75-річний ювілей відзначає перший міністр освіти незалежної України

1 липня 2013 року минає 75 років від дня народження Петра Михайловича Таланчука – визначного науковця, освітянина, активного громадського діяча сучасності, президента Університету «Україна»

75-річний ювілей відзначає перший міністр освіти незалежної України

Петро Таланчук – постать, знана не лише в Україні, а й далеко за її межами. Обдарований вчений, політик, талановитий організатор і керівник – він усе життя наполегливо працює задля добробуту людей та держави. Визначальні риси його характеру – мужність, порядність, доброта. Від народження Петру Михайловичу Богом даний талант не тільки до самовідданої праці, а й до постійного пошуку ідей. Для більшості людей ідеї, на жаль, залишаються лише мріями. Але, коли за реалізацію якоїсь із них береться Петро Таланчук, можна не сумніватися – вона неодмінно здійсниться.

Нагороджений орденами «Дружби народів», «За заслуги» III ступеня, «За видатні заслуги в інженерній справі», «Покрова Пресвятої Богородиці», «Святих Кирила і Мефодія»; Хрестом Пошани «За духовне відродження»; численними медалями та знаками: МОН України – «Відмінник освіти України», «За наукові досягнення», АПНУ – «Ушинський К.Д.»; КМДА - «Відмінник столичної освіти»; Почесною грамотою Верховної Ради України; подяками Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук України тощо.

Народився ювіляр 1 липня 1938 року в с. Городищах-Косівських Володарського району на Київщині. У школі був лідером, відмінником. Після закінчення інституту у 1965 р. П.М. Таланчук отримав диплом із відзнакою та кваліфікацію інженера-механіка. За розподілом почав працювати на кафедрі приладів точної механіки КПІ на посаді асистента, одночасно був обраний головою профспілкового комітету інституту.

З 1968 р. по 1971 р. навчався в аспірантурі, у 1972 р. захистив кандидатську, а в 1986 р. – докторську дисертацію.

У 1973 р. Петро Михайлович був призначений проректором з навчально-виховної роботи КПІ, в тому ж році був обраний завідувачем кафедри приладів точної механіки.

У 1987-1992 рр. професор П.М. Таланчук – ректор Київського політехнічного інституту. У 2000 р. йому присвоєно звання «Почесний ректор НТУУ «КПІ».

У лютому 1992 року був призначений першим міністром освіти незалежної України. З його ініціативи та під його керівництвом розпочалося реформування освіти. За його ініціативи відбулася визначна подія в історії української освіти – І з'їзд працівників освіти, на якому була обговорена та затверджена національна програма «Освіта. Україна – ХХІ століття». Але не все було втілено. Тому П.М. Таланчук об'єднав відомих науковців і педагогів навколо ідеї створення навчального закладу, в якому впроваджуватиметься принцип відкритого доступу до якісної вищої освіти представникам усіх верств населення і, в першу чергу, особам із обмеженими можливостями та особливими потребами.

Ця ідея реалізувалася у лютому 1999 року, коли за підтримки Київської міської влади було зареєстровано вищий навчальний заклад недержавної форми власності – Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна». За ці роки університет розвинувся у потужний навчальний заклад ІІІ-IV рівня акредитації з інститутами та філіями в усіх регіонах України.

Освіта.ua
01.07.2013

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів