За якою освітою їдуть в Австрію та Швейцарію

Напевно, не тільки для того, щоб добре розмовляти мелодійною німецькою

За якою освітою їдуть в Австрію та Швейцарію

У Швейцарію їдуть за якісною фінансовою освітою, а також за дуже хорошою підготовкою в галузі готельного менеджменту.

Плюси й мінуси навчання в Австрії

Згідно з опитуванням німецького журналу «Шпігель», у рейтинг кращих університетів Європи включено чотири факультети трьох австрійських університетів: у Зальцбурзі найкраще вивчати право, у Відні – економіку, у Граці – технічні науки. Віденський університет – один з найстаріших у німецькомовних країнах і найбільший університет у країні, в якому навчаються близько 80 тисяч студентів, у тому числі іноземних. У Відні та Граці хороші технічні університети, у Леобені – гірничий університет, у Клагенфурті – педагогічний. Особливе місце займає Дунайський університет післядипломної освіти, розташований у Кремсі, в якому підвищують кваліфікацію фахівці в галузі європейського права, управління, економіки, міжнародних відносин в Європі, mass media, екології, медицини. У даному університеті проводяться серйозні прикладні наукові дослідження.

Однією з переваг отримання вищої освіти в Австрії є поширене стажування для студентів і випускників у різних компаніях Європи. Студенти можуть оформити дозвіл на роботу ще під час навчання. Близько 45-ти тисяч компаній країни щорічно беруть на стажування 130 тисяч стажерів. Починаючи з 1995 року, багато людей приїжджають стажуватися за європейським проектом кооперації «Леонардо», у рамках якого було організовано більше 59-ти пілотних проектів.

До 1972 року в австрійських університетах могли вчитись тільки студенти з багатих сімей. Потім у результаті соціальних реформ університети Австрії стали безкоштовними, але були обмеження при вступі: треба було мати австрійське свідоцтво про середню освіту, а для іноземців – підтверджене місце навчання у своїй країні. При вступі Австрії в ЄС ці обмеження були скасовані, зате введені квоти при вступі на вісім спеціальностей для всіх вступників, причому як для австрійців, так і для іноземців.

Квоти встановлені на такі спеціальності:

1. Humanmedizin – медицина.

2. Zahnmedizin – стоматологія.

3. Veterinarmedizin – ветеринарія.

4. Pharmazie – фармацевтика.

5. Biologie – біологія.

6. Betriebswirtschaft - економіка та організація виробництва.

7. Publizistik-und Kommunikationswissenschaft – публіцистика й комунікативні зв'язки

8. Psychologie – психологія.

У всіх університетах Австрії введені свої квоти на ці спеціальності, тільки в університеті Лінца немає квоти на економічну спеціальність. У разі, якщо кількість зарахованих студентів перевищує квоту, вони повинні скласти спеціальні іспити в кінці семестру, і таким чином відсіваються зайві. Якщо іспит не складено, то треба або чекати до наступного семестру, або змінювати спеціальність, при повторній нездачі студент утрачає право на соціальну допомогу під час навчання або стипендію. Тривалість навчання – 4–6 років.

Квоти введені у зв'язку з тим, що в Австрії в порівнянні з іншими країнами Європи всі університети державні, у них великий приплив іноземних студентів через невисоку вартість навчання, у результаті – нестача місць за названими спеціальностями, не вистачає викладачів, і якість освіти, що раніше перебувала на досить високому рівні, знизилася. Цікаво, що в Європейському Суді розглядається позов студентів проти Австрії, які вважають, що треба збільшувати кількість професорів, а не вводити квоти. Експерти вважають, що обмеження залишаться і, крім того, будуть введені додаткові бар'єри для аспірантів.

Вартість навчання в австрійських університетах для іноземців складає орієнтовно 726 євро за семестр (залежно від спеціальності). Проживання в Австрії обходиться від 400 до 700 євро на місяць (оплата житла – 250–300 євро, харчування – 200 євро, страховка – 60 євро, кишенькові витрати і транспорт – 100 євро). 

Вимоги до іноземців при вступі в австрійські університети

Атестат, рівнозначний австрійському Matura (Reifezeugnis), і документ, що підтверджує, що вони вже зараховані у ВНЗ приймаючої країни. Вимоги для вступу на різні факультети змінюються з року на рік, тому абітурієнтам необхідно попередньо уточнити інформацію в посольстві Австрії у своїй країні.

Заяви направляються у приймальну комісію (Evidenzstelle) вибраного університету не пізніше ніж 1 вересня для початку занять узимку і 1 лютого для початку занять улітку.

Обов'язково добре знання німецької. Для вступу іноземних студентів на очне відділення необхідно здати письмовий та усний іспит з мови. 

