ле Корбюз’є розподілив по відповідним секціях. Кожна вирішувала своє окреме питання. Діяльність об'єднання згуртувала передових архітекторів і містобудівників Франції, що дало гарні результати.

Відразу після закінчення війни Ле Корбюз’є приступає до розробки проектів реконструкції двох міст: Сен-Діє і Ла-рошель-ла-палліс. І одночасно береться за здійснення своєї давньої заповітної мрії - проектує єдиний житловий комплекс для Марселя - житловий будинок на 1600 чоловік. У цій роботі він уперше застосовує на практиці "модулер". Створення цього будинку-гіганта стало тріумфом Ле Корбюз’є і нової архітектури.

Сьогодні будинок Марсельського житлового комплексу є гордістю не тільки Марселя. І не тільки гордістю Франції. Він послужив прототипом житлових комплексів для інших міст Європи. Десятки тисяч туристів приїжджають щорічно, щоб побачити це спорудження.

Зовсім новою сторінкою у творчості Ле Корбюз’є стала капела Нотр-дам-дю-о в Роншані, над створенням якої він працював з 1950 до 1954 року. Тут майстер уперше застосував пружно вигнуті площини несущих стін, над якими як би злітає, утворюючи величезні навіси, також криволінійне перекриття з монолітного залізобетону.

Невеликі віконні прорізи різних розмірів і форм, немов випадково розкидані по фасаду, створюють в інтер'єрі казковий ефект. Ці віконця підкреслюють цілісність і монументальність будинку. Виникають якісь далекі асоціації з романською архітектурою, із храмами древнього Пскова, а швидше за все, зі стародавніми хатинами французьких селян.

У 1956 році Ле Корбюз’є приступив до роботи над будівлею домініканського монастиря в Ла-Туретті біля Ліона. Коли одного ченця запитали, чому будівлю монастиря доручили саме Ле Корбюз’є, домініканец відповів: "Для краси нового монастиря". Ченці знали, що знаменитий майстер створить їм архітектурний шедевр. Особисті погляди Ле Корбюз’є на релігію і церкву були їм зовсім байдужні. Церковники не обдурилися у своїх розрахунках: туристи з усього світла стікаються в Ла-Туретт, так само як і в Роншан.

Таким чином, Ле Корбюз’є незвичайно послідовний у своїх композиціях. Він розглядає місто як організм, життя якого зароджується в первинній клітці і потім поширюється по усьому великому просторі. У цей безупинний творчий процес він вкладає ідею людяності, доброти і демократичності.

Корбюз’є архітектурне спорудження розглядав як пластичну форму, повну світла і тіні, "виліплену" з будівельного матеріалу. Скульптурні і побудований їм будинок у Марселеві і його шедевр - капела в Роншані. У першому випадку пластичність досягнута лоджіями, що ритмічно членують прямий фасад. В другому - пластикою вигнутих стін, що нависли дахом і відсутністю прямих кутів.

Нарешті прийшов час, коли Ле Корбюз’є засинають пропозиціями. Він бере участь у будівництві будинку ООН у Нью-Йорку. Будує музей у Токіо. У листопаду 1950 року в Париж прибули представники індійського уряду з пропозицією побудувати в підніжжя Гімалаїв нову столицю штату Пенджаб. З Ле Корбюз’є підписують контракт на будівлю міста Чандігарха з урядовим центром - Капітолиєм.

Ле Корбюз’є закінчив розробку міста в чотири місяці, з березня 1951 року почалося будівництво. Президент Неру сам стежив за будівництвом Чандігарха, часто відвідував його і надавав підтримку будівельникам у важкий час. У матеріальному відношенні робота була для архітекторів невигідною. Жити приходилося в неймовірно важких побутових умовах, у незвичному для європейців кліматі. Але архітектори, натхненні небувалої по масштабах задачею, працювали з ентузіазмом.

