Олена Панич: державні виші бояться конкуренції

Представники «державних-національних-дослідницьких навчальних закладів» знаходяться у паніці, фрустрації та депресії

Олена Панич: державні виші бояться конкуренції

Автор: Олена Панич, кандидат історичних наук, Національний педагогічний університет ім. Драгоманова.

Вчора обговорювали "Правила прийому до ВНЗ". Обговорювали шість годин. Відчуття не лише втраченого дня, але втраченого життя. Соціалізм - це зло. Все, що він залишає по собі, це випалена земля.

Люди, які придумали собі імідж надійності через те, що вони представники "державних-національних-дослідницьких навчальних закладів", не просто бояться чесної конкуренції. Вони в якійсь паніці-фрустрації-депресії від очікування несподіваних поворотів, які принесе їм ринок освіти. Всі розуміють, що повільно йдемо на дно. Але дна ще не досягнуто. Все ще є надія "нагнути" Міністерство освіти і пролобіювати вигідні для себе рішення. Хоча потроху приходить розуміння, що такі рішення - це лише відстрочка катастрофи.

Тільки звичка вибивати собі преференції не дає мужності прийняти виклик.

Лобістські стратегії - це не захист освіти, це руйнування освіти, навіть якщо вони прикриваються словами про "стратегічну важливість спеціальностей для економіки країни". Немає в нас вже стратегічно важливих спеціальностей. Наша економіка практично не потребує людей з вищою освітою. Принаймні з такою вищою освітою, як у нас.

Потрібна реформа, комплексна і серйозна реформа знизу, ініційована самими навчальними закладами. Потрібно змінювати програми, модернізувати їх, виборювати чесну свободу і автономію для наукових досліджень, а не займатися осідланням коника під назвою МОН. Вже не той час, коли можна безкарно доїти державу. Треба брати участь у будуванні її, відбудовуванні країни, брати на себе відповідальність.

Але всі мої заклики до цього сприймаються цими educational authorities як наївний лепет. Все це наївно. Наївно думати, що люди будуть готові самостійно виходити з зони комфорту. Ні, вони будуть триматися за неї з істериками і надією вижити за рахунок інших. З ностальгією і розмовами про те, як "колись було правильно, а зараз неправильно". Будуть жити в ілюзіях і боротися за ці ілюзії до кінця.

