МОН презентувало бачення реформи профтехосвіти

Колегія Міносвіти схвалила проект концептуальних засад реформування професійної освіти

МОН презентувало бачення реформи профтехосвіти

Колегія Міністерства освіти і науки схвалила проект концептуальних засад реформування професійної освіти «Сучасна професійна освіта». Планується, що документ стане основою концепції професійно-технічної освіти.

За словами заступника міністра освіти Павла Хобзея, якісна професійна освіта можлива за умови, коли є сучасне обладнання, інноваційний педагог та кваліфікований майстер.

«Тривалий час інвестиції у профтехосвіту були обмеженими, що й призвело до зниження престижу цього напряму серед українців. Однак вже сьогодні ми маємо ствердити думку, що здобуття професійно-технічної освіти - не форма соціального захисту, а реальна економічна інвестиція в особистість», - сказав Хобзей.

У Міносвіти також зазначають, що професійна освіта потребує популяризації серед вступників, адже в Україні зараз лише близько 14% випускників шкіл здобувають професійну освіту, а решта орієнтується на отримання вищої. Разом з тим, у середньому в Європі 40% випускників закладів середньої освіти отримують професійну освіту, а в Чехії, Хорватії, Австрії та Фінляндії цей відсоток сягає 70%.

Для створення нового іміджу профосвіти, а також підвищення кваліфікації робітників у кожному регіоні планується відкриття багатофункціональних центрів професійної досконалості. Зокрема, на їх базі навчатимуть високотехнологічним професіям, надаватимуть фахову передвищу освіту.

У відомстві планують, що майбутні центри мають стати платформою для співпраці закладів ПТО, місцевих органів влади та роботодавців.

Концепція також передбачає багатоканальне фінансування закладів профосвіти - з державного та місцевого бюджетів, коштом фізичних та юридичних осіб. Окремо приписана можливість використання грантів чи благодійної допомоги.

«Професійна освіта має фінансуватися з обласного бюджету, оскільки на місцях краще розуміють і знають, яких кадрів не вистачає регіону. Усе це передбачено реформою децентралізації. Але серед інших джерел фінансування ми пропонуємо підтримку з держбюджету для професій загальнодержавного значення. Нині таких маємо 25, але у вересні плануємо розширити цей список. Також можна розглядати ресурси інших міністерств та відомств, які є замовниками певних професійних послуг», - зазначив Хобзей.

Для того, щоб професійна освіта відповідала запитам ринку праці, впроваджується компонент соціального партнерства. Його ключовим учасником є роботодавець, який формує професійні стандарти та допомагає у реалізації дуальної освіти. Крім того, в межах соціального партнерства визнаватиметься неформальна та інформальна освіта.

Підвищити якість освіти планується завдяки модернізації освітнього середовища, залучення до навчання працівників з виробництв та сфери послуг, стимулювання професійного розвитку педагогів закладу. Також створюватимуть необхідні навчальні умови для людей з особливими освітніми потребами.

Проект документа

Пропозиції або зауваження до нього приймаються до 1 червня 2018 року на адресу ukrpto@i.ua.

Освіта.ua
23.05.2018

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Tet-a-tet
п.Хобзей, Ви запізнилися з вашою концепцією так років на 20. Ресурси міністерств, фірм та відомств потрібно було залучати давно, але всупереч здоровому глузду на вітер вітрачалися мільйони бюджетних коштів.Спеціалістів для готельного, ресторанного господарства, харчової індустрії, побутових підприємств і т.п. у світі давно готують вдповідні фірми за своїми стандартами і без втручання держави у навчальний процес. А наше МОНУ ніяк не хоче втрачати віжки управління, аби виправдати свої роздуті штати та непотрібні інститути, наповнені пенсіонерами та сумісниками. Світ пішов делеко вперед, а ми продовжуємо плодити концепції та дискутувати про давно очевидні речі. І як з такою політикою ми можемо стати багатими, коли суспільні гроші продовжуємо тринькати на концепції та балачки?
приклад вчителям
У Чорткові працівникам освітньої галузі затримують виплати зарплатні. вчителі обурені новими розмірами надбавки "за престижність", яку було зменшено з 20 до 5 відсотків. Тому близько сотні педагогів вийшли на акцію протесту, поки мирну. Треба вже починати підніматися по всій країні, колеги показали гарний приклад.
Виктор
На одній концепції реформування далеко не заїдеш!
Кузьміч
Хобзей! Агов! Вже реформувати нічого. Пиши концепції дальше. Може років через п’ять і закон про профтехосвіту приймуть. Або зазивай в країну китайців.