Успіх перевершив усі чекання. Уздовж широкої гладі водяного простору простягнулося легке нове світле місто, підлегле найголовнішої з гармоній - гармонії архітектури з природою і з людиною. Колись, ще в 30-і роки, Ле Корбюз’є розробив план реконструкції Парижа. Цей проект зробив враження бомби, що розірвалася. Ле Корбюз’є, власне кажучи, пропонував знести старий Париж, щоб на його місці звести нове, витримане у строгій геометрії місто. Те були перші кроки Корбюз’є в містобудуванні. Тоді він був переконаний у перевазі прямої лінії і протиставляв хаосу міста чисто геометричне містобудівне рішення.

З роками зодчий прийшов до нових концепцій, тісніше зв'язаних з реальним життям. І, одержавши можливість звести нове місто, яке можна було вирішити в прямих лініях, чисто геометрично, Ле Корбюз’є пішов по іншому шляху. Досить навіть непосвяченій людині глянути на генеральний план Чандігарха, щоб не просто побачити, а відчути, як органічно уріс нове місто в його пейзаж, що сприйняв, рельєф місцевості.

Не даремно запеклий Корбю, як називали його близькі друзі, говорив самому себе: "Далися вони мені з їх приписаним мені власним стилем! От я їм покаджу щось нове: торжество похилої лінії, що те переможно і легко злітає нагору, те як би з посмішкою скидається вниз у легкому слаломі".

Постійно висуваючи архітектурні нововведення, ідеї, прийоми, він ніколи зі своїх пропозицій не робив догми. Його творчість завжди була зв'язана з конкретною реальністю, що пропонувала йому життя, а його мозок ненаситно і невпинно вирішував усі нові задачі, що надходили з цього джерела, що невисихає. І цей органічний, вічно живий обмін, називаний творчістю, ніколи не припинявся. Для Корбюз’є діяти значило дихати. Важко собі це представити, але в роки зведення Чандігарха він ще побудував музей і інші будинки в Ахмедабаді - центрі текстильної промисловості Індії.

Ле Корбюз’є вважав, що не архітектура повинна підкорятися пейзажу, а пейзаж-архітектурі. Не пагорб Акрополя диктує архітектурі, затверджує Ле Корбюз’є, а Парфенон.

Шукання в пластиці приводять Ле Корбюз’є до живопису і скульптури. Він зближається з Леже і Пікассо, і у своїх яскравих і локальних по кольорі мальовничих композиціях і багатопланових узагальнених скульптурах він шукає, насамперед, подолання двохмірності площини і чітко вираженої архітектоніки.

Меблі Ле Корбюз'є

Перед тим, як прийти до прикладного мистецтва, Ле Корбюз’є починав як художник-натураліст, він вважав, що предмети меблів виходять із природи. Ле Корбюз’є відмовився від слова "дизайн" у значенні проектування меблів. Це англійське слово відноситься до багатьох галузів проектування, його використовують як у містобудуванні, так і в створенні домашнього побуту.

На його думку "дизайн" більше підходить для архітектурного значення. У сфері проектування предметів домашнього користування, від килимів до світильників, у більшому ступені підходить трохи застаріле словосполучення "декоративне мистецтво". Ле Корбюз’є прийшов до висновку: "Парадокс не у факті, а в слові. Чому називати предмети, про які мова йде, декоративним мистецтвом?

Парадокс полягає в наступному: навіщо застосовувати термін "декоративне мистецтво" стосовно стільців, пляшок, кошиків, взуттю, що є утилітарними предметами, дійсним начинням?" Ле Корбюз’є обурювало присутність слова "мистецтво" - "затверджують, що декор необхідний для людського існування. Поправляємо: людині необхідне мистецтво, тобто безкорислива, що облагороджує душу пристрасть... пробудження почуттів визначається математичною пропорцією, сприйманою нашою свідомістю і створюваною головним чином архітектурними об'єктами, добутками живопису і скульптури, тобто предметами не першої необхідності.

