В. Громовий: оздоровлення ситуації у вищій освіті

Пасивна терапія у вигляді гучних піар-проектів допоможе вітчизняній освіті «як мертвому припарки»

В. Громовий: оздоровлення ситуації у вищій освіті

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

У мене є радикальний, але єдино можливий рецепт оздоровлення ситуації у вітчизняній вищій освіті: наступного року встановити мінімальний прохідний бал до ВНЗ на рівні цьогорічного середнього - 155. Усіх, хто матиме менший показник, нехай чекає сфера профтехосвіти чи, образно кажучи, плантація полуниці у Польщі.

Оголошуємо про це рішення заздалегідь, щоб усі знали і потім не ображались. Буде так і без варіантів:

  • 155 - 200 балів - вікно можливостей для вступу до університету( і ніяких пільг та сільських коефіцієнтів!);
  • 100 - 155 балів - вікно можливостей для вступу до модернізованих ПТНЗ, які працюватимуть за дуальною системою навчання;
  • менше 100 балів - велкам на повторний курс у вечірній школі для працюючої молоді.

«Воплі і соплі» від спільноти #яжемать до уваги не беруться...

Бо тільки так може з'явитись конкурентне середовище у вищій школі і реальний стимул для навчання у середній школі.

На жаль, ми зараз опинились у ситуації, коли деградація вітчизняної освіти досягла межі незворотності. За прикладом американців, нам треба нарешті глянути правді в очі і відверто сказати: нація в небезпеці! (Саме з доповіді з такою назвою - "A Nation at Risk", яку за дорученням президента Рональда Рейгана підготувала спеціальна комісія у 1983 році, там почались освітні реформи 80-90-х рр. ХХ ст.).

Ситуація в українській освіті значно гірша, аніж її уявляють навіть безнадійні зрадофіли. І з кожним роком стає лише гіршою. Чим більше ми «реформуємо» нашу освіту, тим більше вона деградує. На жаль...

Пасивна терапія у вигляді гучних піар-проектів, допоможе вітчизняній освіті «як мертвому припарки». Потрібні вкрай непопулярні, але ефективні хірургічні методи лікування. Інакше - фсьо, уже навіть не пухнасте біле звірятко із Заполярної Півночі сусідньої країни підкрадається непомітно, а ведмідь-шатун гучно гупає у розшарпані двері нашої «розвалюхи»...

P.S. І не треба у відповідь нести неомарксистську псевдогуманістичну дурню про те, що кожен спроможний здобути вищу освіту. На жаль чи на щастя, ні. Реально опанувати університетський курс навчання можуть не більше 40% випускників шкіл. Ми ж набираємо вдвічі більше... Як наслідок, ті, хто не хоче і не може, демотивують тих, хто міг би вчитись «так, як треба». Адже саме цей баласт стає соціальною базою для тотальної корупції у вищій школі, а згодом перетворює Україну на «країну тупих і ще тупіших».

Дякую Олександру Співаковському за цю порівняльну табличку.

