Ігор Лікарчук: зміни до умов вступу ганебні

Запропоновані зміни працюють не на розвиток, а на повернення назад — в епоху совка і Табачника

Ігор Лікарчук: зміни до умов вступу ганебні

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Повертаюся до теми про зміни в Умовах прийому до ВНЗ, які пропонуються так званою «робочою групою» МОН на 2017 рік. Пропоновані зміни ганебні. Вони працюють не на розвиток, а на повернення назад — в епоху совка і Табачника.

«Робоча група» пропонує обмежити право майбутніх абітурієнтів на вищу освіту, встановивши максимальну кількість університетів, до яких той може подати документи.

Цікаво: чому чиновники та ректори, котрі складають основу тієї «робочої групи», взяли на себе сміливість обмежувати право на освіту десятків тисяч людей? Чому вони вирішили, що достатньо буде 7 заяв, а не 6, 10 чи 15? І чи не означає це те, що через рік-два члєни «робочої групи» вирішать, що достатньо буде однієї заяви до одного університету, як то було колись в СРСР? Бо ще й досі переважна більшість ректорів та чиновників - вихідці звідти.

Я розумію ректорів: організувати вступну кампанію, коли суттєво обмежили право абітурієнтів на вибір, набагато легше, аніж тоді, коли це право було б широким. Вони аж досі жахаються, коли згадають, як у 2008 році тодішній міністр освіти і науки України п. Іван Вакарчук, діючи як справжній державник, дав можливість абітурієнтам подавати документи до необмеженої кількості ВНЗ. Так, у багатьох ректорів тоді під час вступної кампанії зійшло сім потів із лоба. Але, якщо стати на позицію, що університети для абітурієнтів і студентів, а не навпаки, - то так і має бути.

Очевидно, нинішні члєни «робочої групи» вважають інакше. Інше «новововведення» також із «борідкою» - табачниківською. Йдеться про повернення до практики, коли абітурієнти отримали право подавати до університетів сертифікати ЗНО попередніх років. Це запровадив п. Дмитро Табачник, і в час його правління пані Гриневич гостро критикувала цю «новацію». А тепер? УЦОЯО як робив, так і продовжує щороку продукувати тести, що не порівнювані за своїми психометричними характеристиками. Не кажу про «якірні» завдання та дещо інше. Тож за таких умов порівнювати результати, отримані в різні роки, це однаково, що зарахувати на цьогорічному чемпіонаті світу, результати, досягнуті спортсменом кілька років тому, й дати йому золоту чи чрібну медаль.

А збереження в наступному році квот для певних категорій абітурієнтів чи середнього балу атестату, коли плутаються дві шкали оцінювання? Це не совок? Звичайно, створити належні матеріальні й соціально- побутові умови для тих категорій абітурієнтів — то складніше, аніж дати ім пільги для вступу через квоти... Натомість, члєни «робочої групи» обома руками голосують за збереження існуючої практики функціонування системи «Конкурс», яка фактично нівелює автономне право університетів вступної кампанії й долю десятків тисяч абітурієнтів доручають компютерній системі, як, урешті, й долю власне навчальних закладів. Маразм. Жахливий. Дикий.. Але реальний. Дикі танці на могилі украінськоі освіти.

Оригінал

Освіта.ua
11.10.2016

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
N
залишилось комусь дописати, що ЗНО взагалі зло )))))))))
для  «А-ля проФФи»
Опппа. Неужели я читаю трезвую мысль за последние как минимум три года всеобщего вопля о том, что человеку следует менять сферы деятельности на протяжении всей жизни?Радует. Но сколько времени пройдёт ещё, прежде чем эта мысль появится в головах народонаселения?
совесть
Абсолютно нормальна практика використати сертифікати за ДВА роки (2016 і 2017). Нікого не утискає й не додає дармових шансів. До чого тут якірні завдання? Ну не будуть ВСІ студенти 1 -го курсу знову вступати до інших ВНЗ, не будуть... Не шарпай щороку своїми "пропозиціями" ЗНО! (де результати "славетних" критеріальних балів і комісій? одна світова ганьба і повна відсутність так гарно розписаного на папері РЕЗУЛЬТАТУ!) Цій країні ще довго лише автоматично встановлені жорсткі критерії "склав/не склав" потрібні!!!
Родион
Подавала дівчинка 15 заяв: в юридичний, в медичний, в авіаційний, в ветеринарний. Пройшла по останньому пріоритету в педагогічний . Це нормально, пане Ігоре? Чи , можливо, потрібно закінчувати з отим "аби куди"?
N
Для Родион: А діти просто не знають ким хочуть бути , відсотків так десь 70. І їм від цього не легко також. Стоять на роздоріжжі і не знають куди іти.
N
Для Родион: єдине що не треба робити, так це знижувати поріг. Не треба витрачати державні кошти на навчання невігласів.
Хель
Моя донька зарахована по 15-му пріоритету, але вона подавала перші 14 заяв на програмування (де був нереальний конкурс), а 15-ту на фізику та наноматеріали (конкурс високий, але все ж помірний). Я не думаю, що з неї вийде поганий спеціаліст.
Коментувати
Епоха «сюр»
Що за покликання у молоді відразу на «–надцять» професій? Які спеціалісти з них вийдуть? Невже так можуть з’явитися справжні вчителі чи лікарі? До речі, в «епоху совка» подавали документи, (тільки оригінали), тільки в 1 (!!!) навчальний заклад!
как вариант
Для Епоха «сюр»: новые критерии. Меняем профессии на постоянно чтобы статьуспешными. Вы что, не читал(а) новых критериев?
«А-ля проФФи»
В свое время Яценюк был «образцом» такого подхода к жизни: менял профессии (точнее, должности), как перчатки: то он банкир, то он – во главе ВР, то он премьер. Ну и как вам этот «проФФесионал»? А еще был «доктор Пи» - яркий пример такого «нового» подхода к жизни. Вы рискнете лечиться у такого доктора «профессионала»? Кстати, профессионал – это человек, который постоянно совершенствуется в своей профессии, а не меняет одну профессию на другую.
N
даешь совок ))))
Коментувати
Студент
Пан Лікарчук ніяк не може змиритися із звільненням з посади
как вариант
Ликарчук А Б С О Л Ю Т Н О прав в том, что негоже подавать сертиикатыЗНО разных годов. Это полны ймаразм тех,кто принял подобное.И кто-то будет доказывать о разумности "лидера"? НУ-ну. Деградация населения идёт полным ходом. Не прошло и пяти лет, а направление деятельности министерки вовсю свистит бездумностью. Грустно.
Оксана
В епоху совка можна було поступати лише в 1 вуз на 1 факультет. Не поступив-чекай рік. іди працювати. то про яке повернення до совка говорить автор? Навіщо істерити? Теж мені експерт і "крістально чістий чєловєк"
Вчитель
Для Оксана: головне самому повірити в те що говориш і будеш кришталево чистий. Правда хіба що сам для себе...
Коментувати