Леонід Широков: оцінювання знань має бути платним

Громадяни мають право на безоплатну освіту, але які саме послуги відносяться до освіти?

Леонід Широков: оцінювання знань має бути платним

Автор: Леонід Широков.

Згідно статті 53 Конституції України, її громадяни мають право на безоплатну середню і професійно-технічну освіту, а також на безоплатну вищу освіту на конкурсній основі. Ці конституційні положення є беззаперечними і відображають соціальний характер Української держави.

Однак Конституція не уточнює, які саме послуги відносяться до освіти, а які ні. Безумовно, що навчальний процес у всіх його формах є освітою. А от стосовно оцінювання результатів освіти, то це зовсім інша діяльність і незрозуміло, чому вона є безкоштовною.

Коли шкільний вчитель безкоштовно проводить уроки і вчить учнів, то це правильно. А з якої радості шкільний вчитель безкоштовно оцінює знання учнів?

Коли викладач вузу безкоштовно читає лекції студентам, проводить з ними практичні, лабораторні чи семінарські заняття, це правильно і зрозуміло. Але на якій основі безкоштовно приймати іспити і заліки?

Коротше, згідно з Конституцією, безкоштовною має бути лише освіта. Всі інші послуги повинні бути платними. Для всіх, включаючи тих хто вчиться «на бюджеті».

У школі виставлення оцінок в журналі має бути додатковою послугою, яку роблять не всім учням, а лише тим, хто цю послугу замовив.

У вузах оцінювання знань студентів теж має бути платною послугою, яку роблять не викладачі, а незалежні центри оцінювання.

Які є заперечення до такої ідеї?

Оригінал

Освіта.ua
25.03.2016

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Михайло Чиж
А чому автор не надав орієнтовний прейскурант запропонованих освітніх послуг ("Оцінювання результатів освіти", "Виставлення оцінок")? А така послуга, як "Перенесення вантажів" (підручники, конспекти уроків, зощити для контрольних чи лабораторних робіт, тощо) автором передбачена?
diplomat
Бред. Как можно подписаться под такой ересью.
diko
Вы серьезно?: -" А з якої радості шкільний вчитель безкоштовно оцінює знання учнів?". Вам не РАДОСТНО ставить высокий бал? Може его нет кому ставить? Вроде не первое апреля, но было смешно.
ann
Дикуватий текст. Що розуміти під освітою? Освіта - рівень знань, здобутих у процесі навчання, освіченість? Освіта - опанування знаннями, навчання? Якщо під освітою розуміти результат навчання, то на кожному ступені освіти давайте здавати ЗНО і за перевірку робіт можна брати гроші. Якщо освіта - навчання (процес), то контроль і оцінювання знань є складовою цього процесу. Викладачам ВНЗ контроль (оцінювання) закладено у навантаженні, у вчителів перевірка зошитів також є оплачуваною. Про що йдеться?