В. Громовий: який вплив на якість освіти має колір чорнила

Скільки «льодовикових періодів» має пройти, щоб закінчився педагогічний мезозой і з'явилась освіта без наказів?

В. Громовий: який вплив на якість освіти має колір чорнила

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

«Робити записи на всіх сторінках журналу необхідно чітко й розбірливо, пастою або чорнилом одного кольору...»

От ви навіть не уявляєте, який колосальний вплив на якість вітчизняної освіти має колір чорнила. Мабуть, проведено десятки досліджень і захищено сотні дисертацій, які довели існування прямої залежності досягнутих результатів саме від кольору чорнила, яким записуються проведені (а часто і не проведені) уроки!?

А, якщо, борони Боже, вчителі почнуть робити записи різними кольорами пасти чи чорнила, нас спіткає неймовірна освітня катастрофа небачених масштабів?

Як ви гадаєте, скільки століть ще потрібно, щоб класний журнал і в Україні нарешті став музейним експонатом, атрибутом ретропедагогіки із далекої доцифрової бюрократичної епохи?

А скільки тисячоліть необхідно для того, щоб ми забули не відомий ніде, окрім пострадянського простору, термін «Методичні рекомендації».

А скільки ще «льодовикових періодів» має пройти, щоб у нас закінчився педагогічний мезозой і з'явилась освіта без наказів.

Звісно, для скасування журналів як таких чи перетворення їх у неформальний записник, треба раз і назавжди нарешті відмовитись від поурочної оплати праці (оплачувати всю роботу вчителя упродовж повного робочого дня, незалежно від кількості власне уроків). Та головне - порвати допотопні шаблони в наших головах, спекатись дрімучих стереотипів та зняти бюрократичні шори з очей...

Перш за все - про формально-бюрократичні методи забезпечення «порядку» у школі. Лауреат Нобелівської премії з економіки Кеннет Ерроу назвав довіру «мастилом соціальної системи», а ми, замість мастила, постійно сиплемо «пісок» надлишково-абсурдного контролю.

Згадаймо й те, що урок «основною форму організації освітнього процесу» було визначено ще постановою ЦК ВКП (б) «Об учебных программах и режиме в начальной и средней школе» від 25 серпня 1932 року. Тож, досі «партія веде»?! Ми продовжуємо оплачувати винятково записані «чітко й розбірливо, пастою або чорнилом одного кольору» уроки й не помічати багатогранної роботи вчителя поза «уроком».

А потім дивуємось: чому у нас так багато «дурної роботи» в школі, а вся енергія освітянського потяга спрямовується у свисток...

«Робити записи на всіх сторінках журналу необхідно чітко й розбірливо, пастою або чорнилом одного кольору...»

Чому я вчепився саме у цю фразу?!

Уже кілька десятиліть для мене це - фраза-маркер відсутності реальних реформ і присутності ну просто нереальних маразмів у вітчизняній освіті.

Про інші фрази-маркери ще напишу...

