Освіта у Швейцарії: популярні напрями

Швейцарія лідирує в підготовці фахівців з готельного менеджменту й туризму, а також банківської справи

Освіта у Швейцарії: популярні напрями

Швейцарія як країна навчання привертає увагу студентів багатьма перевагами. Для українців порівняно зручна географічна близькість цієї країни, особливо в порівнянні з Канадою чи США.

Перевагою також є можливість одночасного вивчення кількох іноземних мов - більшість студентів навчаються у Швейцарії англійською мовою й паралельно вивчають французьку або німецьку.

Крім того, університети Швейцарії відомі своїм високим академічним рівнем і залученням кращих викладачів з усього світу, роботу яких університети можуть оплачувати завдяки високим цінам на навчання. При цьому Швейцарія може пишатися прекрасною екологією, найвищим рівнем життя і вважається однією з найбезпечніших країн у світі.

Найпопулярніші напрями навчання у Швейцарії - готельно-ресторанний менеджмент і туризм, а також банківська справа та фінанси. Саме в цих напрямах лідирують швейцарські навчальні заклади, а більшість програм цих напрямів передбачає стажування та практику.

     

Директор із програм освітнього агентства «Istudy» Ірина Партицька розповідає, що навчання на бакалвріаті з готельного менеджменту, як правило, являє собою так звані сендвіч-програми. «Принцип такої програми простий: якщо у студента три семестри на рік, то два семестри з них він буде вчитись, а один семестр у середині року буде проходити практику. На практиці студент зазвичай заробляє близько двох тисяч франків на місяць, - каже Ірина. - У результаті такого підходу у випускника програми вже є практичний досвід».

Дуже хорошу підготовку Швейцарія пропонує і за напрямом «Банківська справа та фінанси». Олеся Шахраюк, керівник агентства «Domar Travel Education», розповідає, що на бакалавріаті за цим напрямом українські студенти можуть учитись тільки у приватних університетах, у той час як у магістратурі вони можуть вчитись і в державних навчальних закладах. За словами Олесі, багато університетів Швейцарії, які спеціалізуються на таких напрямах як менеджмент, банківська справа та фінанси, по суті, являють собою бізнес-школи. Ці навчальні заклади відомі в усьому світі, посідають хороші позиції у світових рейтингах і видають всесвітньо визнані дипломи. Тому багато хто їде до Швейцарії як за вищою фінансовою освітою, так і за ступенем MBA.

Природно, у Швейцарії є університети, які пропонують і інші напрями навчання - практично в усіх галузях знань, але на таких напрямах не так багато іноземних студентів.

Мінусом Швейцарії в порівнянні з іншими країнами є ціна навчання. Якщо порівнювати Швейцарію та США, то ціни за навчання будуть приблизно на одному рівні. Якщо порівнювати з Англією, то Швейцарія є більш дорогим варіантом.

При вступі у вищі навчальні заклади Швейцарії потрібен стандартний пакет документів. «У Швейцарії прийнята Болонська система освіти, і університети цієї країни, як і всі інші європейські ВНЗ, при вступі вимагають відповідний диплом чи атестат, результати тестів IELTS чи TOEFL, а також мотиваційний лист», - каже директор освітнього агентства «DEC Education» Наталія Тарченко.

При вступі до державних університетів Швейцарії діє обмеження за віком - 18 років, і відразу після української школи вступити на навчання неможливо. Треба провчитись або рік-два у швейцарській школі-пансіоні, або рік за підготовчою програмою.

Навчання в державних університетах Швейцарії безкоштовне і проходить державною мовою - французькою, німецькою або італійською. Державні ВНЗ досить авторитетні, беруть участь у світових рейтингах і тому в них прагнуть вступити й італійці, і французи, і самі швейцарці, що створює дуже серйозний конкурс при вступі.

У приватних ВНЗ немає обмежень за віком, єдиним обмеженням є досягнення студентом 18-ти років на момент проходження практики, оскільки до 18 років працювати у Швейцарії заборонено. У більшості приватних університетів викладання ведеться англійською мовою. Якщо знання англійської недостатні, абітурієнту зазвичай пропонується підвищити рівень володіння мовою на підготовчому факультеті, після якого він зараховується на перший курс.

У приватних університетах Швейцарії є негласне правило: при прийомі університети більш лояльні до академічного минулого студента, бо навчання має сильну практичну спрямованість і в навчальних закладах розуміють, що всіх практичних основ вони навчать студента у себе, у той час як у США чи Англії прагнуть приймати найбільш академічно успішних кандидатів.

Деякі приватні навчальні заклади йдуть іще далі - за гроші приймають усіх поспіль і при цьому не мають відповідної акредитації. Такі ВНЗ просто заробляють гроші на доброму імені Швейцарії. Особливо набуває такого забарвлення напрям готельного менеджменту.

Однак, за словами Ірини Партицької, українці навряд чи можуть стати жертвами таких навчальних закладів, бо при отриманні візи завжди дуже ретельно перевіряється акредитація навчального закладу. Найчастіше в цю пастку попадаються громадяни Євросоюзу, які не мають необхідності в отриманні візи і не розбираються у швейцарській системі освіти.

