Кредит на вищу освіту. Скільки це коштує і що потрібно знати позичальникам

Закінчився черговий навчальний рік, і перед батьками багатьох випускників гостро постало питання, де взяти гроші на навчання дитини у вищому навчальному закладі. Адже на безкоштовну освіту, як і раніше, можуть розраховувати далеко не всі

Кредит на вищу освіту. Скільки це коштує і що потрібно знати позичальникам

Більшості студентів вчитиметься на контрактній основі, а це значить, що їх батькам доведеться платити від 5 до 35 тис. грн на рік - в залежності від факультету та вартості навчання у вищому навчальному закладі. Таким чином, бажаний диплом магістра, який буде отриманий тільки через п'ять років, обійдеться, якщо по-скромному, в 25 тис. грн, а по-максимуму - в 175 тис. грн.

Як отримати кредит

Оформити кредит на отримання вищої освіти зовсім нескладно. На суму до 25 і навіть до 50 тис. грн батьки студента можуть розраховувати навіть без застави. Досить звернутися до банку, надати довідку про місце роботи за останні шість місяців, паспорт і номер ідентифікаційного коду. Але, щоб отримати таку позику, потрібно мати пристойні офіційні доходи - не менш ніж 3-4 тис. грн на місяць. При цьому слід бути готовим до того, що ціна кредиту готівкою дуже велика - від 30 до 100% річних у гривні.

При цьому такі гроші нададуть можливість навчатися спеціальностям, які не користуються великим попитом, наприклад на філософському або релігієзнавчому факультетах. А для навчання на популярних факультетах (юридичному, журналістському, економічному тощо) потрібні суми серйозніші (від 70 до 175 тис. грн). Українські банки видають такі гроші тільки під заставу майна - нерухомості, автомобіля, земельної ділянки. Такі кредити видає кожен другий банк і за досить лояльним ставками - від 16-22% річних у гривні на строк до десяти років.

     

Враховуючи падіння цін на ринку нерухомості та землі, кредитори вельми суворі в оцінці платоспроможності клієнтів. Від позичальника вимагатимуть не тільки заставу, але й початковий внесок за навчання не менше ніж 20-30% від суми позики. Також попросять підтвердити офіційні доходи (не менше ніж 5 тис. грн на місяць).

При цьому позичальникові доведеться провести оцінку застави у професійного оцінювача, що обійдеться мінімум у 300 грн, а також застрахувати об'єкт застави. Якщо мова йде про квартиру, страховка обійдеться в 0,2-0,3% від її вартості. А якщо кредит береться під дорогу машину, поліс автокаско буде коштувати 4,5-7% її ринкової вартості на рік.

Таким чином, тільки витрати на страховки для батьків студента можуть скласти 8000 грн на рік. До того ж за такими кредитами завжди утримується одноразова комісія в розмірі 0,99-1,5% від суми позики, що теж спричинить додаткові витрати.

Кредити тільки батькам

Багатьох майбутніх студентів цікавить питання, а чи можна самому взяти кредит на навчання? Більшість банків не розглядають в якості позичальників громадян молодше 25 років, деякі фінустанови погоджуються мати справу і з 21-22-річними, але при цьому вимагають, щоб студент мав постійне місце роботи.

Але навіть якщо робота є, а вік недотягує до встановленого банком мінімуму - буде відмова у видачі кредиту або прохання привести поручителя. Обіцянки працевлаштуватися в майбутньому, як правило, до уваги не приймаються. Якщо ж мова йде про великі суми, потрібно заставу, що теж навряд чи знайдеться у нещодавнього випускника школи.

На відміну від зарубіжних країн в Україні немає спеціальних банківських програм кредитування саме для студентів. За великим рахунком банку все одно, на що підуть гроші, головне, щоб батьки вчасно вносили кредитні платежі й оплачували страховки. Проте спеціальні студентські програми є у "кредитних спілок". Наприклад, у Києво-Могилянській академії розташований кредитний союз, що пропонує позики для студентів під 30% річних у гривні. Ставки, як бачимо, високі, проте позику обіцяють видати без застави та зайвої тяганини. Але поручительство батьків все одно буде потрібно, без цього ніяк.

Автор: Олександр Цеганов

weekly.ua
19.07.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
мама Ирина
Наконец-то вспомнили и про контрактников: если б вы знали, как хочется, чтоб ребенок учился там, где он хочет и к чему имеет склонность, а не там, куда попал на бюджет.
xelon
Для мама Ирина: зря.Хай на бюджеті,і то спасибі
Коментувати