Оригінал

Освіта.ua
06.08.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Den
"В здоровом государстве будет здравый покой" _
Witalina
У районах є ,дійсно, проблема з кадрами вчителів фізики і математики !!!! Притом,катастрофічна!!! За останні 5 років у школи прийшли... аж 3 вчителі. Фізику,математику, інформатику читають вчителі поч.класів, труд.навч.,механіки, пенсіонери за 65. А що буде коли ці пенсіонери НЕ ЗМОЖУТЬ??? І розвязання кадрової проблеми залежить НЕ ТІЛЬКИ від з,п , АЛЕ , ще більше , від зміни ставлення суспільства до вчителя.Обливання брудом вчителів, школи НЕ СПРИЯЄ вибору професії вчителя.ЦЕ - антиреклама вчительської професії!
Міла
"...деградація вітчизняної освіти досягла межі незворотності..." А коли вчителю у школі вчити дітей? Майже кожного дня конкурс малюнків, поробок, плакатів і т.д, і т.інш. Вчитель має передивитись усі вебінари, прийняти участь у черговому творчому конкурсі, кожні півроку оформити і здати численні папки (класного керівника, виховний план, портфоліо, календарний план...) Кожного дня написати плани-конспекти( а це 5 уроків щодня), кожного дня написати звіт про роботу з учнями і батьками( з ким попрацював, на яку тему і результат виховної бесіди). Провести виховне свято(де вчитель і режисер, і музикант, і хореограф). А рівень знань дітей... А нікого це не обходить! Перевіряють папірці, а не знання учнів. Якщо вчитель справжній - ще якость старається, а якщо ні - звіти гарні, а насправді . Біда, біда....
Cirius
Для Міла: А уявіть собі заклад ПТО, де за півтора року 28 предметів і усі ті вимоги, що Ви описали. Ото дурдом і його очолює з наполеонівським виглядом керівник зі своїми замами. На виробниче навчання(5О% навч. часу) коштів великий О, ще треба заробити гроші для училища і дати практичні навички з професії. Зненавидиш не тільки свою роботу , а і освіту як таку. От туди би нашого експерта, хай би по експертизив разом з тими мудрецями, які так майстерно зконструювали нашу систему профосвіти.
Коментувати
Alla
Повністю підтримую автора. В цьому році в медичні вузи менше 150 не брали, пільговиків мало, і подивіться на результат, 90% абітурієнтів з середнім балом не менше 180! Тому планку запросто можна підіймати : не менше 160 балів у медичний вуз! А в педагогічний -не менше 170!! Тільки тоді з’явиться покоління розумних вчителів, які будуть вчити майбутнє України!
Учитель
Для Alla: А чи багато буде вступників на педагогічний ( при прохідному 170),якщо зарплата молодого вчителя просто смішна, а фанатів цієї справи не так багато?
Правдоруб
Для Alla: нафіга розумній людині з високим балом ЗНО йти в сраний педагогічний університет?
Коментувати
Cirius
Ну чому ми усе робимо через задницю. Спочатку приймає Закони, а потім шановні експерти кажуть, що треба усе радикалізувати і фсьо. А чому експерти не йдуть у ВР до п. Співаковського і не тримають його у кабінеті до того часу, поки він не прозріє і видась відповідний правильний Закон, який не потрібно буде відразу змінювати? А тому, що говорити і діяти - це різні речі. І у таких справах ми найталановитіші балакуни у світі.
Вчитель
Для Cirius: Вони просто працюють у школі, їм нема часу ходити і сидіти біля Співаковського, обов’язків у них у сотню разів більше ніж у нього. І не ми приймали закон а він. А тепер сам "прозріває" - «О.Співаковський: 346 вчителів математики та 109 вчителів фізики. Це та максимальна можлива кількість випускників університетів, які через 6 років зможуть викладати в наших школах.»
Коментувати
Небайдужий
Автор не в темі. Конкуренції у вузі немає не через низький прохідний бал. Він взагалі на це не впливає. Конкуренції немає через наказ МОН, який прив’язує кількість студентів до кількості викладачів. Відрахували неуспішних студентів - виганяйте викладачів. Тому ніхто студентів не відраховує і немає конкуренції. А пропозиція Громового тільки посилить тиск на викладачів збоку адміністрацій вузів і ще зменшить конкуренцію.
N
