Приватні та державні ВНЗ в Америці

У наші дні відоме питання «Куди піти вчитись?» отримало новий відтінок сенсу: краще віднести документи у приватний чи державний ВНЗ? У нашій країні прийнято вважати, що державний вищий навчальний заклад – це більш якісний, надійний і престижний диплом

Приватні та державні ВНЗ в Америці

І хоча приватний сектор нашої вищої освіти бурхливо розвивається, найбільш затребувані, як і раніше, найбільші державні установи. Інакше йдуть справи за кордоном. Сьогодні ми поговоримо про державні та приватні ВНЗ США – країни, привабливої для студентів з усього світу.

Американська система вищої освіти не підлягає єдиному державному управлінню й не є державною. Навчальні заклади, що знаходяться на території будь-якого штату, місцеві влади контролюють і ліцензують, але в жодному разі не акредитують і не гарантують якість навчання в них. Акредитацією та оцінкою якості займаються недержавні організації.

Не можна безумовно сказати, які навчальні заклади у США престижніше – приватні чи державні. У список найпопулярніших ВНЗ входять і ті, й інші. Хоча справедливості заради варто відзначити, що так звана Ivy League (Ліга плюща), перелік найстаріших університетів Америки, що надають найбільш фундаментальну освіту, включає в себе головним чином приватні ВНЗ. Але в цілому цінується саме ім'я, а не форма власності.

Державні університети

Великі державні освітні установи, як правило, мають довгу історію та багаті традиції. Вони тісно взаємодіють із владою штату, на території якого розташовані, й фінансуються ними. Ці університети являють собою центри громадського та наукового життя штату і приваблюють безліч іноземців, оскільки навчання в них коштує дешевше, ніж у приватних ВНЗ, але разом з тим вони досить престижні.

Найчастіше держуніверситет – солідна установа, в якій десятки тисяч студентів навчаються на різних академічних щаблях: від бакалавріату до докторантури. Університети відрізняються від інших вищих навчальних закладів тим, що в них проводяться наукові дослідження й розробки, на які виділяють величезні кошти. Найбільш відомі установи, які одержують мільйони доларів щороку, мають можливість запрошувати на роботу кращих учених з усього світу. Зазвичай 10–30% бюджету подібного університету – це дотації з державних джерел (бюджету рідного штату). Частина, що залишається, складається із плати за навчання, грантів, контрактів і благодійних внесків.

Держуніверситети є і в невеликих містах, і в мегаполісах. В основному вони мають широку мережу філіалів (кампусів) по всьому штату. А деякі розвинені штати мають кілька державних ВНЗ.

Такі установи, керовані радами піклувальників, знаходяться в різній залежності від держави. Як уже сказано, вищі навчальні заклади США не підкоряються федеральному міністерству освіти – їх контролюють регіональні влади. Завдяки підтримці держави вартість навчання в цих ВНЗ нижче, ніж у приватних. Однак ціна все одно досить висока, до того ж вона з року в рік зростає, тому середньому американцю доводиться брати банківську позику навіть на навчання в державному ВНЗ.

Як правило, у держуніверситетах більше закордонних студентів та аспірантів, що обумовлено меншою вартістю навчання й широким вибором програм спеціалізації.

Приватні університети

Інша категорія американських ВНЗ – великі приватні університети. І хоча їх у країні набагато менше, ніж державних, на верхніх рядках у рейтингах кращих навчальних закладів США (та і світу) розташовуються саме вони.

Як правило, більшість їх професорів не тільки викладають, а й займаються науковими дослідженнями та розробками. Приватні університети славляться саме блискучими кадрами, широкою системою видачі фінансової допомоги студентам та якістю викладання. Однак і держуніверситети пропонують різні академічні ступені і проводять наукові дослідження. То що ж відрізняє приватний ВНЗ від державного?

По-перше, форма побудови бюджету. Приватні установи не залежать від фінансування держави. Їх фонди поповнюють приватні пожертвування та внески, а також плата за навчання. У приватних університетах, особливо в найбільш престижних, вона багато вище, ніж в інших ВНЗ США.

І по-друге, розміри й кількість студентів і викладачів. Приватні заклади трохи менше державних.

Приватні коледжі

Приватні чотирирічні коледжі трохи відрізняються від своїх державних побратимів. На сьогодні у Штатах близько 600 приватних коледжів і невеликих університетів, багато з яких становлять славу вищої освіти США.

Незважаючи на різноманіття, усі ці ВНЗ мають спільні риси. Наприклад, чисельність студентів у них не перевищує три тисячі осіб. Кількість спеціалізацій, як правило, лімітована, а з академічних ступенів найчастіше пропонують лише бакалавріат. Майже всі викладачі займаються виключно навчальною роботою, і тільки деякі ведуть ще й наукові дослідження. Процес викладання спирається на тісну взаємодію студентів і професорів.

За статистикою, у приватних коледжах більшій кількості студентів удається успішно закінчити курс та отримати ступінь, ніж у великих державних університетах. Фахівці кажуть, що серйозний рівень відвідуваності та успішності безпосередньо пов'язаний з методикою викладання, яка в маленьких ВНЗ передбачає більш тісний зв'язок між викладачами та учнями.

Громадські коледжі

Дворічні державні коледжі відкривають дорогу до вищої освіти широкому колу осіб, оскільки вартість навчання тут нижче, ніж в інших ВНЗ. Такі установи дають можливість отримати заліки із предметів, що становлять початкові курси чотирирічних бакалаврських програм.

Крім того, тут можна пройти професійні курси (після яких не передбачено отримання академічного ступеня) і розпочати трудову діяльність.

У даний час громадські коледжі – це сектор вищої освіти США, що швидко розвивається. Сьогодні у країні діє близько 1200 акредитованих державних коледжів, де навчається понад 11 млн учнів (приблизно 46 % усіх американських бакалаврів).

Навчання коштує в середньому 5 тис. дол на рік (проти 15–30 тис. в університеті або чотирирічному коледжі). Як правило, у групі буває не більше 30 осіб, що дозволяє інтенсивно залучати студентів у навчальний процес.

Як і інші ВНЗ США, громадські коледжі різняться за розмірами і розкидані по всій території країни. Великі заклади з величезними кампусами розташовані в мегаполісах. У сільських регіонах будують невеликі коледжі, чиї двері відкриті для місцевої громади.

Іноземних студентів такі установи приваблюють не тільки доступною ціною, а й можливістю адаптуватись до місцевого життя, покращити свою англійську й потім продовжити навчання в іншому ВНЗ.

Існує думка, що громадські коледжі не дуже престижні. Однак саме з подібного навчального закладу починали зірка Голлівуду й губернатор Каліфорнії Арнольд Шварценеггер, режисер «Зоряних воєн» Джордж Лукас, актори Том Хенкс і Клінт Іствуд, дизайнер Келвін Кляйн і багато інших знаменитостей.

Таким чином, приватні та державні ВНЗ у США різняться лише формою фінансування. Для студента ж набагато важливіше ім'я ВНЗ, його престижність, розташування та вартість навчання.

Автор: І. Вольський

Освіта.ua
18.06.2008