Держава зможе фінансувати науку через гранти

Рішення КМУ має дозволити більше зорієнтувати дослідження на потреби держави

Держава зможе фінансувати науку через гранти

Відтепер державне фінансування науки в Україні може відбуватися в формі грантів. Відповідний порядок був прийнятий Кабінетом Міністрів.

За інформацією Міністерства освіти, відповідне рішення має дозволити більше зорієнтувати дослідження на потреби держави та розширити канали державної фінансової підтримки науковцям.

«Цим документом ми запропонували докорінно нову філософію бюджетного фінансування української науки – грантової підтримки. Ця форма – загальноприйнята у світі, але ми, на жаль, фактично не використовували її для державної підтримки науки та інновацій», – зазначила міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

До цього фінансування науки державою відбувалось двома способами: через бюджетне фінансування діяльності наукових установ та через укладання договорів на виконання розробок.

В обох випадках держава є замовником та кінцевим власником результатів. Це, по-перше, суттєво обмежує можливості впровадження створених технологій. А, по-друге, іноді викликає сумніви, чи доцільно державі бути власником прав інтелектуальної власності на розробки в інтересах галузей, які давно вже приватизовані.

Натомість грантова підтримка буде своєрідним способом державно-приватного партнерства – вчених та суспільства – у сфері науки і технологій. З його допомогою держава зможе стимулювати дослідницьку активність за обраними пріоритетами в інтересах всього суспільства.

«Гранти держави зможе надавати МОН, інші ЦОВВи, що мають наукові установи, виші, наукові ліцеї, а також НАН, галузеві академії, Нацфонд досліджень. Це дуже важливо в контексті того, що головним завданням певного міністерства чи ЦОВВа є розробка та впровадження політики в своїй сфері. Через інструмент грантів вони зможуть стимулювати ту наукову діяльність, отримувати ті розробки, які потрібні для розвитку сфери саме зараз або в найближчому майбутньому. Так ми зможемо більше зорієнтувати тематику досліджень і розробок на потреби держави», – пояснила міністр.

Майнові права на інтелектуальну власність, яка буде створена під час досліджень за рахунок грантів, належатимуть самим науковцям, а не державі. Придбане обладнання також залишатиметься у власності отримувачів грантів.

Гранти надаватимуться виключно на конкурсній основі й не більш як на 3 роки. Порядок відбору визначатиме сам грантодавець, попередньо погодивши його з МОН.

Важливо, що серед отримувачів гранту можуть бути наукові ліцеї, що дозволить додатково підтримати талановитих школярів.

Освіта.ua
22.08.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
М. Шершень Нау
Черговий винахід грантожерів- як відшити науковців від грошей: Ви не виграли грант! А те , що на науку з бюджету заплановано лише 0,17 - 0,20 %% проти 1,7 % від Ввп , передбачених Законом- ні мур- мур!! Менше в 10 разів!!! От і вигравай, циніки чортові! На жаль , цього не розуміє і Урядовий Науковий комітет, де зібрали вчених, з світоглядом політичним- дитини!!!? Такий і в Моні пан Стріха, вчене - дитя. Гранти ці— це обман!
Олександр
Пані Л. Гриневич та ваше Рошен-підлабузницьке псевдонаукове оточення покажіть зразок, приклад наукового дослідження світового рівня на потреби держави. Слабо, чи головне займатися "трепологією" на тему науки ?
Василь Жовновський
Це непогано. Але як бути якщо, на наукові дослідження, та створення промислового зразка генератора на основі гравітаційної тіні (екрану) необхідно близько 1 мільярда гривень? Енергія ефіру в мільйони раз більше ядерної енергії. При ядерному вибусі лише частково звільняється енергія міжатомних зв"язків, тобто енергія ефіру, а не розщеплення ядра. Термоядерний реактор в найближчі 50-60 років не запустять, а шкода від нього буде не менша ніж атомного. А енергія ефіру екологічно чиста, безмежна, і безкінечна.