Не утилітарними, а унікальними..." Переходячи від мистецтва до утилітарних предметів, Ле Корбюз’є відзначив, що вони "вимагають удосконаленого устаткування в усьому, оскільки в промисловості вже позначився відомий рівень досконалості. Тепер велика задача встає перед декоративним мистецтвом. Індустрія робить надзвичайно корисні, що цілком відповідають своєму призначенню, вироби. Їхня щира добірність, їхня витонченість, що тішать наш розум, виникають з елегантності задуму, чистоти виконання й ефективності їхньої служби... І ми побачимо, що декоративне мистецтво, позбавлене декору, є не утвором художника, а продуктом безіменної індустрії, що йде своєю просторою і ясною дорогою економії".

Ле Корбюз’є запропонував нові форми предметів меблів і висунув нову концепцію обстановки житла, точніше, запропонував такий тип приміщення, у якому меблі відіграють особливу роль. Він пропонував один шезлонг, одне крісло, один табурет, один набір меблевих секцій, тому що проектувати було більше нема чого і не для кого. Адже в усіх дві руки, дві ноги, одна голова. Меблі Ле Корбюз’є, трактуємі як свого роду протез, повинні була і сьогодні, і через десять років, і у Франції, і в Японії служити єдиним варіантом мебліровки, тому що в інших немає необхідності.

На стику архітектури і дизайну виявляється устаткування, новий термін, що заміняє слово "меблі". Основою обстановки стали "стандартні одиниці". Їх можна вмонтувати в стіну, поставити уздовж її чи використовувати як перегородку між приміщеннями. Стандартні шафи народилися з конторських меблів, але в домашньому побуті в основному вони використовуються як ємності, пристосовані для заповнення різного роду предметів. Вони займають місце меблевих гарнітурів, тобто незліченних предметів меблів різних форм і назв, і, даючи можливість оптимально використовувати внутрішній простір, залишають у приміщенні максимум вільного місця.

У кімнаті, звільненої від інших ємностей, хазяїнами виявляються ліжка, столи й особливо різні стільці, що грають роль скульптури в просторі. Знаходячись у найбільш близькому контакті з людським тілом, вони, у залежності від розташування, визначають те чи інше поводження людини в житловому приміщенні.

До стандартних одиниць відносяться шафи-ємності, вони набагато ближче по своїй будівлі до архітектури. Стільці, крісла, столи, шафи, дивани більше належать до пластичних форм скульптури і живопису. Стандартні одиниці Ле Корбюз’є, тобто секційні шафи-ємності, з'явилися вперше в павільйоні "Еспрінуво" на Міжнародній виставці декоративного мистецтва в Парижеві в 1925 році.

Це була ще недосконала спроба відокремити одне приміщення від іншого за допомогою шаф-перегородок, що складаються зі стандартних паралелепіпедів на прямих ніжках з металевих трубок. В Осінньому салоні 1929 року, де експонувалися майже всі меблі, створені в попередньому році Ле Корбюз’є в співробітництві з іншими дизайнерами, стандартні одиниці перетерпіли головним чином кількісні зміни і перетворилися в шафи, що займають усю стіну. З третьою стадією розвитку цього типу меблів можна було познайомитися на Брюссельській виставці 1935 року, де Ле Корбюз’є експонував модель квартири молодої людини.

Новими стали опори ємкостей: їхні ніжки являють собою дві товсті металеві труби, кожна з який закінчується круглою підставою досить великого діаметра, щоб предмет меблів зберігав стійке положення, коли його рухають. Виникає питання: чому стандартні одиниці, що мають сугубо функціональне призначення - служити універсальними ємкостями, незважаючи на загальне визнання, не знайшли такого ж широкого застосування, як очікував Ле Корбюз’є?

Що відбулося з тими металевими меблями, що досконалі по виконанню до такого ступеня, що, стаючи в приміщенні стіною чи перегородкою, вони більше не потребують від споживача ніяких турбот? Чому ці меблі, що ведуть своє походження від конторських і з успіхом затвердившись в цьому своєму споконвічному призначенні, не зробили ніякого впливу на обстановку? Усі дуже просто: кожна людина хоче розташувати меблі по своєму смаку, а замість цього вона зустрічається з уже визначеною структурою.

