О. Істер: вгадати відповіді на ЗНО з математики стало важче

Які можливості на ЗНО з математики були в абітурієнтів-«лотерейників» у 2020 році і якими стали у 2021 році

О. Істер: вгадати відповіді на ЗНО з математики стало важче

Олександр Істер, учитель-методист, автор підручників та посібників з математики.

Скласти ЗНО з математики шляхом вгадування відповідей стало набагато важче.

Плачевні підсумки ЗНО з математики 2021 року жваво обговорювалися на початку літа, зокрема й у блогах поважних освітянських сайтів. Нагадаю, що поріг «склав / не склав» для тесту з математики становив 10 тестових балів із 67 максимально можливих, проте його не змогли подолати 31,11 % учасників. Для порівняння зазначу, що у 2020 році поріг «склав / не склав» для тесту з математики становив 9 тестових балів із 62 максимально можливих. Минулого року цей поріг не подолало 12,71 % учасників тестування.

Про проблеми математичної освіти докладно писав в одному з блогів. Проблеми, звичайно ж, нікуди не поділися, також свою негативну роль зіграла пандемія, але ж чи тільки пандемією можна пояснити збільшення майже у 2,5 рази відсотка абітурієнтів, що не подолали поріг «склав / не склав» з математики в порівнянні з попереднім роком?

У відповіді на це питання нам допоможе цариця наук – математика.

Не є секретом те, що багато слабко підготовлених абітурієнтів «витягують» на оцінку «склав» (не лише з математики) завдяки вгадуванню відповідей у завданнях з вибором однієї правильної відповіді із чотирьох чи п’яти запропонованих. Розгляньмо, які можливості в абітурієнтів-«лотерейників» на ЗНО з математики були у 2020 році і якими вони стали у 2021 році.

У 2020 році ЗНО з математики містило 20 завдань з вибором однієї правильної відповіді з п’яти запропонованих та 4 завдання на встановлення відповідності між 4 задачами (питаннями) та 5 відповідями до них. Отже, загальна кількість завдань, де можна було вгадати відповідь (поставити «хрестик») становила 36 завдань, у кожному з яких імовірність вгадування була 1/5, або 20 %. Таким чином, абітурієнт, який ставив «хрестики» навмання в середньому міг отримати 36 · 0,2 = 7,2 бала. Якщо ж згадати, що у 2020 році поріг «склав / не склав» для тесту з математики становив 9 тестових балів, то можна зробити висновок, що, розв’язавши самотужки всього два завдання, абітурієнт з великими шансами долав поріг «склав / не склав»

У 2021 році в структурі завдань ЗНО відбулися серйозні зміни. Завдань з вибором однієї правильної відповіді стало 16. З них 4 перші містили по 4 варіанти відповіді, а решта 12 – по 5 варіантів. Також «лотерейники» мали можливість випробувати долю в 4 завданнях на встановлення відповідності між 3 задачами (а не 4, як було минулого року) та 5 відповідями до них. Для 4 завдань, які мали по 4 варіанти відповідей, імовірність вгадування 1/4, або 25 %, для решти завдань, як нам уже відомо, 1/5, або 20 %. Таким чином, абітурієнт який ставив «хрестики» навмання, у 2021 році в середньому міг отримати 4 · 0,25 + (12 + 12)  · 0,2 = 5,8 бала. Далекувато до порогового балу 10…

Сподіваюсь, що цей блог прочитають не лише вчителі математики, а й майбутні випускники та їхні батьки. Для двох останніх категорій читачів повідомлю, що програма ЗНО з математики містить матеріал з 5-го класу по 11-й. Тому сподівання на те, що учні, які, м’яко кажучи, слабенько вчилися протягом 10 років навчання, за 11-й клас зможуть підготуватися до ЗНО (навіть з найкращим у світі репетитором), навряд виправдаються.

Зі свого боку зауважу, що як учитель абсолютно підтримую новий формат проведення ЗНО з математики. Сподіваюся, що аналіз, наведений у цьому блозі, спонукатиме майбутніх випускників серйозно ставитися до вивчення математики, враховуючи те, що скласти ЗНО з математики шляхом вгадування відповідей стало набагато-набагато важче.

Причому хотілося б побажати, щоб це серйозне ставлення «прокинулося» у них якомога раніше, а не за 2–3 місяці до останнього дзвоника.

Запрошую до обговорення цього блогу!

