Є. Стадний: у нас труднощі із самостійним навчанням

Швидше за все, ми вже назавжди поховали будь-які натяки на перевірку «зрілості», екзамен громадянина

Є. Стадний: у нас труднощі із самостійним навчанням

Автор: Єгор Стадний, ексзаступник міністра освіти й науки, віцепрезидент з бакалаврських програм KSE.

У понеділок починаємо зі студентами факультатив «Як навчитися вчитись». Нічого оригінального я не вигадував. Починаємо з Барбари Оклі (обидві її перекладені книжки), далі Станіслас Деен, плюс цікаві фахівці як запрошені лектори (хто буде в Києві).

Чому ми робимо цей факультатив? Бо студенти самі попросили, бо і ми, і вони відчувають, що в нас труднощі з самостійним навчанням. Саме тим самостійним навчанням, без якого неможливе опанування вищої освіти, без якого неможлива подальша освіта протягом всього життя.

Найголовніша навичка для навчання в університеті розчиняється на наших очах. У мене в школі так ще не було, була дошка в кінці класу із задачами з математики з зірочкою, і ми самі їх брали та вирішували, були непідручникові матеріали з історії, які сам читав, були брейн-ринг та інші змагання. Зараз «Ми це не проходили», «Нам дають інші задачі», «Ми самі не можемо це вивчити». Нічого, ми впораємось і все надолужимо.

Але як це виглядає в масштабах країни? Та ніяк. У масштабах країни хата згоріла, а ми все ще сперечаємось, де мають стояти розетки... ДПА 4 рік поспіль ми скасовуємо, і навіть ніхто не помічає. Швидше за все, ми вже назавжди похоронили будь-які натяки на перевірку ось тої «зрілості», екзамену громадянина.

Все можна виправдати, коли занять не було, діти в стресі, школу розбомбили, це зрозуміло. Неможливо буде виправдати, коли настануть наслідки. Найгірші наслідки – це негативні відкладені в часі наслідки.

Ось коли усі будуть прозрівати, що ми маємо, де ми опинились, ось тоді усі будуть хапатись за голову, будуть шукати винних. Винних знайдуть і розіпнуть, тільки відповідальним все одно є і буде суспільство, яке готове виписувати саме собі індульгенції.

І всі ці розмови про НМТ… Ні-ні, важливі. Це наша перевага, саме така увага ще рік тому не дала МОН просто «втиху» скасувати зовнішнє тестування. Але і ці ж розмови ведуть у якусь далечінь, далеко-далеко від справжніх проблем. Тест запростий (я, до речі, у цій фракції), тест заскладний, нема обов'язкової історії (схаменіться, це не ДПА – його ви скасували), нема обов'язкової іноземної з аудіюванням та говорінням (ага, я тут, серед цих нефорів, бо це мова навчання, привіт література іноземною, привіт її опанування), тест в один день, тест в два (почитайте про національний тест в Південній. Кореї, прозрієте). Це справжні питання?

Справжнє питання для випуску зі школи: ми випускаємо усіх чи тих, хто володіє зрілістю від знань, зрілістю від вмінь, зрілістю громадянина?

Справжнє питання для вступу до університету: ми беремо усіх чи лише тих, хто здатний опанувати програму вищої освіти?

Якщо перше, то давайте вже доб’ємо рештки вищої освіти одразу, нащо мучитись.

Якщо друге, то давайте вже якось починати ці страшно непопулярні та болючі зміни, із високими вимогами на вході, високими вимогами на виході, скороченням сотень програм з права, економіки та менеджменту та подібних, відбудовою маленької, але спроможної та забезпеченої мережі університетів тощо.

Оригінал

Освіта.ua
26.01.2023

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Валерій
Автор, каже все вірно. Ти, хто накинувся на нього, або працюють в ВНЗ, які давно не дають якісної освіти (а під час дистанційного навчання тим паче), або це батьки нездар-абітурієнтів (треба ж діткам дати вищу освіту). Нинішнє керівництво МОН вбиває освіту своїми новшествами.
399
Для Валерій: Якісна освіта в українських вишах померла вже давно.
123
Той,хто наполегливо вчився,той отримав пристойну і якісну українську вищу освіту.Не отримали тупі і невмотивовані,які і не прагнули навчатись.
Коментувати
Микола Чуднов
Стадний знову тут як тут! Чує ротацію в уряді і вже прилетів , як крук над здобиччю! Прибарахлився , машинку купив за час роботи в Мон, а то ходило в шортах по нарадах, «бєдствовало»…
399
Є. Стадний: у нас труднощі із самостійним навчанням. Вони завжди були і будуть, бо навчання - найважча робота.
Смарт Киів
Оце чудо з кашею в голові керувало освітою України? Пропонує всі внз закрити, економіку і право скоротити , залишити лише в його школі економіки. Іще - ти хоч ще 5 книжок дай студенту про способи навчання, а якщо в школі не навчили -нічого , Єгорка, не буде?!!! Бери друга Бабака і і тихо- тихо вчи пустих своїх бакалаврів . Не лізь керувати!!!
Семён Городецкий
Коли "мета" освіти ЗНО, 8о може бути як самоціль, по типу - здати на права. Ви , автор, дійсно чекаєте мотивації? Освіта, яка дає можливість заробити на проїзд до роботи, а харчування такої якості, що лікарям заплатити більше. Ви в якому світі живете! Я шкільний вчитель, Ви дійсно не розумієте як навкруги живуть люди? Чи Вам для відписки треба щось писати, хто винен, учень! Що в школі, що в універі) Тю, є таке слово! Будемо жити з тими хто є, дрова будете собі обирати, відчуваєте різницю. Так, розумію, але не згоден, що є мотив, тому і їдуть звідси. Тут все хочуть розвити заборонами і обмеженнями, та дуже рідко заохоченнями. Селекція поганого потрібна, але не головна! Потужну тему Ви зачепили!
Яким
До кінця не зрозумів міркувань автора (особливо щодо Кореї). Але в нас непереливки з освітою і з цим треба щось робити!!!