Ігор Лікарчук: роздуми про сертифікацію

Тринадцять питань, на які немає відповіді після аналізу проекту Положення про сертифікацію вчителів

Ігор Лікарчук: роздуми про сертифікацію

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Роздуми про те, що болить. У час обідньої перерви.

Маю 13 питань, на які не можу знайти відповідь, аналізуючи проект Положення про сертифікацію вчителів.

1. Яка мета цієї сертифікації? Для чого вона потрібна? Лише для того, щоб було кому доплачувати 20% і слідкувати за тим, чи впроваджують сертифіковані учителі упродовж трьох років «методики компетентнісного навчання та нові освітні технології». Якщо це так, то чи не занадто дороге це задоволення (сертифікація) для бідного освітянського бюджету? І чому в проекті постанови Уряду про 20% жодного слова?

2. У нас є лише один офіційно затверджений професійний учительський стандарт. Для вчителя початкових класів. Ним визначено 46(!) професійних компетенцій, які мають бути у кожного вчителя-початківця. Вони дуже дивні й сумненькі. Не знаю, чи хтось уявляє, як можна оцінити шляхом тестування наявність чи відсутність цих компетенцій, якщо визначення кожної із 46 починається із слова «здатність вчителя до...»?

3. Якщо є сертифікація, то на якого лиха потрібна атестація вчителів?

4. Що буде, якщо атестований за вищою категорією вчитель, проходячи сертифікацію, не набере «прохідного балу»? Його атестація скасовується чи він продовжує бути «на висоті». Із відповідною зарплатою, офіційно не підтвердивши свою компетентність.

5. Чому атестація повинна проходити раз на п’ять, а сертифікація - раз на три роки? При цьому, сертифікація зараховується як атестація....

6. Хто гарантує, що ті експерти, які будуть вивчати практичний досвід вчителя, є такими, хто об’єктивно цей досвід зможе оцінити? І чому вчитель не має права висловити недовіру експерту?

7. Чому вчителю не надається право оскаржити результати сертифікації?

8. Чому під час сертифікації не враховуються результати, досягнуті вчителем у навчанні та вихованні своїх учнів? А його компетентність оцінюватиметься балами від складання тестів і спостереженням за тим, як він працює? От що-що, а показувати ми навчилися...

9. Для чого в процесі сертифікації насаджуємо інститут сексотів? Див. останній абзац п.38 проекту Положення. І чому в такому випадку не передбачається «гарячий» телефонний номер, за яким можна повідомити, що вчитель проводив репетицію уроку, перед тим, як робив його відеозйомку? Як у кінокомедії «Королева бензоколонки».

10. Чому основну і вирішальну роль у прийнятті рішення про сертифікацію вчителя відіграють чиновники? Тому що вони чиновники і знають краще від учителя, як той має працювати?

11. І для чого весь сир-бор із визначенням результатів, якщо є другий абзац п.38...

12. Хто візьме на себе сміливість укласти «уніфіковані форми» для оцінювання практичного досвіду? І чи можна уніфікувати досвід? Чи хтось ще й досі ностальгує за вивченням пер. пед. досвіду?

13. Чому в положенні нічого немає про наслідки? Як для тих, хто набрав потрібну кількість балів, так і для тих, хто її не набрав?

Ніяк не можу знайти відповідь на ці питання. А, якщо їх немає, то які можна давати пропозиції в громадському обговоренні? Крім однієї: не ухвалювати цей проект в тому вигляді, як він поданий.

Оригінал

Освіта.ua
28.11.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Лилия
По-моему все просто. Они хотят сертифицировать учителей как врачей. У них (врачей) все строго: какими бы не были заслуги и должности - очередной квалификационный экзамен не сдал - к работе главврач не допустит, даже если некому работать. Не имеет права и все. PS: на этом сайте можете посмотрите что вводят уже студентам-медикам.
Учитель
Там прописано перші 2000. Соромлюся запитати, але... це МОН і чинуші при департаментах, ОІПОПП? І ще- де можна побачити результат сертифікації найкращого експерта Лікарчука? Дякую за відповідь та розуміння
Василь
Для Учитель: Ви їх не побачите, ніхто їх не побачить, бо він її не пройде!
Директор
Для Учитель: Пан Ігор поставив вам мінус - це його відмова від сертифікації
Коментувати
спец
Не парс , діду! А зроби як я, досяг пенсійного віку і залишив роботу в школі. Навіщо голову забивати всякими дурницями, що лізуть в голову міністерші і її компанії
Оптиміст
Хай собі буде та сертифікація, вона ж не обов’язкова, а "випендросам" і "випендроскам" буде чим зайнятися. А обов’язковою її не зроблять - дуже багато юридичних запитань.
Володимир
А я, особисто, не хочу, щоб мій досвід уніфікували. Багато честі!.
Сельский учитель
А как быть учителям тех предметов, по которым не сдают ЗНО? Например, учителю физкультуры. Ему нормативы, что ли, выполнять?
Ludmila Spivakoffa
Погоджуюсь- цей проект не можна ухвалювати. Дуже слабкий! Дивно, хто його просуває?
Ірина
Досить думати, пора на пенсію, тоді й боліти перестане. От людина - в обід, замість відпочивати, про народ думає
спостерігач
Для Ірина: Можливо, пану Лікарчуку і треба на пенсію, але зауваження слушні. Ви пропонуєте кращий аналіз?
Ірина
Для Спостерігач: Аналіз чого? Половину відповідей на його питання можна знайти в Законі. Чи краще переписати норми Закону в Положення, щоб йому не було про що думати. Питання 8 - чи не він писав, що досягнення учнів це не завжди надбання вчителя? Питання 10 - де в Положенні мова про те, що сертифікують чиновники? Чи сам вчитель має придумати собі пороговий бал? Питання 7 - ще раз перечитайте проект, відповідь там є.
Директор
Та не може він таку гарну посаду залишити з високою зарплатою!
Коментувати