М. Хоменко: коледж – вищий рівень професійної освіти

Технікум як поняття вже стало рудиментом початкового періоду радянської професійної освіти

М. Хоменко: коледж – вищий рівень професійної освіти

Автор: Микола Хоменко, заслужений працівник освіти, заступник директора ДУ НМЦ «Агроосвіта».

Як ви яхту назвете, так вона і попливе!
Пісня з м/ф «Пригоди капітана Врунгеля»

Згадки про судно під назвою «Победа» і нехитрий сюжет цього мультфільму приходять самі собою, коли починаєш аналізувати, як слово впливає на свідомість людини.

За останні 25 років з’явилося стільки нових слів, що можна створювати сучасний глосарій – це також нове слово. Здебільшого вони іншомовного походження – приємні на слух, мають інколи подвійне трактування, їх швидко підхоплюють у суспільстві.

Кошерне, кошерний, кошерному – ще деякий час тому це слово мало кому було відоме, а сьогодні воно звучить з вуст політиків, висвітлюється на бігбордах, його широко використовують під час спілкування пересічні громадяни. І мало кого цікавить його історичне походження і біблійне визначення.

Водночас є слова, значення яких було важливим для певного часу, але до яких вже не хочеться повертатися, а тим більше використовувати. Я не кажу про слова політичного змісту – це історія і до неї необхідно обережно ставитися.

Є слова, які ще використовують в буденному житті, професійній літературі, хоча вони відображають те, чого вже немає, або їх зміст так змінено, що використовувати їх не просто недоцільно, а навіть дещо некоректно.

Молодший спеціаліст – визначення, яким ми користуємося з далеких 90-х. Коли його вводили, саме словосполучення вже тоді викликало сумніви – старший, молодший, менший, більший. Але був у вищій освіті спеціаліст і іншого слова не знайшли, щоб визначити нижчий рівень підготовки у вищій освіті. Подібного за змістом серед слів іншомовного походження знайти так і не вдалося.

Вже немає у вищій освіті спеціаліста. Напевно, мають відбутися зміни з терміном рівня нижчого. Молодший бакалавр. А чому б і ні? Визначення, яке з’явилося завдяки новому Закону України «Про вищу освіту», але не запрацювало через низку причин, однією з яких є кількість годин, які було відведено на його підготовку.

Поступово відбувається трансформація технікумів у коледжі. Необхідно відверто визнати, що технікум як поняття вже стало рудиментом початкового періоду радянської професійної освіти далеких 30-х років. Але сьогодні, говорячи про навчальні заклади, які займаються підготовкою молодшого спеціаліста, ми змушені використовувати поняття «технікуми» і «коледжі». А що вже говорити про медичні, педагогічні училища.

Хоча 10 років тому вже приймалося рішення щодо єдиного визначення навчальних закладів цього рівня підготовки – «коледжі». Проводимо глобальні реформи і водночас залишаємо певні невідповідності у законах і нормативних актах. Як слушно сказав один з відомих англійських філософів Френсіс Бекон: «Слово ґвалтує розум». Це все наші освітянські авгієві стайні.

Освіта.ua
10.04.2017

Популярні блоги
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Pasufik
І я те саме доказую, вже давно пора навести лад у термінах. І чому дійсно коледж не може давати кваліфікацію бакалавра, тим більше якщо він входить до складу ВИШу. Вся справа в освітянському консервативному лоббі, яке усіма силами намагається зберегти старі назви і принципи роботи. Їм здається, що це відлякає вступників, а так усе мовляв зрозуміло. Для багатьох спеціальностей вища освіта взагалі не потрібна, але ректори нав*язують її для забезпечення закладу контингенту. Або ті ж ВПУ, це взагалі анахронізм! Іноді мені здається, що прем*єр міністр має грюкнути кулаком, бо інакшої мови наші нахабні чиновники не хочуть розуміти.