Ю. Латиш: хочеш бути вченим – живи на зарплату вченого

Науковець повинен працювати заради науки: хочеш бути вченим – будь ним і живи на зарплату вченого

Ю. Латиш: хочеш бути вченим – живи на зарплату вченого

Автор: Юрій Латиш, кандидат історичних наук, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Захист кандидатської дисертації народного депутата Іллі Киви викликав обурення громадськості та значної частини науковців. Резонанс виявився навіть гучнішим, ніж після захисту докторської дисертації Петра Ющенка, чий науковий ступінь зрештою був скасований Атестаційною колегією МОН. Дехто у пошуках дешевого піару навіть спалив власний кандидатський диплом.

Про масовий похід законодавців у науку свого часу іронічно писав другий Президент України Л. Кучма: «Не встиг стати депутатом – дивись, він уже доктор наук, член-кореспондент академії наук, академік».

А за депутатами лави «оступінених» кинулися поповнювати чиновники, генерали, бізнесмени і навіть топ-моделі. З шести українських президентів лише нинішній глава держави не має наукового ступеня, хоча жоден з них ніколи не працював науковцем, викладачем, не має якихось помітних наукових публікацій чи інших здобутків.

Безсумнівно, проблема потребує системного вирішення на законодавчому рівні. Обов’язковість 4-річного навчання в аспірантурі для здобуття ступеня доктора філософії видається правильним, але недостатнім кроком на цьому шляху, адже не створить нездоланної перепони для того, хто за допомогою грошей та тиску своїм «авторитетом» отримає всі необхідні довідки: і про відвідування лекцій, і про володіння іноземною мовою, і навіть статті в індексованих виданнях за нього напишуть (можливо, навіть без плагіату).

Не вирішить проблему і скасування таємного голосування на засіданнях спеціалізованих вчених рад. Радше навпаки. Адже «рядові» професори можуть просто боятися «ясновельможного» здобувача.

Тому пропоную ухвалити рішення, що у разі захисту дисертації депутат чи чиновник зобов’язаний залишити тепленьке крісло і упродовж п’яти років пропрацювати на посаді наукового чи науково-педагогічного працівника (причому без права обіймати керівні посади у наукових інститутах чи закладах вищої освіти).

Науковець повинен працювати заради науки. Немає чого просиджувати штани у високих кабінетах. Хочеш бути вченим – будь ним! І живи на зарплату вченого. А якщо науковця-неофіта раптом наздожене ним же розроблена або підтримана «оптимізація», то завжди можна вирушити збирати полуницю на щедрі лани західних сусідів.

Думаю, за такими правилами пан Кива та подібні здобувачі одразу б передумали йти в науку.

