Цього року терміни скоротили, що спричинило справжню паніку. Біля приймальних комісій - черги, в списках тисячі людей. Хтось б’ється за місце в списку, слабші втрачають свідомість від спеки. Води не дають, до вбиралень не впускають. Міська влада побоюється за психічне та фізичне здоров’я вступників і їхніх родичів. Вона звернеться до Міносвіти, аби краще організували вступ 2011 року.
Тиждень залишився абітурієнтам для подачі до вишів документів на вступ. Міністерство освіти та науки подовжило їх прийом до 5 серпня. Тож біля приміщень вищих навчальних закладів і далі збираються натовпи знервованих батьків і майбутніх студентів. Якщо темою номер один минулорічної кампанії були пільговики, що нібито захопили всі бюджетні місця, то нині - недолуга організація. Черги, ночівлі під дверима приймальних комісій, скандали і бійки - звична річ цьогорічної вступної кампанії. Аби потрапити за університетську лаву, треба мати не лише знання, а й неабияку фізичну та психічну витривалість.
Нинішня вступна кампанія, за оцінками експертів, має низку головних недоліків. Перший - несподіване скорочення терміну прийому документів із місяця до двох тижнів. Люди злякалися, тому й розпочалася паніка. Другий - непоінформованість. Адже не було одразу повідомлено, яке державне замовлення в якому вузі і на яку спеціальність. Тож ніхто не знав, де реальніші шанси вступити на безплатне навчання. Відтак, почали метушитися від одного навчального закладу до іншого. Зі збоями працювала комп’ютерна система "Конкурс". Усе це перетворило вступну кампанію майже на хаос.
Київ, що є своєрідною Меккою вищої освіти в Україні, не оминула хвиля негараздів. До омріяних столичних вишів влаштовувалися черги в тисячі людей. Траплялися випадки бійок за місце в списках "черговиків". Кажуть, що біля приймальної комісії Національного економічного університету імені Вадима Гетьмана дівчині зламали руку. В аграрному університеті батьки, що ночували кілька діб у автомобілі, якось заблокували приймальну комісію, щоб та працювала довше. Черга там сягнула мало не трьох тисяч осіб.
Проблема кампанії не лише у великому навантаженні на комісії, що мусять пропустити потік абітурієнтів за коротший час. Інший бік медалі - відсутність умов. Люди тиснуться у коридорах, де задихаються від спеки. Не організовано подачу води. Втрата свідомості - звичайні випадки. В деяких закладах адміністрація зачиняє туалети, аби вберегти їх від перенавантаження. Голова постійної комісії Київради з питань охорони здоров’я та соцзахисту Алла Шлапак каже, що недотримання санітарних норм в умовах спеки взагалі може спричинити виникнення епідеміологічної ситуації. "Враховуючи цьогорічний сумний досвід, ми будемо звертатися до Міносвіти та керівництва вишів, аби в наступному році організація процесу була кращою. Щоб приміщення для людей були більші й добре вентильовані. В обов’язковому порядку має бути вирішене питання забезпечення вступників та їхніх родичів кімнатами гігієни", - зазначила Алла Шлапак.
Довідка
За даними Головного управління статистики Києва, в столиці діє 44 вузи першого та другого рівнів акредитації, в яких протягом минулого навчального року навчалося 29,8 тис. студентів. Також у Києві діє 69 вишів третього та четвертого рівнів акредитації. У них навчається 560,8 тис. студентів. Під час минулорічної вступної кампанії столичні виші набрали 6,8 тис. (1, 2 рівнів акредитації) і 85,4 тис. (3, 4 рівнів акредитації) першокурсників. Минулого року вищі навчальні заклади набрали майже на 10 тис. більше студентів на перший курс, ніж позаторік. Цього року ЗНО пройшли майже 28 тис. киян. Умовно кажучи, кияни становлять п’яту частину зарахованих на перший курс столичних вишів.
Автор: Ірина Лабунська




