Навчання у Німеччині

Навчання за кордоном, можливо, у зовсім незнайомій для вас країні, завжди є захоплюючим випробуванням. Зміна життєвих обставин принесе вам нові враження та розширить горизонт. Навчання в самому центрі Європи – у Німеччині – німецькою або англійською мовою надасть вам цей незабутній досвід

Навчання у Німеччині

У Німеччині навчаються 250 000 іноземців

Наука та дослідження в Німеччині мають давні традиції та належать до пріоритетів держави. Німеччина пропонує численні можливості для навчання та проведення досліджень. Німецькі вищі навчальні заклади мають добру репутацію у всьому світі. Вони дають важливі імпульси інноваціям та прогрессу, як у Німеччині, так і на світовому рівні. Вузи, забезпечені сучасним обладнанням та пропонують студентам оптимальні умови для успішного навчання у Німеччині. Тому Німеччина є одним з найпопулярніших напрямків для отримання освіти за кордоном.

У вищих навчальних закладах Німеччини навчаються та проводять дослідження близько 250 000 іноземців з усього світу, що становить 12% від всіх студентів Німеччини. За кількістю іноземних студентів Німеччина посідає разом з Англією друге місце після США.

При цьому українці посідають шосте місце поміж всіх іноземних студентів – на сьогодні до німецьких вузів зараховані близько 9000 українців. 2 тисячі студентів кожного року навчаються у Німеччині за стипендіями DAAD (Німецька служба академічних обмінів). Українські студенти обирають такі спеціальності для навчання як економіка, економічна інженерія, право, інформатика, германістика, музика, для захисту дисертації обирають здебільшого фізику/астрономію та машинобудування. Найпопулярніші університети серед українців: HU Berlin, Heidelberg, Duisburg-Essen, München, Fern-U Hagen, а улюблені університети для вивчення прикладних наук: FH Köln, HS Mittweida.

     

Німецький освітній ландшафт у сфері вищої школи дуже різноманітний: тисячі навчальних програм, понад 300 вищих навчальних закладів та різні види дипломів дадуть вам можливість обрати навчання, яке б найкраще задовольняло ваші потреби.

Ви можете навчатися в університетах наукового спрямування, в університетах прикладних наук, зорієнтованих на практику (Fachhochschule – University of applied sciences), або у мистецьких навчальних закладах. У 2005/06 навчальному році стартувала так звана Exzellenzinitiative – ініціатива на підтримку науки та досліджень у вузах, в рамках якої окремі університети змогли посилено розвивати дослідження, зокрема й підтримувати аспірантські школи. Крім того, якщо ви вже здобули вищу освіту, ви можете навчатися в аспірантурі або на післядипломній програмі.

Спеціально для іноземних студентів у Німеччині запроваджені повністю чи частково англомовні міжнародні програми, на сьогодні налічується близько 100 бакалаврських, 586 магістерських та 286 аспірантських, хоча для захисту дисертації можна традиційно працювати й під керівництвом наукового керівника.

Краса країни

Ви перебуватимете у великій країні Європейського Союзу з 82-х мільйонним населенням, що налічує багато великих міст та регіональних центрів, таких як Берлін, Гамбург, Мюнхен, Франкфурт, Кьольн та Дрезден, з найрізноманітнішими ландшафтами, великим культурним розмаїттям, та з інновативними виробничими потужностями, як наприклад, у автомобілебудуванні та у виробництві промислового обладнання, у хімічній та фармацевтичний галузі, а також у технологіях для захисту довкілля.

Великий вибір навчальних програм

Ви можете обрати з понад 12 000 різних навчальних програм, по закінченню яких можна отримати міжнародно визнаний диплом бакалавра, магістра або Ph.D. Перелік англомовних навчальних програм ви зможете подивитись на сайті DAAD за адресою: www.daad.de/idp.

Високий рівень досліджень та викладання

Тісний зв’язок між дослідженнями та викладанням, що визначив міжнародний успіх університетів Німеччини, буде для вас великою перевагою, і ви матимете змогу працювати у найсучасніших лабораторіях.

Тісний зв’язок між теорією та практикою

Завдяки інтенсивній співпраці між вузами та підприємствами студенти мають можливість вже на початку навчання набути практичного досвіду та налагодити важливі контакти.

