ЗНО-2020: запитання-відповіді щодо проведення тестування

Міносвіти оприлюднило позицію відомства щодо основних аспектів проведення ЗНО

ЗНО-2020: запитання-відповіді щодо проведення тестування

Міністерство освіти і науки оприлюднило позицію відомства щодо основних аспектів  проведення зовнішнього незалежного оцінювання , які зараз обговорюються майбутніми учасниками ЗНО, батьками, освітянами та представниками громадськості тощо.

Зокрема, у МОН розповіли, як проходитиме ЗНО в умовах епідемії коронавірусу, як складатимуть ЗНО учасники, які контактували з хворими або інфіковані коронавірусом, чому не можна провести ЗНО дистанційно, чи будуть змінені локації для проведення ЗНО на інші тощо.

Пропонуємо читачам повний текст позиції МОН щодо проведення ЗНО в сьогоднішніх умовах.

Як проходитиме ЗНО в умовах епідемії коронавірусу?

Формат і процедура проведення ЗНО у 2020 році не зміняться. За правилами під час складання ЗНО в аудиторії перебуває максимум 15 учасників і 2 інструктори.

Обов'язковою є дистанція 1,5 метри між учасниками в аудиторії, яка, безумовно, буде дотримана у зв'язку з епідемією. Соціальне дистанціювання також буде забезпечене і біля входу в приміщення, у якому проходитиме тестування, щоб уникнути скупчення людей.

У зв'язку із поширенням коронавірусної інфекції всі учасники ЗНО та інструктори будуть забезпечені засобами індивідуального захисту та антисептиками. Приміщення будуть провітрюватись та дезінфікуватись.

Як складатимуть ЗНО учасники, які контактували з хворими або інфіковані коронавірусом?

Особи, які були зареєстровані для участі у ЗНО, однак контактували з хворими чи самі інфікувались коронавірусом, зможуть скласти ЗНО під час додаткової сесії, коли одужають або вийдуть із самоізоляції. У разі, якщо через ізоляцію чи хворобу вони будуть змушені пропустити і додаткову сесію тестування, вони будуть звільнені від ЗНО за станом здоров'я. Таке правило діяло і раніше для людей із низкою захворювань.

Особливості вступу до університетів для таких категорій абітурієнтів, форми проведення вступних іспитів визначаються окремо в умовах прийому на навчання до закладів вищої освіти, що затверджуються Міністерством освіти і науки України кожного року.

Чому не провести ЗНО дистанційно?

Очний формат зовнішнього незалежного оцінювання передбачає низку заходів, які забезпечують ідентифікацію учасників і протидію списуванням та іншим проявам недоброчесності. Саме завдяки цьому зберігається неупередженість та об'єктивність результатів ЗНО. Технічних умов для забезпечення цього у дистанційному форматі немає.

Чи будуть змінені локації для проведення ЗНО на інші?

Провести ЗНО на відкритому майданчику або стадіоні неможливо з низки причин. Передусім через непередбачувані погодні умови: сонце, дощ, сильний вітер, які будуть заважати учасникам та інструкторам.

Не менш важливим фактором є безпека. Велика кількість учасників тестування одночасно в одному місці, навіть на відкритій місцевості, становить загрозу в умовах поширення коронавірусу. Водночас у таких умовах інструкторам буде важче проконтролювати процес тестування та не допускати списування. А обов'язкові заходи безпеки, а також деякі обов'язкові процедурні питання, на відкритих майданчиках чи у великих приміщеннях триватимуть значно довше, ніж в аудиторії.

Кожен учасник ЗНО має добре чути інструктора, який повідомлятиме важливу інформацію, зокрема час, який залишився до завершення тесту. Так само, за правилами ЗНО, учасники мають бачити годинник.

Зайві шуми на відкритій місцевості заважатимуть учасникам чути інструкторів і не дозволять сконцентруватись на тесті. Особливо це стосується складання ЗНО з іноземних мов, яке передбачає аудіювання та має проходити в тихому приміщенні.

Важливо, що на великих майданчиках немає ані парт, ані стільців. Здається, що цю проблему легко усунути, але залишаються питання про майно закладів освіти, а також про те, хто і як зможе ці меблі доставити.

Також відкриті майданчики ускладнять налагодження ефективної навігації учасників. Біля виходу неминучими будуть черги та скупчення людей, що є небажаним в умовах поширення коронавірусу.

Чому у зв'язку з коронавірусом ЗНО не замінять вступними іспитами у ЗВО?

В умовах пандемії проведення ЗНО є набагато безпечнішим, ніж вступні іспити в університетах.

