Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя

Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б

Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя

Автор: Наталія Борисенко, авторка Youtube-каналу «Prostourok».

Мабуть, я б не написала цей пост. Бо кілька місяців тому стала вільною людиною. І виявилось, що можна бути в освіті, але почуватись гідно, вільно і спокійно. Та мені дуже боляче за колег, які досі не вирвались із цього чи цирку, чи пекла.

І боляче за учнів та учениць, бо в тих умовах їх вчителі, здебільшого прекрасні люди та професіонали, просто вигорають, і в них просто не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б. І маю на увазі не «лівер», а дещо набагато духовніше та корисніше!

Навчальний рік розпочався. Рекомендації, а десь і накази, отримано. Підсумуємо, колеги, що ми маємо робити і як.

Ви ж запаслися машиною часу, чарівною паличкою та трилітровою банкою валеріани?

1. Не перевантажувати учнів.

При цьому виконати програму; підготувати переможців олімпіад, конкурсів від предметних до малюнків чи творів від організаторів-пожежників, банків, ГО та кого тільки заманеться, МАН.

2. Мінімізувати домашні завдання.

При цьому в журналі мають бути поточні оцінки, не менше трьох на тему, не тільки контрольні, бо «накопичування» не відмінили навіть для дистанційного; індивідуально «підійти» до кожного учня, а то хтось вчиться в іншій школі, у когось інші проблеми, а хтось «під шумок» просто не вмикає камеру і мовчить цілий рік або взагалі не приєднується до уроків з причини «тому що».

3. Вчасно заповнювати документацію.

Два журнали – це для того щоб не лінувались, а то «чим ви там на роботі займаєтесь, а зарплату отримуєте». А те, що «сучасні» електронні журнали так «удосконалили», що вони забирають куди більше часу, ніж паперові (ви ж рахували кількість «кліків» – переходів у Хуман, наприклад, під час заповнення 1 уроку?), мабуть, то тільки «ретрогради» та «деграданти» з числа вчителів помітили (обидва «чудові компліменти» – цитати депутатів, до речі, з числа тих, хто опікується освітою).

4. Не ставити негативних оцінок.

Дивись вище, але пам’ятай, вчителю, що то не учень не вчився, то ти не навчив.

5. Здійснити психологічну допомогу.

І що, що вчитель – не психолог? І що, що вчитель так само психотравмований, як і учні? Бо війна не звертає уваги на професію, вік, стать тощо.

6. Дати знання.

Хоч і стверджують, що вчитель тепер не джерело знань, а має бути ким завгодно, від психолога до двірника, від «серце віддати дітям» до «рок-зірки», але…рейтинг же шкіл не забули оприлюднити, еге ж? А «за кулісами» зараз знаєте, що робиться? Що з тими вчителями, які випустили 11 класи, а особливо тими предметниками, що їх предмети були на НМТ? То поцікавтесь, як маєте знайомих вчителів.

7. Стійко приймати безгрошів’я.

Гроші – то зло. Міністрові ж видніше? А він сказав, що гроші – не мотивація для роботи. Якщо вам не вистачає того, що лишили, забравши години, надбавки, відсотки, поділ на групи, то, мабуть, ви дуже меркантильні і забули, що треба ще і «серце та інший лівер віддати (не пам’ятаю, у кого цю цитату позичила, вибачте)». А якщо вистачає, то не забудьте написати «добровільно» заяву «без збереження» днів на 2–3 (якщо пощастило) щомісяця або більше (якщо ще більше пощастило).

8. Підвищувати кваліфікацію безперервно.

По 150 годин на 5 років? Ні. Я не знаю жодного колеги, хто не шукає постійно цікавинки до уроків, не відвідує різноманітні заходи з тих тем, які колезі нагально потрібні. Але! Закон «нормально» так переінакшується на місцях. І постійно списками відправляють педагогів то на один курс, то на інший за ініціативи зверху. А останнім часом і МОН туди ж. І часу готуватись до уроків і, не дай Боже, відпочивати не залишиться взагалі. Мовчу про емоційний стан.

9. Любити школу.

