Безкоштовне навчання в Penn і Wharton: досвід українки

Випускниця Університету Пенсільванії ділиться досвідом навчання

Безкоштовне навчання в Penn і Wharton: досвід українки

Українка Юлія Сичікова розповіла Освіта.ua про свій досвід безкоштовного навчання в Університеті Пенсільванії (Penn), який входить до елітної Ліги Плюща і є одним з найкращих університетів Сполучених Штатів.

Юлія, розкажіть, будь ласка, трохи про себе і про те, як Ви опинилися в Університеті Пенсільванії?

Я з міста Бердянська, вчилася в гімназії №1 «Надія» і після гімназії в 2007 році вступила до Університету Пенсільванії, де отримала ступінь бакалавра економіки. Мої друзі розповіли мені про програму USA/USA (Ukrainian Student Association in the United States of America), яка на конкурсній основі відбирала талановитих учнів в Україні і допомагала їм поступати в американські університети на безкоштовне навчання. В даний час випускники USA/USA заснували схожу програму Ukraine Global Scholars.

Справа в тому, що великі університети Сполучених Штатів, особливо ті, які входять до елітного клубу Ліги Плюща, володіють величезними фінансовими можливостями, і тому кожен рік виділяють певну фінансову допомогу іноземним студентам.

Скориставшись програмою, я подала документи відразу в 10 університетів США, і Університет Пенсільванії надав мені найкращі умови. Крім умов, мене привабило те, що сам університет входить до елітної ліги Плюща, його кампус, акцент на бізнесі та велика кількість іноземних студентів (13%).

Університет сплатив навчання, проживання, харчування, підручники і навіть квитки додому один раз на рік протягом 4 років навчання в Сполучених Штатах. У пакет фінансової допомоги університету також входить робота на кампусі. Ви, наприклад, можете бути «тьютором», тобто допомагаєте іншим студентам освоїти ту дисципліну, з якої отримали хорошу оцінку і за це вам платить Університет $10-20 на годину. Таким чином, ви отримуєте гроші на свої кишенькові витрати при цьому поглиблюючи знання дисциплін, які викладаєте.

А наскільки важко було вступити до університету з елітної Ліги Плюща?

Процес вступу до Університету Пенсільванії досить складний. Було дуже багато нової інформації, яку потрібно було освоювати дуже швидко. Якщо взяти стандартні тести при вступі, такі як SAT, то в США до них готуються роками. Підготовка до цих тестів закладена в шкільну програму.

У мене на це було всього кілька місяців, тому потрібно було багато і інтенсивно працювати. Незважаючи на те, що я вже брала участь у програмі шкільного обміну FLEX і вчилася в Сполучених Штатах, мого рівня англійської було недостатньо для тесту SAT.

У той час ще не було сайтів з підготовки до цього тесту, і тому у мене вдома стояла коробка з-під взуття, заповнена картками на яких я писала складні англійські слова, а з іншого боку синоніми та переклад російською. Цих карток я підготувала кілька тисяч, і кожен день регулярно їх вчила, щоб скласти цей тест.

Крім того, одночасний вступ в кілька університетів складний самою координацією всіх вступних процесів. Різні виші пред'являють різні і подекуди свої додаткові вимоги, тому це, напевно, було найскладнішим.

Що Вас вразило в Університеті Пенсільванії? Як це навчатися в одному з найкращих університетів світу?

Найбільш вражаючим для мене фактором були мої однокласники. Оскільки Університет відбирає найсильніших студентів з усього світу, дискусія на кожній парі дуже цікава і інтенсивна. Всі студенти амбітні і розумні, в них вчишся і їх в якійсь мірі спочатку боїшся. Але швидко вливаєшся в колектив і заводиш нових друзів. Крім того, Університет залучає студентів з більшості країн світу, і спілкуючись з ними, пізнаєш нові культури, стаючи більш відкритою і толерантною людиною.

Крім цього, кожного українця, який потрапляє в Penn, також вражають ресурси, якими володіє цей університет. Кампус Університету Пенсільванії - це справжнє невелике містечко, де не їздять машини, а живуть і навчаються студенти. Ти заходиш на кампус, де шалено красиво, де будівлі зі старовинними фасадами, але сучасні всередині.

Дуже вражає, як обладнана кожна аудиторія. І як тільки ви потрапляєте на територію кампусу, ви відразу ж відчуваєте атмосферу Ліги Плюща. Це саме по собі дуже надихає і хочеться вчитися і прагнути до більшого.

Для цього створені всі умови. Величезні бібліотеки, в кожній з яких сотні комп'ютерів, і будь-який студент може в будь-який момент прийти в бібліотеку і користуватися ними. Є бібліотека, яка працює 24 години на добу.

Дуже сподобалася можливість вибору курсів. Університет Пенсільванії є одним з перших університетів у Сполучених Штатах, і в ньому є багато різних шкіл: інженерії, бізнесу, гуманітарних наук, медицини, юриспруденції.

Тому окрім дисциплін, які ти вивчаєш за своєю спеціальністю, ти можеш використовувати ресурси будь-якої з цих шкіл. Коли ти вчишся в американському університеті, тобі не потрібно вибирати свою основну спеціальність до третього курсу, і ти можеш брати абсолютно будь-які курси, які тебе цікавлять. Такий підхід сприяє розвитку багатогранного мислення в кожного студента.