Більшість учасників складають ЗНО за місцем проживання, а отже їм не потрібно їхати в інше місто чи область. Виключенням є лише жителі сіл та маленьких районних центрів, які доїжджають до місця проведення ЗНО.

Натомість для складання вступних іспитів навпаки більшості вступників та їхнім батькам доведеться по кілька разів їздити в інші міста, що значно збільшить кількість переміщень по країні. За статистикою, 70% абітурієнтів вступають до університетів Києва, Харкова, Львова, Дніпра та Одеси. Саме в університетах цих міст буде найбільше скупчення вступників.

Водночас вступні іспити зазвичай збирають набагато більшу кількість людей в аудиторіях, ніж під час ЗНО, тому в таких умовах дотримання належної соціальної дистанції є під сумнівом.

Чи можна зменшити кількість предметів ЗНО у зв'язку з коронавірусом?

У 2020 році кожен учасник може пройти тестування щонайбільше з чотирьох навчальних предметів. Максимальну кількість учасників збере українська мова та література, яку складатиме майже 370 тис. учасників, майже 264 тис. осіб складатимуть історію України, і дещо більше 186 тис. осіб – математику. Решта предметів не збиратиме такої великої кількості учасників. Тому скасовувати якісь із предметів у зв'язку з коронавірусом є недоцільно.

Також не можна відкидати того факту, що учасники готувалися до складання ЗНО з обраних навчальних предметів. Вони вкладали час і зусилля, оскільки мали на меті здобути високі бали та вступити в омріяні виші. Зміна умов прийому деформує списки вступників, тому що досягнення високих результатів із одного чи двох навчальних предметів не гарантує, що той самий вступник мав би високі результати з трьох навчальних предметів. Тобто для здійснення якісного відбору абітурієнтів із необхідними знаннями важливо, щоб відбулись тестування з усіх запланованих предметів ЗНО.

До того ж деякі вступники вагаються щодо вибору однієї спеціальності та планують уточнити свій вибір з огляду на отримані результати ЗНО, а обмеження переліку предметів ЗНО негативно вплине на їхній вибір.

Чи будуть видалені з тестів ЗНО питання з програми квітня-травня 11 класу?

Цикл підготовки тестового зошита триває 3 роки, протягом яких їхній зміст проходить експертну оцінку, апробацію. Це забезпечує високу якість тестового інструмента і цим не можна нехтувати. Тестові зошити на ЗНО 2020 року вже зверстані та понад 70% із них вже надруковано. Заміна завдання сьогодні означатиме макетування і друк нових примірників.

Водночас у тестах дуже мало завдань, які ґрунтуються на навчальному матеріалі, що вивчається у квітні-травні 11 класу. Таке завдання може бути взагалі одне на весь тест. Передруковувати тираж тестових зошитів через таку малу кількість завдань є недоцільно. До того ж модель ранжування результатів тестування знижує вплив зовнішніх факторів і УЦОЯО зможе статистично згладити певні прогалини у підготовці учасників через карантин.

Чи можливо звільнити від ЗНО тих, хто не планує вступати (наприклад, окремі студенти коледжів чи учні профтехів) або планує вступати до закордонних університетів?

Зовнішнє незалежне оцінювання в Україні має дві основні функції. Поруч із забезпеченням прав на рівний доступ до вищої освіти незамінною функцією є оцінювання відповідності результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, державним вимогам.

У такий спосіб результати ЗНО не лише визначають конкурсний бал вступників у ЗВО, але й є оцінкою за державну підсумкову атестацію (ДПА) в 11 класі. Сьогодні в Україні немає належної суспільної довіри до шкільного оцінювання, на відміну від ЗНО, яке вже давно довело свою об'єктивність та незаангажованість. 73% українців, які стикалися з системою ЗНО або планують це у близькому майбутньому, переконані, що ЗНО забезпечує справедливі умови вступу.

Сьогодні увесь світ потерпає від пандемії коронавірусу, а отже прогнозованими є зміни у вступних кампаніях закордонних університетів. Найімовірніше, вони будуть відтерміновані так само, як і в Україні, особливо з огляду на те, що кордони країн залишаються закритими на невизначений термін.

Тому звільнення від ЗНО тих, хто не планує вступати до ЗВО зовсім, або планує вступати до закордонних університетів не є доцільним.

БІЛЬШЕ ПРО ПРОВЕДЕННЯ ЗНО

Для отримання оперативної інформації про проведення ЗНО та вступної кампанії приєднуйтесь до сторінок Вступна кампанія в Telegram або Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.

