![]() |
Цього року 32 молодих українця отримали можливість стажуватися у найкращих вузах США в рамках новоствореної Програми формування Президентського кадрового резерву |
Молоді українці стажуються у Гарварді, щоб стати державними службовцями
У четвер перші учасники програми, повернувшись з Гарварду (США), зустрілися з київськими журналістами.
Це гарний досвід, кажуть Радіо Свобода інші учасники подібних програм, але попереджають, що в Україні ним не завжди виходить скористатися.
30-річний Андрій Кожевников працює у Національній комісії регулювання електроенергетики.
У Гарварді Кожевников разом із колегами слухав лекції про особливості управління економікою та процесом реформ. А у вільний час Андрій цікавився, як американці використовують відновлювані енергетичні ресурси.
"Те, що мене вразило – навіть на території Гарвардського університету ми побачили вітрові електростанції, – каже він. - Мені би дуже хотілось, щоб і в Україні за 3–5 років ми у кожній школі, вузах, бюджетних установах теж мали альтернативні джерела енергії. Це треба для того, щоб з держбюджету ішло менше оплати за енергоносії, і більше грошей ішло на підвищення зарплат освітян або, наприклад, медиків. Національна комісія співпрацює з ЄС, із США, тож для мене стажування у Гарварді – це можливість краще порозумітися із західними колегами".
Гарвард – тільки один із університетів, в якому стажуватимуться українські держслужбовці, обіцяє перший заступник голови Адміністрації Президента Ірина Акімова.
"Програма розпочалася з відкритого конкурсу за участю багатьох цікавих молодих людей: хтось працював у бізнесі, дехто вже мав досвід державного управління у регіонах. Завдяки стажуванню на Заході, вони навчаться управляти державою та впроваджуватимуть реформи. Більшість із них уже працевлаштовані у державних агенціях", – зазначила Акімова.
Партнерами у здійсненні програми виступають Адміністрація Президента України та недержавний Фонд економічних реформ.
Ірина Акімова – не перший представник влади, хто пропонує чиновникам вчитися за кордоном. Майже 20 років тому така програма розпочалася у Національній академії державного управління при Президентові України. Відтоді за кордоном стажувалися кілька тисяч молодих чиновників.
Але, повернувшись додому, дехто зіткнувся з тим, що їхні знання нікому не потрібні. Це перше, що відчув після річного навчання у Школі державного правління Франції фахівець з питань місцевого самоврядування Юрій Ганущак.
"Це абсолютне відчуття безсилля! Тобто, нікому ти не потрібний, – каже він. – Мені було образливо, тим більше, що я бачив, як "хапали", ніби гарячі пиріжки, інших випускників з інших держав, це ж вища адміністративна школа! Виглядало так, ніби Франції я цікавий і потрібний більше, аніж Україні".
В Україні ж досі важко підтвердити диплом, отриманий за кордоном, і вельми складно влаштуватись у державні інституції, яким насправді потрібні не стільки розумні, освічені фахівці, скільки перевірені політичні партнери або корисні люди, зауважив Юрій Ганущак.
За його словами, лише через 15 років після навчання у Франції його досвід по-справжньому знадобився і тепер він консультує Асоціацію мерів України.
Нагадаємо, програма президентського кадрового резерву "Нова еліта нації" була анонсована у травні цього року.
Посилання за темою:
Освіта.ua
07.10.2011