І. Лікарчук: нам знову обіцяють освітянський «комунізм»

Місцеві органи управління освітою перетворилися в п'яте квадратно-дубове колесо освітянського воза

І. Лікарчук: нам знову обіцяють освітянський «комунізм»

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Якщо методичні курники (офіційно - методичні служби) є величезним гальмом у розвитку творчого потенціалу та педагогічної свободи вчителя, то місцеві органи управління освітою складають реальну загрозу для її нормального функціонування взагалі. Особливо в сьогоднішніх умовах, коли під лозунгами децентралізації та за відсутності єдиного типового Положення про діяльність таких структур, у нормативні документи, що визначають їхню діяльність та затверджуються на місцевому рівні, внесені такі повноваження, що й не снилися колишнім райвно та облвно навіть у радянські часи.

На фоні розмірковувань найвищих освітніх очільників про децентралізацію та педагогічну свободу, місцеві чиновники максимально авторитаризують систему управління освітою, роблячи із останньої удільні князівства місцевого масштабу, де процвітає чинопоклоніння, педагогічне рабство, паперотворчість, методичні розваги та каргокульт.

Місцеві «міністри освіти» фактично будують місцеву освіту на основі власного бачення її сутності. Добре, якщо це власне бачення є таким, що відповідає тенденціям розвитку. Але, як свідчать численні факти, найчастіше все відбувається у зовсім протилежному напрямку.

А що ж МОН? На нашу думку, у цій ситуації МОН зайняв досить «цікаву» позицію. Із одного боку, він заграє з освітніми князьками місцевого розливу, які на людях і в промовах підтримують курс. Але не хоче бачити, що то лише на людях і в промовах.

Із іншого боку, чиновники МОН бояться і не дуже хочуть виникати в ситуацію, бо знаходяться дуже далеко від того плуга, якого щодня тягнуть десятки тисяч педагогів. Та і набагато зручніше не марати рук тим Плугом, а розмірковувати з трибун та перед пресою про високі матерії й майбутнє освіти, яке наступить через енну кількість років.

Пам'ятаєте, як за Микити Хрущова : «Нинішнє покоління радянських людей житиме при комунізмі».

Нам знову обіцяють освітянський «комунізм», коли «щасливими» начебто будуть всі. Але того ніколи не буде.

Й одна із причин - існування системи удільних князівств. Якщо її не почати руйнувати уже сьогодні, то з роками це буде зробити надзвичайно складно. А бажаючих її зруйнувати серед тих, хто може і має право приймати подібні рішення чи формувати відповідну законодавчу й нормативну базу, я не бачу.

Іншими словами: місцеві органи управління освітою давно перетворилися в п'яте колесо освітянського воза. Більше того, на відміну від чотирьох круглих коліс, п'яте є квадратно-дубовим. Як за формою, так і за змістом роботи. І не відбивши його назавжди від освітянська воза, дарма очікувати, що він буде їхати краще...