Прекрасні кар’єрні перспективи

Завдяки навчанню у вузах Німеччини з чітким профілем та точною дефініцією навичок, яких ви набудете під час навчання, для вас відкриються прекрасні шанси знайти хорошу роботу, а також набути знання мови та культури.

Інтернаціональна атмосфера

Ви навчатиметесь у країні разом з 250 тис. студентів з інших країн, численними міжнародними навчальними програмами та жвавим обміном студентами та доцентами з усіма європейськими країнами.

Першокласний сервіс для іноземних студентів

У вузах Німеччини існує щільна мережа соціальної та фахової підтримки. Це стосується відділів роботи з іноземними студентами (Akademisches Auslandsamt), що займаються питаннями подання заяви на навчання, допуску та наданням консультацій і Студентської організації побутових послуг Studentenwerk, що займаються питаннями розміщення, харчування та соціальних послуг. Також, згідно зі студією BBC, Німеччина займає перше місце щодо відкритості до іноземних студентів.

Навчання

Від часів реформатора вищої освіти Вільгельма фон Гумбольдта (1767-1835) у німецьких університетах діє принцип "єдності досліджень та навчання". Таким чином, університети Німеччини не є суто освітніми закладами, але завжди є місцем проведення прикладних та незалежних фундаментальних наукових досліджень. «Чиста наука» вимагає вже від студентів участі у серйозній науковій діяльності. Головний принцип навчання – "академічна свобода". Студенти можуть обирати не тільки предмети, але й викладачів, яким будуть складати екзамени, тему для написання магістерської або дослідницької роботи.

Зимовий семестр починається приблизно 1 жовтня і закінчується 31 березня, літній – з 1 квітня до 30 вересня, але загалом ці часові рамки досить розмиті, все залежить від університету і навіть від факультету.

Навчальний процес гармонійно поєднаний з науковими дослідженнями, тому кожен семестр складається з лекційної частини (14 – 20 тижнів) і нелекційної, під час якої студенти займаються самостійною науковою роботою.

Право на допуск до навчання у німецькому ВНЗ

Якщо ви хочете навчатись в одному з німецьких ВНЗ, ви маєте пред’явити свідоцтва про отриману освіту, які необхідні для допуску до навчання.

Як правило, українські абітурієнти не можуть вступати до німецьких ВНЗ одразу після закінчення школи, їм необхідно пройти успішне навчання протягом двох років в українському вузі. Як альтернатива, після завершення одного року навчання в українському ВНЗ студенти можуть вступати до підготовчих коледжів, які існують при німецьких університетах та протягом року готують до навчання у німецьких вузах.

У разі закінчення школи з відзнаками (золота та срібна медаль), або якщо в школі поглиблено вивчалась німецька мова, можливо, вас допустять до колледжу відразу після закінчення школи.

Більш докладну інформацію про те, як оцінюються у Німеччині освітні сертифікати та навчальні заклади різних країн, ви можете знайти на веб-сторінці www.anabin.de.

Особливо здібні українці в галузі мистецтва можуть бути допущені до навчання і без таких сертифікатів. В будь-якому випадку, дуже важливо своєчасно ознайомитися з умовами вступу на кожну конкретну программу кожного вузу.

У більшості земель Німеччини навчання безкоштовне

Плата за навчання: від безкоштовного навчання до 500 євро на семестр. Зараз навчання платне у чотирьох федеральних землях: Баварія, Баден-Вюрттемберг, Гамбург та Нижня Саксонія, у решті земель навчання є безкоштовним або стає платним при перевищенні стандартного часу навчання.

Студентські збори: 100-200 євро на семестр.
Страхування: 55 євро щомісячно.
Житло: 185-345 євро щомісячно.
Прожитковий мінімум для отримання візи: 659 євро на місяць.

При вузах існують студентські їдальні Mensa, де можна недорого харчуватися. Ціна обіду складає 1,5-2 євро. Досить розвинута система пільг: в багатьох містах Німеччини студенти не платять за міський транспорт, а також мають знижки на відвідування музеїв, кінотеатрів тощо.

Офіційний прожитковий мінімум студента в Німеччині становить 600 – 700 євро на місяць. Студентам у Німеччині також дозволяють працювати або 90 повних днів під час канікул або 180 днів з неповним робочим днем. Середня студентська зарплата становить 7-10 євро за годину, тому працюючи студенти можуть обходитися і без стипендій.

