І. Лікарчук: освіта вижила лише завдяки вчителям

Популізм і дилетантство в освіті руйнують педагогічну творчість і продукують вчителя-урокодавця

І. Лікарчук: освіта вижила лише завдяки вчителям

Автор: Ігор Лікарчук, екскерівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Давно не був таким розлюченим, як після ознайомлення з результатами дослідження про якість організації освітнього процесу в загальноосвітніх закладах України в умовах війни. Це дослідження провела провела Державна служба якості освіти за підтримки ряду іноземних партнерів чи на їхні кошти. Воно названо дуже помпезно й багатообіцяюче.

Хоч, насправді, на мою думку, з наукової точки зору це дослідження мало що вартує. Адже робити серйозні висновки на основі кількох сотень анкет із питаннями, котрі укладені людьми, далекими від соціології, не можна. Навіть соромно. І це не кажучи про інші професійні вади подібного витвору.

Але подібні дослідження з’являються далеко не перший раз: епоха профанів та популістів у розквіті. Тому сам факт його появи не дуже дивує. Дивує і обурює те, що державна служба фактично звинувачує українське вчительство у недостатній «гнучкості та адаптивності» упродовж цього страшного року війни.

Слухайте, панове борці та борцині за якість української освіти. Хто, як не українські вчителі, виявляючи небачену адаптивність та гнучкість, забезпечили здійснення цього року освітнього процесу водночас в режимі онлайн, офлайн, дистанційно, очно, напівзаочно і т. ін.?

А якби не були гнучкими чи адаптивними, то чи могли б кілька разів на день під час тривоги завести дітей в укриття і продовжити там урок, вивести учнів із укриття після відбою тривоги й продовжити уроки, як наче нічого й не було.

Ще й оцінити учнів, внести записи до електронних і паперових класних журналів, написати плани, провести заходи, виконати сотні забаганок місцевих органів управління освітою, забезпечити участь в конкурсах, оглядах, семінарах…

А чи не про гнучкість та адаптивність йде мова, якщо освітній процес довелося організовувати без підручників та посібників, навчального обладнання, приладів, технічних засобів навчання? Чи автори дослідження, сидячи в затишних кабінетах та аналізуючи анкети, не знали про вчителів, які проводили навчальні заняття із власних помешкань, за власні кошти в будь-який час доби, адаптуючись до часових поясів тих країн, куди виїхали їхні учнів?

То чи це не адаптивність і гнучкість? Між іншим, проводили уроки й біля руїн своїх помешкань, з окопів на лінії фронту… І це також, на думку дослідників, не гнучкість та не адаптивність…

Не хочу детально аналізувати опубліковані результати. Жаль часу, фізичних та розумових зусиль на це. Зазначу лише те, що, мабуть, не хочуть бачити і знати його автори.

Система загальної середньої освіти України у цей страшний рік війни вижила лише завдяки тому, що справжніми патріотами держави та своєї справи були переважна більшість українських вчителів та керівників закладів загальної середньої освіти.

Майже всі вони змогли, поборовши власний страх, розпач, особисті проблеми, залишитися вірними своїй справі, не покинули учнів та викладання, чим фактично й зберегли систему загальної середньої освіти від повної руйнації. Не знаю, чи щось подібне можна сказати про авторів дослідження. Думаю, що навряд.

І насамкінець. Як ніколи, українське вчительство сьогодні потребує підтримки. Підтримки державної та суспільної. Немає черг бажаючих працювати в школах. Навіть у столичних закладах роками вакантні посади вчителів математики, хімії, фізики… Немає конкурсів на педагогічні спеціальності в університетах. Як, між іншим, зникають і педагогічні університети.

Школи змучені бюрократизмом та новаціями, від яких вчителів уже тіпає. Популізм і дилетантство в освіті руйнують педагогічну творчість і продукують вчителя-урокодавця, який не навчає, сіючи розумне, добре, вічне, а лише готує до ЗНО / НМТ…

Ми стоїмо на порозі безповоротних руйнівних процесів в системі освіті й замість взаємопідтримки та консолідації зусиль у цей нелегкий час на адресу українського вчительства знову і знову чуємо звинувачення. Цього разу у відсутності уміння адаптуватися та бути гнучкими.

