Osvita.ua Вища освіта Реферати Реклама Товарознавча експертиза: теорія та практика в історичному аспекті
Загрузка...
Товарознавча експертиза: теорія та практика в історичному аспекті
PR

Розробка нової теорії може визначатися різними цілями, які ставить перед собою судовий експерт-науковець

Товарознавча експертиза: теорія та практика в історичному аспекті

Розробка нової теорії може визначатися різними цілями, які ставить перед собою судовий експерт-науковець. Досить часто новація призначена для того, щоб повністю зруйнувати старе уявлення про існуючу теорію і практику та започаткувати революційні зміни. Проте частіше експерти-товарознавці ставлять перед собою більш прості завдання під час проведення судової товарознавчої експертизи. Це стосується, насамперед, намірів досліджуваних матеріалів. Адже будь-яка наукова праця в галузі експертизи проводиться, перш за все, для звичайних користувачів – судових експертів-товарознавців. Отже, при  оцінці результатів проведеної роботи експерт-науковець спирається на нагальні проблеми, які необхідно вирішити в теорії товарознавчої експертизи. Адже в ситуації, коли теорія є повністю відірваною від практики застосування, досить часто виявляються численні казуси та недоліки.

Протягом становлення теорії товарознавчої експертизи є чимало прикладів подібних ситуацій в одній із спільних галузей судової експертизи – судовій криміналістиці. Для цього достатньо ознайомиться з відомою книгою Ю. Торвальда «Сто років криміналістики. Шляхи розвитку криміналістики». В цій книзі типово прослідковується загальна помилка для наукових досліджень, пов'язаних з появою нового напрямку в теорії товарознавчої експертизи. Наприклад, відомо, що першу науково обґрунтовану систему реєстрації злочинців створив в 1882 р французький криміналіст А. Бертільон, яка ґрунтувалася на фіксації розмірних характеристиках різних частин тіла людини. Але фактична ця система виявилася досить громіздкою і дорогою, хоча й була деякий час звичною для поліцейського персоналу в багатьох країнах світу. Але в 1887 р В. Гершель і Г. Фульдс – звичайні практики – виступили з повідомленням про новий вид реєстрації, дактилоскопічної – набагато дешевшої і більш ефективної. У 1891 році перша така система була розроблена англійцем Ф. Гальтоном. Важко уявити, яку бурхливу реакцію викликали всі ці швидкоплинні події. З одного боку проявлявся незвичайний оптимізм з приводу наукових успіхів у галузі криміналістики. Марк Твен навіть публікує невеликої детективний роман «Роззява Вільсон», в якому розгортається гостросюжетна історія про підміну двох немовлят (служниці і пані) і викритті цієї злочинної операції через багато років з аналізу відбитків пальців, які Вільсон на потіху публіці відбирав у день народження дітей. З іншого боку видатний засновник системи реєстрації А. Бертільон публікує статтю, в якій доводить антинауковість нового виду криміналістичного обліку, причому з елементами фальсифікації (у статті були фотознімки папілярних візерунків, «підправлені» автором). Думка більшості членів наукової громадськості була в той час на його боці, адже здавалося неприйнятно замінювати працюючу систему якимись відбитками пальців.

Таким чином, в історичному аспекті теорія та практика товарознавчої експертизи – дві неподільні складові, які протягом останніх десятиліть тісно пов'язані та залежать одна від одної. Необхідність теоретизації нових надбань судової товарознавчої експертизи є наслідком багатьох попередніх узагальнень, які були набуті протягом багатьох років практичної діяльності експертів-товарознавців в галузі товарознавчої експертизи.

Проведення експертизи: (044) 501-69-88

Освіта.ua
07.02.2008

Загрузка...

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!