Плата за навчання

Іноземні студенти залежно від країни походження повинні оплачувати навчання подвійно.

Абітурієнти повинні подавати при вступі у ВНЗ різні свідоцтва, сертифікати, мотиваційні листи, здавати певні тести, проходити особисте інтерв'ю. 

Вивчення в Австрії німецької мови

Можна поїхати в Австрію вивчати німецьку мову, тим більше, як уважають експерти, вивчення мови в Австрії обійдеться дешевше на 10 %, ніж у мовних школах Німеччини. Наприклад, навчання на курсах німецької мови у провідній міжнародній мовній школі «Actilingua Academy» у Відні проводиться цілий рік у міжнародних групах, заняття в яких ведуть по двоє викладачів. Є різні курси: бізнес-німецька, інтенсивний курс, курс підготовки до іспитів, курс індивідуальних занять, німецький + музика тощо. Для тих, хто хоче в подальшому отримати вищу освіту в Австрії, на факультетах економіки, бізнесу, психології, менеджменту або інших, передбачена спеціальна довгострокова програма вивчення мови від 12 до 36-ти місяців.

Подивимось, яка програма курсу «бізнес-німецька»: загальна ділова мова, ведення бізнесу, організація та методи відносин із клієнтом і зв'язки із громадськістю, зустрічі та конференції, ділове спілкування й листування, договори та угоди, ділові пропозиції, розцінки, звіти, усне спілкування із клієнтами та колегами. Навчаючись німецької мови, можна жити в австрійських сім'ях, у студентському гуртожитку, готелі, апартаментах. 

Вартість вивчення німецької мови

Стандартний курс: 2 тижні – 419 євро, 4 тижні – 669 євро.

Бізнес-курс, інтенсивний курс: 2 тижні – 629 євро, 4 тижні – 1089 євро.

У вартість включаються: навчання, тестування, культурно-розважальна програма, відвідування мультимедійної бібліотеки, комп'ютерного класу, безкоштовний доступ до Інтернету, картка на отримання знижок на відвідування музеїв, концертів, ресторанів, магазинів. Проживання, харчування, страховка, авіапереліт оплачуються самостійно й орієнтовно складають: у студентському гуртожитку, у 2- місній кімнаті – 98 євро за людину на тиждень, одномісна кімната у тризірковому готелі – 315 євро на тиждень. 

Навчання у Швейцарії

У Швейцарії можна вчитися за найрізнішими спеціальностями: менеджмент, маркетинг, інформаційні технології, журналістика, але, мабуть, найпопулярніша освіта серед іноземців – готельний менеджмент і різні фінансові спеціальності.

Вища освіта у Швейцарії ділиться на:

 • університетську – класична вища освіта; навчання триває 4–5 років;
 • професійну – безпосередньо пов'язану із практикою, яка в порівнянні з іншими країнами дає більш широкий культурний світогляд і поняття про суміжні наукові дисципліни; навчання продовжується 3–4 роки.

У Швейцарії дванадцять університетів. В університетах Базеля, Цюріха, Берна, Сент-Галлена, Політехнічній школі в Цюріху та Вищій школі в Люцерні навчання ведеться німецькою мовою. В університеті Фрібурга – німецькою та французькою. В університетах Лозанни, Женеви, Невшателі, у Вищій політехнічній школі Лозанни – навчання французькою мовою. У Unwersite de la Suisse italienne – італійською.

Вступ в університети – за конкурсним відбором. Приймальна комісія аналізує академічні показники успішності абітурієнтів і відповідність рівня отриманої ними освіти необхідному рівню у Швейцарії. У певних випадках іноземним студентам пропонується пройти підготовчий курс, щоби потрапити в університет.

Після закінчення навчання видаються академічні документи:

 • ліцензія;
 • диплом;
 • ступінь доктора.

Вартість навчання у ВНЗ Швейцарії залежить від того, державний це ВНЗ чи приватний. У приватних ВНЗ (у тому числі у школах готельного господарства) навчання орієнтовно коштує $25000–30000 на рік. Навчання у ВНЗ, що мають підтримку федерального або кантонального бюджетів, безкоштовне для громадян Швейцарії, а іноземні студенти платять $500–1000 за семестр. 

Університети Швейцарії

Business & Management University – міжнародний приватний університет, який знаходиться в центрі Женеви. Університет пропонує бізнес-програми різного рівня.

Institute of Finance and Management IFM – один із кращих університетів у галузі банківської справи та міжнародних фінансів. Це утворення міжнародного класу з унікальним практичним підходом, яке готує студентів до роботи в міжнародних компаніях.

European University дає якісну освіту у сфері бізнесу, із креативним підходом до процесу навчання. Одна із цілей університету – запровадження американської моделі освіти.

