![]() |
Громадяни мають право на безоплатну освіту, але які саме послуги відносяться до освіти? |
Леонід Широков: оцінювання знань має бути платним
Автор: Леонід Широков.
Згідно статті 53 Конституції України, її громадяни мають право на безоплатну середню і професійно-технічну освіту, а також на безоплатну вищу освіту на конкурсній основі. Ці конституційні положення є беззаперечними і відображають соціальний характер Української держави.
Однак Конституція не уточнює, які саме послуги відносяться до освіти, а які ні. Безумовно, що навчальний процес у всіх його формах є освітою. А от стосовно оцінювання результатів освіти, то це зовсім інша діяльність і незрозуміло, чому вона є безкоштовною.
Коли шкільний вчитель безкоштовно проводить уроки і вчить учнів, то це правильно. А з якої радості шкільний вчитель безкоштовно оцінює знання учнів?
Коли викладач вузу безкоштовно читає лекції студентам, проводить з ними практичні, лабораторні чи семінарські заняття, це правильно і зрозуміло. Але на якій основі безкоштовно приймати іспити і заліки?
Коротше, згідно з Конституцією, безкоштовною має бути лише освіта. Всі інші послуги повинні бути платними. Для всіх, включаючи тих хто вчиться «на бюджеті».
У школі виставлення оцінок в журналі має бути додатковою послугою, яку роблять не всім учням, а лише тим, хто цю послугу замовив.
У вузах оцінювання знань студентів теж має бути платною послугою, яку роблять не викладачі, а незалежні центри оцінювання.
Які є заперечення до такої ідеї?
Освіта.ua
25.03.2016