Освіта.ua
30.04.2021

Популярні блоги
О. Калинич: відверті висновки про дистанційне навчання З поняття «дистанційне навчання» треба прибрати слово «навчання», замінивши на «імітація»
Ігор Лікарчук: освітній процес втрачає сенс Результати екзаменів не повинні бути підставою для оцінки роботи вчителя, це оцінка роботи учнів
Н. Глюз: ми продовжуємо старі схеми і подвійні стандарти На ЗНО живе страшний вірус, що через маску і антисептик не вб'ється, а випускний гулятимуть без масок
О. Мірошниченко: поради вчителям від кіноактора Навіть примітивна камера збільшує всі емоції і розкриває великі й маленькі секрети
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Мамай
Ищё один кандидат. https://v-variant.com.ua/shtepa-dissertatsia/
KVP1248
Вчений не може бути політиком, чи бізнесменом. В основі будови Всесвіту лежить Її Величність Нескінченність та Випадок. Основна задача вченого це пошук способів взаємодії з цими фундаментальними категоріями. Тривіально це означає, що дослідник стоїть в лабіринті перед нескінченною кількістю дверей, де тільки єдина вітка відкриває шлях до істини. Боротьба з цим прокляттям нескінченності вимагає максимальної інтелектуальної та моральної концентрації, формування особливого мислення, якого не може бути в політика, чи бізнесмена. Спосіб мислення вченого має бути на межі концентрації, прямолінійний, багатоваріантний без спроб обману, чи хитрування. Це дозволяє використовувати інтелект інших людей для спільного пошуку істини, посвятивши їх в секрети будови власної моделі реальності. Якщо політик, чи бізнесмен спробує зайнятись наукою, то його мозок буде затьмарений думкою про свій рейтинг, чи прибуток, що не дозволить вибрати вірний шлях в нескінченному лабіринті пошуку реальності.
Доктор
Для KVP1248: Досить цікаво - дякую. І вірно - маю багато прикладів вчених-бізнесменів у своїй галузі - вчені вони слабенькі...
KVP1248
Необхідно розуміти, що людина, яка хоче присвятити себе пошуку істини в науці має йти на своєрідне самопожертвування. Вчений, в свою чергу, не може бути успішним політиком, чи займатись комерцією, чи мати чемпіонський характер в спорті… Його нейронна мережа з малих літ має пройти своєрідне навчання, щоб думки були блискавичні, не затьмарені подвійними стандартами, відкриті для однодумців. Єднання дослідників дозволить працювати спільно над пошуком рішення актуальної задачі, не відчуваючи гальмуючого холоду прагнення до перемоги любою ціною. Досягнення істини є головною нагородою для вченого.
Доктор
Для KVP1248: У індусів статус вченого відповідає одному із рівнів йоги. Тут є над чим замислитися. Це дуже глибокі речі.
Коментувати
Владислав
Альо, редакція сайту! Чого публікуєте промацковського чорта? https://www.facebook.com/ssternenko/posts/450566832311399/
Мусійчук Микола
Ну і подія!! Кива захистив дисерта.... Не пропив, не прогуляв , а витратив час , гроші на написання чогось. Можливо лише і на читання... То що з подачі хворенькоі Совсун треба до неба волати? Та Ваші дисертаціі давно нічого не варті, це просто перепустка( не надійна) до викладання чи дослідництва. А все це нині в інформаційну епоху все старіє миттєво, не факт, що хтось із формально бездоганною роботою, опублікованою в збірнику мауп на першій, а не останній сторінці , розумніший чи краще буде викладати!! Весь цей хай соросята підняли , щоб про них не забули. Партія навіжених грантоідів Сороса - Голоса вже всім зрозуміла і пуста, як дзвін , от і рятуються скандалами. Не більше. І ЩЕ- треба , щоб справжній ВЧЕНИЙ, не по диплому, отримував втричі більше нардепа. За це слід боротись, таких, як Ківа та Совсун не допускати в парламент.
Торба
Для Мусійчук Микола: Відомий засіб. Обіср.ти когось, щоб їхні слова не викликали довіри. Твоє ставлення до сороса-голоса не має жодного відношення до дисеру ківи. Збірники мауп - це мірзилка, як і дисертація фейкових наук, на яку шкода часу витрачати, щоб читати. Так що, микола, не дзвони.
Коментувати
Володимир
У Зєлі все ще попереду. Я думаю, що таємний процес вже йде. А от стосовно Ківи, то ніхто не зробив аналіз його дисертації. Але є не тільки ніщивна критика, а й дифірамби. Я так розумію, вона за напрямом "адміністративне право"... І що стоїть за цією критикою? Заздрість чи жадоба депутатської справедливості?
399
Для Володимир: Україна є настільки ПРАВОВОЮ державою, що їй не вистачало тільки дисертації Киви, який, мабуть, і Конституції не читав.
Коментувати
Муля
Вернуть всю структуру науки к количеству и качеству до 1991 года! Разогнать( пардон, " оптимизировать") все структуры- трутни,которые появились после 1991 года,( которые и имели только одну цель- трудоустроить всех родных,близких, друзей властвовавших( а,нет,ещё цель- брать взятки и откаты " на голом месте"). Даёшь реформу!
Оракул
Пропозиція є нездійсненою. Проблему потрібно вирішувати системно. Потрібно розігнати постійні спец. ради. Потрібно відмовитись від звання доктора наук. Для ненаукових напрямів нарешті потрібно PhD вважати кваліфікаційним, а не науковим рівнем. Потрібно ненаукові напрями виключити із закону про наукову і науково-технічну діяльність. Потрібно відмовитись від надбавок за науковий ступінь і вчене звання і прив’язати це до кваліфікаційних вимог посади. Потрібно відмовитись від довідок про впровадження результатів дисертації, як доказу, бо всі вони липові. Потрібно залишити лише НАН як академію наук України, всі інші - це лише громадські організації. Відмовитись від переліку "наук", який весь час поповнюється на прохання "претендентів". І нарешті лише публікації в журналах з високим імпакт-фактором. І навіть ці радикальні заходи навряд чи допоможуть, якщо не почати притягати до кримінальної відповідальності за академічне шахрайство всіх хто вже "захистився".