Я вибрала курси, починаючи від іспанської і закінчуючи психологією, після чого визначилася з економікою як зі своєю основною спеціальністю і почала поглиблено вивчати цю дисципліну.

Прослухала багато курсів в бізнес-школі The Wharton School, що стало згодом одним з найголовніших чинників при виборі моєї подальшої кар'єри.

І, звичайно, багато професорів університету є легендами у своїй сфері. Фахівці зі світовим ім'ям викладають тобі свої предмети. Ти можеш спілкуватися з будь-яким професором, підходити до нього після лекцій, розмовляти, ставити запитання. Тебе вражає те, що в Україні ти про цих людей читаєш в енциклопедичних статтях, а тут з ними так просто спілкуєшся, і вони ставляться до тебе з повагою, дякують за інтерес і увагу.

Розкажіть про ваш досвід навчання у Wharton School

Продовжуючи тему легенд, скажу, що на кампус постійно приходять такі відомі люди як Джек Уелч - колишній CEO компанії General Electric - легенда бізнесу, якого навіть називали найкращим менеджером світу.

Він приходив зі своєю дружиною Suzy на кампус, де вони презентували свою нову книгу. Пара зібрала величезну аудиторію студентів. Це був приголомшливий виступ - ти ніби доторкнувся до цієї людини, відчув її енергетику, зрозумів яка вона у житті.

Приходив нещодавно і Малкольм Гладуелл - канадський письменник, автор книг «Переломний момент» (The Tipping Point), «Осяяння» (Blink), «Генії і аутсайдери» (Outliers: The Story of Success) і «Що бачила собака» (What the Dog Saw: And Other Adventures).

Він також презентував свою останню книгу «David and Goliath» і спілкувався з аудиторією. Після лекцій спікери влаштовують коктейлі або ланчі, на яких можна поспілкуватися з ними ледь не один на один.

У Вортоні я слухала окремі курси: вивчала економіку і один-два предмети в семестр, такі як, наприклад бухгалтерський облік та фінанси. Ця бізнес-школа дає дуже практичний освітній досвід: як правильно управляти компанією, як правильно займатися бізнесом, як створювати бізнес так, щоб він враховував інтереси суспільства. Після програм MBA в цій бізнес-школі випускники часто стають засновниками і керівниками великих компаній.

Також, нетворкінг, який ти отримуєш в цій школі бізнесу, вражає своїм простором зв'язків. Після закінчення Університету Пенсільванії, в якій би з його шкіл ти не вчився, ти отримуєш базу випускників, і можеш написати будь-кому з них, який би високий пост той не займав, і сказати: «Доброго дня, мене звуть Юлія, я також вчилася в Penn і в мене таке ось питання, допоможіть мені з такою проблемою».

Як правило, люди дуже швидко відповідають і допомагають тобі з твоїм питанням. Легендарний нетврокінг випускників бізнес-шкіл реально працює.

Як Ви думаєте, чи можна вивчити за книгами або онлайн те, що дають у Вортоні?

Академічні матеріали, які дає Wharton, доступні і в книгах, і онлайн, і ці матеріали дійсно можна вивчити сидячи вдома - це правда. Але вдома не можна придбати того зв'язку з людьми, з якими ви спілкуєтеся в навчальному закладі, а також отримати особистий контакт і з професорами, і з ресурсами університету. Все це величезна частина освітнього досвіду, який людина отримує на кампусі такого вишу як Університет Пенсільванії. Тому якщо ти вчишся вдома онлайн, ти не можеш зануритися в це освітнє середовище.

Як навчання в Університеті Пенсільванії змінило ваш світогляд і ваше життя?

Одним з елементів світогляду, який мені дав Penn, є розуміння необхідності прагнення до нового, до знань протягом усього життя. Ти розумієш, що необхідно постійно над собою працювати, потрібно постійно вчитися, і академічна освіта це тільки частина твого успіху. Дуже важливою складовою успіху є те, наскільки ти можеш адаптуватися до навколишнього середовища, що змінюється.

Другою складовою придбаного світогляду є потреба give back - віддавати частинку себе суспільству. З'являється елемент соціальної відповідальності. Наприклад, з причини того, що програма USA/USA призупинила свою активну роботу, ми з іншими випускниками американських вишів створили подібну програму UkraineGlobalScholars, щоб безкоштовно допомагати українським абітурієнтам поступати на безкоштовне навчання в найкращі виші Сполучених Штатів.

І третій елемент - розвивається довгобачення, коли ти не думаєш про те, що буде тільки завтра, а думаєш, що буде через 10-50 років: з тобою з твоєю сім'єю, з твоєю країною і т.д. Ти продумуєш, як твої кроки сьогодні вплинуть на майбутні покоління.

І ще одне: змінюється ставлення до себе і своїх можливостей - ти розумієш, що немає нічого неможливого, якщо ставити високі цілі, наполегливою працею можна досягти всього.

Якщо ти закінчуєш американський університет то не важливо, що саме ти вивчав - нехай навіть філологію, ти можеш стати успішним бізнесменом. Немає певної кореляції між тим, що ти вчиш і між тим, що ти робиш. Ти вмієш швидко засвоювати великі обсяги нової інформації і можеш з такою освітою працювати де завгодно.

Розмовляв: Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
01.07.2015