Для Небайдужий: Та ви обидва маєте рацію. Потрібно і те і те. Працювати з вступником, у якого менше 140 балів - немає змісту - він не сприймає інформацію. Є випадки, коли вступають абітурієнти з балом атестату менше за 4. Тому обмеження повинно бути не тільки ЗНО, але й балу атестату (= і вище 7). Треба також держбюджет надавати на ті спеціальності, розвиток яких хоче стимулювати держава, а не на все підряд, як це робить МОН зараз. Кількість викладачів прив’язувати до кількості студентів немає сенсу - це проблема університету. Можна також заохочувати підготовку з певної спеціальності університетом. Але теперішня "команда реформ" на це не здатна.
Коментувати
Алла
Повтікають за кордон, там не треба ніяких ЗНО, можливість отримати стипендію (Австрія, Італія, Німеччина), невелика плата в державних вузах.А далі життя внесе своі корективи. Я в шоці від цієї всупної кампанії !!! Не куди хочуть вступають, а куди пройшли на бюджет ! Це що буде ?Жах !!!А що за дурня з переведенням ? Чому тільки пільговики мають право перевестись ? А творчі вузи ? Бал ЗНО більше важить, ніж талант.Кого ми потім будемо мати ?
N
Для Алла: Там їх всі чекають за кордоном. Своїх немає куди діти. Творчій іспит існує, але ж на бюджет потрібно витримати конкурс, тому + ЗНО. На контракт конкурс є необов’язковим.
Коментувати
Мирослава
Підтримую на всі 1000%. ВИЩА ОСВІТА ЗНЕЦІНЕНА до краю. ВНЗ перетворилися на заклади по видачі дипломів,.Це, дійсно, загроза безпеці країни. Такий стан .речей впливає на середню освіту,ЗНИКАЄ мотивація. Колись мені один учень сказав: " НЕ переживайте,батьки грошей назбирали, всерівно поступлю"
Volobymyr Sill
Для Мирослава: Знецінена не тільки вища освіта, а й середня і професійно-технічна. Знецінено все- знання , вміння , розум . честь , гідність... і саме життя.
анна
Підтримую!
Коментувати
Володимир
Це єдиний шанс оздоровлення. Але ж в освіту раніше майже не йшли відмінники. Переважно, це були "хорошисти". Тепер вони керують освітою. Послухаються вони Вас?
Володимир
Для Володимир: Раніше в освіту йшли відмінники! Це тепер йдуть "трієчники"!
тепер ідуть
Для Володимир: Д В І Й О Ч Н И К И, оскіьлки бали 105 - 110 це реальна конкретна радянська ДВІЙКА, яку отой чолов*яга призивав не ставити, бо ...
Коментувати
Сенатор
"ми зараз опинились у ситуації, коли деградація вітчизняної освіти досягла межі незворотності." А може це так задумано? А може це така політика держави? Я далекий від думки декого, що дурнями керувати легше. Це говорить той, який з цим не стикався на практиці. Але для чогось ця деградація потрібна?
це від
Для Сенатор: безграмотності тих, кто ... Вони просто не усвідомлюють небезпеки, та їх кількість перевила критичну межу(((
Коментувати
Vladislav Smirnov
Лікарчук розмірковує: «…можливо, варто було б, проаналізувавши результати вступних кампаній за останні п`ять років, прийняти рішення про позбавлення ліцензій на право здійснення освітньої діяльності ті заклади, котрі жодного разу не потрапили до списку п’ятдесяти чи вісімдесяти найбільш затребуваних абітурієнтами?». https://osvita.ua/blogs/61487/
Val
Для Vladislav Smirnov: Ликарчуку больше не наливать.
Alla
Повністю підтримую автора. В цьому році в медичні вузи менше 150 не брали, пільговиків мало, і подивіться на результат, 90% абітурієнтів з середнім балом не менше 180! Тому планку запросто можна підіймати : не менше 160 балів у медичний вуз! А в педагогічний -не менше 170!! Тільки тоді з’явиться покоління розумних вчителів, які будуть вчити майбутнє України!
Юрий
Для Алла. Да не вопрос. Но есть одно но, чтобы выпускники пошли в вузы на пед специальности, зарплата у учителя должна быть на уровне 1-1,5 тыс долларов, иначе нету смысла поступать со 180 баллами на учителя математики с зарплатой 5000 грн и кучей геморроя, если можно с такими баллами идти в ИТ отрасль с на голову высшими зарплата и (по Харькову, нормальный студент 3 курса на стажировке, получает от 400 долларов)
Коментувати