І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів

Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут

І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів

Автор: Ірина Редько, HR менеджер.

Питання до Міністерства освіти і науки України: поясніть, будь ласка, бо в моїй голові наступна математика геть не сходиться.

Дано:

  • середньостатистичний учень 8 класу загальноосвітньої школи;
  • щодня 7–8 уроків (часом 6), кожен тривалістю 45 хвилин концентрованої уваги з перервами між уроками по 15–20 хвилин (попити води, підготувати зошити / підручники до наступного уроку, технічна пауза…);
  • щоденні домашні завдання, виконання яких займає щонайменше 3–4 години, а по-хорошому, десь по 40–60 хв на д/з з одного предмету. Тут уже кому як «пощастить».

Виходить, що дитина віком 13 років щодня з понеділка по п‘ятницю працює 10–12 годин. Разом орієнтовно 50–60 годин на тиждень розумової праці.

Розумова робота – це важка робота.

Дорослі люди здебільшого працюють 8 годин / день або 40 годин на тиждень. Це регулюється трудовим законодавством, і не дай Боже від нього відійти. Лояльність і залученість наразі – тема не цього посту. Також у даному випадку ми не говоримо про професії з ненормованим робочим графіком.

Виходить, що 13-річна дитина працює (головою) десь на 10–20 годин на тиждень більше, ніж дорослий.

Але ж нелогічно порівнювати з психічної сторони навантаження дорослої 30-річної людини і 13-річної дитини. Ба більше, всі ми знаємо, що в процесі навчання мозок працює куди інтенсивніше і виснажливіше, ніж при виконанні зрозумілих чи звичних завдань.

До речі, 10-річні мають розклад, не набагато лайтовіший за 13-річних: різниця в 2 уроки на день максимум.

Як це так? А коли йому гуляти, дихати свіжим повітрям, кататись на велику, ходити в спортивну секцію і просто «нічого не робити»?

Поки що я маю єдину думку-висновок стосовно цього: саме так з таких дітей виростають дорослі, які не мають смаку до життя (вони його просто не бачать), бо з таким підходом формується стереотип, що життя – це біль і постійна виснажлива важка праця, бо робота – це «виснажливе щось», через яку вони ненавидять понеділки, а в п’ятницю мають єдине бажання – напитись, бо інакше розслабитись не виходить.

Також можна до безкінечності хвалити методику і освітню систему пострадянських країн, але чомусь кращі економіки світу будують вчорашні учні зовсім інших освітніх систем, де діти зі сльозами прощаються з вчителями на канікули і з неабиякою радістю з канікул повертаються до школи (бачила своїми очима – моя дитина це прожила).

У той час, коли всі світові тренди з організації роботи кричать на всі сторони про баланс між життям і роботою, коли роботодавці рахуються з особистими ситуативними (чи навіть системними) потребами своїх людей, уважно відносяться і ідуть на поступки, коли комусь на роботі щось не так – лиш би не вигорали і були щасливі, шкільна освіта робить все з точністю до навпаки.

Ось такий когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, розвиватись саме тут.

Вчителі, батьки, діти, школи – ми всі заручники цієї системи. Є вчителі, яким теж не байдуже, і вони викручуються, як тільки можуть, щоб підтримувати цей вогник в дитячих очах, але по суті, вони «танцюють танго зі зв’язаними ногами».

Батьки «падають з ніг» щодня, бо після роботи – уроки майже до ночі. У цьому замкнутому колі врешті-решт всі починають ненавидіти один одного, бо тиск викликає супротив, супротив трансформується в боротьбу, яка виснажує і провокує ріст агресії.

Пофігізм – єдиний порятунок. А якщо добросовісно виконувати все, то довго ніхто не витримає.

Ну, як щодо спрогнозувати наслідки трохи на довше, ніж на пів години наперед? У Міністерстві освіти розуміють масштаби власного впливу?

