Ціна навчання в університетах Швейцарії

Кількість іноземних студентів у державних університетах Швейцарії зростає з кожним роком

Ціна навчання в університетах Швейцарії

Швейцарія може по праву пишатись тим, що вона є країною з одним з найнижчих рівнів плати за освітні послуги.

Вища освіта тут фінансується як з федерального, так і з кантональних бюджетів. Студенти, незалежно від рівня їх доходів, отримують рівний доступ до всесвітньо відомої своєю якістю швейцарської освіти.

Однак проблемою є та обставина, що фактично «спонсорами» іноземних студентів стають усі швейцарські платники податків.

Університети країни на даний час переповнені студентами і буквально тріщать по швах. Зростає й частка іноземців в навчальних закладах - із 23 у 1990 році до 38 відсотків у 2011 році. Усе це призводить до необхідності додаткових інвестицій і витрат.

     

Швейцарські університети знаходяться в даний час у стані жорсткої конкуренції із кращими ВНЗ світу. І в них немає іншого виходу, окрім як боротися за найталановитіших студентів, якщо, звісно, Швейцарія хоче й далі успішно розвивати свою науку та технології.

Важливою обставиною є і той факт, що швейцарські підприємці у значній мірі залежать від припливу висококваліфікованих іноземних кадрів, іноді з готовністю приймаючи вчорашніх студентів на найвідповідальніші посади.

Зрозуміло, присутність у швейцарських ВНЗ іноземців веде до додаткових витрат. І хто повинен їх компенсувати? Про це у країні давно вже ведуться жорсткі політичні дебати.

«Скільки студентів ми можемо прийняти додатково до своїх і хто буде за них платити - самі студенти, країна, що направила їх на навчання у Швейцарію, чи швейцарські платники податків?», - ставить запитання Андерс Хенгстрем (Anders Hagström), начальник Міжнародного відділу Вищої технічної школи Цюріха (ETHZ).

Підвищити плату для іноземців

Залучення кращих студентів, дослідників і викладачів з-за кордону є частиною загальної стратегії Вищої технічної школи Цюріха, каже А. Хенгстрем. «Не покидаючи нашого міста, швейцарські студенти опиняються в міжнародній обстановці», - пояснює він.

А ось Петер Келлер (Peter Keller) із право-консервативної Швейцарської народної партії (SVP) виступає проти того, щоби швейцарські платники податків і далі субсидували іноземних студентів, кількість яких, до того ж, постійно зростає.

Попереднього місяця уряд кантону Нідвальден подав пропозицію, в якій містилась вимога зобов'язати іноземних студентів обох вищих технічних шкіл - у Лозанні та Цюріху - платити за навчання удвічі більше, ніж швейцарські студенти.

«Швейцарські університети, що фінансуються швейцарськими платниками податків, існують насамперед для того, щоб навчати швейцарських студентів», - наголошує уряд багатого кантону в центрі Конфедерації. «Іноземних студентів ми дуже вітаємо, але вони також повинні брати участь у фінансуванні свого власного навчання».

В Асоціації швейцарських студентських об'єднань (Verband der Schweizer Studierendenschaften - VSS) заявили, що «шоковані» такою пропозицією і що в подальшому Асоціація має намір жорстко боротися з «соціально-економічною» дискримінацією іноземних учнів.

«Іноземні студенти привносять у швейцарські університети дух інтернаціоналізму та інший спосіб мислення», - підкреслює Томас Ляйбундгут (Thomas Leibundgut), член правління VSS. «Багато хто з них потім залишається у Швейцарії, працює у сфері інновацій і підтримує тим самим економічне зростання країни. Інвестиції в освіту іноземних студентів у будь-якому випадку завжди виправдовують себе».

На його думку, федеральному уряду Швейцарії та кантонам треба ще активніше інвестувати в «єдиний природний ресурс Швейцарії», а саме в систему освіти.

Обурення студентів зіграло свою роль - змусивши обидві вищі технічні школи в Цюріху й Лозанні заморозити заплановане подвоєння плати за навчання для всіх студентів незалежно від їх громадянства. Адже зі зростанням кількості тих, хто вступив у ці навчальні заклади, - а їх стало більше на 50 % із 2004 року, - зростуть і витрати, які будуть необхідні для підвищення рівня освіти. Тому, фінансові труднощі неминучі.

Де гроші?..

Державних фінансів, навіть в умовах відсутності у Швейцарії такого явища, як інфляція, ледь вистачає, щоби встигати за постійно зростаючою кількістю студентів. Близько половини швейцарських університетів уже стягують з іноземців помітно більше грошей, ніж зі «своїх», і це при тому, що іноземцям і так доводиться стикатись у Швейцарії з досить високою вартістю життя.

Швейцарські кантони взаємно фінансують один одного, якщо студент з одного кантону вступає до університету в іншому. Одночасно Швейцарія докладає зусиль для того, щоб у випадку з іноземними студентами покласти частину витрат, що виникають, на країни, які послали їх учитись до Швейцарії. Німеччина однак уже ввічливо, але твердо відмовилась брати в цьому участь.

У результаті в університет Санкт-Галлена, наприклад, уже надійшла вказівка скоротити кількість іноземних студентів, щоби знизити фінансове навантаження на кантон.

Знайти баланс

Кантон Тічино хотів би змусити іноземних студентів відшкодовувати частину субсидій, що виділяються кантону на розвиток університетської освіти в рамках міжкантонального перехресного фінансування.

Цей захід мав би фінансовий сенс, з урахуванням того, що в університеті італомовної Швейцарії в Лугано (USI) студенти з-за кордону становлять майже дві третини від усіх хто навчається. Щасливці, які вступили до університету, платять зараз за своє навчання 8 тис. франків на рік. Швейцарські ж студенти платять тільки половину цієї суми, оскільки отримують субсидії від кантону.

Загалом вартість навчання в USI як для місцевих, так і для іноземних студентів значно вище вартості в середньому по Швейцарії. «Уряд Тічино прийняв це рішення виключно тому, щоб закрити прогалини у фінансуванні», - пояснює прес-секретар «USI» Крістіна Еліа (Cristina Elia).

«Виходячи з того, що у світі науки немає кордонів, ми повинні знайти довгострокові моделі фінансування, які би влаштовували всіх, як наших студентів, так й іноземних, - підсумовує вона. У будь-якому випадку ми припускаємо, що самі студенти візьмуть безпосередню участь в їх розробці».

А поки можна зробити тільки один висновок: пошук оптимального балансу між фінансовими потребами й необхідністю залучати у країну кращі уми з усього світу став для швейцарської університетської системи серйозною перевіркою на міцність.

Річна плата за навчання у швейцарських університетах. У дужках зазначена плата за навчання для іноземців, якщо вона відрізняється від базової:

 • ВТШ Цюріха (ETH Zürich): 1288 франків
 • ВТШ Лозанни (ETH Lausanne): 1266 фр.
 • Університет м. Базель: 400 фр.
 • Університет м. Берн: 1310 фр.
 • Університет м. Фрібур: 1310 фр. (1610 фр.)
 • Університет м. Женева: 1 000 фр.
 • Університет м. Лозанна: 1160 фр. (1360 фр.)
 • Університет м. Люцерн: 1620 фр. (2220 фр.)
 • Університет м. Невшатель: 1 030 фр. (1580 фр.)
 • Університет м. Санкт-Галлен: 2452 фр. (4 252 фр.)
 • Університет м. Цюріх: 1538 фр. (1 738 фр.)
 • Університет м. Лугано: 4 000 фр. (8 000 фр.)

Matt Allen, swissinfo.ch

swissinfo.ch
20.04.2013