Також Ле Корбюз’є відомий по створенню свого "Комфортабельного крісла". У ньому особливо підкреслене розходження між несущою структурою і невесомою частиною. Крім того, одна частина є цілком зовнішньою, а інша - внутрішньою і призначена знаходитися в безпосередньому контакті з людським тілом; один елемент належить до області опуклостей, іншій - увігнутостей і т. д. У кріслі присутний парадоксальний контраст між величезними шкіряними подушками і дуже легкою на вид опорою, максимальним комфортом і мінімальним використанням матеріалів і "праці", що зробила сучасна технологія; і проте обидві частини (і легка і масивна), що начебто спеціально дають можливість побачити структуру і "механізм" крісла.

Меблі Ле Корбюз’є стали зараз класичними. Нововведення Ле Корбюз’є не були визнані сучасниками. Створивши свою колекцію меблів, що, на його думку, повинна була стати єдиновикористовуємою, він більше не повертався до дизайну, будь те предмети чи архітектура. Весь свій талант, неординарне мислення Ле Корбюз’є направив в область містобудування - у сферу створень унікальних споруджень.

Висновки. Початок архітектурної діяльності Ле Корбюз’є збігається з початком XX століття. Це був час експериментування, пошуків нової художньої правди, і її знаходили іноді там, де, здавалося, панувала тільки утилітарність. Зодчі-новатори прагнули знайти шлях до нової архітектури, з огляду на потреби сучасної людини, призначення будинку, матеріали і методи будівництва.

На початку 1920-х Ле Корбюз’є остаточно сформулював принципи домобудівництва, що оформилися за назвою пуризму. Свою позицію Ле Корбюз’є пропагував у 1920- 1926 роки журналі "Експрі нуово" ("Новий дух"). Він сформулював п'ять принципів: будинок повинний бути на стовпах, із плоским дахом, із гнучким внутрішнім плануванням, стрічковими вікнами і вільно організованим фасадом. У них виражаються не тільки матеріальні, але і естетичні прагнення.

До створення первинної архітектурно-просторової композиції Ле Корбюз’є прийшов через застосування стандартних будівельних елементів. Корбюз’є бачив у стандартизації не тільки зручність і здешевлення будівництва, але головним чином варіантоздатність. Він знайшов нове художнє вираження шляхом застосування стандартної деталі.

Ле Корбюз’є будував багато. Його творіння знаходяться на чотирьох континентах, вони прикрашають міста Франції, Німеччини, Швейцарії, Італії, Росії, Алжиру, США, Бразилії. Він міг би побудувати і більше, якби не консерватизм, недалекоглядність його сучасників.

Повставши проти епігонства й еклектизму в архітектурі, Ле Корбюз’є уловив потреби сьогодення.

І нехай не завжди був він послідовний у своєму світогляді, що лежить в основі його творчості, у спрямованості своєї творчості він не помилявся. Він працював для майбутнього.

Список використаної літератури

 1. Ле Корбюз'є. Градостроительство. – М., 1981.
 2. Ле Корбюз'є. Жилой комплекс в Марселе. – М., 1979.
 3. Ле Корбюз'є. К архитектуре. – М., 1982.
 4. Ле Корбюз'є. Лучезарный город. – М., 1977.
 5. Ле Корбюз'є. Модулер. – 1986.
 6. Ле Корбюз'є. Пять отправных точек современной архитектуры. – М., 1982.
 7. Ле Корбюз'є. Уточнения по поводу современного состояния архитектуры и градостроительства. – М., 1983.
 8. Самин Д. К. 100 великих архитекторов. - М., 2001.
 9. Топуридзе К. Т. Ле Карбюзье. Архитектура ХХ века. – Л., 1991.


08.08.2011