Оригінал

Освіта.ua
12.10.2016

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
zinger
Але ж Павло таки має рацію. Хто кого примушує йти в приватний ВУЗ, хіба що власне марнославство і радянська віра у силу папірця. Я знаю простого слюсаря у якого вся кімната у стелажах з книжками. І був у викладача ВЗУ у якого у квартирі срач несусвітній, от вам і вища освіта. У Німеччині в ВУЗи йде всього 5% випускників шкіл, бо там праця є престижною і добре оплачуваною. У Вузи йдуть лише ті, що схильні до наукової та аналітичної діяльності. А подивіться який рейвах підняли українські радянські академіки, коли міністр Квіт почав забирати ліцензії у липових університетів? 25 років товчемо воду у ступі, вишукуємо якийсь тільки нам притаманний шлях і все далі вертаємось на круги своя. Сам не гам і другому не дам, нехай пропадають приміщення, а академію таких то ослячих наук збережемо. 700 чиновників МОНу цілий рік пишуть папірці, щоб ми потім мали їх за що критикувати. Так і живемо, від виборі до виборів. До речі, куди дівається уся мудрість наших депутатів, коли вони стають міністрами?
Павло
Все вірно сказано - але ситуація також нормальна - втопельник до останньої хвилини тримається за соломинку, але результат буде невідворотний - ногами вперед. І до цих процесів потрібно ставитись спокійно. Просто батькам, студентам, - потрібно знати, що українська вища освіта в тому вигляді, яка вона є даремно викинуті кошти, сили і час - і хто бажає застрибнути до дірявого човна хай той і застрибує, майбутні бомжі також будуть виконувати важливу соціальну функцію - комусь і пляшки потрібно збирати.
Nedolya
Для Павло: Не знав, що бомжі читають osvita.ua можуть писати там коментарі?
Коментувати
Nedolya
"Немає в нас вже стратегічно важливих спеціальностей. Наша економіка практично не потребує людей з вищою освітою. Принаймні з такою вищою освітою, як у нас." - Про які спеціальності йде мова, пані Оксано - історія?
олексій
Приватні ВНЗ необхідно закрити раз і назавжди-це викачав грошей зі студентів-зовсім падають нормальних знань.Знаю, як там студентів вчать, бо сам навчався-тільки на першому курсі лають нормальні знання, щоб групи не розбіглися, нікого навіть не виключають за неуспішність- а на інших курсах тільки гроші депутат, а знань ніяких. тому краще вступати в державні
Друзілла Галицька
Для олексій: Повірте, така ситуація не лише з приватними вишами, а скрізь де немає бюджетних коштів. Я працювала в державному коледжі без бюджетного фінансування (навчання лише на платній основі). Рівень навіть вступників це жах. Беруть з радістю всіх, хто переступив поріг і заплатив кошти. Поставити трійку за іспит (хоча б з 5-го разу) викладач вимушений, бо це його зарплата. Тому тим студентам, хто робить хоча б щось вже ставиш вище. І це при тому, що відмінники заслуговують максимум на 3-ку, а трійочникам пряма дорога в двірники.
Коментувати
Владимир Белый
Дозвольте звернути увагу товариства до ось цієї лінії буття: "Мова про той міф, що, мовляв, «нічого не може змінитися, доки самі, приміром, учителі/ВНЗ не почнуть діяти по-новому». У ньому прихована та дрібниця, що маскує не лише «диявола», а й відверте небажання чиновників змінюватися, адже на те й менеджмент, щоб керувати справами, а не рядові виконавці для того, щоб керівники зусиллями та ініціативами пересічних агентів змін сприймалися як прогресивні керівники. Нічого гарного без грамотного менеджменту не буває, бо у абсолютно вільному "ринку" верх завжди візьмуть нахаби, котрі справжніх університетів "не кінчали".
zinger
Для Владимир Белый: А ще не забуваймо про роль особистості. Коли на чолі ВУЗу встає псевдо науковець без таланту менеджера, що від нього чекати? Він більше опікується своєю славою, а не бажанням прославити Вуз талановитими випускниками. Подивіться, скільки за останні роки було конфліктів у ВУЗах під авторством ректорів і як вони чіплялися за свої місця, будучи скомпрометованими власними вчинками? І совість у них не заговорила, і гонору не вистачило, тепле крісло їх не пекло. Щось не так у нашому "королівстві"!
Коментувати
совесть
Олено, а Ви не осучаснювали щороку свої лекції, практичні в процесі роботи в пед. універі? Чи просто ЗП отримували? Які зміни Ви маєте на увазі: можна конкретніше... Ну хто посуне цих динозаврів в керівництві вишів? Всі в стабільних десятиліттями колективах кафедр, факультетів пройшли через горнило захистів, через руки й мізки цих динозаврів, щоб працювати поряд з ними також десятиліттями... Хіба не так? Розумні ці люди, хоч і динозаври... А що ми будуємо? Культ знань треба забути... Наразі Культ уміння продавати себе. Монополісти жирують, а ті, хто начебто на ринку, у хаосі беззаконня... Тому всі й туляться до острівця стабільності й захисту - МОН. Якось так...
Викладач
Для совесть: 100% так
людина
Не зовсім зрозуміло, що значить "культ знань треба забути. Наразі культ уміння подавати себе". Це як робив кудесник Слісарчук, що без диплома продав себе до проведення операцій, які спровадили на той світ не одну людину???
Коментувати