Євген Ніколаєв: про масову відмову від магістратури

Вже почалася масова відмова від магістратури на спеціальностях а-ля економіка, право, педагогіка

Євген Ніколаєв: про масову відмову від магістратури

Автор: Євген Ніколаєв, кандидат економічних наук, викладач Київського національного економічного університету.

Почитав діалог двох колег про спад конкурсу в аспірантуру і подумав.

Вже почалася масова відмова від магістратури на масових спеціальностях а-ля економіка, право, педагогіка. Півтора роки за гроші (контракт) або за недоотримані гроші (бюджет - не встигаєш все на роботі, отже, одержуєш меншу зарплату) отримувати ступінь магістра тим, хто вже працює і не має часу на якісне навчання, стало дуже «дорого», і не лише по грошах.

Та й якісного наповнення «магістерського» навчання для тих, хто щойно завершив бакалаврат, наші ВНЗ en masse не пропонують. Невигідна з усіх боків пропозиція стає. А коли менше людей закінчує магістратуру, то відповідно менше людей йде в аспірантуру (хоча це не єдиний фактор).

Може, треба переходити на іншу модель? Магістратура - тільки для тих, хто вже пропрацював 2-3-4 роки після бакалаврату, потребує нових скілів для дальшої кар'єри. Форми викладання, структура занять у часі - явно не понеділок-п'ятниця по 4 пари.

Для «легких» спеціальностей - реалізувати американську модель в аспірантурі: дозволити вступати в аспірантуру сильним бакалаврам, які отримають свою «магістратуру» вже в аспірантурі, яка зараз може передбачати до 60 кредитів суто навчання (той обсяг, яким була наша магістратура ще пару років тому). Замість диплома - одразу дисертація. При навчанні частина уваги - компетентностям, які потрібні широкому ринку праці, не тільки академічній/викладацькій/дослідницькій сфері.

Для точних наук це не підійде, але для тієї ж економіки/права - чому ні?

Оригінал

Освіта.ua
02.08.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Згоден
"Іван З одного боку, "спад конкурсу в аспірантуру", з іншого боку, неможливо ліцензувати аспірантуру в МОН без усіляких видимих причин, очевидно, там вважають, що це дохідна справа і де ж тоді "їхня" частина доходу?!" МОН - гальма для науки, вони в ній не розбираються і, відповідно, нею не опікуються, тільки заважають її розвитку.
Володимир
В Україні економістів розплодилося, мов колорадських жуків. І не дивно, що вони з’їдають економіку України. Вона занепадає! А в США бюджет міністерства економіки прив’язаний до валового доходу.
Tet-a-tet
Для Анна. Ви повністю праві, для більшості спеціальностей, яким навчають у ВНЗ магітерська зовсім не потрібна. Доречі, сюди відноситься і КНЕУ, який має всього декілька спеціальностей, де магістратура щось вирішує. А от педнавантаження викладачі втрачають, заклад втрачає гроші за оплату навчання, тому п. Ніколає так горює. Йому до лампочки інтереси людей, йому своя кишеня ближче.
Anna
А зачем нам нужно много людей с магистерским образрванием?)) Ведь большинство профессий этого не требует.
Val
Для Anna: щоб було. Бумажку красивую выдадут с умными словами, да и преподавателям на подготовку магистров жирную нагрузку выделяют.
Коментувати
Правдоруб
Правильно, треба нашим юристам-економістам замість диплома відразу звання доктора наук присвоювати. А чьо, мені зараз піцу привозить магістр юрист-економіст (у чувака дві такі вищі освіти), а так буде мені піцу возити доктор наук, професор (можемо відразу й академіка присвоїти).
Ігор
Для Правдоруб: Якщо ти замовляєш піццу-у тебе грошей катма. Якщо ти коментуєш усіх, хто пише, то чим ти займаєшся? Скоріш за все, тебе жаба давить...
Правдоруб
Якщо я замовляю собі додому піцу, суші, проституток і т.д. То це означає, що грошей у мене побільше ніж у вас, лошари. Піца - 200 грн. Суші - 400 грн. Проститутка - 4 тисячі. Хто з вас може собі дозволити викидати по 5 тисяч гривень в день на жратву і розваги?
Коментувати
123
Якщо вже переходити на американську модель чи будь-яку ще, треба відмовитись від такого поняття як "доктор наук", від повторного захисту, інакше сенсу не має. У тій же Америці після захисту, певного стажу, людина може працювати на посаді професора у 30 років, а в нас - мусиш пройти всі круги аду, стара професорська мафія цього не допустить, Академія наук косьми ляже.
Правдоруб
Для 123: ногу вам в рот, а не американську модель. Це жо тоді замість досвідченого професіонала борьки патона, якому сто років у нас академією наук почне керувати семидесятирічна молодь? Так у цих дідів, ще молоко на губах не обсохло!
Коментувати
N
Так може визнати ступінь з гуманітарних спеціальностей як кваліфікаційну, а не наукову. Тоді туди будуть вступати лише ті, кому аспірантура потрібна для підвищення кваліфікації чи кар’єрного зростання. Науки ж там немає.
к.т.н., доц.
Для N: Може, краще би "полегше на поворотах", шановний! :))) У яких це гуманітаріїв науки немає? У істориків? У археологів? У лінгвістів? Згадайте народну мудрість. Спочатку ти смієшся з гуманітарія, а потім він виконує лінгвістичну експертизу твоїх висловлювань для суду. І насамкінець. Я жодного разу не гуманітарій, а "важкий машинобудівник", але з певнім пієтетом ставлюсь до тру-істориків та археологів.
Правдоруб
Якщо "історики" типу мирослава поповича, або якщо гуманітарії типу ельки лібанової, то у них науки точно немає. А, взагалі, технічний і технологічний прогрес країни, а значить і заробітки людей залежить в першу чергу від природничників (фізиків, хіміків, біологів) і від інжеренів-технарів, але точно не від гуманітаріїв.
N
Для к.т.н., доц.: Історія - не наука, а предмет. Археологія та антропологія - науки, але вони використовують наукові методи дослідження, тому їх важко називати гуманітарними. Можу навіть сказати, що більшість технарів не вчені - бо не створюють нових знань, скоріше інженери, а це дві великі різниці.
Коментувати