О. Панич: викладач перебуває в дуже залежному становищі

Викладачі - така собі дешева робоча сила, і їхній робочий час коштує стільки ж, скільки звичайного вахтера

О. Панич: викладач перебуває в дуже залежному становищі

Автор: Олена Панич, кандидат історичних наук, експерт Реанімаційного пакету реформ, група «Освіта-наука».

Чому я вважаю становище наших викладачів рабським? Можна говорити про те, що вони не добросовісні чи погано читають свої лекції, погано ставляться до студентів. Але все це не змінює того простого факту, що викладач у нас перебуває в дуже і дуже залежному становищі.

У будь-який момент свого життя він може втратити роботу, а знайти нову в економіці, яка не розвивається, не так-то й легко. І його перспективи від нього зовсім не залежать ні від якості його викладання, ні від професійного вдосконалення, ні від публікацій у Скопусі.

Взагалі всі ці вимоги про публікації і атестації на практиці легко використати лише для одного - для тиску на викладача. Інвестувати у власну наукову роботу, отримуючи заробітну платню 200-300 євро, викладач, звичайно, може, але навряд чи він зможе досягти тут помітного успіху.

Є дуже багато випадків відвертого волюнтаризму адміністрацій щодо викладачів. У деяких ВНЗ викладачів змушують чергувати в студентських гуртожитках. Практика абсолютно не адекватна для нормальної системи вищої освіти. Просто показує, що викладачі - це така собі дешева робоча сила, і їхній робочий час коштує стільки ж, скільки звичайного вахтера

А як ставитися до ситуації, коли, скажімо, викладач читає курс багато років, напрацював багато глибокого матеріалу, а тут раптом за розпорядженням згори цей курс в нього забирають і віддають іншому викладачеві, а йому дають новий курс, який треба починати з нуля?

Або інша ситуація: професор планує їхати на міжнародну конференцію, вже куплені квитки, все заброньовано, аж раптом його викликає декан і каже: ти не поїдеш, бо мені треба, щоб ти очолив мій виборчий штаб, коли я буду балотуватися на посаду ректора...

Не секрет, що викладачі в нас часто принижують студентів. Таке враження, що вони самі до кінця не розуміють, що їхня професійна етика вже застаріла. Але, можливо, це ще й тому, що вони самі себе постійно відчувають приниженими.

Ієрархічність нашої системи вищої освіти ніяк не змінюється від того, що в публічному дискурсі з'являються різні такі терміни як «якість вищої освіти», «Болонський процес», «студентоцентризм» і т. ін. Очевидно, що, крім риторики, треба ще щось, ще якісь серйозні рішення, для яких не вистачає чи то розуміння, чи мужності.

Оригінал

Освіта.ua
28.12.2017

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Val
Ну, уже было. Читает дедушка-одуванчик профессор курс по микропроцессорам айтишникам. Читает все 70-е годы, 80-е, 90-е, нулевые, первые... Пользы от этого курса - ноль. А попробуй его забери - столько вони будет.
Крок
Люди-вчені, як нині глаголять нпп!! Ми разом сила! Але нас не шанують нині- у всьому. Ми винуваті на 90%!! Не віримо політикам, які дурять країну, нищать освіту! За роки після майдану ми своїми руками закрили 3000 шкіл, зруйнували систему ПТУ , добиваємо коледжі, не фінансуємо вузи, науку!! Stop!!!
Випускник
За моєї пам"яті жодного проФФесора з педуніверу не вигнали, а от викладачі без регалій (справжні фахівці, як правило, це методисти) або самі кидають роботу або їх "кидають". Якщо викладач цікавиться, для чого йому студент, то він або недоумкуватий або йому пофіг студенти, а треба рейтинги і "наука" для "науки". Такому викладачу не приходить в його "наукову " голову нічого розумнішого, як думка про те, що студент його шукає для того, щоб здати залік, чи допуск до екзамену отримати.
Pasufik
У закладах ВО процвітає оте все, що Ви описали тому, що ректори та їх підлеглі впевнені у своїй безкарності. І якою б широкою не була автономія ВНЗ, якщо зберігатиметься існуюча система безкарності та безвідповідальності ректорів, зав. кафедрами та деканів (не всюди звичайно) ситуація не змінюватиметься. Єдиний вихід- гласність, гласність і ще раз гласність. Злодій боїться тільки розголосу, не все інше йому наплювати.
Михайло
Зарплата старшого викладача - 4800 + 10% за стаж -19,%% податків і на руки - 4250. І так, публікації, підготовка лекцій і іншого методичного забезпечення, робота над дисертацією, безоплатне кураторство групи і гуртожитку і т. д. А зарплату піднімають учителям, про викладачів забувають.
к.т.н., доц.
Для Михайло: Ви або не "в темі", або свідомо провокативно брешете. Зарплату піднімають як педагогічним, так і науково-педагогічним працівникам. Дивіться ЗУ "Про освіту", ст. 61, ч. 2, абз. 3. Для ледачих посилання http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2145-19/paran884#n884
Ніка
До к.т.н., доц. Закон законом , а зарплатню науково-педегогічним працівникам підвищують хіба що гіпотетично. Ви прочитайте закон до кінця, тоді зрозумієте слова "поетапно". Ну, є ще обіцянки МОН підвищити на 1 розряд ...Але обіцянками не наїсися. Так що не треба ля-ля. Правий таки Михайло, а не Ви.
к.т.н., доц.
Для Ніка: Підвищення з 1 січня 2018 року. Той же закон, Прикінцеві положення, ч. 1, абз. 3. Так що, шановна Ніка, я таки прочитав закон до кінця.
Коментувати
Студент
Викладач, який має публікації у Скопусі, має регалії професора чи там доктора, може спокійно не проводити пар, бо його ніхто з універу не вижене, він дає рейтинг універу, а те, що занять не проводить або проводить аби як, то на його рейтинг не впливає. Так що не треба жаліти бідних професорів, їх "наука" всім студентам уже поперек горла, бо такого викладача "виловити" в універі не можна, постійно якісь конференції чи засідачки!
Викладач
Для Студент: Цікаво, а навіщо Вам потрібно "виловити" викладача? Зазвичай, це коли студент прогуляв весь семестр і не може залік здати, чи допуск до екзамену отримати. А про публікації дуже посмішили. Менше слухайте брехню, яке керівництво на вуха вішає. У мене були всі публікації в Web of Science, а для посади керівництво сказало писати статті в українські мурзилки, без цього не можна. А коли скрізь говорили про підтримку міжнародної співпраці, то викладачу не зараховували статті, написані у співавторстві з іноземними колегами. Так що менше слухайте всю цю брехню про скопус, співпрацю, публікації ...
Викладач
Для Студент: Ще про конференції забув. На жодну конференцію жодної копійки мені ніколи не давали. Більш того, коли запрошують зробити візит з Європи чи США і все оплачують, то керівництво може відпустити без збереження заробітної плати! Але пари всі потрібно відчитати! Тобто, для того, щоб поїхати тиждень позайматися наукою, потрібно тиждень безкоштовно попрацювати на університет. Здорово, правда! Ось такі реалії.
Volobymyr Sill
А викладачі хто ??? Автори дисертацій теми яких якось довелося мені прочитати: " Расчет оконных проёмов в учебных помещениях", чи " Роль ленінського комсомолу у вихованні підростаючого покоління ( на прикладі Вінницької обл.). Та й " Стилистические особенности творчества У. Шекспира" - суперважлива тема в яку " науковець" совка "може внести вагомий вклад". Таких тем і таких " проффесорів"у нас чи не 95 % .
Коментувати