В. Круглов: несмішні анекдоти про експертизу підручників

Вибір без вибору: несмішні анекдоти про експертизу підручників як результат роботи експертів з відбору

В. Круглов: несмішні анекдоти про експертизу підручників

Автор: Віктор Круглов, генеральний директор корпорації «Ранок».

У СРСР ходив анекдот про міністерку культури Фурцеву.

Художня виставка в Парижі:

Пікассо забув своє запрошення. Його не впускають: «Доведіть, що Ви Пікассо». Він малює голуба миру, і його впускають.

Фурцева також забула квиток:

- Але ж я міністр культури СРСР!

- Доведіть. От Пікассо довів, а тепер Ви доведіть!

- А хто такий Пікассо?

- Все в порядку, пані міністерко, можете увійти!

Ще й не такі анекдоти можна розповідати про якість роботи експертів під час конкурсу проєктів підручників для 7 класу з історії та інформатики.

Згідно з положенням про конкурс, три експерти оцінюють, чи можна допустити навчальні книги до конкурсного відбору вчителями. База експертів зашифрована, ніхто не знає, хто ж ці невідомі люди, котрі віршують майбутню долю освіти та наших дітей. Про кваліфікацію експертів можна тільки здогадуватися, читаючи висновки без підписів. Але викликає подив, коли науковець (я сподіваюся, що невідомий експерт - науковець), крім свого профілю, оцінює ще й обкладинки підручника. Як у анекдоті про Фурцеву, на 0 балів оцінюється обкладинка підручника зі Всесвітньої історії Олександра Гісема, розроблена відомим українським дизайнером, лауреатом міжнародних конкурсів Red Dot Award. Другий експерт робить зауваження та знімає бали через «зайве захоплення QR-кодами» в підручнику. І це в час світової діджиталізації. Ми точно сучасних дітей навчаємо? Може, ще й інтернет заборонимо?!

Видавництво «Ранок» першим у країні почало використовувати можливість онлайнової підтримки, дистанційного навчання, онлайн-тестів та додаткових електронних матеріалів. Ми хочемо, щоб дітям було цікаво навчатися! У всьому світі говорять про ефективність змішаного навчання. Але позиція експерта –  відкинути підручник, що продовжує серію книг, за якими вчаться понад 100 000 дітей у 5 та 6 класах. Чому б це?

Ось вам ще анекдот про експерта, котрий оцінював якість підручника з Інформатики авторського колективу Бондаренка. Експерт знімає бали за практичну роботу, під час якої учням пропонується створити кілька електронних скриньок. Таємний експерт обґрунтовує занижений бал тим, що начебто неможливо створити більше трьох електронних скриньок із однієї IP-адреси. Видавництво «Ранок» отримало офіційну відповідь від Google, що є можливість створювати більше 150! електронних адрес... за одну секунду.

Зараз про те, що зовсім не смішно. Деякі експертизи співпадають між собою на 70 – 92%, що зафіксовано спеціальною програмою UNICHECK для боротьби з плагіатом. Це повинно стати питанням окремого розслідування: за командами яких кураторів діяли таємні, нібито «незалежні» експерти.

Постає вже зовсім не анекдотичне питання. Може, є й інша мотивація, крім оцінювання якості книжок, у трьох таємних та «незалежних» експертів із сумнівною кваліфікацією?

Що треба зробити? Змінити процедуру експертизи. Зробити її не прихованою за сімома замками, а такою, що допомагає автору й видавцю поліпшити якість навчальної книги. Під час вибору підручників перш за все слід покладатися на досвід та кваліфікацію практикуючих вчителів. Вони краще знають, за допомогою яких засобів ефективніше навчати школярів. Якщо ми довіряємо їм своїх дітей, то чому б не довірити ще й вибір підручників, за якими нашим дітям навчатися?

Видавці України готові конструктивно співпрацювати з Міністерством освіти та науки, Інститутом модернізації змісту освіти та готують пропозиції про такі зміни принципів відбору та фінансування підручників, що унеможливлюють корупцію. Бо судові позови – це один із найгірших шляхів вирішення суперечок. Чекаємо на зважене рішення апеляційної комісії.

