Стипендія в Німеччині: розраховувати можуть усі

Стипендіальних програм у Німеччині достатньо. Головна перешкода - брак інформації

Стипендія в Німеччині: розраховувати можуть усі

Студент у Німеччині в середньому витрачає близько 800 євро на місяць - на квартплату, страховку, телефонні дзвінки, одяг. При цьому, за даними дослідницького інституту Allensbach Forschungsinstitut, дві третини учнів стикаються з грошовими проблемами під час навчання у Німеччині. Багато хто сподівається на підтримку батьків або підробіток.

Парадоксально, але лише 3 відсотки студентів вдаються до допомоги стипендіальних програм. Між тим, на даний момент у Німеччині більше тисячі таких фондів підтримки.

Через терни - до стипендії?

1240 стипендій, саме стільки їх нарахувала Міра Майєр (Mira Maier). В той же час кожен п'ятий фонд не добирає учасників на свої програми. "Хтось не наважується подати заявку на стипендію, тому що вважає, що вона передбачена тільки для особливо обдарованих. Хтось просто не справляється з труднощами пошуку", - пояснює таку "непопулярність" стипендій 27-річна випускниця аспірантури Університету Віттен-Хердеке.

Їй довелося витратити безліч днів, щоб знайти відповідну стипендію для написання кандидатської роботи. "Мене цікавили невеликі, маловідомі фонди підтримки, вимогам яких моє резюме відповідало б найкращим чином. Це було зробити зовсім непросто", - говорить Міра Майєр. Але так вона прийшла до ідеї заснувати інтернет-платформу для пошуку стипендій MyStipendium.de.

Її ініціативу підтримали багато відомих політиків і громадські діячі. У 2012 році проект був відзначений кількома нагородами - в конкурсі "Німеччина - країна ідей" (Deutschland Land der Ideen) і "Вузівська перлина" (Hochschulperle). Те, що Міра Майєр блискуче розпізнала потреби студентів, доводить і число відвідувачів порталу: близько 50 тисяч на місяць.

Критерії успіху

MyStipendium.de - найбільша німецька база даних стипендій для студентів і аспірантів німецьких вузів, які перебувають на різних стадіях навчання. Стипендії тут можуть знайти і той, хто збирається пройти практику за кордоном або провести семестр з обміну у закордонному університеті

Користування порталом абсолютно безкоштовне. Головна вимога - знання німецької мови. Оптимальний підбір забезпечує спеціально розроблений алгоритм. Користувач має заповнити анкету і завести свій профіль. Чим більше відомостей про себе він розміщує, тим більше шансів знайти відповідну стипендію.

Тим, хто збирається їхати на навчання до Німеччини, важливо точно знати, в який вуз і на яку спеціальність їм хотілося б вступити. Без цих відомостей пошук стипендій на порталі неможливий. В цілому, сайт пропонує близько 30 критеріїв пошуку. Результат з'являється вже через кілька хвилин.

Стипендії для всіх

У підсумковому списку користувач, в середньому, отримує 10-15 можливих варіантів: як програми великих фондів, назви яких у багатьох на слуху, так і стипендії "нерозкручених" організацій.

"Неправда, що стипендію можуть отримати тільки відмінники. У кожного фонду є свої критерії", - пояснює Міра. Одні підтримують молодих людей, які активно займаються громадською діяльністю, інші - студентів з матеріально неблагополучних сімей, треті - вихідців із сімей мігрантів або іноземців.

Крім того, на сайті розміщено багато корисної інформації щодо стипендій: як краще оформляти заявку, як складати резюме, які аспекти мають бути відзначені в рекомендації викладачів тощо. Тут же працює форум, де ініціатори проекту і учасники спільноти відповідають на будь-які питання, що стосуються програм підтримки.

Deutsche Welle
21.09.2012