Institute Universitaire Kurt Bosch – один з навчальних закладів, що входять у склад освітньої групи «Lemania». Навчання ведеться за такими напрямами: банківська справа, бізнес, туризм.

Business School Chardonne включає в себе чотири інституту: Фінансовий інститут, Інститут комп'ютерних технологій, Інститут туризму та готельного бізнесу, Лінгвістичний інститут Шардоне. Business School Chardonne знаходиться неподалік від курорту «Swiss resort of Montreux» в одному з найбільш спокійних місць планети в Монт-Пелерін. У школах готельного менеджменту проводиться навчання за такими спеціальностями, як:

 • Hospitality Management (готельний менеджмент);
 • Travel and Tourism Management (туристичний менеджмент);
 • Events Management (менеджмент організації різних заходів).

Дане навчання має найвищу якість і вважається найпрестижнішим у світі.

Наприклад, IMI-ITIS International Hotel and Tourism Management Institute Lucerne – один з лідерів у галузі готельного менеджменту, пропонує програми, створені спеціально для тих, хто хоче отримати якісну освіту та зробити кар'єру в галузі туристичного й готельного менеджменту.

School of Hotel Management IHTTI – у центрі міста Невшатель на місці колишнього готелю Evrotel, один із кращих інститутів у Швейцарії в готельному менеджменті.

Hotel Institute Montreux (HIM) – один з найстаріших навчальних закладів Швейцарії, що пропонує англійською мовою навчання готельного бізнесу й туризму. HIM розташований у містечку Монтре у французькій частині Швейцарії.

Swiss Hotel Management School (SHMS) розташована у франкомовній частині країни в 1,5 години від Женеви. У ній навчають за такими спеціальностями: готельна справа, туризм, бізнес, організація заходів і маркетинг. Навчання ведеться за британсько-швейцарською програмою англійською мовою. 

Вимоги для вступників на курси програм післядипломного навчання:

 • вік старше 20-ти років (у деяких навчальних закладах – старше 21)
 • англійська мова IELTS 5.5/TOEFL 500 (PGD) або IELTS 6.0/TOEFL 550 (MBA), або інтерв'ю/HTMi English Placement Test;
 • диплом про вищу освіту за будь-якої спеціальності або стаж роботи більше трьох років у сфері готельної справи.

Вартість навчання в таких школах готельного господарства така. Наприклад, у Hotel Institute Montreux (HIM) орієнтовна вартість навчання за 5 місяців – 18700 євро. Після першого та третього семестру у студентів буває практика (4–6 місяців) у готелях Швейцарії, під час якої виплачується зарплата – 1400–1600 євро на місяць. 

Мовні курси Швейцарії

У Швейцарії можна вивчати відразу три мови: французьку, німецьку та англійську.

1. Школа Lemania College, що знаходиться в центрі Лозанни, пропонує на вибір вивчення англійської та французької мов. В основному в ній навчаються студенти від 15 до 28-и років. Навчання проводиться дуже інтенсивно – до 28-и уроків на тиждень. Мінімальна тривалість курсу – три тижні.

2. У Цюріху школа Language Study International (LSI), в якій навчають німецької мови дорослих старше 18-ти років.

3. Школи у французькій частині Швейцарії недалеко від Женевського озера – College du Leman, Leysin American School практикують літні програми для дітей від 8 до 18-ти років, що поєднують вивчення англійської або французької мови із заняттями спортом, усілякими розвагами та екскурсіями. У Leysin American School для дітей старше 13-ти років, які володіють англійською мовою на високому рівні, – заняття в театральній студії замість уроків англійської. College du Leman крім стандартної програми пропонує академічну – швидке вивчення англійської мови через академічні предмети.

4. Недалеко від Цюріха, у Сент-Галлені, Institut auf dem Rosenberg – одна з найпрестижніших у Швейцарії приватних шкіл. У літній час там проводяться курси англійської, німецької та французької мов, призначені для молоді від 14 до 20-ти років.

Вартість навчання, наприклад, у Lemania College, інтенсивний курс (35 уроків на тиждень): за 4 тижні – 5540 євро, за 12 тижнів – 14 тисяч євро. У вартість включено, крім навчання мови, проживання в резиденції Lemania Boarding House, у 2-місцевих кімнатах, з 4-разовим харчуванням, з доступом до Інтернету, медична страховка, тестування після прибуття, соціально-культурна програма – одна екскурсія на тиждень і спорт: теніс, фітнес, сквош, плавання, а також візова підтримка. Авіаквитки, адміністративний збір школи, навчальні матеріали – оплачуються навчальним окремо.

Автор: С. Малиновська

Освіта.ua
18.06.2008