Освіта.ua
13.03.2020

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олександр Зарудько
Згоден повністю. Я, як вчитель із педагогічним стажем більш ніж 20 років, готовий конструктивно та з точки зору науки оцінити підручники і взяти участь в експертизі.
Постмодерніст
Це дійсно не смішно. З року в рік одне й теж саме. Здавалося б, добре, що експерти зашифровані. Це повинно додавати незалежності експертизі. Але з нашим улюбленим кумівством та великим бажанням "хапнуть" грошенят, нормальної незалежної думки можна не чекати. Тому, на жаль, слово "вибір" в українських реаліях не має чіткого визначення.
Любитель анекдотов
Анекдот від пана Круглова. "Видавництво «Ранок» отримало офіційну відповідь від Google, що є можливість створювати більше 150! електронних адрес... за одну секунду." Це з однієї ІР-адреси, фактично для сервісу, це з як з одного компа. Незалежний експерт - це незалежний експерт. А от пан Круглов напряму зацікавлений і розповідає анекдоти в свій захист. З практичного досвіду проведення уроку, дійсно неможливо створити одночасно більше 3-4 скриньок на одному сервісі, тому і створюємо на декількох, або задаємо як домашнє завдання. Тому експерт дійсно практик.
Eugen Zimmermann
Для Любитель анекдотов: відповідь від гуглу отримали за одну секунду, а не 150 скриньок створюється за секеунду. А взагалі-то любителю анедотів навчитися формулювати думки внятно.
Тамара
Я нещодавно створювала з одного компа 5 скриньок підряд і не було жодних проблем. Стаття дуже цікава і про те, що дійсно наболіло. "Любитель анекдотов" явно чіпляється.
Василь Ластовецький
Обмеження у gmail.com одне - не більше 150 акаунтів за секунду. Хто Вам заважає, шановні критики зв’язатись зі службою підтримки Google і запитати самім. Не плутайте Українські поштові сервери з їхніми обмеженнями і сервери Google. Я з практики знаю, що під час створення на уроці поштових скриньок з однієї зовнішньої ай-пі адреси ніяких обмежень на кількість різних персональних акаунтів не було!
Коментувати
Максим Сергійович
Стаття досить цікава, автор правий щодо експертів. Проте є і частка правди. Я, як вчитель інформатики, таки стикався з проблемою створення одночасно 10 скриньок з однієї ip адреси і це є проблемою. Але правильніше, на мою думку, цю тему винести на самостійне опрацювання, так як більшість дітей у сьомому класі вже мають поштові скриньки на цей момент.
Василь Ластовецький
Для Максим Сергійович: Обмеження існують на певних поштових серверах. Але Gmail.com про який йшлося у зауваженні "експерта" має лише вікові обмеження (дітям молодшим 13 років без дорослих створювати акаунти не можна) та не більше 150 акаунтів за секунду.
Коментувати
qwerty_qwert
Нарешті починаєте знімати з себе котеку і піднімати важливі питання _
qwerty_qwert
qwerty_qwert: Вибачте, коментар опинився тут помилково.
Коментувати
ovv
А тепер шукайте інші співпадіння. Чому постійно експертизу не проходять ті автори, яких згодом звинувачують у науковій безграмотності, в підручниках яких згодом знаходять чимало фактологічних помилок? Чому це асоціюється з одним і тим самим видавництвом? Щодо "плагіату" експертних висновків, усе дуже просто: всі використовують, як кліше, пам’ятки, які надає ІМЗО
Правда
Для ovv: Авраменко задають питання у фейсбуці,чому так,а не ...(вчителі з укр.м.)-він їм відповідає:при друці помилка,або мовчить.Сам пише з помилками,до чого,я веду,всіх вчать як правильно,а ніхто,ні за що відповідальності-не несе.
Кобзар
От парадокс. Авторів, які завжди беззаперечно проходять експертизу також звинувачують не просто у безграмотності, а й повній нісенітниці написаного. Не кажучи вже про граматичні помилки. Те що пан Круглов має сміливість відкрито висловлювати свою думку викликає повагу та підвищує довіру до його видавництва.
Коментувати