Оригінал

Освіта.ua
27.03.2017

Популярні блоги
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Skjeld
Чергова конвульсія-рефлексія хабарника, який вже був при владі і зганьбився через продажну систему ЗНО.
Наталия Мирец Тетченко
Лікарчук описав методи власної управлінської діяльності. Витаскали за хабарі от і плюється ядом від злості, та всіх брудом поливає. Півень обскубаний
Маруся Богуславка
Блюзнірство не має меж. А який "комунізм" в освіті понад 40 років будував цей горе-блогер? Він, випадково, не очолював управління освіти?
Олена Ткач
Пан Лікарчук правий на всі 100%. Місцеві "божки" і "богині" від освіти за бюрократичними стосами не бачуть реальних проблем і всю свою енергію направляють на боротьбу з вчителями. Це як у 37-му - чим більше будували соціалізм, тим більше було ворогів народу. систему треба змінювати докорінно, а не підлаштовувати під бюджет.
Олена
Освітній рай за проектом Лікарчука настане ще не скоро. Виникає парадокс в реалії- воз зупиняється, бо до всього свого старого додатково грузять його реформатири швидко та всім, що дають, або тим, що можна запозичити і чекають доброго результату вже сьогодні. І знову немає вибору, свободи, порядку, а є лише декларування. А де Закон про освіту? РВО чи ОДОН? Дуже добре, що є вже багато людей, які справді усвідомлюють, що сьогодні треба вчити не так, як вчора. Нажаль,ще дуже велика більшість людей чекають, що їм скажуть як треба, а самі нічого не хочуть робити та ще й засуджують інших. Розпочнімо зміни з самих себе...
Олекса Позняк
Для Олена: та красти не треба так як учора, а освітні чиновники грабують українців безбожно
Коментувати
борис
Шановні, заспокойтеся. У пона Лікарчука прогресує постпенсійний маразм. Це професійна хвороба педагогічних працівників. Нас усіх таке чекає.
PTAha
Для борис: Дякую за влучне пояснення!
Коментувати
Олекса
Освітянський курник, де процвітає чинопоклоніння, педагогічне рабство, паперотворчість, методичні розваги та каргокульт, очолює міністр-плагітор Л. Гриневич.
hahaha
Смішні, як перший трактор. Не районні ВО закрити- це державний орган, який реалізує державну політику, а всі ці новоявлені ВО при обєднаних громадах, які не мають чим керувати, оскільки державне-це не їхнє, а на місці нема чим зайнятися- на ремонти грошей нема. От вони і чухаються- два села, дві школи- і відділ освіти з начальником, заступником, методистами і т.д. Що треба врегулювати державі, то це повноваження цих так званих місцевих феодалів, які важно роздувають щоки-одних директорів беруться звільняти, других призначати на контрактній основі... РВО хоч керовані обласними департаментами, а громада- це дурдом. Байдуже, що мораторій на перевірки- на рівні ОТГ вирішили, що необхідно все ретельно перетрусити по школах... І не думайте, шановні вчителі, що якщо закриють ВО і методкабінети, то вам дозволять запізнюватись на уроки, викладати без планів і т.д. За це персональну відповідальність несе директор школи. Може, і директорів розігнати (і учнів заодно)- тоді буде комфортно працювати)))
Олекса Позняк
Для hahaha: Твый державний орган давно закрили в Грузії а у США-Канаді ніколи не знали.На весь Нью-Йорк (18 000 000 населення) 11 інспекторів а усі питання вирішують шкільні ради.Державний орган який реалізує державну політику? -----Та це банда аморальних людей які збирають дань по школам і рулять освітянськими грошима собі в кишеню.Уроди без честі і совісті як і ти
$
Для hahaha: про обьединённые громады- 100%. Кто-то вверху бросил эту идею-а довести " до ума". - забыли. Гуманитарный отдел при ОТГ новый бюрократический и коррупционный орган. Плодим бездельников и дармоедов! Ура!!!
hahaha
Для Олекса Позняк: Вибачте, ми з вами свині не пасли, щоб тикати. І не вам судити про мою честь і совість. А про Америку знаю- переїхавши в інший штат, дитина вимушена пристосовуватись до інших програм, підручників і т.д. Якщо це вами вважається нормально- будь ласка.
Коментувати
Валентина
Пан Лікарчук, перебуваючи на заслуженому відпочинку, у вільний час активно взявся "рахувати колеса". А раніше його чомусь усе влаштовувало в системі освіти. Дивно. Мабуть, не вистачає уваги до своєї поважної персони...
Анатолий Гурин
Для Валентина: Так,все влаштовувало..навіть перебуваючи на посаді очільника удільного князівства Київської області в кінці 90-х...
Олександр
Для Анатолія та Валентини. Так от, шановні чиновники, беріть приклад з пана Лікарчука, який живе і діє у Новому часі, а ви, мабуть, не дуже волієте змін, бо вас задовольняє затягнувшийся льодовиковий період у освіті. Такі як ви і не дають видертися із "совдєпії", коли мала сошка із ВО і та себе вважала "великим управленцем-контролёром".
Валентина
До чиновників не відношуся, а цікаво, чому пан Лікарчук, займаючи чиновницькі посади в освіті мовчав і не прагнув змін? Тоді усе влаштовувало? І не варто міряти всіх "під одну гребінку". Я, наприклад, знаю працівників методичної структури, які і компетентні, і високоморальні люди. Хіба методист чи спеціаліст не може бути просто вихованою людиною? Начиталися вже "спогадів" про трудову діяльність п. Лікарчука. Спочатку треба дати оцінку собі, а потім поливати багном інших.
Коментувати
Системотехнік
Вкотре з насолодою читаю І. Лікарчука. Він разом з В. Громовим надзвичайно точно визначає недоліки освітньої системи. А головне - бачить проблему в перспективі і системно. Саме такими мають бути керівники! Дякую Лікарчуку
Ірина
Вкотре дивуюся вашій зухвалості, пане Лікарчук. Ви працювали в цій системі і тоді Вас все влаштовувало. Хто дав Вам моральне право називати державні структури "курниками".Ви не знаєте всіх тих людей, які там працюють, а робите висновки. Це просто непрофесійно та і непорядно!!!
теж Ірина
Для Ірина: Все правильно, курник і є курник!
Олександр
Для Ірина! Шановна Ірина, наразі пан Лікарчук як раз дуже добре знає стан керівництва Ваших "державних структур". Можливо, вразливо звучить уособлення "Курник"... Але те, що на посадах сидять малопрофесійні сватья, братья, знайомі і близькі - ПРАВДА!!! Не до школи ж їм іти працювати, бо там треба пахати. Залізли у керівні структури і ну-мо маніпулювати, стращати, перевіряти. Компетентних професіоналів - одиниці. Пан Лікарчук правий стовідсотково, бо пише на злобу дня. І не слід приписувати йому аморальність щодо алегорічних характеристик чиновництву. Покладіть руку на серце і визнайте, що поряд з Вами далеко не всі "управлінці" відповідають вимогам сьогодення.
Коментувати
освіта
Шановний пане Лікарчуку! На чому базуються Ваші висновки про діяльність органів управління освітою та методичних служб? Останнім часом Ви весь час критикуєте освіту на всіх рівнях. Якщо Вас немає в освіті, це не означає, що все так погано в цій галузі. Складається враження, що хоч так хочете привернути увагу до своєї персони. Чому ж Ви мовчали раніше, займаючи не останню посаду в освіті країни? Хто ж організовував ЗНО на місцях? Чи не ті управління освітою, які зараз є зайвим колесом до воза, який Ви намагаєтесь потягнути назад?
василь
можна з усього посьміятись , але пан лікарчук правий якщо оці всі вно не упразнить , то буде всім реформам гайка! чому міністерство не відстоює свої права на керівництво освітою мені не зрозуміло, дійсно місцеві удільні князі будуть керувати так як бачитимуть. от пан аваков молодець не віддав поліцію місцевим князькам, тільки чітка вертикаль може дати результат, а освітою вже давно керують місцеві РДА і ніякого результату.
пан ОЛЕКСАНДР
ШИКАРНО! Потрібно НЕГАЙНО !!! прибирати управлінську ланку РАЙВНО/МІСЬКВО і передавати усі їхні "повноваження" до ОБЛВНО. НЕГАЙНО!!!