У той же час програми відомих приватних університетів хороші і престижні всі без винятку. Якщо ж казати про найбільш елітні пропозиції, то вони, швидше за все, будуть стосуватись умов проживання студента. Ці умови у Швейцарії й так на порядок вище, ніж в інших країнах, але і при такому високому середньому рівні є свої люксові пропозиції. Окремі університети зможуть запропонувати кілька типів проживання, наприклад, це може бути проживання на гірськолижному курорті в персональному номері люкс з видом на гори.

Швейцарія - багатомовна країна, тому, як правило, студенти за час навчання опановують другу іноземну мову. Якщо, наприклад, студенти вчаться англійською мовою й живуть у франкомовному кантоні, вони змушені на вулицях і у громадських місцях розмовляти французькою. Знання однієї з місцевих мов, по-перше, значно полегшує студентам побут, а по-друге, після закінчення навчання друга мова дуже допомагає в роботі, а також у тому, щоб закріпитись у Франції чи Німеччині. Але включення другої мови в навчальну програму не є обов’язковим - наприклад, у багатьох школах готельного менеджменту друга іноземна мова вивчається, а у програмах деяких академічних університетів вивчення другої мови не передбачено.

Серед труднощів, з якими стикаються у Швейцарії українські студенти, - адаптація до дорослого самостійного життя, до навчання іноземною мовою, а також велика кількість самостійної роботи. Зазвичай труднощі в побуті виникають через незнання німецької або французької мови. Але, на думку директора освітнього агентства «Esperanto Travel» Дар'ї Лантух, батькам не варто хвилюватись, оскільки у приватних університетах досить велика увага приділяється адаптації своїх студентів до навчання та проживання у країні.

За словами Дар'ї, порядок вартості навчання у приватному швейцарському університеті становить 30000 євро на рік. Зазвичай ця сума також включає вартість проживання та харчування. У звичайному академічному ВНЗ не туристичного напряму вартість навчання може складати 15-20 тисяч євро на рік без проживання та харчування. При цьому на проживання та харчування все одно піде ще близько 10-15 тисяч євро. «Як не крути, сума витрат усе одно буде складати близько 30000 євро за рік», - підкреслює Дар’я.

Як правило, освіту у Швейцарії отримують заможні люди, хоча накопичити на один рік магістратури можуть і не настільки багаті українці. Ірина Партицька каже, що серед студентів швейцарських ВНЗ багато дітей впливових батьків, власників компаній, банків і готелів.

Такий склад студентів сприяє подальшому нетворкінгу випускників, які допомагають один одному зайняти хороші позиції або працевлаштуватись у майбутньому. Заходи, спрямовані на нетворкінг, у Швейцарії аж ніяк не формальні - це великі події, які випускники і студенти намагаються відвідати за умови, що дуже багато з їх числа мають доступ до сильних світу цього. Самі ж університети також не соромляться звертатись до своїх колишніх випускників, щоб улаштувати новачків.

У самій же Швейцарії працевлаштуватись дуже складно, і після закінчення навчання практично всі випускники залишають цю країну. Особливо можливість працевлаштуватись у Швейцарії стала ще примарнішою після того, як країни Східної Європи увійшли до Євросоюзу і великий потік громадян із цих країн ринув у тому числі й у Швейцарію, що і змусило її прийняти найжорсткіші заходи.

Швейцарська віза дає тимчасовий вид на проживання, який дає право навчатись і працювати під час практики. За час свого навчання студенти напряму «Готельний менеджмент і туризм» зазвичай проходять дві практики - одну у Швейцарії, іншу, як правило, в іншій країні. Саме стажування може тривати до 6-ти місяців.

Престижні приватні університети, зазвичай, велику увагу приділяють працевлаштуванню своїх студентів і проводять ярмарки вакансій, на яких роботодавці відбирають кандидатів для майбутньої роботи. У студента з хорошою успішністю наприкінці навчання може бути 3-4 пропозиції про працевлаштування в Азії, Еміратах, Північній Америці чи Європі. Найбільші перспективи працевлаштування (понад 90 %) саме в готельному менеджменті завдяки тій великій практиці, яку отримують студенти під час навчання.

Студенти напряму «Банківська справа та фінанси» під час навчання також проходять практику, але вона не є такою поглибленою, як в університетах готельно-ресторанного менеджменту й туризму. Практику з фінансового напряму студенти проходять на підприємствах, у банках, фінансових установах. Її тривалість може становити від кількох днів до 1-2-х місяців. Таке стажування може проходити у вигляді зустрічей із представниками банківських установ або роботи у штаті компанії в якості асистента. Кожен університет визначає специфіку і тривалість стажування в залежності від конкретної програми. За напрямом «Банківська справа та фінанси» практика не має такої чіткої орієнтації на подальше працевлаштування, як у готельному менеджменті, але в будь-якому випадку вона входить у резюме випускника й ураховується роботодавцем.

Крім ярмарків вакансій абсолютно в кожному навчальному закладі є career office, який відповідає за подальше працевлаштування. Найчастіше студенти звертаються саме туди, і їм пропонують реальні варіанти майбутньої роботи. За словами експертів, практично ніхто з випускників швейцарських ВНЗ не залишається без престижної роботи.

Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
06.04.2013