Євген Бистрицький: пам'яті Альгірдаса Забуліоніса

Альгірдасу мають бути особливо вдячні всі ті українці, які без блату і корупції отримали вищу освіту

Євген Бистрицький: пам'яті Альгірдаса Забуліоніса

Автор: Євген Бистрицький, доктор філософських наук, професор.

Це є також звернення до МОН. Маю надію, що МОН та його сьогоднішній керівник, розуміючи величину втрати Альгірдаса Забуліоніса не лише для Литви та багатьох країн світу, а й для України, надішлють державне співчуття його рідним та освітянським колегам дружньої Литви.

Альгірдасу мають бути особливо вдячні всі ті українці, які, починаючи з 2006 року, без блату і корупції, лише завдяки власним здібностям, отримали вищу освіту, зокрема за суспільній кошт.

З життя пішла незвичайна людина, Альгірдас Забуліоніс – міжнародний консультант із питань оцінювання якості освіти, тестування і іспитів. Людина, яка у співпраці з Міжнародним фоном «Відродження», OSF та USETI (Ярема Бачинський) експертно допомагала Лілії Гриневич створити та разом з міністрами освіти Василем Кременем, Станіславом Ніколаєнко та Іваном Вакарчуком запустити й сформувати систему ЗНО в Україні та побудувати УЦОЯО – Центр оцінювання якості освіти.

У 1997 – 2001 роках Альгірдас очолював Національний екзаменаційний центр Литви, пізніше керував Центром освітньої політики Вільнюського університету. З 2005 року Забуліоніс - старший консультант у компанії «Anglia Assessment». Останнім часом він працював з різними міжнародними проектами, вдосконалюючи системи тестування та іспитів в усьому світі: від Карибських островів і до Індії. У 2018 році нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

Я перегортаю наше ділове і дружнє листування з Альгірдасом з 2005 року й аж до цьогорічного червня. В 2005 він допомагає створювати систему вступних тестів у Грузії та поспішає до нас. У 2006 турбується про запуск пілотних тестових іспитів Лілією Михайлівною Гриневич та консультує, як здійснювати цей мало відомий ще для нас процес. У 2007-2008 Альгірдас допомагає захисту системи ЗНО, проти інституціалізації якої почалась боротьба всього старого в освіті і політиці. У 2007 він допомагає Україні взяти участь у TIMMS -- міжнародному порівняльному дослідженні якості природничо-математичної освіти учнів 4-х та 8-х класів та радіє, що українські школярі опинились десь посередині рейтингу. У 2010 році він разом зі всіма допомагає Ігорю Лікарчуку, директору УЦОЯО, вирішальному для долі Центру, відстояти систему ЗНО, навколо якої почав політичну метушню міністр освіти Діма Табачник. У 2011-2018 роках Забуліоніс разом з USETI продовжує працювати над покращенням якості тестів та політиками введення тестових іспитів на всіх рівнях освіти. До останнього року він не перериває контактів та консультування УЦОЯО, а також з незалежними експертами, за допомогою яких створювалось нове законодавство у сфері освіти.

Альгірдас, громадянин європейської Литви, щиро переживав українські події. У 2014 році він пише мені: «Всем понятно, что РФ обладает военной мощью, несравнимой с украинской, но где пропала та историческая офицерская благородность, которой так гордилась царская Россия? Возвращается нравы Берии... с массовым великорусским психозом.» І цього літа Альгірдас в переписці обговорює складне питання двомовності в Україні, що він також пов'язує з результатами PISA -- Програми міжнародного оцінювання учнів, у якій підлітки України нарешті взяли участь в 2018 році.

Від нас пішов великий професіонал, друг України, мудра, дружня до всіх нас людина, якій ми зобов’язані однією з найважливіших реформ у нашій освітній системі та змінам, сподіваюсь на краще, у житті багатьох сімей, молодь яких до сьогодні отримує чесний доступ до вищої освіти.

Добра пам’ять!

Оригінал

Освіта.ua
25.09.2020

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Не встиг лише або не зміг створити конкурсний прохідний бар’єр для заміщення посад директорів ЗНЗ...