Медичне обслуговування здійснюється через процедуру попереднього страхування. Страховка покриває витрати не лише за візит до лікаря та перебування в лікарні, але й за виписані лікарем медикаменти та лікування.

Практика

Під час навчання студенти можуть або повинні проходити практику (все залежить від окремо взятого університету), але як правило вона не оплачується. Проте практика в загальновідомих фірмах користується великою популярністю, тому студенти заздалегідь подають заяви до декількох фірм. Іноді практику потрібно пройти ще перед вступом до університету, якщо вона є обов’язковою умовою.

Навчання у Німеччині дає поштовх до кар’єрного зростання абсолютно у всіх професійних сферах - від бізнесу та неурядових організацій і аж до наукової кар’єри. Випускники німецьких освітніх програм підтверджують це:

Дмитро Шульга: "Я вивчав європейське право у Дрездені протягом року (2002/2003). Це був інтенсивний магістерський курс, сфокусований на підготовці країн Східної Європи до вступу до ЄС, і лише третину його слухачів складали німці, решту - іноземці, переважно поляки, чехи, угорці та інші східноєвропейці. Навіть за відгуками німецьких однокурсників, навчання було дуже інтенсивне: фактично, дворічну програму ми пройшли за один рік. Впевнено можу сказати, що я за цей один рік вчив і вивчив не менше, а то й більше, ніж протягом п'ятирічного навчання у Київському інституті міжнародних відносин. Одразу після навчання я отримав стажування у секретаріаті Європейського парламенту у Брюсселі. Зараз працюю у Європейській програмі Міжнародного фонду "Відродження" (фонд Сороса в Україні). Думаю, що мій досвід навчання у Німеччині був одним із головних факторів, чому мене взяли на цю роботу". (Веб-адреса магістерського курсу з європейського права у Дрезденському технічному університеті: http://tu-dresden.de/die_tu_dresden/fakultaeten/juristische_fakultaet/jfoeffl7)

Анна Бабич: Навчання в Німеччині було головним поштовхом щодо мого професійного розвитку, а крім того відкрило кордони для людського спілкування, приємно мати друзів по всьому світу. Анна була стипендіаткою DAAD у 2003-2005 р. (Master Program, Business Administration), ESB Reutlingen. Відразу після навчання керувала відділенням німецького банку, проектами по реструктуризації в банках тощо. Зараз працює старшим консультантом німецької консалтингової компанії у Києві.

Тим, хто готується до навчання у Німеччині, також радимо ознайомитись з онлайн-грою, яка може підготувати до життя в країні: http://www.study-in.de/games/wg/.

Усіх, хто цікавиться німецькою освітою, запрошуємо на Ярмарок вузів Німеччини, що відбудеться у Києві, 23-24 вересня 2011 р. з 10.00 до 18.00, у готелі "Русь" (вул. Госпітальна, 4). Десять вузів Німеччини презентуватимуть свої навчальні, кваліфікаційні та стипендійні програми за стендами та під час лекцій. Запити просимо надсилати на адресу: info@daad.org.ua.

Корисні лінки щодо навчання у Німеччині:

  • www.daad.de;
  • www.studieren-in.de;
  • www.university-ranking.de: найбільш диференційований рейтинг вищих навчальних закладів Німеччини;
  • На сайті www.daad.de та www.hochschulkompass.de представлені вищі навчальні заклади, можливості навчання, співпраця з іноземними вузами.
  • www.daad.de/international-programmes: список англомовних бакалаврських, магістерських і PhD-програм;
  • www.studienkollegs.de: адреси підготовчих коледжів;
  • www.uni-assist.de: підтримка іноземних абітурієнтів у процедурі вступу.
  • www.funding-guide.de: інформація про можливості фінансування іноземних студентів, випускників і науковців зі ступенем.

Інформаційний центр DAAD у Києві на території НТУУ "КПІ":
03056, Київ, пр. Перемоги, 37, НТУУ "КПІ", корпус 6, 2 поверх.
Тел./факс: 044 406-82-69
Тел.: 044 406-85-41
Internet: www.daad.org.ua
E-Mail: info@daad.org.ua

Освіта.ua
25.08.2011