Оригінал

Освіта.ua
18.01.2019

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Валентина
Это так же само как и цвет чернил ручек, которыми пишут дети... И не только цвет, но каллиграфия. А ком она сейчас нужна? Все компьютизировано. Снижают оценки за не красивую букву, за вычеркнутое слово или цифру... а то, что в общим-то все написано или решено правильно - пофиг... не красиво же... Я считаю, что оцениваться должны исключительно знания!
звичайний учитель
Ні, не все так страшно. Вимагають кольори, віддітки в журналах не МОН, не міністр, а виконавці на місцях. Вислужитися. прогнутися, щоб похвалили.... Заявилв міністерка , що не треба грошей збирати з 1-х класів, не треба плани виховні, виховні години, не треба портфоліо, папки, поширенні конспекти... І що? тут же на нарадах, педрадах директори, заступники "одноголосним" голосуванням затвердили вкрай необхідні документи- Плани виховної роботи, Графік чергування по школі, прибирання в класах, Графік проведення виховних годин, Єдиний зразок календарних планів, щоденники учнів,. Так хто вимагає? МОН чи сумлінні виконавці?
Владимир Белый
І при всьому тому, що "відповідальні" працівники системи держуправління освітою, котрі утримуються за кошти платників податків щороку їздять закордон для ознайомлення з сучасними моделями організації освіти (часто за кошти держбюджету) ще жодного разу не описали як там, у сотні країнах світу, організовано так, що тих (класних) журналів взагалі не має, а якість освіти у рази краща навіть ніж колишня "найкраща у світі радянська освіта".
Роно
Для Владимир Белый: Бєлий, а ти не за бюджетні кошти живеш?
Коментувати
Просто був колись директором
Основою для виплати заробітної плати є табель відпрацьованого часу, журнал - фіксація присутності учнів (на випадок пожежі чи інших неприємностей) та виконання вчителем програми - і все. Але хочуть щоб цей документ гарненько виглядав. За цим документом легко перевірити роботу вчителя - гарно записав - хороший вчитель, нерозбірливо записав - ...
Кіра Абрамівна
Пан Громовий, а як впливає колір трусів на довжину радіохвилі? Це треба мати звання народного чи заслуженого , щоб відповісти.
Гайворон
Це ж треба про таку єресь писати. Ні про що... Напевне це ціле мистецтво .Просто вумнічання.
Ха-ха-ха
Для Гайворон: Та як ви наважилися незаслуженого вчителя і головного маразматика України критикувати?
Коментувати
спец
До моїх записів в класних журналах збоку завуча завжди була особлива увага. Дальтонік я, а учні, то є бешкетники і витівники, добре це знали. Завжди міняли ручки, підсовували різних кольорів. І записи були відповідно різними кольорами. Видавали навіть на урок спец ручку, та ніщо не допомогало. Та і не переймався дуже цим. Головне для обліку було - наявність самого запису. Просили кинути вчителювати, то я їм і казав, що кину як до пенсії доживу. І дісно так зробив. Так, дійсно колір чорнила чи пасти ніякого відношення до якості освіти не має.
Родион
Моя чорнильна історія. Приїхала до мене "метадістка" - журнал перевіряє. Робить зауваження про різний колір чорнил - ручка з часом почала писати дещо темніше і товще. Пояснюю, що колір і відтінок не одне і теж, а про відтінки в поясненні нічого не сказано. Озлобилась - на атестації згадала, в немилість я попав. Та скоро все скінчилось "метадістка" пішла на серйозне підвищення в міськвиконком.
Лара
А ще треба зробити куточки для сторінок, щоб не затирався папір. Так я на повному серйозі чула від заступника директора, що "журнал - це не цирк, не робіть куточки різнокольорові". Але жах був далі, тому що колеги запитали з яких аркушів робити куточки, в клітинку чи в лінію!
Володимир
В освіті є спеціально навчені люди - майстри журнальних справ. Отримують за це гроші. А Ви, пане Громовий, хочете в них відібрати справу всього життя!
VL
Для Володимир: От звідки з’явився термін "журналюги".
Коментувати
Vlad
А косу лінію у даті на обох сторінках обов`язково проводити під лінійку строго по діагоналі клітинки, тому сидять вчительки, висолопивши язик від старанності, проводять наперед діагоналі. А хто цього не дотримується, той може потрапити до наказу.
Witalina
Для Vlad: МЕНІ повезло!!! За 45 років роботи в школі НІХТО і НІКОЛИ нічого подібного НЕ ГОВОРИВ і дурного не вимагав !!!!
Коментувати
Вася
А дата "записується дробом, чисельник якого є ДАТОЮ, а знаменник - місяцем поточного року" (через крапочку не можна), або "зошит", а не "за зошит". Вплив на якість знань колосальний.
Петя
Для Вася: вас потрібно ж навчити ділової мови
Вася
Для Петя: А вАС навчили?
Коментувати