Освіта.ua
23.04.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Алина
Презедент брехло зно отменим женщины на пенсию в 55 а мы походу на пенсию не пойдём некогда вы можете на своих местах седеть хоть до смерти а людям дайте пожить суки когда вы нажретесь и отмените зно пусть дети сдают обычные экзамены и неебите мозг мы задавали и выросли людьми а вы воспитывает дебилов
Учитель
В минулому році були такі випускники, які ішли на ЗНО з поваги до класного керівника, (класний керівник уже від нового року проводив роботу, а з ним - дирекція...) Учні, які не вступатимуть після закінчення школи писали те ЗНО за 7-10 хвилин... За цей час і питання не прочитаєш, а так - методом "тику" поставиш якісь +, щоб відчепились. Кому потрібно, щоб такі учні здавали ЗНО? Для чого на це ресурси витрачати (гроші, інструктори, місце в аудиторії...)???? Хай здають ті, кому потрібно вступати. А чи не задумувались ви над тим, що батьки, якщо ЗНО спровокує, не дай Боже, спалах, вас по судах затягають... Це ж діти... А вам ІДЕЯ очі і розум затьмарила...
simple
Якщо я випускник 2018 року, то мені для поступлення треба проходити зно , знову так? Ніхто не знає? Якщо я зробив реєстраційну форму на сайті але ще не відправив документи, шансів їх відправити зараз вже немає?
Галина
Для simple: якщо Ви здавали ЗНО в 2018 році, то знову здавати не потрібно (дійсні з 2017 року)
simple
З англ мови так само? Я би ще раз написав, але боюсь профейлив з доками ..
Коментувати
в системі освіти 50 років
Не звертайте уваги на допити таких осіб. Цей "антрополог" біля ЗНО чи вишу близько не стояв. Йому нічим зайнятися в карантині, наївно думаючи, що корупцію при вступі до вишів здолало ЗНО. Зважати треба на думку учасників процесу: вчителів, директорів шкіл, батьків, випускників, а не тих хто висловлюється некоректно, про речі, в яких не розбирається. Міністерство недаремно вчипилось в ДПА-ЗНО зубами. Дійте в інтересах дітей. Підписуйте петицію.
Dorian
Я уже писав, що мене дратують неандертальці, які кричать про відміну ЗНО. Ви придурки чи у вас еволюція пішла зворотнім шляхом? Якусь петицію пишуть? Складається враження, що у нас більші частина населення тупе бидло яке не вміє думати. Що вам дасть відміна ЗНО? Ви будете йти у вузи і там подавати документи, писати вступні екзамени, давати гроші декану і приймальній комісії. Якщо факультет популярний то цінник буде х2. ЗНО це єдиний шанс розумних дітей поступити не даючи грошей. Хоча я можу зрозуміти батьків, які ростили своє тупе чадо і тепер бояться, куди ж воно піде вчитись. В ПТУ не престижно, що скажуть сусіди.
dimars2003
Для Dorian: солідарний з тобою. В мене сиділо це все в голові не знав як сказати. Повністю згоден
Валентина
Вчитель дурні такоі не напише!
Коментувати
Катя
https://petition.president.gov.ua/petition/89992 Подпешите петицию на отмену зно Ребята есть шанс что отменят зно, бакалавр , Магистратура , математика 2021
Dorian
Для Катя: 9 тисяч людей підписали петицію. Я думаю, що це група людей, які голосують на виборах за гречку, полюбляють випивати , забили болт на своїх дітей і тепер починають в метушні шукати виходу з ситуації. Їх чадо, яке 11 років автономно існувало тепер що має робити? Чому воно має бути у рівних умовах з дітьми, які вчаться і готуються до ЗНО?...
Коментувати
Батько
Не розумію, чому я повинен відправляти свою дитину з ризиком для здоров’я на їх довбане зно? 17 осіб не враховуючи охорону на 3 год. 3 рази. Це якась параноя.Одинадцять років праці моєї дитини, моїх, її вчителів, це що повний 0? Дайте дитині атестат.
реалії
Для Батько: Таких батьків багато! І вони дітей своїх туди пускати не будуть. У нас школу закінчують 73 учня. Спілкувалась десь з 13-17 батьками, але це ті, що не вступатимуть. Іти навіть не збираються. Як і вчителі на чергування...
Коментувати
Валерій
Кількість предметів ЗНО можна зменшити,а ДПА виставити по поточних оцінках ,думаю діти переможці обласних олімпіад заслуговують на це , бо вони і так будуть наражатися на небезпеку,досить буде і двох зно,а ще ця дезінфекція,особливо коли дитина має алергію на різні засоби,це жах ,ну я так розумію здоров’я наших дітей ,випускників не на першому місці.
