![]() |
Кабінет Міністрів подав на розгляд Верховної Ради проект Закону України "Про вищу освіту", що розроблений профільним міністерством |
В парламенті зареєстровано проект нової редакції закону "Про вищу освіту"
У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що діючий Закон України "Про вищу освіту", який прийнятий у 2002 році, не в повній мірі відповідає завданням щодо реформування національної системи вищої освіти відповідно до європейських вимог та потреб розвитку суспільства.
Таким чином, підставою для розроблення нової редакції проекту Закону України "Про вищу освіту" є необхідність адаптації законодавства у сфері вищої освіти до європейських вимог і приведення нормативної бази вищої освіти до сучасних потреб економіки та її інноваційного розвитку, зазначають автори документа.
За визначенням розробників проекту, нова редакція Закону, порівняно з чинною, враховує сучасні параметри розвитку вищої освіти, передбачає інституційні, академічні та фінансові засади автономії вищих навчальних закладів.
Проектом передбачено освітньо-кваліфікаційні рівні вищої освіти – молодший спеціаліст, бакалавр, магістр, а також вводяться освітньо-науковий рівень доктора філософії і науковий рівень доктора наук. Також пропонується збільшити строк навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра до півтора-двох років.
Законопроектом визначено типи вищих навчальних закладів – університет, академія, коледж, професійний коледж – та необхідні умови їх функціонування. Ліквідовано рівні акредитації (І-ІV) вищих навчальних закладів та запроваджено акредитацію вищого навчального закладу за типом.
Законопроектом також врегульовано зовнішнє незалежне оцінювання знань та умінь осіб, які бажають здобувати вищу освіту на основі повної загальної середньої освіти, та встановлено порядок його проведення. Зокрема, визначено, що прийом до вузів здійснюється за результатами ЗНО з урахуванням середнього бала державного документа про повну загальну середню освіту та бала вищого навчального закладу.
Авторами законопроекту запропоновано законодавче закріплення розміру академічної, соціальної стипендії студента, що не може бути менше прожиткового мінімуму з розрахунку на одну особу на місяць.
Установлено, що розмір плати за навчання для осіб, які навчаються на платній основі не може змінюватися протягом строку укладеного договору.
Нова редакція законопроекту також містить інші особливості запропонованих законодавчих змін в сфері вищої освіти України, що на думку авторів документа сприятиме створенню умов та розширенню доступу до здобуття вищої освіти громадянам України, сприятиме їх мобільності на Європейському просторі вищої освіти, а також поліпшить рівень підготовки фахівців з вищою освітою.
У разі схвалення запропонованого проекту українським парламентом закон набере чинності з 1 січня 2013 року.
Поданий на розгляд парламентарів проект законодавчого акта узгоджено з нормативно визначеними центральними органами виконавчої влади та погоджено з представниками Профспілки працівників освіти і науки України. Законопроект у Верховній Раді представлятиме міністр освіти і науки Дмитро Табачник.
Голова парламентського комітету з питань науки і освіти Максим Луцький, коментуючи внесення на розгляд Верховної Ради розробленого проекту, зазначив, що документ готовий до прийняття у першому читанні.
"Закон відпрацьований, сьогодні він є "неконфліктним", враховані пропозиції альтернативних законопроектів, точки зору багатьох вищих навчальних закладів", - зазначив М.Луцький.
Він зазначив що законопроект розширює автономію ВНЗ, узаконює тестування, адаптований під Болонський процес, розширює повноваження дослідницьких університетів.
"Законопроект є таким, що його можна приймати в першому читанні і допрацьовувати його до другого читання вже таким, яким його сприйме зала Верховної Ради", - зазначив голова профільного парламентського комітету.
Посилання за темою:
Освіта.ua
29.12.2011