В парламенті зареєстровано проект нової редакції закону "Про вищу освіту"

Кабінет Міністрів подав на розгляд Верховної Ради проект Закону України "Про вищу освіту", що розроблений профільним міністерством

В парламенті зареєстровано проект нової редакції закону "Про вищу освіту"

У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що діючий Закон України "Про вищу освіту", який прийнятий у 2002 році, не в повній мірі відповідає завданням щодо реформування національної системи вищої освіти відповідно до європейських вимог та потреб розвитку суспільства.

Таким чином, підставою для розроблення нової редакції проекту Закону України "Про вищу освіту" є необхідність адаптації законодавства у сфері вищої освіти до європейських вимог і приведення нормативної бази вищої освіти до сучасних потреб економіки та її інноваційного розвитку, зазначають автори документа.

За визначенням розробників проекту, нова редакція Закону, порівняно з чинною, враховує сучасні параметри розвитку вищої освіти, передбачає інституційні, академічні та фінансові засади автономії вищих навчальних закладів.

Проектом передбачено освітньо-кваліфікаційні рівні вищої освіти – молодший спеціаліст, бакалавр, магістр, а також вводяться освітньо-науковий рівень доктора філософії і науковий рівень доктора наук. Також пропонується збільшити строк навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра до півтора-двох років.

Законопроектом визначено типи вищих навчальних закладів – університет, академія, коледж, професійний коледж – та необхідні умови їх функціонування. Ліквідовано рівні акредитації (І-ІV) вищих навчальних закладів та запроваджено акредитацію вищого навчального закладу за типом.

Законопроектом також врегульовано зовнішнє незалежне оцінювання знань та умінь осіб, які бажають здобувати вищу освіту на основі повної загальної середньої освіти, та встановлено порядок його проведення. Зокрема, визначено, що прийом до вузів здійснюється за результатами ЗНО з урахуванням середнього бала державного документа про повну загальну середню освіту та бала вищого навчального закладу.

Авторами законопроекту запропоновано законодавче закріплення розміру академічної, соціальної стипендії студента, що не може бути менше прожиткового мінімуму з розрахунку на одну особу на місяць.

Установлено, що розмір плати за навчання для осіб, які навчаються на платній основі не може змінюватися протягом строку укладеного договору.

Нова редакція законопроекту також містить інші особливості запропонованих законодавчих змін в сфері вищої освіти України, що на думку авторів документа сприятиме створенню умов та розширенню доступу до здобуття вищої освіти громадянам України, сприятиме їх мобільності на Європейському просторі вищої освіти, а також поліпшить рівень підготовки фахівців з вищою освітою.

У разі схвалення запропонованого проекту українським парламентом закон набере чинності з 1 січня 2013 року.

Поданий на розгляд парламентарів проект законодавчого акта узгоджено з нормативно визначеними центральними органами виконавчої влади та погоджено з представниками Профспілки працівників освіти і науки України. Законопроект у Верховній Раді представлятиме міністр освіти і науки Дмитро Табачник.

Голова парламентського комітету з питань науки і освіти Максим Луцький, коментуючи внесення на розгляд Верховної Ради розробленого проекту, зазначив, що документ готовий до прийняття у першому читанні.

"Закон відпрацьований, сьогодні він є "неконфліктним", враховані пропозиції альтернативних законопроектів, точки зору багатьох вищих навчальних закладів", - зазначив М.Луцький.

Він зазначив що законопроект розширює автономію ВНЗ, узаконює тестування, адаптований під Болонський процес, розширює повноваження дослідницьких університетів.

"Законопроект є таким, що його можна приймати в першому читанні і допрацьовувати його до другого читання вже таким, яким його сприйме зала Верховної Ради", - зазначив голова профільного парламентського комітету.

Освіта.ua
29.12.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Юля
Ну чому саме в цьому році відмінять спеціаліста????? Я не маю фінансової можливост і отриматі магістра. А працевлаштуватися бакалавру дуже важкою
Алла
Скажіть будь-ласка кругом по Україні ходять слухи що такої спеціальності як спеціаліст вже небуде а тільки бакалавр та магістр то можливо вже неварто поступати на спеціаліста?
Тарас
Для Алла: РОЗДІЛ XIV п.4 проекту ЗУ " Про вищу освіту": Установити, що вища освіта освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста після набрання чинності цим Законом прирівнюється до вищої освіти освітньо-кваліфікаційного рівня магістра.
Коментувати
ффф
"До стажу наукової роботи зараховується: час роботи на посадах науково-педагогічних працівників університетів та академій". А 15 років на посаді науково-педагогічного працівника в державному інституті куди подіти? Університетами ми всі стали не так давно.
Рома
Для ффф: Никуда их девать не надо. Закон обратной силы не имеет. Поэтому речь в нем идет только о том стаже, который будет начисляться после вступления закона в силу.
Коментувати
Sceptik
"Зокрема, визначено, що прийом до вузів здійснюється за результатами ЗНО з урахуванням середнього бала державного документа про повну загальну середню освіту та бала вищого навчального закладу."Это что за балл ВУЗа? По-моему,это возвращение к любимой кормушке ВУЗовских коррупционеров. Неймется "регионам" вернуться к старому.Единственный стоящий шаг в реформировании образования Украины-это ЗНО,но уж очень оно кое-кому мешает.
макс
Для Sceptik: ось так ми і живем
Маргарита
Для Sceptik: Тут мається на увазі те, що ВУЗ ма право виставляти свій бал для профільного предмету. Мінімальний бал в цьому році 140 а ВУЗ може виставити вище.
АНДРЕЙ
Для Sceptik: Если этот Закон приймут, то он вступит в силу с 1 января 2013 года. На тех кто поступает в этом году балл вуза не расспостраняется.
Коментувати