Відшкодування вартості навчання при перевступі

Розрахунок відшкодування здійснюється на підставі вартості навчання у попередньому ВНЗ

Відшкодування вартості навчання при перевступі

Стаття 4 Закону «Про вищу освіту» спричинила тривалу дискусію про те, як правильно розуміти «безоплатність здобуття освіти вперше». МОН поставив крапку в ній, визначивши, що мається на увазі отримання певного об’єму освітніх послуг вперше: за рахунок бюджету студент може провчитися тільки один раз в кожному семестрі.

З 1 вересня 2015 року діють такі умови: хто раніше навчався у ВНЗ за державним замовленням, але не завершив його, зможе повторно безоплатно здобувати вищу освіту того ж ступеню за умови відшкодування до місцевого або державного бюджету коштів, витрачених на оплату освітніх послуг. Порядок відшкодування коштів детально регламентований Постановою КМУ №658 «Про затвердження Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців» від 26 серпня 2015 року.

Відповідно до затвердженої процедури, вартість навчання за попереднім місцем отримання освіти має бути відшкодована протягом 10 днів з початку навчального року. Несплата коштів є підставою для негайного відрахування студента з ВНЗ.

Яку суму потрібно відшкодовувати?

Розрахунок суми відшкодування здійснюється на підставі довідки про вартість навчання в попередньому ВНЗ. Студент повинен самостійно отримати її, звернувшись до керівника відповідного закладу. Довідка видається протягом трьох днів. У ній зазначається середня вартість навчання одного студента посеместрово.

При розрахунках враховуються кількість навчальних семестрів, за якими особу атестовано за попереднім місцем навчання, та кількість перезарахованих кредитів ЄКТС. Суму та номер рахунку для сплати коштів видають у бухгалтерії ВНЗ.

Чи потрібно сплачувати всю суму відразу?

Не обов’язково. Якщо студент не має можливості сплатити повну вартість навчання відразу, варто звернутися до керівника ВНЗ з проханням про розстрочку, надавши довідку про матеріальний стан. У цьому випадку відшкодування має бути здійснене до кінця навчального року, а перший платіж повинен становити не менше 50% загальної суми.

У разі несплати коштів, ВНЗ може звернутися до суду з вимогою про відшкодування вартості навчання або відрахувати студента.

Чи є випадки, коли не потрібно відшкодовувати вартість навчання?

Законодавство на сьогодні не встановлює винятків та пільг. Відшкодовувати вартість навчання повинні всі, хто повторно здобувають освіту певного ступеня за державним замовленням. Це визначено в Постановою КМУ, якою затверджено Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти.

Проте при розрахунку суми, яку потрібно сплатити, вона може дорівнювати нулю. Це можливо, якщо студент провчився за попереднім місце навчання менше семестру, або ж йому було зараховано всі кредити ЄКТС за новим місцем навчання.

За матеріалами profrights.org.

Освіта.ua
08.12.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Марія
А постанова має зворотню дію? Навчалася у 2003-2005 роках. Якщо так, то який буде розмір інфляції? 300%?
Жоголко Анастасия
Навчалася на бюджеті в 2009 році,але залишила навчання.В цьому році вступаю на контракт,щоб не відшкодовувати вартість навчання. Питання полягає ось у чому:якщо за наявності вакантних місць я зможу після першого або другого курсу на перейти на бюджет,то чи повинна буду я сплачувати відшкодування?
Аліна
Чи повинен студент платити за семестр, у якому відрахувався, не приступаючи до навчання. Наказ про відрахування виданий через тиждень від початку навчального процесу у семестрі.
комментатор
Для Аліна: насколько я знаю, платят только за тот семестр, где дожил до сессии
комментатор
Для Аліна: Цитата: При розрахунках враховуються кількість навчальних семестрів, за якими особу атестовано за попереднім місцем навчання АЛИНА! попробуйте сначала прочитать статью, потом задавать вопросы.
Аліна
А ви спробуйте прочитати чинну редакцію "Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців", а потім відповідати. Я була б вдячна за відповідь когось з офіційних осіб, які безпосередньо займаються розрахунком відшкодування або контролюють цей процес.
Коментувати
Kloub
З фінансовоі точки зору ніби все правильно, але з моральноі ні. Система пріоритетів недосконала. Не можливо абітурієнту однозначно прийняти рішення про перший пріоритет. Відсутня система підготовки випускника до однозначного кроку у виборі професіі.
Олег
Только вот интересно, как на новом месте доказать что ты учился меньше сессии, не понятно.. Может у них в базе это видно или как?
Vitaly Chmutov
Для Олег: Берешь справку в прошлом месте учебы и несешь в новое.
Коментувати
Виталий
"Проте при розрахунку суми, яку потрібно сплатити, вона може дорівнювати нулю. Це можливо, якщо студент провчився за попереднім місце навчання менше семестру, або ж йому було зараховано всі кредити ЄКТС за новим місцем навчання." Как понимать этот пункт?
Олег
Для Виталий: До первой сессии если ушел, скорее всего, платить ничего не надо
Коментувати