Це є неправда. Жорстка неправда. Яка шкодить.

Оригінал

Освіта.ua
20.04.2023

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Світлана
Велика шана дійсно фахівцю. Без зайвих слів... Втомилися... Не лише від дистанційного навчання, а від "диванних", нефахових, популістських висновків. Дякуємо за підтримку і розуміння. За захист
Ірина
Дякую. Останні десятиліття хтось вирішив зробити освітян цапом- відбувайлом: ніхто ж не захистить, бо працююємо з дітьми- крихким матеріалом, тут завжди можна "щось рейтингове " для безталанних журналістів та різних "соціальних аналітиків". Сподіваюся, після війни в новій Україні будуть правильні акценти, спрямовані на освіту, економічний розвиток, медицину, професійну армію
Юрій Шукевич
Дякую, шановний Ігорю Леонідовичу, шаную Вас завжди за незламність та тяжіння до істини. Завжди радий бачити Вас в ліцеї, в якому прцюю. З повагою, Юрій Шукевич
Олена Гуменюк
Дякую за підтримку і розуміння,пане Ігорю.Кожне Ваше слово - щира правда.Українське вчительство виживає.
Простий вчитель
Тут ще один моніторинг чекає, перевірка якості дослідження знань учнів 6 та 8 класів з української мови та математики. Чи можна хороший побудувати дім, якщо фундамент невірно зроблено? Відповідь очевидна. А якщо реєстраційну форму зробити таку, коли дані з неї не можна використати? Вчитель має вести уроки, а не заповнювати статистичні дані, де не збережено конфеденційність учня, який приймає участь в "дослідженні". Ви хочете після цього отримати реальний результат? А "судді" хто?
Дмитрик
Така погана в нас освіта, що наші дівчата зайняли перше місце на олімпіаді з математики (проводилась на загальноєвропейському рівні)
Ганна
Призові місця на міжнародних олімпіадах свідчать передусім про те, що в країні існує ефективна система підготовки здібних школярів до міжнародних олімпіад. А про загальний рівень шкільної освіти здобутки на олімпіадах мало що говорять. У нас значна частина учнів має низький рівень знань після завершення школи (що спричинено зокрема тим, що їм не дають додаткове навантаження для компенсації пробілів у знаннях). У цілому ж у нашої системи освіти, як і в будь-якої іншої, є свої переваги й недоліки, і треба намагатися зберегти переваги, коли робитимемо суттєві зміни.
Тетяна
Ганна, а Ви не забули, що в країні війна?! І учні теж живі люди, а не якісь умовні ШКОЛЯРІ. І в них теж можуть бути психологічні проблеми. І завантаженні вони з ранку та до пізнього вечора, точніше ночі. Яке Ви ще пропонуєте додаткове навантаження??? Можливо потрібно навпаки скорегувати те що є? А інакше ми отримаємо після закінчення школи хвору людину, яка насамперед потребує лікування.
Ганна
Маю на увазі додаткові заняття для усунення прогалин у знаннях. Це можуть бути заняття в школі або вдома на основі рекомендованих учителем матеріалів (зокрема навчальних відео та комп’ютерних програм).
Коментувати
не ігор лікарчук
Найчастіше компенсація втрат навчального часу здійснювалася через надання учням для САМОСТІЙНОГО ОПРАЦЮВАННЯ: • навчальних матеріалів (презентація, відео, аналогічні навчальні заняття онлайн) (84 % у містах та 78 % у селах) • завдань (48 % у містах та 65 % у селах). 16% учнів/учениць у містах та 11% у селах зазначили, що вчителі НЕ НАДАВАЛИ ЖОДНОЇ ДОПОМОГИ ТА ПІДТРИМКИ для надолуження пропущених/незасвоєних навчальних тем. Ці дані взято не зі стелі, а з відповідей самих учителів, директорів, учнів та їхніх батьків. Ігор Лікарчук міг би перечитати результати дослідження і за лютий, і за грудень 2022 року та зробити корисні собі й колегам висновки. Але навіщо йому це робити, якщо можна написати “вчителів поливають брудом” і отримати сотні “благочестивих” репостів?