Оригінал

Освіта.ua
15.09.2023

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Марина
Хай подивляться, скільки часу  витрачають діти на навчання у Китаї, Південній Кореї, Сингапурі, тай й нормальних школах Англії, США. Де економіки країн ПОСТІЙНО РОЗВИВАЮТЬСЯ.То розумово необтяжена ????редько буде  дуже здивована. Європа катастрофічно швидко старіє -  дисбаланс старшого та молодого покоління, бо останнє - чайлдфрі та пажітьдлясєбя - призвело до такого стану речей. Тепер вони дивляться на східноєвропейців, як на майбутній ресурс для себе. Там потрібні робочі руки, що будуть створювати їхній ВП, і для цього біженці від війни саме те, і це навіть зрозуміло. Але, їм потрібні клейщики коробочок, збірники сумочок, санітарки, покоївки - низько кваліфіковані низько оплачувані руки. Тому й звідти постійне мусування "які ж українські діти нещасні переобтяжені", навіщо ж їм вчитись, хай туплять у тікток. Треба зрозумійти! В нас війна - діти багато хто вже і і самі розуміють, що саме на їх покоління плечі ляже створення податків для пенсій їх бабусь, дідусів, матусь. І робити їм прийдеться багато чого з "0"-ля. А це вимагає великої віддачі, розуму, пошуку творчого, не просто у конкурсах-співульках, а творчого технічного і дослідницького. І це все ЦІКАВО! Цим цікаво займатись багато і інтенсивно. Коли бачиш такий бажаний солодкий результат своєї старанної цікавої праці. Звісно, якщо батьки та педагоги їм те донесуть, запалять серця! Тому, батьки повинні надихати дітей вивчати, думати, занурюватися сповна у творчий процес пошуку - бо це ЦІКАВО! Щоб не просто пахати за гроші. Не навчите - діти ваші приречені будуть існувати сірим життям. Бо... Все інше - примітивне існування хробачка-гвинтика.
Тарас
Складається враження, що школа не для дітей, а для вчителів, вірніше, їхнього навантаження! Злість бере від їхніх горе-програм!
Виктория Владимирова
Для Тарас: Ви самі зрозуміли, що написали? При чому до Державних програм вчителі?!?! Ми боремося з суцільно ускладненими вимогами програм, які не відповідають віковим та психологічним особливостям дітей. Ми боремося з засиллям недолугих конкурсів та олімпіад, які є обов’язковими і забирають левову долю вільного часу дітей та вчителів (вчителям ця робота не оплачується). Замість того, щоб почути нас та разом боротися за щасливе майбутнє наших дітей, ви пишете якусь нісенітницю. Вчителя програм не розробляють. Пишіть у МОНУ
Коментувати
Катерина
Дякую, гарна, доречна стаття. Питання навантаження дітей постійно піднімається суспільством, нещодавно МОН навіть видало рекомендації, який час має займати в дитини завдання на самоопрацювання, але вони по-факту далекі від реальності. До того ж це рекомендації, на них і не зважають, та й проконтролювати практично дотримуються ці норми чи ні теж абсолютно не можливо. Тож де були туди й приїхали.
Виктория Владимирова
А ще МОНУ вирішило добити вчителів та дітей МАНами, турнірами та олімпіадами. Для них не існує війни, чхати на вільний час дітей та вчителів. Від цієї обязаловки ні радощі, ні користі, ні задоволення. Для кого це все? Для галочки? Ні діти, ні вчителі не горять бажанням сутками сидіти в інтернеті, шукаючи відповіді на якісь питання, які навидумували якісь професори ВУЗів на турніри. Мені це абсолютно не цікаво. Мене це бісить, бо я живу не своїм життям, не займаюся саморозвитком, не маю часу приділити уваги своїм близьким, якісно підготуватися до уроку, хоча б книжку почитати. Мене змушують, мені нав’язують купу заходів, які не цікаві ні вчителям, ні дітям! Треба!.. Кому? Навіщо? В штучному підживлення чинуш-паразитів від освіти проходить наше життя та життя наших дітей. Дійсно, ненормована розумова робота вбиває радість життя, а нескінченні заходи "для галочки" треба прирівняти до знущання.
Учителька
Для Виктория Владимирова: я людина, яка майже кожного літа писала Ман, щоби потім ледве умовити якогось учня або ученицю його "захищати", тренуючи його ще місяць . Хай чесно собі зізнається те МОН, чи воно справді вірить, що учень може зробити роботу на призове місце в захисті, коли тільки "направляється" вчителем-керівником? Ну, може, є окремі вундеркінди. Згодна з Вами і з інших пунктів.
Коментувати
КВ
У тому міністерстві всі все розуміють, тому ніколи нічого не змінюватимутьКВ, бо ж доведеться справді працювати.