Ви ж любите свою школу? Тоді ви не відмовитесь прийти на суботник. Учні на дистанційці? Ну і що? Зато так гарно стало, красиво, чисто. Адміністрація школи, району, міста буде радіти, коли перевіряти приїде. Круто ж. Ви руки покололи уламками ракети? То наступного разу рукавички з дому візьміть. Та що там вони коштують. Ви вже ноутбук свій користуєте для роботи, і принтер, і інше. А тут за якісь рукавички питаєте. Нема грошей на вчителів, війна ж. Ну і що, що тривога? Ви ж вчителі. Ви безсмертні!

10. Подолати освітні втрати.

Коло замикається, дивись п. 1–9.

Оригінал

Освіта.ua
08.09.2023

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Огульний критикан
Люди, а куди ділись блоги Віктора Громового? Тут його хейтили по-чорному, але ж писав цікаві речі....
Ева
Серце обливається кров’ю коли читаєш цю статтю. Як би сіла і подумала, то пунктів додала би до тих десяти. Чого ж не подумала, бо ще чекаю на розклад свій, бо не готовий, а учні- діти мої пишуть зрання, «дайте, скиньте розклад на понеділок» Та за вікном недільний день
Юрій
Чудова стаття, людину знаю особисто...Рекомендую мати власну думку кожному викладачу...
Оксана Безносюк
Якщо виконувати посадові обов’язки вчителя згідно Закону про освіту, а не різних рекомендацій та вказівок чиновників посереднього штибу, то марудної роботи стає в рази менше, але зростає напруга з керівництвом, бо ж строптивих не дуже люблять. А обирати свій шлях має кожен сам - коритись чи діяти гідно та згідно ЗАКОНУ.
Вчитель
Для Оксана Безносюк: Сьогодні ти шукаєш справедливість, завтра роботу
Оксана Безносюк
У кожного свої пріоритети. Для мене справедливість і закон вищі.
Все краще дітям
Закон для Оксани. Знайдіть в ієрархії нормативної бази, щоб статтю про оплату праці "Закону про освіту" призупиняли постановою)))
Коментувати
Медик2
Чем більше звільниться (від рабства), тим більша зарплата. Так. Приклад: медицина - розвалена і доведена до ручки.
Матвіюк Інна
Для Медик2: це ви на людський фактор натрапили, бо я в себе спостерігаю неймовірні покращення в медицині.
Коментувати
Мурашевський
Дійсно, нічого тут не можна додати. Хіба що в 1-й пункт. Учителі й школи повинні працювати, як і раніше, на ІППО, районні методкабінети (хай і назву змінили) - конкурси для учителів, конкурси для учнів, конкурси для шкіл, безкінечні курси. Вже скільки років триває це... До речі, дуже дивно, що в країні безліч конкурсів, а в тих, хто їх затіває, немає ніколи грошей на заохочення: бувало, що на конкурс треба привозити навіть чисті бланки дипломів, грамот, бо треба ж продовжувати нас дурити, що грамота - це заохочення
Медик
Чим більше звільниться, тим більша потреба у кадрах. Це єдина ситуація, яка приведе до збільшення зарплати. Приклад в медицині
Вчителька
Для Медик: потреба буде, а кадрів не буде. У медінститути й зараз шалений конкурс, а у педагогічні вузи недобір. Беруть і без НМТ, і з будь-яким свідоцтвом. Погляньте, що коїться. Пройшла половина вересня, а школи ще й досі виставляють вакансії. І не лише по селах. У Києві вчителів не вистачає.
Коментувати
Олена
Чомусь останнім часом все більше вчителів хочуть звільнитися. Готові йти у супермаркеті на касу, адміністраторами, аби хоч вночі спати, а не читати доповіді батьків про їхнє скрутне становище у Німеччині та Польщі.
Марія
Боже ж як слушно! Підпишуся під кожним словом! І влади в адміністраторів стає все більше... І пам’яті нема, що раби не можуть виховати вільних людей!
Вітка-квітка
Нічого й додати. За кожним словом - чистісінька правда... Так воно і є. МОН живе на іншій планеті.