Світлана Маєвська
Для не ігор лікарчук: а давайте і домашнвх не задавати! Адже це теж матеріали "для самостійного опрацювання"! А як без самостійного вивчення в умовах постійного скорочення навчального часу? Об’єм матеріалу при цьому не скорочується.
Коментувати
не ігор лікарчук#3
2. Цитата І.Л. “державна служба фактично звинувачує українське вчительство у недостатній «гнучкості та адаптивності» упродовж цього страшного року війни” — маніпулятивна, тому що про звинувачення у дослідженні, якщо його читати, не йдеться. Мова у дослідженні про те, що організація освітнього процесу часто не адаптувалася під умови (як і в перші ковідні місяці): • 33% директорів у містах та 50% у селах НЕ ЗМІНЮВАЛИ РОЗКЛАДУ НАВЧАЛЬНИХ ЗАНЯТЬ в умовах війни, коли в країні постійно відбуваються стабілізаційні відключення електроенергії, повітряні тривоги, бракує доступу до швидкісного інтернету. • 40% педагогів у містах та 44 % у селах НЕ ВНОСИЛИ ЗМІН ДО КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНОГО ПЛАНУВАННЯ через зміни режиму роботи закладу, лише 37% змінювали кількість годин на вивчення теми, 32% об’єднували теми, 23% розподіляли теми з урахуванням режиму — синхронного чи асинхронного.
Світлана Маєвська
Для не ігор лікарчук#3: ну звичайно: головне це папірці. Які знаходились в приміщенні навчального закладу, а не вдома у викладача чи директора.
Коментувати
не ігор лікарчук
В анкетуванні взяли участь: • керівники закладів освіти — 150 учасників; • вчителі — 6 532 учасники; • батьки учнів/учениць початкової, базової та старшої школи1 — 10 899 учасників; • учні/учениці (переважно десятикласники2 ) — 4 324 учасники. Збір даних тривав з 26 грудня 2022 року до 7 січня 2023 року (тобто два тижні).
не ігор лікарчук
Чому Ігор Лікарчук не читав дослідження, але зробив поспішні висновки? 1. Цитата І.Л. “Адже робити серйозні висновки на основі кількох сотень анкет із питаннями, котрі укладені людьми, далекими від соціології, не можна” безпідставна, тому що репрезентативність дослідження обґрунтована на кількох сторінках звіту: “Консультування щодо формування вибірки та відбору інструментів дослідження здійснювалося соціологічною агенцією Vox Populi. Участь у дослідженні взяли 150 шкіл з усіх областей України. У онлайн-анкетуванні взяли участь директори, вчителі, учні та батьки учнів цих шкіл. Вибірка закладів освіти розраховувалася на основі даних Інституту освітньої аналітики про перелік діючих закладів освіти I-III ст. та контингент учнів/учениць станом на грудень 2022 року”. Далі йдеться про охоплення вибірки шкіл на Заході (47 шкіл), Півночі (36 шкіл), Півдні (22 школи), Сході (26 шкіл) та в Центрі (19 шкіл).
Валентина
Читаю статті пана Лікарчука і кожного разу думаю:" Як уміло він перезувся!" Чи не він закладав підвалини такого ставлення до вчительства, чи не він стимулював ту саму паперотворчість, коли великий реформатор, яким він себе вважає єдинний на всю Україну ввів атестацію директорів з виїздом до управління. І директор замість того щоб займатися своїми безпосередніми обов’язками плодив папери, які були у переліку на ту атестацію. Тому сама у віці, але вважаю, що зміни потрібні і тут слово за молодими.
Учителька
Мені 30. Працюю в школі, люблю свою роботу, використовую сучасні методи роботи з дітьми. Але скільки б я цікавинок та інтерактивів не застосовувала, витягти половину дітей з ігор-стрілялок неможливо. Зарплата низька, на компослуги і скромне життя ледь вистачає. При тому всьому у воєнний час управління не може заспокоїтися з перевірками всієї вчительської "макулатури". Це все якось зовсім несправедливо. Вдячна панові Лікарчуку за те, що хоч він за нас заступився.
