Ігор Лікарчук: кому потрібні серпневі конференції?

Час відмовлятися від радянських традицій і поширити декомунізацію на сферу методичної роботи з педагогами

Ігор Лікарчук: кому потрібні серпневі конференції?

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

У освітніх начальників обласних, міських і районних рівнів зараз гарячуща пора. Думаєте із-за того, що незабаром 1 Вересня й потрібно гарнесенько підготувати школи до зустрічі учнів? Та ні. Потрібно встигнути перевірити, як ту підготовку зробили директори шкіл та вчителі і, головне, - підготуватися до так званих серпневих конференцій.

І ось тут виникає одне запитання: «А чи потрібно все те учителю?» Те, що «об’ізди» шкіл та їхня «прийомка» ні директору, ні вчителю не потрібні - то в цьому сумнівів немає. Жодних сумнівів немає і у тому, що й серпневі конференції потрібні лише начальству від освіти, а не вчителям.

На чому базується таке твердження? По-перше. У епоху розвинутих інформаційних технологій і комунікативних можливостей учитель, який хоче отримати будь-яку інформацію, має всі можливості її отримати. Учителю, який не хоче, жодна серпнева конференція не допоможе. Навіть, якщо його посадять в комфортний автобус, привезуть до зали, в якій вона проходитиме, нагодують та ще й дадуть 200 грн.

По-друге. Ці серпневі конференції, як правило, перетворюються в чергову піар-компанію для місцевих владців та майбутніх чи діючих депутатів. Яким напередодні початку навчального року потрібно згадати про вчителя і школу. Нормальні учителі це дуже добре розуміють. Тому й не бачать великого сенсу у витрачанні свого часу на відсиджування в залах подібних конференцій.

По-третє. Як правило, такі конференції не несуть глибокого змістового навантаження. А почути про місцеві рейтинги шкіл за результатами ЗНО, про те, в яких закладах зроблені ремонти, чи які учні стали переможцями усіляких змагань та олімпіад - далеко не та інформація, яка потрібна вчителю. ПРОФЕСІЙНОЇ розмови на таких зібраннях, як правило, НЕ БУВАЄ.

По-четверте. Формат проведення цих конференцій, який був започаткований іще в 1948 році, практично не змінився. Вони не є конференціями в нормальному розумінні цього слова, не є місцем для дискусій, обміну думками, пошуку консенсусу у вирішення тих чи інших освітянських і педагогічних проблем. Вони є трибуною для освітнього начальства, а не для вчителя. Як і за совка, начальство буде «вєщать» із трибун, а вчителі робити вигляд, що слухають. То кому потрібні ці спектаклі, в яких головні актори - місцеве начальство.

Якщо заглиблюватися в історію, то в дорадянський період освітньої історії, вчителі наприкінці літніх канікул ДОБРОВІЛЬНО збиралися на учительські з‘ізди, щоб обмінятися досвідом, повчитися у колег, поспілкуватися з однодумцями. Радянсько-комуністична влада проведення таких з’іздів заборонила, запровадивши щорічні серпневі конференції. Ці зібрання розглядалися виключно, як важливий засіб проведення ідеологічної лінії партії в освіті. Тому вони і втратили свою методичну сутність. Такими вони залишилися й до сьогодні.

Переконаний, що набагато більшу користь для вчителя мають (не)конференції EdCamp, що проводяться групою ентузіастів, і є фактичним відродженням учительських з’їздів. Саме такі форми роботи з учителями нам потрібні сьогодні. А не так звані «традиційні» серпневі конференції. Чи не час вже відмовлятися від радянських традицій і поширити декомунізацію на сферу методичної роботи з педагогами? Але що тоді робитиме величезна армія місцевих освітніх начальників та методичних діячів? Адже такі конференції доя них - одна із небагатьох можливостей показати себе у всій «красі».