Освіта.ua
07.09.2021

Популярні блоги
О. Меркулова: чому міністр не обстоює свою дисертацію? Немає жодної логіки в тому, що людина готова легко відмовитися від кандидатського ступеня 
Г. Сищук: починати реформи варто не з підручників Починати слід з перегляду самої суті: функції учителя, аспектів, які погіршують ефективність його роботи
Тамара Горіха Зерня: потрібне чесне визнання стану справ Потрібно визнати: онлайн-навчання – це профанація, а три роки онлайн – це три втрачених для школи роки
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
совесть
Дратують оці " абітурієнт в середньому міг отримати 5,8 б.", вгадані. Проблема в тому, що на зно кожен отримує конкретний бал, а не в середньому. І поки буде можливість ставити хрестики навмання на к.р., на дпа, на зно - реальної картини з математикою ми не будемо знати. І поки будуть ті, хто тупо вгадав балів на більше встановленого штучно порогового балу, дискутувати про псевдонаукове "краще менше тестових завдань у ТЕСТІ" - порожні балачки. Сподіваємося, що п. Істер це розуміє. Масовий споживачу (учні, батьки), злякайся й почни вчити математику!
Євген
Вся проблема в тому, що школа в нашій країні нікому не потрібна: ні можновладцям, ні вчителям, ні учням, ні батькам. Ну і провал з педагогічною освітою дається взнаки: найменш охоче йдуть вчитися на вчителів фізики та математики. Ну і вимушено дистанційна освіта протягом 1,5 років (від початку короновірусної істерії) також сприяє цій катастрофі. Ну і наостанок: обсяг матеріалу, який необхідно засвоїти, не змінився, годин на вивчення математики стало менше. Я 15 років тому мав сумарно 5 уроків з математики на тиждень не у профільному класі (клас був гуманітарного спрямування). А зараз з якогось дива алгебру та геометрію об’єднали в математику і залишили усього 3 уроки на тиждень. Натомість напхали у шкільну програму силу-силену гуманітарного непотребу. От і результат. Далі буде тільки гірше. Ну хіба що поріг знизить до 7-8 балів.
Людмила
Надо вернуть систему когда неуспевающий ребенок остаётся на второй год! Тогда будет мотивация каждый год! Учиться! А зно. зно где-то там в далеком будущем..
Галина
Для Людмила: яка мотивація в залишенні на Іі рік? Чому держава має платити за навчання по 2-3 роки бовдурів, які не можуть та не хочуть цього робити? Краще відмінити обов’язкову повну середню освіту. 9 класів відсидів в школі, нічому не навчився, отримав довідку і йди працюй (працювати можна з 14 років). А ще краще ввести 3-рівневу освіту. Аби в класі сиділи діти з одним рівнем здатності до навчання. І вимоги до учнів га різних рівнях -різні.
Ім’я
Не краще, бо якщо бовдур (проблеми зі здоров’ям чи в сім’ї) і на другий рік не потяне, то перехоить на індивідуальне чи домашнє навчання. А податки і так зливають злодіям та корупціонерам на гульки, закордони премії та Панамери. Так краще хоч частину витратити за призначенням.
Коментувати
ТТ
От тюлень, а ще методист. Середній відсоток вгадування завжди буде один, якої б складності не були тести, адже вгадування це не знання!
Вадим Павлович
вгадувати, ви це серйозно?! так для чого взалі вчити ту математику? для чого в школу ходити? людоньки!!! що ж це твориться? до чого ми взагалі дойдемо?
Fff
Для Вадим Павлович: йдемо до того,що не всім дано знати математику ,я більш ніж впевнена ,якщо вам зараз написати завдання з ЗНО ви їх і половини не розв’яжете сам .Тому давайте не будемо робити математику старших класів чимось дуже важливим у житті.
Коментувати
sergey1979
То зрада, то здобули....
микола кучевський
Щоб визначити реальний рівень математичної підготовки випускників потрібно виключити завдання з вибором правильної відповіді, або запровадити наступну систему оцінювання тестових завдань: правильна відповідь - 1 бал;не надано відповідь - 0 балів: не правильна відповідь - знімається 0,25 бала. Така система оцінювання тестових завдань буде виховувати в учнів відповідальне ставлення до своїх дій і стане пересторогою до вгадування відповідей. До речі така система оцінювання запроваджена в деяких країнах.
Fff
Для микола кучевський: І першим писати ЗНО підете ви,побачимо ,який ви розумний на ділі.Писати ,як краще зробити для випускників коли сам вже давно не випускник ,дуже рлзумно з вашого боку.А дійсно вас ж це не зачіпне.
Коментувати
Tet-a-tet
У польські ВНЗ беруть усіх бажаючих,але спробуй там здати сесію тяп-ляп або підкупити викладача,на тому твоє навчання і закінчиться. І не потрібно ніякої дискусії про ЗНО,вгадані чи не вгадані відповіді і інша дурня. Високоморальні викладачі дбають про престиж ВНЗ та строго дотримуються правил доброчесності,от і уся відповідь.Деякі вчаться по 7-8 років,але на халяву не проходять. Усі це знають, і тому вчаться або здобувають професію в інших НЗ.
XEWO
Для Tet-a-tet: У престижних закордонних університетах взагалі прив’язки до курсу немає. Маєш набрати відповідну кількість кредитів ECTS. Можеш вчитися хоч і 20 років ))).
Коментувати
Наталя
Легко, учень 4 класу вигадує на балів так 14-18,І не 1 чи 2 рази було перевірено.
Тарас
ну понизять пороговий бал. Шкарлер ректорів не дасть в обіду
Пенсіонерка
Шановний Олександре Семеновичу, повністю погоджуюсь з Вашими думками з цього приводу. Колись давно підготувала доччину подружку до вступу за пів року, але вона, хоч і вчилась у гуманітарному класі, була відмінницею, що гарантує деякий рівень знань та величезну старанність. Потім ми трохи більше двох років працювали з хлопцем, котрий, хоч і мав високий рівень научуваності, на той час не вмів додавати в стовпчик. ЗНО з математики він склав, та бал був низький, отже, він вчиться за контрактом. Тут, вважаю, винні батьки, котрі поскаржилися на вчительку початкових класів, бо вона, побачивши, що дитина не засвоїла тему, організувала додаткові заняття після уроків (звісно, безкоштовні). Ніхто потім його після уроків не залишав. Батьки схаменулись, коли коли їхня старша донька, що вчилась на комп’ютерній спеціальності, узгодила індивідуальний план занять, знайшла роботу за майбутньою професією та десь через рік приїхала додому на досить крутому автомобілі. Мотивація батьків - наше все!