Учитель
Освіта мертва! Молоді нема. Чоловіки працюють, щоб їх не мобілізували.Зарплата на рівні техперсоналу. При низькій зарплаті, низька якість освіти. Кількість працюючих пенсіонерів зашкалює. Люди жерти хотять Освітянський труп в Україні.
Світлана
Автор насправді не заперечив існуючий факт надзвичайно низького рівня освіти, який маємо, лише почав перекидати відповідальність з вчителів на МОН. Винні і одні, й інші. І навіть батьки, які не помітили відсутність освіти і не допомогли дитині знайти свій варіант здобуття знать (репетитори, онлайнові школи чи приватні навчальні заклади). Маємо те, що маємо, - халепу.
Світлана
Донька в 7 класі. Вже третій рік тримаємо рівень завдяки репетиторам і моєму особистому залученню в процес. Мрію, що ця школа нарешті залишиться в минулому. Нічого доброго в теперішній шкільній освіті не бачу. Вищу освіту здобуватимемо за кордоном.
Світлана
Не погоджуюсь. У своїй школі бачила цілковите небажання розпочати оффлайнове навчання за практично повної відсутності організації онлайнового (це трималось лише на особистій активності окремих декількох вчителів). Досі уроки не тривають навіть 45 хвилин. Як на мене, переважна більшість вчителів (про свою школу) отримують зарплату дарма, а адміністрація й поготів!
Краматорчанка
Для Світлана: так а чого сюди пишете? Зі своєю школою розбиралися б у відділі освіти. Ми б, наприклад, бігли б до школи, якби було очне навчання. Але нам його не бачити, мабуть, ніколи(((
Коментувати
Микола
Цілко погоджуюся з автором!
Солдат
Але пан О.Лісовий прийшов на посаду не зі шкільного вчительського середовища, а з середовища МАН’у. Тому навряд чи він розуміє те, про що сказав І. Лікарчук. Адже організація позашкільного та шкільного навчального процесу - це абсолютно різні справи. А в умовах спочатку КОВІД’у а тепер війни - це різні галактики. Школа - іундамент освіти. А покруч типу біогеофізохімії може зародитися лише у хворій уяві. Не займайтеся плагіатом - не мавпуйте те, що "за кордоном". Підтримайте свою школу, яка успішно виживає в надскладних умовах. Завдяки наполегливій і, навіть жертовній "адаптативній" праці ВЧИТЕЛІВ, яких Ви так зневажаєте. Зрештою, саме сім’я і школа (а не МАН) виховали патріотів, які захищають Україну. Пане Міністре, запам’ятайте: "Без МАН Україна проживе, без школи - приречена". З повагою - колишній вчитель, а тепер солдат. P.S. Проведіть комп’ютерне моделювання, як виживе "успішна" школа з "успішними" випускниками у якійсь "успішній" державі в умоаах повномасштабної війни...
Катя
Якщо комусь не подобається освіта,ми запрошуємо на роботу вчителя,тут можете відкрити всі свої таланти,,а то батьки дистанційно бояться,бо потрібно сидіти і працювати з своїм чадом,зато облювать роботу вчителя оце вони вміють. Ви родили їх, то попрацюйте з ними,покажіть свою грамотність, компетентність.
Григорий Гамалей
Для Катя: без пед. освіти не візьмуть їх
Коментувати
Галина
Освітою є тАКОЮ що МАЄ ДАВАТИ знання...але знань немає...ми вихователі садків давно нЕбачили необхідного матеріалу для дітей На заняття проводимо рахунком того що батьки та ми купуємо..ми приносимо додому зарплату на яку не можемо прожити...а ще і різні конкурси та якісь незрозумілі збори грошей на ремонти за свій знову ж таки кошт та батьків. ЧОМУ ДЕРЖАВНА УСТАНОВА ЖИВЕ ЗА РАХУНОК НАШИХ ТА БАТЬКІВСЬКИХ ГРОШЕЙ.