Оригінал

Освіта.ua
09.08.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Регіна
ККД конференцій дорівнює "0". Просто традиція, яка набила оскомину всім. Але зламати старі традиційні підходи, МОН не спішить. Рутина, яку переживем ще не скоро.
Учитель
Ви що ? авжеж потрібні! Де ще буде така нагода з поважним виглядом прийти і сісти у залі, коли же нач. відділів зможуть собі співати деферамби, а весь зал мовчати? Коли ще працівнику районо буде доручена досить відповідальна справа- Знайти для виступу людей, до яких є де-які вимоги: - може гарно одягнутися - виступ напише правильний ( його перевірять обов"язково) -нічого не скаже зайвого - підтримає службу -похвалить методистів -не буде говорити про свої проблеми. Таких набереться чоловіків 5-6. А те що є розумні ідеї, продвинуті вчителі, які мають особистий погляд, готовий до змін, поділиться власним досвідом, бачення- нікому не цікаво. То для кого конференції потрібні?
Наталія
Маючи таку високу посаду, ви можете щось змінювати, то й робіть, бо система керівництва вертикальна, причому згори ди нас, «низів» ницих. А так , це просто «пустословіє», зараз модно називати «популізм». Шкода, що тільки пописуєте у фб, мабуть, добре розумієте, що нічогісінько не змінити у цьому гиблому місці, під назвою « освіта»
Володимир
Для Наталія: Навіщо ж так безнадійно? Так, є система пригноблення і кругова порука. Але вже реально працює НАБУ.
Коментувати
Puma
А дед вообще учителем давно работал? А то эти его периодические подмахивания "рабочему классу" выглядят странно.
Вчитель
Для Puma: Говорить він діло, і висновок вірний чи з, чи без конференцій весь освітній адміністративний апарат - якір і тормоз всіх змін в освіті.
Ego
Для Puma: Дід востаннє бачив школу наживо ще в 1986 році. А останніх років зо три тільки критикує усіх і вся. Часом правильно, часом неправильно але в цілому усі його критичні зауваження - лише пустозвонство. Просто, щоб про діда не забували :)
Коментувати
Володимир
Згодний на 100%, пане Лікарчук! Наприклад, в Балаклійському районі серпнева конференція - трибуна для побрехеньок начальства. Хіба що можуть відзначити вчителів, які додали рейтинг для району.
У
Ні конференції, ні об!їзди нікому не потрібні. На конференціях ніякої ефективності. Посиділи_ послухали про тих хто зробив естетично гарно або лизав місця. Ні порад, ні рекомендацій, ні матеріалів. Для чого? Щоб одні відчули себе вище, а інші нижче? Про об"їзди взагалі караул. Прийшли комісія і дивиться які обої поклеїли ( за гроші батьків), якого кольору підлога( за гроші батьків), які меблі (гроші батьків), тюлі, вазони,.. А чому ніхто не дасть допуск до навчання закладу де вимикачі хитаються (небезпека), парти одного розміру, без кута нахилу (сколіоз), вазони отруйні і шкідливі, дерева ламаються і можуть впасти на голову, батареї не закриті (можна попектися, якщо будуть гарно палити, а не економити), чи є у класах аптечки за списком, чи є у коридорах вогнегасники справні, заправленні, Якщо перевірити не естетику, а безпеку життя та здоров’я наших дітей, то буде об"їзд, а так черговий виїзд методистів і відділів освіти на моціон і дивоглядь
Іван
Давайте-ламайте останнє! А неконференції! Ви там був,пане Лікарчук? Коли зібрали тьму вчителів заради фото на фоні гарної картинки та пустопорожніх слів! Чи відомо вам,що методична робота ,це не разовий УХ? Так,нинішні оіпопп і методкабінети віджили себе.Але треба дивитись,що є в світі і створювати власне. Ви стали Геростратом освіти,напевно із-за віку.А може із-за образи,що прогнали з серйозного місця? Але це не привід макати все чорним дьогтем.А у вас гарно це виходить робити.
Правдоруб
Кому потрібні, кому потрібні...? Та ясно, що вони вже давно нікому нах... не потрібні! Нормальні зарплати вчителям потрібні, а не "конференції"!
Людмила
А ви напишіть, шановний, як вчитель доїде до того зібрання, в якому стані? Дороги немає, транспорту немає, на булочку тоже не має,кому такі нові форми потрібні.замість того щоб слухати та ділитися досвідом вчитель сидить і думає як мені додому добратися? Спускайтесь до людей на землю і подивитися як проходять конференції, запрошую
Віра
Крадете в учителів останнє свято. Не про міського , а просільського вчителя ви коли-небудь думали...
Witalina
Для Людмила: Вчителі доїздять шкільним автобусом .У нас це просто серпнева нарада щодо початку нового навч.року. Інформативної, методичної цінності вони ,дійсно, НЕ МАЮТЬ!!!! Все що потрібно знати я вже знаю АЛЕ АЛЕ мені завжди хочеться побачити колег,мені хочеться спілкування. Це приносить мені позитивний настрій,радість,задоволення, НЕ хлібом єдиним живе людина! ПРОСТО потрібно змінювати форму проведення.
serj
Вибачте, промазав з плюса на мінус. Вам +.
Коментувати