Мати одинадцятикласника, вчитель
Для Учитель. Цілком підтримую Вас Колего. І взагалі ще не прочитала ні одного схвального коментаря на дії МОН стосовно ЗНО. Та що їм до нас? У них своя загадкова логіка і вимірюється вона в умовних одиницях.
Катя
Для Мати одинадцятикласника, вчитель: Катя https://petition.president.gov.ua/petition/89992 Подпешите петицию на отмену зно Ребята есть шанс что отменят зно, бакалавр , Магистратура , математика 2021
Для Катя:
Лише малограмотні можуть просити "ПодпЕшите петицию ...".
Коментувати
Елена
Я считаю, что самое тупое решение это сдавать ЗНО студентам колледжей, впу и т.д. Эти дети уже выбрали себе профессию для будущего и вместо того чтобы приделять внимание предмета по профилю, они учат ЗНО забивая на профильные предметы. И что в итоге? - Получаются специалисты, которые даже элементарно не знают по своей профессии!!! И вообще раз ДПА отменили, так чем же хуже дети которые учатся в колледжах и сдают тоже самое ДПА только в форме ЗНО?
Мама
Для Елена: Совершенно верно! Эти соросята СОЗНАТЕЛЬНО убивают профессиональное образование. В СССР всегда понимали,что если пошёл человек после школы получать профессию,то профильные предметы ВАЖНЕЕ! И какие специалисты выходили! А сейчас забивают детям мозг черте чем!
Коментувати
Руслан
Хворих на корнавірус звільняють від ЗНО?) По ходу в цьому році бюджетні місця займуть "корнавірусні", що були звільнені від ЗНО. Міністерство освіти добре зробить на хабарях. Можна вже шукати в кого купити справку про хворобу, бо без неї навіть з максимальним балом можна буде полетіти зі вступом.
Окси Окси
Для Руслан: а яким чином вони зможуть поступити без балів? Я чогось не знаю?
Коментувати
Учитель
Виставте річні оцінки і видайте атестати вже до 15 червня. Відчепіться від шкіл (хай закінчать навчальний рік) і дітей (хай влаштовують своє майбутнє за своїм бажанням), яким ЗНО ніколи і не було потрібне . Зменшіть собі проблеми від 400 тисяч до 200 тисяч. Врешті своїм бажанням загнати на ЗНО усіх ви спровокуєте хаос! 40-50% учнів не прийдуть (розумні батьки не пустять), школи не закінчать навчальний рік у вересні (з усіма наслідками), коли проведуть оцінювання нинішніх випускників... Уже давно треба було на ЗНО реєструвати лише бажаючих, а гроші, які вивільнилися б при цьому витрачати на покращення матеріальної, методичної бази шкіл, чи на нормальні сайти шкільні виділити, щоб дистанційне була можливість забезпечувати, чи планшети учням закупити... Але ж за друк 400 тисяч зошитів держава комусь платить...
Галина Гребенькова
Може, ЗНО буде корисним для утворення групового імунітету серед підлітків. Але, серед учасників є діти з хронічними захворюваннями. Про них хтось думає? А про інструкторів, серед яких багато осіб з групи ризику?
Альона
Як видати свідоцтва 9 класу - то з дотриманням протиепідемічних заходів, а як 11 клас - то здавайте ЗНО! в масках, рукавичках, давайте ще й захисні костюми одягнемо - буде весело! та не всім...хіба всі діти 9-го класу прийдуть до 10 класу? НІ, НЕ ВСІ!!! але в них ДПА відмінили! чого боїться МОН? прийняти рішення на користь дітей 11 класу? за кожною дитиною стоїть родина, тому рішення буде на користь багатьох українців! почекаємо, що вирішить МОН, наприклад поминальні дні перенесені і вони відбуваються на відкритому просторі! Для всіх дітей(і дорослих також) - цей досвід (карантин, самоізоляція) - вперше, спочатку не збиратись по троє, не гуляти дітям без дорослих, без потреби не виходити з дому і тут - ЗНО: в класі - 15+2, на технічну перерву прийдуть ще 3 осіб, яка буде дистанція у поліцейського і дитини?, а між тим, хто ставить відмітку в сертифікат і дитиною? хіба здача ЗНО цього року - це не надзвичайна ситуація? здача ЗНО - це не ризик для здоров’я і життя учасників ЗНО???
алінка
Для Альона: Тоді і школа у вересні потенційний ризик ,бо в класах не 17 людей ,а 30-35 не говорячи про коридори на перервах
Коментувати
Alexander Koni
На кожне питання відповідь може і має бути іншою. Просто для них краще їхати по накатаній колії, ніж подумати про здоров’я 400 тисяч учасників ЗНО. Ганьба нашім горе-урядовцям.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!